امروز: سه شنبه 01 آبان 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 20 دي 1396 - 10:13
آیت‌الله صفایی بوشهری:

اتحاد خبر: امام جمعه بوشهر با اشاره به برگزاری کنگره ملی نقش تاریخی دشتستان بزرگ در مبارزه با استعمار انگلیس گفت: یکی از آثار مهم برگزای این کنگره، طراحی و تنظیم سند چشم انداز توسعه دشتستان است. آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری در نشست با اعضای ستاد برگزاری کنگره ملی نقش تاریخی دشتستان بزرگ در مبارزه با استعمار انگلیس با عنوان «به شهادت ...

کنگره ملی نقش تاریخی دشتستان بزرگ در مبارزه با استعمار انگلیس برگزار می‌شود

اتحاد خبر: امام جمعه بوشهر با اشاره به برگزاری کنگره ملی نقش تاریخی دشتستان بزرگ در مبارزه با استعمار انگلیس گفت: یکی از آثار مهم برگزای این کنگره، طراحی و تنظیم سند چشم انداز توسعه دشتستان است.

 

به گزارش تسنیم؛ آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری در نشست با اعضای ستاد برگزاری کنگره ملی نقش تاریخی دشتستان بزرگ در مبارزه با استعمار انگلیس با عنوان «به شهادت سکوت» با بیان اینکه تاریخ هر قوم شناسنامه آن سرزمین است اظهار داشت: اگر شناسنامه و هویت این سرزمین مخدوش شود یا از بین رود، این قوم جایگاهی در فضای آماری جهان نمی‌تواند اظهار وجود کند.

امام جمعه بوشهر، دشتستان را یک منطقه فوق العاده مهم، تاریخی و اثرگذار در ایران به ویژه جنوب ایران دانست و تصریح کرد: متأسفانه تاریخ باشکوه این منطقه به سبب عواملی، مسکوت و مخفی مانده و ارائه نشده است.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه واکاوی تاریخ یک قوم، هویت بخشی به نسل کنونی و آینده است گفت: منطقه دشتستان و تاریخ آن یک گنج غیرمکشوفی است که مظلوم واقع شده است.

آیت‌الله صفایی بوشهری با بیان اینکه دشتستان از لحاظ استراتژیک قلعه استان بوشهر است افزود: بزرگی تاریخ دشتستان باید بهره‌برداری شود و به مردم به خصوص جوانان عرضه شود.

امام جمعه بوشهر با اشاره به اینکه دشتستان دارای عالمان، سرداران، مردان و زنان بزرگی است تصریح کرد: باید درب گنج تاریخ  دشتستان که هویت تاریخی ملت  ما است را برای مردم به ویژه جوانان استان بوشهر باز کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر، اطلاع رسانی برگزاری کنگره ملی نقش تاریخی دشتستان بزرگ در مبارزه با استعمار انگلیس را بسیار مهم دانست و گفت: در این کنگره بیش از آنی که کار هویت یابی شود باید آن را به صورت نهادینه اطلاع رسانی کنید که جامعه متوجه این تاریخ شود.

آیت الله صفایی بوشهری با بیان اینکه این کنگره می‌تواند آثار بسیار زیادی داشته باشد، خاطر نشان کرد: یکی از آثار و برکات برگزاری کنگره ملی نقش تاریخی دشتستان بزرگ در مبارزه با استعمار انگلیس، می‌تواند طراحی و تنظیم سند چشم انداز توسعه دشتستان باشد.  

 کنگره ملی نقش تاریخی دشتستان بزرگ در مبارزه با استعمار انگلیس با عنوان «به شهادت سکوت»، طی روزهای 28 و 29 دی ماه در کاروانسرای مشیرالملک برازجان برگزار می‌شود./ح

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1396/10/24 - 16:38
0
2
در جنگ جهانی اول : دژ یا کاروانسرای مشیرالملک محل طرح نقشه جنگ علیه کشور انگلیس بوده است : شهید غضنفرالسلطنه وسایر مبارزان دشتستانی دراین مکان طرح مبارزه با انگلیس را بررسی می کردند ، تصویر مبارزان دشتستانی درکنار دژ در آن زمان نمادی از غیرت و شجاعت مردم دشتستان می باشد و جای خوشبختی است که پس از گذشت یک قرن دراین جایگاه ، کنگره بزرگداشت مبارزان دشتستان برگزار می شود .
1396/10/23 - 12:30
0
2
با تشکر وقدردانی از آیت الله صفائی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان وسایر دست اندرکاران این همایش : باعث خوشبختی است که بعد از سالها انتظار ، بزرگداشتی از مبارزان دشتستان در جنگ جهانی اول برگزار خواهد شد مردم سلحشور دشتستان ، در 4 جایگاه سر بست چغادک ، شور احمدی ، لرده ، رود فاریاب ، با قشون انگلیس در نبرد بودند که در چندین جلد کتاب تاریخ این جنگها نوشته شده است : در جنگ سربست چغادک شهید غضنفرالسلطنه آخرین مبارزی بود که به احترام قرآن سنگر را ترک نمود ، در جنگ لرده شهید میرزا محمدخان برازجانی به کمک مردان و زنان سلحشور لرده قریب 300 نفر از سربازان هندی و انگلیسی را نابود کرد : اما چون در سریال دلیران تنگستان نقش مبارزان دشتستانی نادیده گرفته شد ، سالها طول کشید تا نویسندگان دشتستانی توانستند مبارزات مردم دلاور دشتستان را در کتب تاریخ تالیف ، و حق ضایع شده آنان را در جنگ جهانی اول به اثبات برسانند
1396/10/20 - 14:34
0
2
ضمن تشکر وقدردانی از نماینده محترم ولی فقیه آیت الله صفائی بوشهری وسایردست اندرکاران محترم این بزرگداشت : همانطور که در مطلب فوق هم اشاره شده است ، مردم سلحشور دشتستان ، در جنگ جهانی اول علیه استعمار انگلیس نقش اساسی داشته اند وتوانستند در 4 جایگاه ، سربست چغادک ، شور احمدی ، لرده ، رود فاریاب با قشون انگلیس در نبرد باشند ونام خودرا در تاریخ با سر افرازی زنده نگه داشته اند : هر چند عواملی سالیان متوالی مانع این افتخارات شدند ، ولی سرانجام به این نتیجه رسیدند که به گفته امام یک حقیقت همیشه زنده است در چندین کتاب تاریخ مبارزات شهید میرزا محمدخان برازجانی وسایر مبارزان دشتستانی نقل شده است که تا آخرین سنگر علیه قشون انگلیس در نبرد بودند وسرانجام به شهادت رسیدند و به استناد کتب تاریخ شهید غضنفرالسلطنه خدمات ارزشمندی در دشتستان انجام داده است که ازآن جمله 3 باب مسجد و2 آسیاب آبی وموسس اولین مدرسه در شهر برازجان رامی توان نام برد
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین