امروز: جمعه 28 دي 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 10 فروردين 1397 - 12:15

اتحاد خبر:یادش بخیر آن محفل و کرسی داغ خونه مادربزرگا و پدربزرگا یادش بخیر آن لحاف خوش رنگ و سینی های مسی پر از شیرینی و تنقلات .... یادش بخیر روزایی که به هر بهانه ای آدم ها دور هم می نشستند،  همدیگرو میدیدند، صدای همو می شنیدند، اصلا آخرین باری که دسته جمعی خندیدید یا مسافرت دست جمعی رفتیید یادتونه..

 دکتر مسعود صیادی

 

یادش بخیر آن محفل و کرسی داغ خونه مادربزرگا و پدربزرگا یادش بخیر آن لحاف خوش رنگ و سینی های مسی پر از شیرینی و تنقلات .... یادش بخیر روزایی که به هر بهانه ای آدم ها دور هم می نشستند،  همدیگرو میدیدند، صدای همو می شنیدند، اصلا آخرین باری که دسته جمعی خندیدید یا مسافرت دست جمعی رفتیید یادتونه.... دنیای مدرن علی رغم تمام امکانات و دستاوردهای خوب مثل اینکه هر روز ما رو تنها تر می کنه.

هر روز به شمار شبکه‌های اجتماعی  جدید افزوده می شه، ولی انگار همه اینا برا این بوجود اومدند که آدما رو هر روز افسرده و تنها تر کنند... امروزه آدما ( و یا بهتر بگم ما ایرانی ها ! ) ساعت‌ها با تلفن همراه یا تبلت گوشه‌ای می‌نشینند و شبکه‌های اجتماعی مختلف را می‌خوانند و نگاه می‌کنند بدون هیچ ارتباطی با دنیای بیرون. هر روز اتاق ها تاریکتر میشه و تنها نور لپ تاپ و گوشی‌ اتاق ها رو روشن می کنه  .

می‌توان به صراحت گفت بزرگترین هدیه‌ای که دنیای جدید برای ما آورد شیوع و گسترش افسردگی و سایر اختلالات روانی است .

بیایید با هم حرف بزنیم، شعاری است که سازمان جهانی بهداشت در سال گذشته میلادی برای روز جهانی سلامت با موضوع افسردگی برگزیده است تا به این طریق توجه همگان را بیش از پیش به افسردگی به عنوان بیماری قرن حاضر جلب کند  .  نیاز به حضور در جمع و اجتماعی شدن،‌ یکی از نیازهای اساسی در زندگی همه انسان‌هاست؛‌ ما حتی قبل از شروع راه رفتن، ابتدا تمرین مهارت‌های ارتباطی خود را آغاز می‌کنیم. یک کودک توسط گریه کردن با دیگران ارتباط برقرار کرده و سپس به‌تدریج، تقلید از گفتار پدر و مادر خود را می‌آموزد. اصولا اتباط مؤثر یک مهارت مهم و ضروری در زندگی ما محسوب می‌شود و توسط آن قادر خواهیم بود درک و روابط بهتری با دیگران داشته باشیم. ارتباطات اجتماعی مؤثر باعث سلامت روانی بهتر و بهبود خلق‌وخو می‌شود  و عدم ارتباط مؤثر در روابط شخصی و حرفه‌ای، ناخواسته به درگیری و ناامیدی منجر می‌شود.

امروزه بعلت مشغله‌های فراوان و آسیب های حضور و وقت گذرانی غیر اصولی در فضای مجازی ، برای بسیاری از خانواده‌ها فرصت دور هم جمع شدن باقی نمانده و حتی اعضای نزدیک یک خانواده هم کمتر درکنار هم حضور دارند؛ کمتر با هم حرف می زنند ، کمتر با هم سر یک سفره می نشینند و کمتر از حال هم جویا می شوند. نوروز به معنی روز نو می باشد ، نوروز یعنی نوزایی، گشایش و تغییر در طبیعت ، آغاز بهار و تغییر هوا به هوایی بهتر... خوب است که ما نیز تغییر و  تحول را داشته باشیم. تغییر می تونه شامل پوشش و یا کلام آدم باشه، نوروز به‌گونه‌ای یک نوع نوزایی است . هر ازگاهی مانند طبیعت، برای انسان‌ها نیز این تغییر نیاز است. حتی مبلمان و دکوراسیون خونه هامون نیز نیاز به تغییر و خونه تکونی داره و این فلسفه مهم نوروز باستانی ما ایرانی هاست یعتی تغییر به سمت بهتر شدن.

اما چه تغییری بهتر از تغییر در خود... نوروز بهونه ای است که آدم‌ها بیشتر باهم بجوشند و روابط گرم‌تری داشته باشند. این باهم بودن، معجزه میکنه در واقع تمام تمدن‌ها بر پایه همین با هم بودن ساخته شده . بنا بر این یکی از بهترین روش های درمان افسردگی همین نوروز و با هم بودن هاست سعی کنیم از فرصت نوروز استفاده کنیم برای با هم بودن، با هم حرف زدن، دید و بازدیدها، سر زدن به سالمندان و افراد بیمار، دلجویی از مستمندان ، رفع کینه ها و طلب بخشش از ادمایی که خدایی نکرده دلشون رو رنجوندیم همه این موارد کمک میکنه که حال دلمون خوب شه و وقتی حال دلمون خوب شد افسردگی نیز درمان میشه پس تا میتونیم سعی کنیم به ارتباط و گفت و گو اهمیت بدیم ارتباط بوسیله گفتگو و بکاربردن کلمات و واژه ها ایجاد میشه. مهمترین مهارت های کلامی شامل گفتن، شنیدن، خواندن و نوشتن است .

هنگام صحبت کردن دقت کنیم استفاده از کلماتی که به کار می بریم بدرستی انجام شه کلام خوب و مناسب به کار ببریم و به بچه ها نیز یاد بدیم با هم خوب صحبت کنند طوری که احساسات و عواطف هم دیگر رو تحریک نکنند و از بکار بردن الفاظ و کلماتی که مفاهیم منفی و مایوس کننده داره پرهیز شه. ارتباط میتونه به سه شکل انجام گیرد یکی ارتباط کلامی یا شفاهی است که با استفاده از کلمات می باشد، ارتباط نوشتاری یا کتبی استفاده از کلمات نوشته‌شده برای انتقال یک پیام است که توصیه میشه خودمون رو عادت بدیم به نوشتن و دیگری که خیلی هم مهم است ارتباط غیرکلامی است که از طریق حالت چهره، زبان بدن و لحن صدا ایجاد می شود.

 اما توصیه آخر اینکه اگر می خواهیم ارتباطی خوب و مناسب داشته باشیم جوری که حالمون بهتر شه و سوء تفاهم کمتری ایجاد شه به این سه نکته توجه نماییم:

1- سعی کنیم در وهله نخست یک شنونده خوب باشیم یعنی بیشتر گوش بدیم و کمتر صحبت کنیم...2-

به  زبان بدن و کاربرد آن در ارتباطات غیرکلامی توجه کنیم3- نکته آخر اینکه احساساتمون رو کنترل کنیم و با

دیگران ابراز همدردی نماییم یعنی سعی کنیم خودمون رو جای دیگری بگذاریم و دنیا رو از دریچه چشم فرد مقابل ببینیم...

هر روزتان نوروز نوروزتان پیروز

 

 

 

 دکتر مسعود صیادی

مدرس دانشگاه

 

 

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1397/01/15 - 17:13
0
1
با تشکر وسپاسگزاری از جناب آقای دکتر صیادی استاد محترم دانشگاه ومطلب ارزشمندحضرتعالی: صجبت کردن با دیگران همانطور که فرموده اید افسردگی را از دل دور می کند و آداب معاشرت را به انسان می آموزد ودر عوض تنها نشستن وبا گوشی موبایل کار کردن شخص را منزوی وبد خلق می نماید : اگر انسان در جمع مردم باشد با صحبت کردن دیگران شاد می شود و بعد شوق رفتن به خانه را دارد اما اکر در خانه بنشیند از محیط خانه منزجر میشود وخانه ای پر از غم واندوه مشاهده می کند که نتیجه آن فردی بد اخلاق و عصبانی می باشد
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین