امروز: يکشنبه 04 فروردين 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 02 اسفند 1396 - 13:21
شب امتحان و انتقام از دولت

اتحادخبر- داوود سردشتکی*: امروز تمام جریان‌های سیاسی، هم از نظر ایدئولوژیک و هم از نظر سازمانی و نیروی انسانی در بی‌ثباتی به سر می‌برند. از سوی دیگر، از منظر عاطفی-روانی احساس "شبِ امتحانی" دارند؛ یعنی فکر می‌کنند هر طوری شده باید آماده باشند که برای فردا جهت کسبِ قدرت‌ عقب نیفتند.

چرا همه اپوزیسیون شده‌اند؟

داوود سردشتکی*:

امروز تمام جریان‌های سیاسی، هم از نظر ایدئولوژیک و هم از نظر سازمانی و نیروی انسانی در بی‌ثباتی به سر می‌برند. از سوی دیگر، از منظر عاطفی-روانی احساس "شبِ امتحانی" دارند؛ یعنی فکر می‌کنند هر طوری شده باید آماده باشند که برای فردا جهت کسبِ قدرت‌ عقب نیفتند. این شرایط بی‌ثبات داخلیِ جریان‌ها و از دیگر سو احساس رقابتِ نفس‌گیر میان آنان، همه بخش‌ها را ملتهب و نیروهای سیاسی را سردرگم و گیج کرده است. از این رو می‌بینید که برخی برای رسیدن به قدرت، حتی حاضرند کرسی‌های قدرت را بشکنند. شاید بتوان گفت که استراتژی ِزمینِ سوخته به نوعی اپیدمی شده است.

گویا تمام جریان‌های سیاسی در ایران [اعم از اصلاح‌طلب و اصول‌گرا] منافع خودشان را در انتقاد از دولت روحانی می‌بینند؛ یعنی احساس می‌کنند حتی اگر در دولت سهمی دارند، باید نقش اپوزیسیون و منتقد دولت را بازی کنند تا در آینده و در انتخابات‌ آتی بتوانند نقش موثری ایفا کنند و رای بیشتری به سوی خود جلب کنند. در همه دولت‌ها این مسئله هست اما در دولت کنونی این هجمه همه‌جانبه و شدیدتر است. حتی دولتمردانی هم وجود دارند که سعی می‌کنند با سکوت یا انتقادات خود نقش مخالف دولت را ایفا کنند و بر کرسی اپوزیسیون دولت بنشینند.

در روزهای آغازین تجمعات، تشویق مردم به اعتراضاتِ خیابانی برای حمله به دولت روحانی تصمیم فردی برخی از اصولگرایانِ رادیکال بود اما تصمیم سیستماتیک و جمعی نبود. اینان عدهٔ اندک، خیال می‌کردند عبور از روحانی، می‌تواند منجر به تقویت این جریان در سال ۹۸ و ۱۴۰۰ شود؛ حتی در برخی جلسات حزبی هم این راهکار پیشنهاد و با مخالفت روبرو شده بود. اظهارات افرادی همچون سعید جلیلی یا مسعود ده‎نمکی مبنی بر اینکه نباید شرایط را به سمت تضعیف دولت روحانی برد، موید این است که انسجام استراتژیک-عملیاتی علیه دولت، میان‌شان وجود ندارد.

 

عقلای جریان اصولگرایِ رادیکال نیز می‌دانند عبور از روحانی لزوما به تقویت جریان اصول‌گرایی یاری نمی‌رساند و ممکن است بهمنی شود علیه نظام سیاسی کشور. البته اندکی از آنان همچنان پروژه حمله علیه دولت را در هر وضعیت و شرایطی تجویز می‌کنند. اینان آنچنان نفوذی در قدرت ندارند و فقط صدای‌شان بلند است. تحلیل‎شان عمیق و استراتژیک نیست و به قول معروف فقط نوک‌ِبینی‌ خود را می‌بینند. شاید در بلوک قدرت جایگاهی داشته باشند اما این جایگاه نافذ و اثربخش نیست./ص

 

 *دانشجو کارشناسی ارشد حقوق بین المللکانال تلگرام اتحادخبر

مرتبط:
» تفنگت را زمين بگذار [حدود 1 سال قبل]
» خاییز دل انگیز+تصاویر [بيش از 3 سال قبل]
» یک روز در جزیره شیف+تصاویر [بيش از 3 سال قبل]
» "حافظ شیرازی و قرآن" [بيش از 3 سال قبل]
» ارکان روابط بین المللی [بيش از 2 سال قبل]
» مزایا و معایب فضای مجازی [بيش از 2 سال قبل]

نظرات کاربران
1397/01/10 - 00:38
1
19
متاسفانه وجود دو جناح سیاسی در کشور تاحدودی باعث رکود کشور شده است، اینکه ما فراموش کرده ایم که اگر امروز مسئولیتی به ما سپرده می شود فارغ از جناح در در مرحله اول موظف هستیم که خواسته و نیاز مردم را بر طرف کنیم، این مردم هستند که باید در راس تمام تصمیم گیری ها قرار بگیرند چراکه نتیجه نهایی هر سیاست راهبرد هدف راهکار و یا طرحی مردم هستند متاسفانه در کشور شاهد رقابت منفی و مخرب بین دو جناح هستیم به نحوی که این رقابت ها به جای اینکه درجهت تسریع فرایند توسعه آتی کشور اقدام نمایند نتایج عکسی میدهند، اینکه عده ای در صدد تخریب هستند امری بیهوده و نامعقول میباشد چرا که عاقلانه ترین روش این میباشد که با توجه به شرایط کنونی کشور سیاست مداران اقدام به سیاست گذاری نمایند.
1396/12/03 - 00:08
2
23
درود
1396/12/02 - 15:55
1
24
درود بر شما جناب سردشتکی.عالی بود
1396/12/02 - 15:28
4
22
درود بر شما جناب مهندس
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین