امروز: سه شنبه 01 آبان 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 17 دي 1396 - 18:55
مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان در برازجان:

اتحاد خبر: مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان در جشن بزرگ نفس گفت: براساس آمار در سالهای گذشته از سال 93 به بعد رشد اهدای عضو در استان بوشهر چشمگیر بوده است. به گزارش «اتحاد خبر»؛ کتایون نجفی زاده ضمن تبریک به دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به جهت تاسیس شعبه این انجمن در استان بوشهر، گفت: باید تلاش شود اعضاء بدن بیماران به زیر خاک نرود ...

اتحاد خبر-زهره عرب: جشن بزرگ نفس به همت دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر، شهرداری و شورای اسلامی شهر برازجان و انجمن اهدای عضو ایرانیان ساعت 10 صبح یکشنبه 17 دی ماه در کانون امام خمینی (ره) شهر برازجان برگزار شد. 

 

به گزارش «اتحاد خبر»؛ کتایون نجفی زاده، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان عنوان کرد: وقتی در سال 1384 در حیاط بیمارستان مسیح دانشوری راه می رفتیم و فکر می کردیم که برای فرهنگسازی اهداء عضو چکار کنیم، آقای افشین لیاقت، کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون، کشورمان پیشنهاد کرد که جشنی تحت عنوان نفس برگزار شود. ما باور نمی کردیم که این جشن برگزار شود اما در سال جاری و مدتی پیش چهاردهمین جشن را برگزار کردیم. بعد قرار شد برای راحتی خانواده ها شعبه های انجمن در استان های مختلف این جشن را برگزار کنند.

 

وی با طرح این سوال که خانواده اهداکننده عضو کیست، اذعان داشت: هر کدام از ما ممکن است باشیم، هر لحظه ممکن است برای کسی از ما اتفاق بیفتد و یکی از عزیزان ما دچار حادثه مرگ مغزی شود. در آن لحظه ما چه کار خواهیم کرد؟ الان 35 خانواده در جمع ما حضور دارند که در آن لحظه حکمت خداوند را متوجه شده اند و دانسته اند که اگر قلب عزیز آنها می تپد تنها مربوط به دستگاه ها بوده و ظاهرا مریض زنده است. ولی آن خانواده ای که به کورسوی امید خود نگاه می کند و منتظر است به او بگویند فرزندشان می تواند زنده بماند چطور می تواند چنین تصمیم بگیرد؟ این فرهنگ ایثار است. که مردم ما در آن لحظه درک کنند چه تصمیمی بهترین است و این تصمیمی بوده است که 35 خانواده حاضر در جمع ما توانسته اند به درستی اتخاذ کنند.

نجفی زاده ادامه داد: براساس آمار در سالهای گذشته از سال 93 به بعد رشد اهدای عضو در استان بوشهر چشمگیر بوده است. چه شد که در استان بوشهر و در این دانشگاه این تحول اتفاق افتاد؟ علت آن واضح است، مسئولان رئوف و توانمندی که مسئولانه تلاش می کنند. اتفاقات بزرگی در بوشهر رخ داد، اولین قلبی که با جت منتقل شد از استان بوشهر بود و اتفاق دیگری که جای تقدیر دارد در مراسم جشن نفس امسال خانواده اهداکننده عضو بوشهری حضور داشتند که می خواستند دست خانم کوردینیتور (هماهنگ کننده) پیوند عضو را ببوسند و مادر اهداکننده می خواست آن خانم را بغل کند، این یعنی تیم پیوند اعضا در بوشهر بسیار قوی است؛ قدر این تیم را بدانید.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: ما 11 سال در بیمارستان مسیح دانشوری و 3 سال در وزارت بهداشت فعالیت کردیم و در آخر متوجه شدیم که فعالیت های مربوط به اهدای عضو در هیچکدام از این دو نهاد قابل انجام نیست چون باید از صدها مانع و صدور مجوز عبور کرد و دست آخر نیز با کیفیت مطلوب انجام نمی شود؛ به همین خاطر انجمن اهدای عضو ایران را تاسیس نمودیم.

دکتر کتایون نجفی زاده ضمن تبریک به دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به جهت تاسیس شعبه این انجمن در استان بوشهر، تصریح کرد: الان آمار PNP بالای 15 است یعنی تعداد اهدا عضو در میلیون و این ظرفیت وجود دارد که مانند یاسوج به آمار 60 برسیم، یعنی باید تلاش شود اعضاء بدن بیماران به زیر خاک نرود. در این خصوص بایست اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و فرهنگسازی انجام شود. در پایان ضمن تشکر مجدد از تمام مسئولین دانشگاه، دست همه خانواده های اهداکننده عضو را می بوسم.

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر: 35 نفر از خانواده های بوشهری به صد نفر زندگی بخشیده اند 

 

سعید کشمیری، رییس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر عنوان کرد: مرگ پدیده ای است که برای همه انسان ها اتفاق می افتد. انسان ها جاودانه نیستند اما دوست دارند که یادشان جاودانه باشد. من به نمایندگی از دانشگاه علوم پزشکی دست این عزیزان را می بوسم و در مقابل آنان سر تعظیم فرود می آورم.

 

وی با اشاره به اینکه 35 نفر از این خانواده ها به صد نفر زندگی بخشیده اند، گفت: این اعضا می توانست به خاک سپرده شود و این صد نفر نیز با آنها به خاک سپرده شود اما شما با بهره گیری از این فرصت زندگی بخشیدید.

کشمیری با اشاره به یکی از خاطرات خود از خانواده های اهداکنندگان، ادامه داد: یکی از خانواده ها می خواست برای عمل پیوند رضایت بدهد. مادرش میگفت فرزندم نزد من آمده و گفته مادر می دانستی در استان ما امکان اهداء عضو وجود دارد؟ و از من خواست که رضایت بدهم تا او نیز بتواند اهدا عضو انجام دهد. بعد فرزندش تصادف کرد و مادرش به اهدا رضایت داد که این اتفاق خیلی دردآور بود. ما با چنین وقایع سختی روبرو هستیم و گاهی همکار من آقای باقری، مسئول مرکز فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه به من می گوید، من دیگر نمی توانم ادامه بدهم و وقتی با این خانواده ها حرف می زنم نمی توانم این غم را تحمل کنم. و من می گویم ما باید ادامه بدهیم تا افراد بیشتری را از مرگ حتمی نجات دهیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر تاکید کرد: در استان وضعیت رو به بهبودی داریم و این موضوع دو وجه دارد؛ ما متاسفیم که یک انسان بر اثر حادثه ای دچار مرگ می شود و از طرف دیگر خوشحالیم که این مرگ نجات بخش است. ما بیماران دیالیزی داریم که هفته ای چند بار دیالیز می شوند. نجات یک بیمار دیالیزی بسیار کار ارزشمندی است و شما با این اقدام ارزشمند ایثار کرده و زندگی بخشیده اید.

وی افزود: در استان ما تاکنون 450 نفر از سایر استان ها و استان خودمان عضو دریافت کرده اند و توانسته ایم 100 عضو به کشور اهدا کنیم که با این وصف 300 عضو بدهکار هموطنان و کشورمان هستیم.

سعید کشمیری خاطرنشان کرد: بسیاری از بیماران مرگ مغزی ما به خاک سپرده شده اند و برای این موضوع باید فرهنگ سازی شود. ما اینجا جمع شده ایم تا از خانواده های عزیزی که ایثار و ازخودگذشتگی کرده و در این کار خیر شرکت نموده اند تشکر و قدردانی کنیم.

 

فرماندار دشتستان: جشن نفس، جشن زندگی است

 

ارسلان زارع، فرماندار شهرستان دشتستان گفت: جشن نفس، جشن زندگی است و بسیار خرسندم که توفیق یافتم در این جشن حضور یابم و به همه خوبان خصوصا خانواده های معظم اهداکننده عضو تقدیر می نمایم.

وی ضمن تقدیر از ایثار کسانی که قلبشان همچنان می تپد، عنوان کرد: آرزو می کنم هر سال نسبت به سال قبل تعداد بیماران و مرگ مغزی های کشورمان کمتر شود. تحقق این آرزو که قطعا آرزوی همه مردم عزیز کشورمان است یک عزم ملی می طلبد تا ان شالله با تقویت زیرساخت ها، امکانات و ارتقای سطح دانش و آگاهی های عمومی بستر آن فراهم شود.

زارع افزود: اگر چه این موضوع همواره وجود دارد و برای اینکه از مرگ عزیزانمان پیشگیری کنیم همچنان نیاز به ایثار بزرگ خانواده هایی است که این حادثه برایشان پیش می آید.

فرماندار دشتستان یادآور شد: خانم دکتر نجفی از همسایگان ما در یاسوج گفتند. هم اینک در سایه سار کوه های بلند گیسکان و دامنه های بیرمی و تنگستان در بوشهر موسیقی دلنشین «نفس» که برای گسترش فرهنگ ایثار نواخته می شود شنیده می شود. لذا اطمینان دارم استان بوشهر هر سال نسبت به سال دیگر به واسطه ی سرنوشت محتومی که متاسفانه به سبب مرگ مغزی اتفاق می افتد -و لازم است در کاهش دادن آن بکوشیم- میزان اهدای عضو بیشتر خواهد شد.

 

امام جمعه برازجان: همیشه در خطبه ها و سخنرانی ها مشوق عمل نیک اهدای عضو بوده ایم

 

امام جمعه شهر برازجان با اشاره به اینکه امنیت و عزت ما به واسطه ایثار و فداکاری شهدا بوده است، اظهار داشت: خداوند را به سبب تمام نعماتی که به ما عطا نموده است شکر می گویم.

حجت الاسلام حسن مصلح، ضمن تقدیر و تشکر از خانواده هایی که اهدای عضو نموده اند، گفت: اهدای عضو بالاترین خیر و نیکی است که خداوند می فرماید هرگز انسان به بالاترین خیر و خوبی نمی رسد مگر اینکه از چیزی که دوست دارد ببخشد. تمام خیرات و حسناتی که عضوگیرنده انجام می دهد اهداکننده و خانواده ی ایشان نیز در آن شریک هستند.

وی ادامه داد: خداوند می فرماید هر کس یک نفر را احیا کند موجب نجات یک فرد شود گویی جامعه را نجات بخشیده است. ما همیشه در خطبه ها و سخنرانی ها مشوق این عمل نیک بوده ایم و در همین راستا در منازل این عزیزان حضور یافته و از عمل نیک آنان قدردانی کرده ایم.

امام جمعه برازجان تاکید کرد: امیدوارم این امر خیر روز به روز بیشتر اشاعه یابد، این همایش ها و تجمع ها نیز می تواند کمک کند تا سالانه شاهد بهبود آمار اهدای عضو و نجات جان بیماران بیشتری باشیم.

 

دبیر برگزاری جشن نفس: این روحیه ایثار باید به عنوان یک فرهنگ ارزشمند اشاعه داده شود 

 

نوید متین، عضو شورای شهر برازجان و دبیر برگزاری جشن نفس گفت: به تمامی مدعوین و شرکت کنندگان عزیز در این جشن خیرمقدم می گویم و از حضور و حمایت های مسئولین و مهمانان گرانقدر تشکر می کنم. به عنوان نماینده مردم فهیم و آگاه برازجان در شورای شهر وظیفه دارم که به خانواده های عزیز اهداکننده عضو تبریک بگویم.


وی افزود: هدف شورای شهر برازجان تقدیر و تشکر و پاسداشت کسانی است که به دیگران زندگی بخشیده اند و این روحیه ایثار باید به عنوان یک فرهنگ ارزشمند اشاعه داده بشود.

متین تصریح کرد: از ریاست دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر که با حمایت های خود به ما قوت قلب بخشیدند سپاسگذاری می کنم.

 

به گزارش «اتحاد خبر»؛ در این جشن بزرگ که به منظور پاسداشت خانواده های اهداکنندگان اعضا به نیازمندان برگزار شده بود، از خانواده های اهداکنندگان تقدیر صورت گرفته و مدال زرین و جوایز نقدی به آنان تقدیم شد.

در پایان خانواده دو اهداکننده عضو، مرحوم مهدی بشیری و عباس غانمی در روی سن حضور یافته و با دریافت کنندگان عضو از فرزندشان دیدار کردند.

 

مادر  مهدی بشیری: خوشحالم که عضوی از بدن مهدی در بدن دیگری زنده است

 

مادر مهدی بشیری، اهداکننده 18 ساله گفت: من خوشحالم که عضوی از بدن مهدی در بدن دیگری زنده است. مهدی که تصادف کرد چند روز بعد از آن گفتند مرگ مغزی شده و امیدی نیست. اما من می گفتم نه، امیدی هست. پدرش اصرار داشت اهدا عضو انجام شود اما من راضی نبودم. شب خوابیدم و مهدی به خوابم آمد گفت مادر نمی بخشمت. گفتم چرا؟ گفت کلیه هایم درد می کند. من صبح که بیدار شدم به آقای باقری زنگ زدم و رضایت دادم.

مادر اهداکننده عضو  13 ساله: عباس هنوز زنده است

 

مادر عباس غانمی؛ پسر 13 ساله اهداکننده اینگونه گفت: یک روز من و خواهر عباس در خانه نشسته بودیم که آمد و به من گفت: مامان اگر من روزی تصادف کردم هر چیزی از اعضای بدن من باقی ماند اهدا کنید. من ناراحت شدم و گفت مادر من این را از تو می خواهم و نگذارید بدنم بمیرد. روزی که تصادف کرد و به من خبر دادند تنم لرزید و هنوز آن لرز در تن من هست. من در بیمارستان به یاد خواسته عباس افتادم و با وجود نارضایتی فامیل که عباس را خیلی دوست داشتند خواسته اش را انجام دادم.

مادر عباس ادامه داد: حالا عباس هنوز زنده است و افتخار می کنم که خداوند چنین فرزندی به من داد که این وصیت را کرد. اتاق عباس را هنوز دست نزدیم و وسایل و لباس هایش هست. صبح ها بیدار می شوم و صدایش می کنم. خیلی سخت است، جای عباس خالی است، ما عزیزانمان را فراموش نمی کنیم ولی باید به دوری آنان عادت کنیم.

 

پدر دریافت کننده عضو: آرزو داشتم از نزدیک خانواده مهدی را ببینم و دستانشان را ببوسم

 

مرتضی رجبی پدر سحر بیعان، دریافت کننده عضو گفت: زبان من الکن است و چیزی جز سپاسگذاری ندارم که بگویم. من 25 سال برای فرزندم زجر کشیدم. از بانیان این کار خیر که نوعی ترویج فرهنگ اهدا عضو است و از خانواده مهدی بشیری عزیز تشکر می کنم؛ باز هم می گویم زبانم قاصر است. من زجر زیادی در زمان دیالیز فرزندم تحمل کردم و در مدت 7 ماهی که پیوند انجام شده است همیشه آرزو داشتم از نزدیک خانواده مهدی را ببینم و دستانشان را ببوسم.

 

تقدیر از تیم پیوند اعضاء دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

 

علیرضا باقری، مسئول مرکز فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: می خواهیم از کلیه عزیزان تیم پیوند اعضاء و کسانی که به ما کمک کردند تا این فرهنگ را ترویج دهیم و به این نقطه و آمار برسیم تقدیر کنیم.

سپس از تیم پیوند اعضاء متشکل از عبدالرسول غیب اللهی، محمدرضا جمالی، عباس فریدونی، ریحانه نعمتی، حاج محمود عبداللهی، منوچهر نعمتی، شهره شهامت، حسین حیدری، مهتاب محمدی، دکتر نوروز سروستانی، دکتر سعدآبادی، دکتر رضا نعمتی، دکتر نجفی انارکی، محمد قاسمی و سودابه زنده بودی تقدیر شد.

گفتنی است، محمود پاک نیت، بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون؛ محمدحسین زاهدی فرد، داور بین المللی فوتبال؛ امید سه کناری، بازیکن تیم ملی هندبال؛ علی کاظمی بازیگر و کمدین ایرانی؛ حامد محضرنیا، خواننده، ترانه سرا و آهنگساز محبوب در این جشن حضور داشتند. همچنین حسن همایی، گوینده و صداپیشه رادیو مجری برنامه بود که به همراه همسرش تکتم چوبدار که دوبلور می باشد از مدعوین این جشن بزرگ بودند.

 

معرفی سفیران اهدا عضو استان بوشهر

 

در این جشن تعدادی از هنرمندان، ورزشکاران و افراد فعال شهر از قبیل سعیده عبداللهی، قهرمان پارالمپیک آسیا؛  علی زیارتی، هنرمند کاریکاتوریست، معصومه خدادادی، شاعر؛ عبدالرضا کریمی زاده، ورزشکار؛ سروش حسن زاده، هنرمند و... به عنوان سفیران اهدا عضو معرفی شدند.

همچنین از آقای امان الله شبانکاره به عنوان حامی جشن بزرگ نفس در استان بوشهر تقدیر صورت گرفت.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین