امروز: جمعه 28 دي 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 03 بهمن 1396 - 12:07

اتحادخبر- داوود سردشتكي: باز هم مخالفان داخلی حسن روحانی دست به کار شدند و به واسطه برجام به رییس جمهور و تیم مذاکره کننده هسته‌ای حمله می‌کنند. آنها بر این باور هستند که برجام به مثابه ترکمنچایی است که به ملت ایران تحمیل شده  و دولت ایران باید از آن خارج شود.هوچی‌گری‌های ترامپ در برابر برجام نیز باعث شده است آتش دلواپسان دولت روحانی...

اگر برجام نداشتیم چه داشتیم؟

داوود سردشتكي*:

 

باز هم مخالفان داخلی حسن روحانی دست به کار شدند و به واسطه برجام به رییس جمهور و تیم مذاکره کننده هسته‌ای حمله می‌کنند. آنها بر این باور هستند که برجام به مثابه ترکمنچایی است که به ملت ایران تحمیل شده  و دولت ایران باید از آن خارج شود.

هوچی‌گری‌های ترامپ در برابر برجام نیز باعث شده است آتش دلواپسان دولت روحانی شعله ور تر شود و در حمله به دولت کوتاهی نکنند.

این افراد فقط به دولت روحانی حمله می‌کنند و برجام را مشکل اساسی کشور می‌دانند اما نمی‌گویند جایگزین برجام چیست؟ آنها باید پاسخ این سوال را بدهند که چه برنامه‌ای در صورت نبود برجام برای کشور دارند.

روحانی برای اداره کشور یک برنامه مشخص دارد. گفت‌وگو و مذاکره. برجام نیز حاصل این استراتژی است.

روحانی وقتی خود را آماده انتخابات ریاست جمهوری سال 92 می‌کرد برای اداره کشور برنامه مشخصی داشت. او مخالف سیاست‌های دولت احمدی نژاد و تیم هسته‌ای او در سیاست خارجی بود. «شیخ دیپلمات» اعتقاد داشت استراتژی‌های  دولت قبل مشکلات عدیده‌ای برای کشور ایجاد کرده بود.

مردم هم در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و همچنین سال 96 به روحانی اعتماد کردند و گفتند برجام و گفت‌وگو را بهترین راه برای اداره کشور است.

پس در برابر این استراتژی مشخص رقیب نیز باید راهکار مشخص خود را بیان کنند. آنها باید به مردم بگویند اول چرا برجام بد است و دوم راهکار خود را در صورت نبود برجام اعلام کنند.

آنها هنوز برنامه مشخصی به مردم ارائه ندادند. در انتخابات سال 96 هم وقتی نامزدهای این گفتمان وارد صحنه شدند، نگفتند که راهکار مشخصشان برای برنامه هسته‌ای چیست. آنها گفتند که برجام را ادامه می‌دهند. این یعنی این نامزدها هم برجام را بهترین روی برای اداره کشور می‌دانند.

برجام حاصل مدیریت هسته‌ای در دولت نهم و دهم بود. دورانی که ابر تحریم‌ها بر سر کشور سایه افکند. در این زمان قیمت اکثر کالاها از اساسی، مصرفی و تزئینی دو یه سه برابر شد. خودروهایی که می‌شد آنها را با حداکثر 7 یا 8 میلیون خرید تبدیل به ماشین‌هایی شدند که بالای 20 میلیون قیمت داشتند.

ایران قبل از برجام با مشکلات بی‌شمار اقتصادی حاصل از تحریم‌ها روبرو بود. بخش‌های صادرات نفت، تجارت و مبادلات بانکی ایران زیر ضربات شدید تحریم‌ها در حال نابودی بود. پول‌های ایران بلوکه شده بود و حتی در برخی موارد ایران مجبور بود مانند دوران قبل از اختراع پول مبادله کالا با کالا انجام دهد. مثلا نفت بدهد و برنج بگیرد. اوضاع ایران شبیه دوره نفت در برابر غذای صدام شده بود. ایران نفت صادر را و به جای پول آن، کالا دریافت می‌کرد. صادرات نفت ایران نیز گام به گام در روند کاهشی به سمت صفر شدن حرکت می کرد.

بسیاری که امروز مخالف برجام هستند در آن زمان مسئولیت داشتند و یا طرفدار آن گفتمان بودند.

سیاسیون، روزنامه‌ها و رسانه‌های مجازی این گفتمان بیایند برای اولین بار و آخرین بار از استراتژی‌های خود برای زندگی بهتر مردم در صورت نبود برجام سخن  بگویند. آنها به مردم بگویند اگر برجام نداشتیم امروز چه داشتیم./ص


*دانشجو كارشناسي ارشد حقوق بين المللکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1396/11/12 - 11:49
0
14
درود بر شما 🍃🍃🍃
1396/11/11 - 15:09
0
14
درود بر شما و این تحلیل زیبا
1396/11/10 - 10:31
0
18
ملتی که اهل مطالعه نیست این ملت عوام است و نه انتقادش علمیست ونه تصمیماتش مبنای علمی دارد بنابراین حالا که اقدامات دستوریست اگر عده کارشناس برای روابط خارجی فرستاده ایم که بدستور اقدامی نموده اند منتظر نتایج دستورات بمانید
1396/11/09 - 08:28
1
14
🔻کیسینجر وزیر خارجه پیشین آمریکا: ایران پیوسته یک قدرت منسجم در منطقه بوده است/ تاثیرگذاری امروز این کشور، به سبب ظهور آن به عنوان یک کشور هسته‌ایِ بالقوه *در نتیجه توافق هسته‌ای*است
1396/11/08 - 09:51
1
13
با سلام جناب بنافیان
شما و امثال شما زمان احمدی نژاد هم به این موارد که فرمایش کردین فکر میکردین یا فقط الان به فکر مردم بیسواد افتادین زمانی که شب تا صبح قیمتها نجومی بالا و پایین میشدند. در ضمن مردم خوبه میدادند نیاز به من و شما ندارند خودشون خوب قضاوت خواهند کرد
1396/11/07 - 16:34
1
14
کسانی میدانند و نمیخوان بدانند هشت سال چی سر این مملکت اوردن صبر و تاریخ قضاوت خواهد کرد
1396/11/07 - 09:51
11
2
باسلام ودرود
یک فرد بیسواد از این باکلاس حرف زدنهای شما سر در نمیاره. اون فقط یه سوال داره ایابرجام چه تاثیری روی زندگی من داشته؟ پسرم رفته سرکار؟ اقلام مصرفی کاهش قیمت داشته؟ درامدم بهتر شده؟
اگه واقعااین اتفاقات افتاده چرامردم از درد نداری برای اولین بار توی تاریخ جمهوری اسلامی به خیابونها می ایند؟
1396/11/05 - 23:52
12
2
سلام
بزرگوار فراموش نکن وقتی برجام جهت اجرا در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید شروطی در مجلس و همچنین توسط مقام معظم رهبری برای پشتوانه و پرکردن خلأ های فراوان برجام در نظر گرفته شد ولی متاسفانه دولت به آنها هیچ توجهی ندارد.
بزرگوار گفته میشد که با اجرای برجام تحریمها برداشته میشه و دیگر تحریم نمی شویم ، حالا بفرمایید طی این دوسال کدام تحریمها برداشته شده، تحریمهایی هم که در این دوسال شدیم در محضر وجدان خود بازخوانی بفرمایید.
نوشته اید در دولت نهم و دهم ابر تحریمها علیه ایران در نظر گرفته شد ، جهت یاد آوری میگم، دلیل تحریمها در دولت دهم آشوبهایی بود که فتنه گران طی سال 88 در کشور بوجود آوردند.
نوشتید قیمت اجناس 7، 8 میلیونی به 20 میلیون رسید ، بفرمایید چرا بعد از گذشت دوسال از اجرای برجام قیمتها به قبل بر نگشت.
چرا از نظر دولت همه چیز و همه کس را می توان نقد کرد اما اگر برجام در یک مناظره دو طرفه در برنامه زنده تلویزیونی نقد شود ، وزارت امور خارجه بر علیه فردی که مخالف برجام بود ، بیانیه صادر می کنه
و .....
لطفا منتشر بفرمایید
تشکر
1396/11/05 - 01:38
1
15
درود بر شما با اين تجزيه و تحليل بجا و پربار 🌹🙏✅
1396/11/04 - 15:17
1
14
باعث افتخار و یکی از جوانان آینده دار و روشنفکر
1396/11/04 - 15:16
1
15
درودبردکترسردشتکی عزیز 00000فیض بردیم برادر
1396/11/04 - 14:57
3
11
جناب سردشتکی!بنده دوستی دارم که چندین کشتی باربری دارد و طی سالهای گذشته همه آنها مشغول به کار بوده و دهها خانواده حتی در زمان تحریمها از آن ارتزاق می کردند. پس از برجام به دلیل باقی ماندن بسیاری از تحریمها هشتاد درصد این کشتیها و کارکنان آن بیکار شده اند.جنابعالی بفرمایید مگر قرار نبود با جمع شدن بساط هسته ای کشورمان تحریمها رفع شود؟چرا حالا که بیش از دوسال از برجام گذشته و ما همه هسته ایمان را داده ایم،هنوز تحریم هستیم و هر روزه به این لیست بلندبالای تحریم افزوده می شود؟چرا هنوز بانک های بزرگ دنیا با ما کار نمی کنند؟شما مزایای برجام را بفرمایید تا ما بیسوادها هم اطلاع پیدا کنیم.
1396/11/04 - 10:33
2
17
درود بر اقاي سردشتكي جوان جوياي نام هم استاني
استفاده كرديم از اين مقاله بسيار زيبا و شنيدني به اميد پيشرفت روز افزون
1396/11/04 - 07:50
2
19
آفرین بر تحلیل جناب سردشتکی
1396/11/04 - 07:02
2
18
با عرض سلام ادب و احترام

درود بی کران به شما جناب سردشتکی

شبانکاره به فرزندان برومند خود نیز میبالد و انشالله شاهد پیشرفته علمی و در همه زمینه ها در این کهن دیار باشیم .
بر خود لازم میدانم کمال تقدیر و تشکر داشته باشم کسانی که نام شبانکاره کبیر رو آوازه گوش همگان خواهند رساند.
و بسی باعث افتخار و سر بلندی نیز هست و خواهد بود.
مستدام و پیروز باشید
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین