امروز: جمعه 28 دي 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 28 دي 1396 - 12:38
آیت‌الله صفایی بوشهری در آئین افتتاحیه کنگره «به شهادت سكوت»؛

اتحاد خبر: آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری، نماینده ولایت فقیه در استان بوشهر اظهار داشت: استان بوشهر از جهت جغرافیای سیاسی جهان دارای یک موقعیت فوق استراتژیک است به طوری که در هندسه جهان سیاسی استان بوشهر دروازه ورود سیاسی-اقتصادی-فرهنگی ایران تلقی می شده است. به گزارش «اتحاد خبر»؛ چهار بار این استان مورد تهاجم استعمار پیر انگلیس ...

اتحاد خبر: آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری، نماینده ولایت فقیه در استان بوشهر اظهار داشت: استان بوشهر از جهت جغرافیای سیاسی جهان دارای یک موقعیت فوق استراتژیک است به طوری که در هندسه جهان سیاسی استان بوشهر دروازه ورود سیاسی-اقتصادی- فرهنگی ایران تلقی می شده  به همین خاطر است که هرگاه جهات استعمار میخواسته بر دولت مرکزی ایران فشار وارد کند به قطب ایران اسلامی و به استان بوشهر حمله می کرده است. چهار بار این استان مورد تهاجم استعمار پیر انگلیس بوده است و هیچگاه در معادلات تصمیم گیری و تصمیم سازی این تهاجم عالمان استان و مردم نقش علت فاعلی برای تهاجم بیگانگان را نداشتند بلکه علت این تهاجمات معادلات سیاسی بوده که مهاجمان با دول مرکزی برقرار می کردند.

به گزارش «اتحاد خبر»؛ رییس کنگره ملی به شهادت سكوت افزود: منطقه دشتستان در هندسه سیاسی استان بوشهر فوق العاده مهم است به تعبیری قلعه استان است که تسخیر دشتستان یعنی تسلیم استان و دشتستان دروازه ورود به جغرافیای مرکزی ایران است. در آن برهه مردم به مقاومت فراخوانده شدند و بزرگانی چون رییسعلی دلواری، زائرخضر خان اهرمی، و غضنفرالسلطنه برازجانی وارد عرصه شدند و این کار بزرگی که مردم استان بوشهر انجام دادند و شکستی به انگلستان و استعمار کهنه وارد کردند که هیچگاه دیگر بیگانگان تهاجم به ایران را تکرار نکردند.

وی اضافه کرد: شکست در منطقه جنوب ایران و استان بوشهر برای انگلیس یک تجربه و عبرت تاریخی گردید و نوع استراتژی خود را به استعمار نو و هم اینک فرا نو تبدیل نمود. سرداران دشتستان و عالمان بزرگ این منطقه کار بزرگی انجام دادند و در خط دوم مقاومت نگداشتتد دشتستان یک سقوط مستمر داشته باشد.

آیت الله صفایی بوشهری تاکید کرد: به واسطه جنگ و گریزهایی که در طول تاریخ در همین عرصه مبارزه با استعمار می بینید حماسه لرده آفریده شد که زنان منطقه لرده دشتستان شجاعانه طلوع کرده و افسران انگلیسی را به زانو درآوردند. به همین جهت انگلستان نتوانست هیچ جایگاه و پایگاهی برای خود در استان بوشهر ایجاد کند.

وی اضافه کرد: نام رییسعلی دلواری، نام غضنفرالسلطنه، نام دشتستان و نام دلوار در طول تاریخ عامل یک زلزله سیاسی است و این تنها به سبب بزرگی و رشادت مردم خطه جنوب است که این را از عالمان خود آموخته بودند. پایمردی و بزرگی این مردم که در مقابل هیچ ابرقدرتی کرنش نکردند در زمانی که بسیاری از روشنفکرنماها و بسیاری از پایتخت نشین ها در سفارت های کشورهای بیگانه بست می نشستند اما بزرگان این منطقه جلوی استعمار ایستادند. زنان این استان، مردان این استان، و عالمان این استان گفتند که هیچگاه از بیگانه شکست نخواهیم خورد و زیر بار بیگانه نمی رویم.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر گفت: امسال و اینک اولین همایش برای بیان واقعیت ها و عظمت مبارزات مردم دشتستان پس از گذران بیش از صد سال برگزار شده است که ابن دیر بیان شدن یک اشکال است.

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری تصریح کرد: واکاوی و کشف تاریخ یک قوم شناسنامه آن قوم است. منطقه دشتستان و استان بوشهر با آن سابقه بزرگ که مقام معظم رهبری بارها که من خدمت ایشان رسیده ام بر این معنا تاکید دارند پایتخت مبارزه با استعمار است. این کنگره یک بازخوانی کتاب مسکوت تاریخ استان بوشهر و دشتستان است که بسیاری به دنبال بیان آن نبوده و نیستند. بدانید که کتاب تاریخ حیات این استان و منطقه دشتستان خواندنی است، زرین است و مایه افتخار، لذا همواره باید بخوانیم.

وی ادامه داد: دشتستان عزیز مایه افتخار ایران و استان بوشهر است تاریخ این منطقه و تاریخ استان بوشهر قابل فراموشی نیست.

امام جمعه بوشهر اظهار داشت: سلام گرم مقام معظم رهبری را به شما مردم عزیز می رسانم و شما مردم شجاع بدانید که قطعا مایه افتخار کشور هستید.

دکتر حقانی، رییس موسسه مطالعات تاریخ معاصر گفت: سیاست استعمار در ایران از دوره قاجار مبتنی بر نابودی ایران یوده است و دلیل آن اهمیت ایران در این منطقه است. در آن مقطع ایران دروازه ورود به هند بود و سیاست انگلیسی ها بر تضعیف و نابودی ایران قرار گرفت.

وی افزود: در ادامه این سیاست ها سعی کردند راه توسعه و پیشرفت ایران را مسدود کنند. مقاومت مردم این منطقه منجر به حفظ تمامیت ارضی و صیانت از این خاک مقدس شد.

رییس موسسه مطالعات تاریخ معاصر اذعان داشت: خالو حسین یک مجاهد، جانباز، اسیر جنگی، تبعیدی، و زندانی سیاسی بود که با علمای نجف ارتباط داشته است و این یعنی یک عمر مبارزه. مردم مسلمان و مبارز این منطقه واقعا پای کار ایستادند به حق این استان پایتخت مبارزات ضد استعماری است و باید نسلی که در این سرزمین و آب و خاک پرورش می یابد آگاه به تاریخ باشند و بتوانند در مقابل استعمار همواره مبارز و فعال باشند.

سرهنگ نعمت الله غلامپور، فرمانده سپاه دشتستان گفت: مبارزات مردم خطه جنوب دارای مراحل متعددی بوده است که تاثیرات این مبارزات دلیرانه مردم دشتستان و برازجان در مقابل چپاولگران تاریخ در طول دو قرن اخیر مشهود می باشد.

وی ادامه داد: ادامه دهنده راه مبارزه با استعمار در تاریخ معاصر افرادی چون مرحوم حاج ماشالله کازرونی بوده اند. ما شهدا و جانبازان زیادی را در مبارزات ضداستعماری تقدیم انقلاب عزیزمان نموده ایم.

سرهنگ پاسدار نعمت اله غلامپور تاکید کرد: مبارزات موثر مردم خطه دشتستان در دفاع از دین اسلام و آیین مقدسمان تکمیل کننده راه و عمل شهدا است. تشریح و گزارش رشادت های مبارزان دشتستانی و تلاش عزیزان در برگزاری این کنگره قابل تحسین است.

دکتر داوود یحیایی، دبیر علمی کنگره ملی به شهادت سكوت اظهار داشت: ما مقالات متعددی را دریافت کردیم که این مقالات به کمیته داوری سپرده شد و ما مقالات برگزیده را انتخاب کردیم.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دشتستان خاطرنشان کرد: این کنگره ضمن بیان قیام مردم جنوب و رشادت ها و شجاعت بزرگانی مثل غضنفرالسلطنه که در دو بخش صبح و بعدازظهر ارائه خواهد شد.

یحیایی تاکید کرد: اختتامیه کنگره به شهادت سكوت نیز امشب از ساعت 19 الی 21 در کاروانسرای مشیرالملک برگزار خواهد شد.

به گزارش «اتحاد خبر»، آقای محمدجواد فخرایی دبیر هماهنگی کمیته های اجرایی کنگره به شهادت سكوت بوده و در حاشیه این آیین از تندیس کنگره به شهادت سكوت با حضور نماینده ولی فقیه در بوشهر، امام جمعه برازجان، فرماندار دشتستان و برگزارکنندگان کنگره رونمایی گردید.

گفتنی است، آقای محمد غلامی شاعر دشتستانی حماسه لرده شیرزنان دشتستانی را به قالب شعر درآورده و برای حاضرین خواند. در ادامه نیز مولفان مقالات پذیرفته شده چون دکتر مهدی ماحوزی، دکتر هیبت الله مالکی، دکتر عبدالرسول خیراندیش و... به ارائه مقاله خود در حضور دبیر علمی کنگره و هیئت داوران پرداختند.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1396/11/07 - 18:19
0
1
سنگ بد گوهر اگر کاسه زرین بشکست قیمت سنگ نیفزاید و زر کم نکند
1396/11/07 - 10:11
0
1
قشون انگلیس هنگامی که به بوشهر و خلیج فارس حمله کرد و این شهر را تصرف نمود : در نظر داشت تا اصفهان را متصرف شود اما نمی دانست که شیر مردانی مانند رئیس علی و میرزا محمدخان و خالو حسین و زایر خضرخان وحسین خان این گونه در راه و طن با قشون او مبارزه می کنند واز کشورشان دفاع می کنند : مدت 4 سال با این دلاور مردان در جنگ بود تا اینکه سرانجام با خدعه ونیرنگ توانست این سرداران مبارز را به شهادت برساند
1396/11/03 - 21:55
0
1
نویسنده کامنت علیه برگزاری کنگره مبارزان استان : آیا رئس علی که با انگلیسی ها جنگ کرد تا به شهادت رسید وقهرمان سریال دلیران تنگستان نامیده شده است ظالم بوده است ؟ چرا شما به همه ی مبارزان استان توهین کرده اید و افتخارات استان بوشهررا به ظالم بودن نسبت داده اید ؟ شما فاقد تعصب نسبت به کشور می باشید خداوند شمارا به راه راست هدایت نماید
1396/11/02 - 19:03
0
1
دزد از وحشت بترسد زاهد از ترس خدا //// هردو ترسانند اما این کجا و آن کجا
1396/11/02 - 02:06
0
0
با سلام و احترام
عناوین و القاب نسبی هستند و ساخته ذهن بشر که به ظرف زمان و مکان خلقت خویش جامه
عمل می پوشند و فعلیت خود را عرضه می دارند، خان، کدخدا، ملا، مهندس، دکتر، آخوند و .....
این ما انسانها هستیم که با سپر و تابلو اختیار به معنای عام آن یعنی مختار بودن از طرفی و اختیارات داشتن از طرفی دیگر می توانیم منشاء اثر، خواه نیک، خواه بد باشیم.
در بررسی و تحلیل وقایع تاریخی بایستی با واقع نگری و توجه به مستندات و منابع موجود به دور از هویت سازی و هویت سوزی اقدام به تحقیق و پژوهش کرد و با قلمی متعهد اقدام به نگارش نمود که اگر غیر از این باشد خیانت به قلم و نقصان دو سویه هم از بهر اثر که بی ارزش می گردد و هم از جانب صاحب اثر که بی آبرو.
نسل فرهیخته، کنجکاو و "پرسشگر امروز با دنیایی از ابزار در اختیار مقلد نیست و به سادگی نمی پذیرد که قهرمان او کیست و که بوده است. خان او می تواند غضنفرالسلطنه و صولت الدوله باشد یا حیدر خان، و قص علی هذا.
نسل امروز سند می خواهد آنهم معتبر، قهرمان می خواهد، واقعی و نه پوشالی، فرمانده می خواهد، خدا ترس و میهن پرست، که الحمدولله استان ما و دشتستان ما کم ندارد. مگر شهدای ما در ادوار مختلف دفاع از وطن، شرف و ناموس قهرمان و اسطوره های ما نیستند.
بنابراین اگر نامی از غضنفرالسلطنه و ده ها کلانتر دیگر به حق به تجلیل و تکریم برده می شود سزاوار و بسی شایسته است.
1396/11/02 - 02:05
0
1
نظری که این فرد بی نام و نشان ارایه کرده و همه را به یک چوب رانده سرشار از خشم و عقده های روحیست ومعتقدم که ارزش پاسخگویی ندارد این شخص باید بداند که که در هر صنف و گروهی بد داریم ،خوب هم داریم نمیشود گفت که خان و رییس همگی بد و ستمکارند ما خان مومن ،درستکار، غیور ،وطن پرست ،شجاع و از جان گذشته کم نداریم ،از جمله میرزای شهید و بی بدیل برازجان .توصیه میکنم پیش از ثبت نظر خویش جملات و واژه ها را در ذهن بد بین خویش مرور کنی ،برایت بسیار متاسفم
1396/11/01 - 08:31
0
0
در پاسخ اینکه چرا مبارزات مردم دشتستان مسکوت مانده است بایستی گفت شما همه را به یک چشم نگاه می کنید اگه اینگونه که بیان نموده اید از دید شما حضرت حر بن یزید ریاحی هم بایستی در گروه ظالمان و جهنمی باشد در صورتی که اینگونه نیست و لحظه آخر بیدار و به امام حسین (ع) پیوست جناب آقایی که متن اینکه چرا مبارزات مردم دشتستان مسکوت مانده است را نوشته اید بدانید سردار مبارزه با روباه مکار ، غضنفر السلطنه هیچ وقت جز خان هایی که بیان نموده ای نبوده .اینکه در آن زمان مملکت به شیوه خان اداره و حکومت می شده حرفی نیست. ولی غضنفرالسلطنه کارنامه طلایی دارد از ساخت مسجد و مدرسه و حافظ قرآن تا کمک مالی و تسلیحاتی به شهید رییس علی دلواری و در نهایت همانگونه که میدانی و انکار واقعیت می کنی دست نشانده شاه خائن ایشان را در کوه درنگ شاه پسر مرد شهید نمود. شعر رسیدم بر سر بست چغادک نشستم گریه بسار کردم را در رابطه با جنگ غضنفرالسلطنه در بست چغادک سروده اند و در مقابل بودند کسانی که فرش قرمز برا انگلیسی ها لب ساحل شهر بوشهر پهن نمودند. و در نهایت هر كسی را لیله القدری هست كه در آن ناگزیر از انتخاب خواهد شد عمر سعد، حربن ریاحی و غضنفر السلطنه را پیش آمد بنده و جنابعالی را هم پیش خواهد آمد اما مطمعن باشید هیچ كس را نا آزموده رها نمی كند؛ صبورانه در كمین می نشیند تا تو را به دام امتحان درآرد و كارت را یكسره كند كه ان ربك لبالمرصاد.
1396/11/01 - 08:15
0
1
دوستی که اسم ننوشتی باید عرض کنم، نظر شما کاملا رد شده خواهد بود، بنده به عنوان یک بیطرف عرض میکنم، آیا نقش میرزا کوچک خان، ستار خان، باقر خان، رییسعلی خان و میرزا محمد خان و ... را میتوان نادیده انگاشت، چرا میخواهید مبارزات جانانه مردم را به فئودالی بودن نسبت دهید، بله فئودال داشتیم و قهرمان ملی مبارزه با استعمار هم داشتیم و این دو ارتباطی به هم ندارند.
1396/10/30 - 17:04
0
1
در جواب کامنت نوکر انگلیس که نوشته است : چرا مبارزات مردم دشتستان مسکوت مانده : شما دارید مخالف نظر مسولین استان ومسولین شهرستان دشتستان کامنت گزاری می کنید ، این کنگره به دستور نماینده محترم ولی فقیه برگزار شده است من می دانم که شما کتابهای تاریخ را مطالعه نکرده اید ونمی دانید که خان دشتستان مبارزو خادم بوده است و جهت حفظ دین وناموس وکشور با قشون انگلیس به نبرد پرداخته است واگر به قول شما خانی در شیراز ظلم کرده است چه ربطی به خان مبارز دشتستان دارد ؟ میرزاتقی خان امیرکبیر هم خان بود آیا ظالم بود ؟ خان دشتستان علیه ظلم قیام کرد تا به شهادت رسید : بنابراین شما هنوز خادم وخائن را نمی شناسید !!! من اطمینان دارم که شما طرفدار انگلیس هستید ونمی توانید مبارزات مردم سلحشور دشتستان را علیه انگلیس در کنگره تماشا کنید وبشنوید.
پاسخ: انتشار این نظر به معنای تایید همه مفاد آن نمی باشد.
1396/10/30 - 15:12
0
1
نمیدانم چرا هیچ کس از زنان خانه دار و زحمتکش شهر برازجان که با پختن و تامین نان جهت تفنگچی ها، مثل زمان جنگ تحمیلی و بطور غیر مستقیم، به مبارزات مردم علیه استعمار کمک میکردند و به گونه ای در پشت جبهه شرکت فعال داشتند چیزی نمیگوید!
با سلام : وتشکروقدردانی به اندازه عظمت دشتستان ، و مبارزان سلحشور این دیار بزرگ ، ما گروهی از مردم دشتستان سالیان متوالی انتظار کنگره بزرگداشت مبارزان دشتستان را داشتیم واکنون به همت مسولین محترم استان و مسولین محترم شهرستان دشتسان این همایش که نشانی از مبارزات مردم دلاور دشتستان در جنگ جهانی اول می باشد برگزار شد ونقش مبارزان دشتستان که در سریال دلیران تنگستان ضایع شده بود به اثبات رسید : تشکر وقدردانی می شود : شایان ذکر است که سریال نام برده در سال 1353 تهیه شده بود وبه دلیل مخالفت دولت مرکزی با شهید غضنفرالسلطنه وبازداشت ایشان در شیراز و بوشهر وتسلیم نشدن وی و سرانجام فرستادن قشون انتظامی به تعقیب وی و به شهادت رسیدن ایشان در سال 1308 شمسی با زبان روزه در گردنه امام زاده شاه پسرمرد واقع شد
1396/10/30 - 04:20
0
5
با سلام
نخست اینکه باید از برگزار کنندگان فرهیخته این کنگره قدردانی نمود، گرچه نحوه ی اطلاع رسانی کنگره و دعوت از محققین و پژوهشگران استانی و شهرستانی جای انتقاد دارد.
واقعیت اینست که فارغ از دوره مشروطه و دخالت انگلیسی ها در بوشهر، در سه دوره زمانی یعنی سالهای 1254، 1273 و 1333 هجری قمری جنوب کشور از طریق خلیج فارس و بوشهر مورد هجوم نیروهای انگلیسی واقع شده و اتفاقا" در تمام این دوره ها مردم رشید استان بوشهر بخصوص دشتستان، بوشهر، دشتی و تنگستان با تمام وجود به مبارزه پرداخته و از بذل جان و مال خود دریغ نکرده اند.
** نکته ی اساسی اینست که در طی همه ی این سالهای قبل و بعد از انقلاب در تمامی رسانه های سمعی و بصری، مکتوب و ... به دشتستان و مردان و زنان غیور، رشید و سرافراز آن، چندان که شایسته بوده، پرداخته نشده و اگر بحثی هم مطرح شده عمدتا" به درگیری ها و مبارزات سال 1333 هجری قمری پرداخته شده است.
این در وهله اول از کم کاری محققین و پژوهشگران شهرستان بوده و در وهله دوم عدم توجه و یا عدم علاقه و اشتیاق سایر محققین.
بی شک نسل آینده حق دارد بداند که اجداد و پدرانشان در گذشته ی این سرزمین در مواجهه با تجاوزات ادواری بیگانه چگونه عمل نموده و چه مواضعی اتخاذ کرده اند.
با فروتنی و بدون هیچ ادعایی به اطلاع عزیزان می رسانم که این حقیر چند سالی هست مشغول مطالعه در این حوزه هستم که به یاری خداوند متعال بتوانم مجموعه ای جامع، تحقیقی، مستند و قابل دفاع را
به مردم شریف استان بوشهر خصوصا" دشتستان بزرگ تقدیم نمایم.
یقینا" هرچه مطالعه بیشتری در این زمینه صورت پذیرد وجوه و زوایای پنهان بیشتری را روشن می نماید و این
می طلبد که عزیزان محقق در استان و شهرستان با اولویت به این موضوع بنگرند.
هریک از ما اگر با قلم متعهد، بی غرض و محققانه بتوانیم آثاری مستند سرشار از نکته و دقیقه عرضه بداریم
بی شک شایسته تقدیر خواهد بود. عزت زیاد/ص
از نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه محترم برازجان و فرمانده محترم سپاه پاسداران و فرماندار محترم شهرستان دشتستان و آقایان دکتر خیر اندیش ، دکتر مالکی ، دکتر احمد زاده ،دکتر ماحوزی ، دکتر مشایخی ، دکتر یحیائی ، دکتر حقانی ، دکتر قاسمی ، و همچنین اعضای محترم شورای شهربرازجان وشهردار محترم شهر برازجان وگروه فرهنگی شهرداری وریاست محترم آموزش وپرورش شهرستان دشتستان وهمچنین ، جناب آقای فخرائی وجناب آقای غلامی شاعر حماسه سرای دشتستان ، وبخصوص گروه تئاتر و گروه سرود وتمامی دست اندر کاران این کنگره و سایرسخنرانان این همایش ، و آقایانیکه در سالهای قبل مقاله نویسی داشته اند ، مرحوم حاج ماشاالله کازرونی آقایان حاج اکبر صابری ، حسین برازجانی ، محمد تقی گرمسیری ، خانم دهملائی و سایر نویسندگان، تشکر وقدردانی می شود ، سلامتی وسعادت شمارا از خدای بزرگ آرزومندیم /ص
اینکه چرا مبارزات مردم دشتستان مسکوت مانده است یکی بدان سبب است که بعضی ها، بخوص خان پرست ها و شخصیت پرست ها و قهرمان پرست ها، یعنی کسانی که صفت و خصلت قهرمان سازی و قهرمان پرستی دارند، همیشه سعی کرده اند از آدم های ظالم، قهرمان بسازند و همه ی مبارزات مردم را به خوانین نسبت دهند و به حساب خوانین بگذارند و تلاش ها و مبارزات مردم ساده عادی و گمنام را نادیده بگیرند و یا در سایه قرار دهند و همه چیز خوب را بنام خان تمام کنند
و خوانین بخاطر منافع فئودالی خودشان با دنیای مدرن و صنعتی در ستیز بودند و در برابر آن مقاومت میکردند و با آن به مقابله بر میخواستند
عده ای از مردم و کشاورزان فقیر پول خان را حرام میدانستند و خود جداکانه و مستقلانه مبارزه میکردند
خوانین ظالم سابقه خوبی در حافظه تاریخی و جمعی توده های مردم نداشتنه و ندارند خان گزیدگی یک شعار نیست یک واقعیت است داستان های عجیبی از ظلم خوانین بر سر زبان هاست
دو تا کفتر بودیم با هم خوش آواز الهی خیر نبینه خان شیراز که
خوانین زورگو از طریق مامورین و مباشرین خشن چه ظلم ها که بر مردم روا نداشتند
ماموران و مباشران خان عامل اخذ مالیات و عوارض از مردم و کشاورزان فقیر و بی چیز و خوردن و تصاحب دسترنج رعیت ضعیف بودند حتی از پیر زن های فقیر هم در نمیگذشتند و شعر پیر زنی را ستمی در گرفت در باره خوانین هم صدق میکند خوانین شیره ای و سبیل کلفتی که در روز روشن و طبل زنان دخل ولایات را به تاراح میبردند و پیر زنان را هم از ظلم و جور و جنایات خود و گرفتن مالیات و اخاذی و زور گیری و زورگوئی بی نصیب نمیگذاشتند.
پاسخ: انتشار اینگونه نظرات به معنای رد یا تایید مفاد آن نمی باشد.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین