امروز: دوشنبه 31 تير 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 14 دي 1396 - 10:26

اتحادخبر- مختار فیاض: سال هاست که کارشناسان و فعالان مدنی،بر مقدم بودن توسعه ی سیاسی یا اقتصادی، با هم کلنجار می روند.با این حال بوده اند و هستند صاحبنظرانی که اولویت واصالت را نه به اقتصاد یا سیاست ،بلکه به "فرهنگ" می دهند.

 توسعه ی فرهنگی و اعتراضات مدنی

سال هاست که کارشناسان و فعالان مدنی،بر مقدم بودن توسعه ی سیاسی یا اقتصادی، با هم کلنجار می روند.با این حال بوده اند و هستند صاحبنظرانی که اولویت واصالت را نه به اقتصاد یا سیاست ،بلکه به "فرهنگ" می دهند.


به نظر می رسد که حق با این گروه از صاحبنظران باشد چرا که اقتصادها و سیاست های توسعه یافته ی بدون شالوده ی فرهنگ، در جهان بسیار دیده ایم و می بینیم که هم ناقص اند و هم نا موفق.


برای هر دو نوع ،می توان مثال های فراوان زد که  به نظر می رسد توسعه اقتصادی از نوع"چینی"و توسعه ی سیاسی از نوع"پاکستانی" برای روشن شدن مقصود ما  گویا باشند.


این دو جامعه(چین و پاکستان)،متاسفانه،به زیربنای توسعه که همان فرهنگ باشد؛بی توجه اند  و به همین خاطر توسعه ی اقتصادی و سیاسی شان ابتر و نامتوازن است.
شوربختانه  ما در ایران نیز  بر این مقوله ی مهم ،کمتر پای فشرده ایم و معمولا اگر موقعیتی نیز برای توسعه پیدا کرده ایم ؛عنایت اندکی به  مولفه ی زیربنایی "فرهنگ"داشته ایم و متاسفانه همواره، نتایج مخرب این کم توجهی، بر این ملک و مملکت آسیب جدی وارد کرده است.


به طور مثال در همین رویدادهای تاسف بار اخیر،آنچه باعث شد صدمه ی اساسی به معترضین و همینطور به مجموعه ی حاکمیت وارد شود و نهایتا نتیجه ی شایسته ای هم برای هیچکدام از دو طرف، عاید نشود؛خلا فرهنگی و تربیتی است.


همه می دانیم که قانون اساسی ما ظرفیت قابل اعتنایی دارد.در این میثاق ملی،حقوق و تکالیف متقابلی برای مردم و حاکمیت در نظر گرفته شده است.به طور مثال طبق اصل۲۷قانون اساسی، مردم می توانند بدون حمل اسلحه تجمعاتی داشته باشند (البته مشروط به این که این تجمعات مخل به مبانی اسلام نباشد.)
فکر می کنید اگر از ابتدای انقلاب۵۷،  این اصل قانون اساسی به عنوان حق مسلم مردم،اجرایی و عملی می شد؛آیا ما باز هم در سال۱۳۹۶ به این شکل و سیاق،شاهد تخریب اموال عمومی و شعارهای ساختارشکنانه توسط معترضین بودیم؟


تحقیقا هنگامی که مردم از ابتدایی ترین حقوق قانونی خود محروم می شوند و متولیان امور، از ترس این که تجمعات حتی مسالمت آمیز هم ،خطری برای آنان یا اصل نظام ایجاد کند؛ حتی الامکان از اجتماعات قانونی جلوگیری می کنند. معترضان تربیت نشده ی آموزش ندیده نیز،که سال ها،عقده ی بیان مطالبات قانونی خود را در دل نگه داشته اند؛اگر شرایط و زمینه ای برایشان فراهم شود؛هیچ حد و  مرز و خط قرمزی نمی شناسند و برای عقده گشایی، دست به هر اقدام هنجارشکنانه ای می زنند(حتی اگر این اقدام باعث تخریب اموالی باشد که اختصاص به خود آنان داشته باشد).


پس در این ماجرا تنها معترضین خشمگین نیستند که شایسته ی سرزنش اند بلکه مسببین این رویداد های تأثرانگیز پیش و بیش از معترضین،مسولانی هستند که هم در تربیت و آموزش مدنی مردم قصور دارند و هم حقوق قانونی مردم را محترم نشمرده اند و ضمن ممانعت از اعتراض های مسالمت جویانه ی آنان، بستر اعتراضات غیرمتعارف را موجب شده اند./ص

 

مختار فیاض- چهاردهم دیماه۹۶کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1396/11/02 - 11:11
0
0
من نظرم این است که باید فراتر از جناح سیاسی به این مسایل نگاه کرد.متاسفانه بیشتر نویسند های سایت ها و روزنامه ها عضو یک جناح هستند.کسی که جناحی فکر کند آیا می توند برای فرهنگ مردم کاری کند؟/ص
1396/10/30 - 19:16
0
0
درود جناب فياض به نكات خوبي اشاره كرد و تمام اين گفته ها اين را ميرساند كه سيستم كنوني بايد اصلاح شود
1396/10/23 - 12:45
0
0
ولی من با احترام به نظر شما عرض میکنم که توسعه اقتصادی مهم تر از آن دو توسعه است. برای این که اگر سرمایه داشته باشیم هم می تونیم در زمینه فرهنگی پیشرفت کنیم و هم در زمینه سیاسی.
1396/10/23 - 11:40
0
0
ولی من فکر می کنم توسعه اقتصادی بر توسعه سیاسی و فرهنگی می چربد. یعنی اگر ما از نظر اقتصادی وضعیت خوبی داشته باشیم می توانیم فرهنگمان را هم بالا ببریم.ولای وقتی اقتصاد خراب باشد فرهنگ هم نمی تواند کاری بکند
1396/10/20 - 11:34
0
1
در جامعه ی فعلی هر چه انسان بی فرهنگ تر باشد راحت تر زندگی می کند !!!
1396/10/19 - 12:51
0
0
به نظرم اگر توسعه فرهنگی پیدا کنیم سیاسی ما بهتر از کشورهای اروپایی هم بشود اما باید متوجه باشیم که فرهنگ دولتی کارساز نیست.نباید چشم به سیاست و فرهنگ دولتی بدوزیم.همه ما می توانیم یک خادم فرهنگ باشیم از خانه تا مدرسه تا محیط جامعه.منتهی به ما بد فهمانده اند.همه به ما گفته اند که سیاست پدر و مادر ندارد.در صورتی که اصلا اینجوری نیست.والسلام
1396/10/18 - 12:01
0
0
از تحلیل شما سپاسگزارم ولی آقای فیاض مگر مسولان باید مردم را تربیت کنند.؟من فکر میکنم خود مردم هم می توانند بدون حضور مسولان پیشرفت فرهنگی داشته باشند.درسته؟
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین