امروز: يکشنبه 27 اسفند 1396
    طراحی سایت خبری
    رونمایی ویژه نامه اتحاد جنوب
تاريخ انتشار: 30 بهمن 1396 - 09:00

اتحادخبر: از دیر باز در ادبیات و فرهنگ کهن ایران زمین، خاک یکی از چهار عنصر مقدس بوده است و همیشه به هنر سفالگری به این دلیل نگاهی عرفانی وجود داشته است. تجسم این باور را می توان در نقش ها و الگوهای این هنر مشاهده کرد.

اتحادخبر- قاسم پاکدل: از دیر باز در ادبیات و فرهنگ کهن ایران زمین، خاک یکی از چهار عنصر مقدس بوده است و همیشه به هنر سفالگری به این دلیل نگاهی عرفانی وجود داشته است. تجسم این باور را می توان در نقش ها و الگوهای این هنر مشاهده کرد. عکاس: مسعود جعفرزاده

 

همچنین با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی دشتستان ، همواره ساخت وسایل خنک نگهدارنده ی آب، از گذشته های دور مرسوم بوده و کارگاه های کوزه گری در جوار تهیه و تولید وسایل خنک کننده آبی به ساخت سایر فرآورده های سفالین نیز اشتغال داشته و دارند.


دشتستان به ویژه شهر برازجان یکی از مراکز اصلی و فعال هنر سفالگری در استان بوشهر است و عمده تولیدات سفالگران دشتستانی را کوزه ی آب ، قلیان ، سرقلیان و کشک ساب (جِوَن) شامل می شود.


هر چند این هنر کهن در حال فراموش شدن است اما هنوز هم هستند معدود هنرمندانی چیره دست که با زحمت فراوان آن را زنده نگه داشته اند.

 

ساخت قلیان برازجانی، هنرِ هنرمندان سفالگر دشتستانیست که با توجه به رونق استفاده از این نوع قلیان در استان بوشهر، از دیرباز مورد توجه بوده، رونق داشته و دارد.

 

تصاویر خود را برای نشر در قسمت تصویر روز اتحاد خبر به شماره ۰۹۳۶۶۳۲۰۱۱۴ ارسال نمایید تا با نام شما در این پایگاه خبری نشر داده شود. مثل همیشه با نظرات سازنده خود ما را یاری کنید./ص

 

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1396/12/01 - 19:50
0
0
هنر
هر روز داره تلویزیون میگه قلیون ضرر خالیه حالا شما درست رفتین تو قلیون سازی هنر نشون بدین .
ای خاک بر سرتون که بعد این همه روزنامه نگاری بلد نیستین سوژه هم پیدا کنید.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

نظرسنجی

از بین 8 ورزشکار دشتستانی زیر که در سال 1396 مقام های جهانی یا آسیایی و ملی کسب کرده اند کدام یک را به عنوان ورزشکار موفق سال انتخاب می کنید؟
١) مهدی مرادی نسب (بسكتبال)
٢) عبدالرضا كريمي زاده (جانبازان و معلولين)
٣) عرفان غلامی پور (واليبال)
٤) محمدحسين زاهدی فرد (داور بين المللي فوتبال)
٥) سعيده عبدالهی (جانبازان و معلولين)
٦) اميد سه كناری (هندبال)
٧) محمد دانشگر (فوتبال)
٨) حسين پور امينی (فوتبال)

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین