امروز: سه شنبه 28 اسفند 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 26 بهمن 1396 - 12:40

اتحاد خبر: آیین تقدیر از برگزیدگان همایش بومی محلی «تگین مهربونی» صبح پنجشنبه 26 بهمن ماه در کانون امام خمینی (ره) برگزار شد. به گزارش «اتحاد خبر»؛ مدیر آموزش و پرورش شهرستان دشتستان در این آیین اظهار داشت: من آرزو می کنم هر روز در سالن های مختلف این شهر برنامه های شاد و مفرح برگزار شود، اینقدر زنهای ما در خانه نباشند، اینقدر مردهای ما در حاشیه ...

اتحاد خبر: مراسم تقدیر از برگزیدگان همایش بومی محلی «تگین مهربونی» به همت دبیرستان مرضیه و با همکاری گروه ادبیات متوسطه یک شهرستان و شهرداری و شورای اسلامی شهر برازجان صبح پنجشنبه 26 بهمن ماه در کانون امام خمینی (ره) برگزار شد.


به گزارش «اتحاد خبر»؛ سیدحسن لواسانی فرد، مدیر آموزش و پرورش شهرستان دشتستان در این آیین اظهار داشت: بسیار خوشحالم که در یک مدرسه این همت و شور و هیجان برپا می شود و چنین برنامه ای اجرا شده، به خصوص بخش هایی مثل درس خواندن دانش آموزان با چراغ سیمی و... . در کل خیلی موافق هستیم که چنین برنامه هایی در سطح شهرستان ما اجرا شود.

لواسانی فرد عنوان کرد: هر گاه بخواهیم مردم را به یک سمت و سویی حتی در شادی سوق دهیم -چرا که فضای عمومی شهر ما ناراحتی های زیادی در خود دارد- ما می خواهیم که نتیجه و برونداد هر مجلس و محفلی را نشاط و آگاهی و انسجام ملی باشد. می خواهیم دانش آموزان ما بدانند که یک جایی هست که به فکر مردم و آموزش سبک های زندگی و موضوعات وابسته به آنان است.


وی با اشاره به اهمیت اجرای برنامه های شاد در سطح شهر گفت: من آرزو می کنم هر روز در سالن های مختلف این شهر برنامه های شاد و مفرح برگزار شود، اینقدر زنهای ما در خانه نباشند، اینقدر مردهای ما در حاشیه نباشند و سر مردم در گوشی هایشان نباشد. امیدوارم روزی برسد که تضارب افکار داشته باشیم، برنامه های مختلف همه روزه در برازجان ما برپا شود و مردم شاد و راحت باشند.


مدیر آموزش و پرورش شهرستان دشتستان ضمن تقدیر از خانم عسکری، مدیر دبیرستان مرضیه گفت: از تمامی داوران و عزیزانی که امروز در این مراسم شرکت کرده اند تشکر می کنم. من به پاس این شور و هیجان یک روز اردوی تربیتی برای دانش آموزان با هزینه آموزش و پرورش در نظر گرفته و این هدیه ما به دانش آموزان خوب و خلاق این مدرسه است.

حسن انصاری، شاعر طنزپرداز دشتستانی -مشهور به امرو هیچستانی با اشاره به ادبیات و شعر این شهرستان گفت: بومی گرایی در شعرهایی که به صورت رسمی سروده شده است و اصطلاحات منطقه در آن دیده می شود؛ در مقابل مجموعه وسیع بومی سرایی را داریم و آنچه که ادبیات محلی یک منطقه را معرفی می کند و بخشی است که دشتستان در آن شاعران خوبی دارد. هر چه شاعر بومی سرا بر قواعد شعر تسلط بیشتری داشته باشد و در کنار آن بر گویش محلی هم تسلط داشته باشد شعر او بهتر خواهد شد.


وی با اشاره به نقش نوستالژی در اشعار، ادامه داد: معادل یادمانه را در فارسی برای مفهوم نوستالژی داریم که در آن انسان احساس خود را نسبت به گذشته اش بیان می کند، بعضی وقت ها قوی است و به مسائل خیلی قابل اهمیت مانند وطن می پردازد ولی بعضی وقت ها ضعیف است و به مسائل پیش پا افتاده مثل خوراکی ها می پردازد.

انصاری اظهار داشت: به هر حال طنز یک مقوله بر هم زدن عادت هاست اما من می خواستم این نکته را متذکر شوم؛ تنها عاملی که طنز را به وجود می آورد گویش نیست یعنی زمانی می توانیم طنز را اجرا نماییم که اگر آن را به گویش رسمی درآوریم باز هم رگه های طنز را در خود حفظ کند.

 

وی افزود: یکی از نکاتی که در ارتباط با شعر گویشی به طور کلی مطرح می شود و بالاخص در شعر دشتستان اینکه ما در شعر محلی توانسته ایم تغییر کنیم. اینگونه شعر دوره های مختلفی دارد، دوره ها و تقسیمات مختلف که آیا شعر گویشی هم این فرصت را در اختیار دارد که تغییر نماید؟ پاسخ منفی است اگر به دنبال یک پاسخ باشیم که چرا شعر گویشی این قابلیت را نداشته که مانند شعر رسمی این مراحل را طی کند. این موضوع را می توانیم به گویش مربوط کنیم.

محمد غلامی، شاعر دشتستانی اذعان داشت: حقیقتا این از معدود برنامه ها و شاید تنها برنامه ای است که با وجود تاخیرهای موجود نه تنها خسته نشدم بلکه لذت بردم.


غلامی با اشاره به بومی سرایی و بومی گرایی و بیان نکاتی در این ارتباط به شعر خوانی پرداخت. 

در ادامه فریبا جلالیان، شاعر دشتستانی و مسئول انجمن ادبی دیدگاه با خواندن شعری از خود به حاضرین خوشآمد گف ت.

معصومه خدادادی بانوی شاعر دشتستانی با خواندن شعری گفت: سال سوم راهنمایی که اولین جرقه های شعر در ذهن من زده شد آقای محمد غلامی معلم من بود و ایشان  اولین شعر من را به چاپ رساند که من هنوز آن برگ مجله را دارم.

وی تازه ترین شعر محلی خود که طنز اجتماعی را خواند. گروه سرود محلی دشتستانی دبیرستان دخترانه شهدای شبانکاره به مدیریت و رهبری آقای حسین دبیرفلک، عضو انجمن شعبده بازان کشور و آهنگسازی آقای فریدونی سرودی را تحت عنوان «هوای بندر» خواندند. سرود اول این گروه مقام اول استانی و سرود دوم مقام اول کشوری را کسب کرده است. مدیر دبیرستان دخترانه شهدای شبانکاره خانم خدیجه سردشتکی است.به گزارش «اتحاد خبر»؛ حسین دارند شاعر معاصر دشتستانی ضمن عرض ادب به ساحت مقدس ولی عصر (عج) شعری در وصف امام زمان خواند.


سکینه کمالی نژاد، ضمن عرض ادب و خوشامد به مسئولان حاضر گفت: از سردمداران آموزش و پرورش، اساتید عزیز خصوصاً آقای فرج الله کمالی و همچنین دانش آموزان عزیزم که مدتها آنها را ندیده بودم.


کمالی نژاد ضمن تشکر از خانم عسکری به سبب فراهم آوردن چنین محفلی شعری محلی سروده خودش را برای حاضرین خواند. آناشید مزیری نیز با خوانش حماسی شعری از خانم فریبا جلالیان شاعر دشتستانی همراه با نواختن زیبای ساز دف با هنرمندی مهرسا دریسی به اجرای برنامه پرداختند.

در پایان از معلمان و دانش آموزان برتر با اهدای لوح و جوایزی و همچنین از خانواده مرحوم منصور باباعلی معلم خوب شهرستانی تقدیر صورت گرفت و به تمام دانش اموزان گروه سرود نیز هدایایی تقدیم شد.


گفتنی است اجرای این برنامه را خانم مرضیه غلامشاهی، مجری و بازیگر دشتستانی بر عهده داشت و سیده خیری عسکری، دبیر همایش تگین مهربانی بوده است.

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1396/11/27 - 15:31
0
2
اگربه جای پیام تلفنی ، اطلاع رسانی می شد : ابهت بیشتری به دشتستان داده می شد و مردم بیشتری هم شرکت می کردند و جای کسی هم تنگ نمی شد
1396/11/26 - 13:14
0
2
از دست اندر کاران تشکر و گلایه : چرا اطلاع رسانی نمی شود که علاقمندان شرکت کنند ؟ !!!
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین