امروز: جمعه 28 دي 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 01 بهمن 1396 - 09:09

اتحاد خبر-مهراب شاد: مدتی از برگزاری انتخابات می گذرد و شهر آرام گرفته. بايد گفت با آرام گرفتن فعالان انتخاباتی که عنوان فعال مدنی یا فعال اجتماعی را بر دوش می كشيدند و فقط و فقط ادعای دغدغه مندی در حوزه های اجتماعی و فرهنگ و هنر را داشتند ديگر خبری نيست و فعالیت ها نیز خاموشی گرفته است. فعالانی که در انتهای سال گذشته و ابتدای سال جاری ...

فعالان مدنی یا فعالان مدتی ؟!

اتحاد خبر-مهراب شاد: مدتی از برگزاری انتخابات می گذرد و شهر آرام گرفته. بايد گفت با آرام گرفتن فعالان انتخاباتی که عنوان فعال مدنی یا فعال اجتماعی را بر دوش می كشيدند و فقط و فقط ادعای دغدغه مندی در حوزه های اجتماعی و فرهنگ و هنر را داشتند ديگر خبری نيست و فعالیت ها نیز خاموشی گرفته است. فعالانی که در انتهای سال گذشته و ابتدای سال جاری هر جا كه رنگ و بويی از برگزاری مراسمی بود و به واسطه منویات و سیاست هایشان امكان حضور داشتند سر و كله آن ها پيدا ميشد و جای واقعی بسياری از شهروندان و علاقمندان را در مراسمات و برنامه ها پر می كردند ولی با تمام شدن آن روزها و بیرون آمدن از آن فضا و آن دوره ديگر از آن ها خبری نيست و اتفاقا اين نبودن باعث شده كه آرامش به شهر برگردد. البته هر چند افرادی که برای یک مدت معلوم فعال هستند و بعد به سایه می روند تا آفتابی دیگر طلوع کند، بود و نبودنشان ذره ای هم گرمابخش محفل ها نیست اما این حضور و عدم حضور اندکی جای تامل و بحث دارد!

حال شهر و شهروندان مانده اند كه بايد باز به تنهایی با مشكلات و معضلات خود دست و پنجه نرم كند و به تنهایی بار كم توجهی و بعضا بی توجهی مسئولين را تحمل كند. ديگر كسی نيست تا به لطف نزدیکی انتخابات و نیاز به جذب مردم، دل بسوزاند و هزينه های آنچنانی برای هنرمندان كند و يا به بهانه نمايشگاه و برپایی مراسمات مختلف گل و شیرینی برايشان برده و روبان قیچی کند! و يا سخنران باشند و در و گوهر ببارانند، اينجاست كه هنرمندان زحمت كشيده شهر ميمانند که ديگر كسی از آن ها سراغی نمی گيرد و دیگر آنها را نمی شناسند چه برسد به اینکه احوال پریشانشان را جویا شوند.

و اما بايد به حال اين عزيزان اشک ریخت و چه بسا خون گريست كه دارند در سایه ی خوش خیالی خویش يک استراحتی می كنند و قصد دارند چند ماه ديگر باز راه بي افتند و ادعای رهبری كنند و باز فعال مدنی شوند تا بلکه از كانديدای مجلس امتيازی بگيرند و ادعای طيف رای كنند یا حتا اگر فضا را اندکی مناسب و درخور حال ببینند خودشان کاندید شوند. شاید هم لیست هایی آماده کنند بسان آنچه كه لیست های امید و آرزو یا تحول و توسعه نامیدند و منتشر کردند. اما بدیهی است که قطعا مردم اين عزيزان را شناخته اند و خواهند شناخت كه هر كس را بهر كاری می سازند و دروغ و نيرنگ هميشه در پايان کار آشكار خواهد شد. دیگر این نمایش های ریاکارانه و ژست های فعال مدنی مدعی مدنیت و فرهنگ و هنر به باور مردم و شهروندان نمی نشیند.

يكی بايد به اين عزيزان بگويد حالا و اكنون دقيقا كجا هستيد!؟؟ قطعا مردم آگاهند كه همه با بي توجهی نسبت به شعارهاي خود كه يكي از آن ها مطالبه گري برای مردم بود به كار و زندگي خود برگشته ايد. اكنون واقعا بايد از خود خجالت بكشید كه بلافاصله پس از انتخابات بدون حتی يک روز فعاليت مدني به خانه هایتان رفته اید و چهره واقعی خود را نشان مردم دادید. بايد خوشحال بود كه اين عزيزان با زر و زور و تزوير انتخاب نشدند كه اگر می شدند امروز اين كوته فكران به جای شهروندان تصميم می گرفتند كه مشخص است اولويت اول خودشان بودند و بعد اطرافيانشان و ديگر تمام!

عيار اين افراد همين جا مشخص شده و البته بعضی از اعضای شورانشين هم از اين قاعده مستثنی نمانده اند و به جای اينكه مختصر تلاشی برای ارتقا و اعتلای فرهنگ و هنر اين شهر و دیار نمایند و شادی را به مردمشان هديه دهند كاملا شادی را حرام دانسته و چيزی جز بله قربان گوی افرادی خاص نيستند.

بايد به اين افراد نیز يادآور شد كه بسيار انتخاب شده و يا نشده اند ولی همگی رفته اند و چندی بیش در صحنه نمانده اند و اين زمان است كه به سرعت می گذرد و باز بايد دست به دامان كارهای فرهنگی-اجتماعی و اينگونه خيمه شب بازی ها شوند. ولی بايد بدانند همانند گذشتگان كه آمدند و رفتند و چیزی از حضورشان عاید مردم نشد ديگر از اين دروغگويی ها و بودن های نمایشی و فرمایشی چيز دندان گیری عايدشان نخواهد شد.

البته نبايد اين نكته را هم فراموش كرد كه بعضی از اين فعالين مدنی و انجمن های تاسیس شده بنا به مقاصد سیاسی و يا عقيده اي به شكلی پيش رفته اند كه خود سهم خواهی می كنند و از مديران بی تجربه و بی تدبيری كه سراپا دچار ضعف و سستی هستند سهم خواهی می نمایند و اینچنین بازار مکاره ای برای خود به راه انداخته اند.

به كجا خواهيم رفت با اين فعالين پر ادعا كه همه چيز را در گرو منافع شخصی و تيمی خود می دانند و احساسات و خواسته ها و حتی نیاز مردم و اقشاری چون هنرمندان را فدای نیت ها و اهداف پست خود کرده اند؟ كه قطعا با وجود این چنین افراد سودجو و فعالان مدتی و شرایطی نبايد انتظاری بيشتر از شرايط موجود هم داشت و با عواملی كه دست به دست هم داده اند شكی نيست آينده ای بهتر از گذشته های تلخ پشت سر گذاشته برای شهر رخ نخواهد داد.

اميدواريم اين عزيزان خود راه درست را پيدا كنند و اين زور و تزوير را كنار بگذارند و بگذارند مسئولين لايق بر جايگاه های مهم مديريت نشسته تا حق الناس را فراموش نكنند و به كار اصلیشان كه خدمت به مردم است بپر دازند و بدانند که حافظه مردم و بیداران این شهر هرگز این صورتگری ها و منفعت طلبی های پر از تزویر را فراموش نخواهد کرد.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1396/11/14 - 13:37
0
0
برادر عزیز جناب مهندس شاد شاید در تعبیر واژه فعال در مورد برخی به اصطلاح دلواپس و دغدغه مند دچار اشتباه شده ایم. سایتان مستدام
1396/11/01 - 17:13
1
2
افرادی که با قلم فروشی و محفل گردانی و دسته بازی , دربست به خدمت افراد معلوم الحال درآمده اند و اهداف آنان را به زشت ترین وجه ممکن در کلام و قلم این جماعت مشاهده می کنیم.
1396/11/01 - 17:13
0
1
متاسفانه در سنوات ماضی شاهد رشد قارچ گونه بعضی افراد و مجامع با عنوان وزین فرهنگی و مدنی بوده ایم که وقتی به لایه های پنهان اهداف آنان ورود میکنیم جز تعفن درونی و زشتی های اخلاقی نمی بینیم.
1396/11/01 - 17:11
0
1
فعال مدنی به مانند هر واژه اجتماعی دیگری دارای تعریف و چهارچوب عملکرد میباشد که احساس میشود در دشتستان ابتدا به ساکن نیاز به بازتعریف این واژه و تبیین حوزه عمل آن میباشد .
1396/11/01 - 14:44
0
1
احسنت به اين قلم و اين قسم
1396/11/01 - 12:49
0
2
بسیار عالی
1396/11/01 - 11:39
0
2
افرین این مطلب بسیار به جا و صحیح است
1396/11/01 - 11:30
0
3
این که دیگه سوال نداره، فعالان مدتی هستند که برای یک مدت خاص فعالیت می کنن و بعد از رسیدن به مقاصدشون تمام!
شما از « فعالان انتخاباتی که عنوان فعال مدنی یا فعاال اجتماعی را بر دوش می كشيدند و فقط و فقط ادعای دغدغه مندی در حوزه های اجتماعی و فرهنگی و هنر» را داشتند، گفتید که دعدعه اصلی شما ست. شاید آنها به دنبال دعدغه های اصلی مردم که در حوزه اقتصادی است هستند و وقت ندارند!! د
1396/11/01 - 10:04
0
2
احسنت به جناب شاد
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین