امروز: شنبه 03 فروردين 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 28 اسفند 1396 - 11:42

اتحادخبر: نشست علمی پروفسور عبدالرسول خیراندیش بعد از ظهر یکشنبه ۲۷ اسفندماه در سالن مجتمع شهید شاهینی برازجان با حضور اساتید تاریخ دشتستان برگزار شد. به گزارش خبرنگار اتحاد خبر؛ پروفسور خیراندیش در این نشست علمی به موقعیت دشتستان در امپراطوری هخامنشیان  و نوروز باستانی پرداخت. عبدالرسول خیر اندیش دوره هخامنش را مهمترین دوره...

اتحادخبر- سکینه صابری: نشست علمی پروفسور عبدالرسول خیراندیش بعد از ظهر یکشنبه ۲۷ اسفندماه در سالن مجتمع شهید شاهینی برازجان با حضور اساتید تاریخ دشتستان برگزار شد.به گزارش خبرنگار اتحاد خبر؛ پروفسور خیراندیش در این نشست علمی به موقعیت دشتستان در امپراطوری هخامنشیان  و نوروز باستانی پرداخت.


عبدالرسول خیر اندیش دوره هخامنش را مهمترین دوره در تاریخ ایران دانست و اظهار داشت: مهمترین دوره در تاریخ ایران دوره هخامنش می باشد و مهم بودن این دوره را بدین جهت دانست که اولین دولت در تاریخ ایران به حساب می آید و بنیان بسیاری از تمدنها به آن دوره بر می گردد و هیچ دولتی به گستردگی هخامنش نبود.

وی ادامه داد: دولت هخامنش یک دولت امپراطوری است و بدین جهت هم یک میراث تاریخی ماندگار است و از نظر ثروت هم هیچ دولتی  به هخامنشیان نخواهد رسید، همچنان نقطه آغاز این دوره، نقطه اوج هم بشمار آمده است.وی افزود: ایران معدن طلا نداشت، هخامنشیان توانستند راهی به دریا و رسیدن به سرزمین های دور دست که فقط از سمت دشتستان میسر بود، راه پیدا کرد برای یافت معدن طلا، زیرا هیچ راهی نزدیک تر از دشتستان بخصوص جزیره شیف که هم فاصله کمتر و هم راه آسانتر  وجود نداشت.

 

پروفسور عبدالرسول خیراندیش در بخش دوم این نشست به  تاریخچه نوروز اشاره و نوروز را یک میراث جهانی دانست و اظهار داشت: امپراطوری بزرگ  هخامنش یک تقویم جهانی می خواست، از آنطرف هم کشتیرانی در دریا هم تقویم جهانی میخواست. و تلفیقی از این دو  نوروز باعث پیدایش نوروز شد.

هخامنشیانی که آن امپراطوری بزرگ را برپا کرده بودند و کاخ هایی در دشتستان برپا کردند، الان نوروز یادگاری از این تقویم است نوروز از فصل بهار شروع میشود و هنگامی است که خورشید به خط استوا و اعتدال بهاری برای ما در نیمکره شمالی و اعتدال در نیمکره جنوبی است./ص

 


کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین