امروز: دوشنبه 30 مهر 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 02 آذر 1396 - 09:00
اتحاد خبر: تیم‌ملی بسکتبال ایران از روز جمعه کار خود را به همراه سایر تیم‌های آسیایی در مرحله انتخابی جام‌جهانی آغاز می‌کند.
شهروند: تیم‌ملی بسکتبال ایران از روز جمعه کار خود را به همراه سایر تیم‌های آسیایی در مرحله انتخابی جام‌جهانی آغاز می‌کند. نخستین دیدار با عراق در اردن برگزار خواهد شد تا مهران حاتمی و شاگردانش استارت خود را در یک مسیر سخت که ١٥ماه به طول می‌انجامد، برای رسیدن به جام‌جهانی ٢٠١٩ بزنند.
 
٧ سهمیه برای آسیا
 
طبق تصمیم فدراسیون جهانی بسکتبال برای جام‌جهانی ٢٠١٩ چین که با فاصله ٥ ساله با دوره قبلی برگزار می‌شود،‌ تعداد تیم‌ها از ٢٤ به ٣٢ تیم افزایش یافت. در این میان ٧ سهمیه به تیم‌های آسیایی اختصاص یافته است. ١٤تیم برتر آسیا به همراه استرالیا و نیوزیلند در ٤ گروه ٤ تیمی از جمعه کار خود را برای رسیدن به جام‌جهانی آغاز می‌کنند. در پایان این مرحله که هر تیم ٦ بازی رفت و برگشت برگزار می‌کند، ٣ تیم برتر هر گروه به ١٢ تیم برتر می‌رسند و در ٢ گروه ٦ تیمی تقسیم می‌شوند. در ادامه ٣ تیم برتر این ٢ گروه ٦ تیمی به همراه تیم چهارم برتر جمعا ٧ تیم راه یافته به جام‌جهانی ٢٠١٩ را تشکیل می‌دهند. این پروسه ١٥ماه به طول می‌انجامد و در فوریه‌ سال ٢٠١٩ تکلیف سهمیه‌های آسیا در جام‌جهانی مشخص می‌شود. جالب این‌که جام‌جهانی ٢٠١٩ حکم انتخابی المپیک ٢٠٢٠ را هم دارد.
 
٣ رقیب ظاهرا آسان
 
تیم‌ملی بسکتبال ایران با هدایت مهران حاتمی و ١٢ بازیکن به اردن سفر کرده تا در نخستین مسابقه با عراق روبه‌رو شود و سپس ٦آذرماه میزبان قطر خواهد بود. دیگر هم‌گروهی ایران، قزاقستان است که جدی‌ترین رقیب کشورمان به حساب می‌آید. در هر صورت تیمی که چند ماه قبل نایب‌قهرمان کاپ آسیا شده و فقط مقابل استرالیا شکست خورده، به نظر کار راحتی مقابل این سه تیم خواهد داشت. به‌جز قزاقستان که اخیرا پیشرفت کرده و حتی در جام باشگاه‌های آسیا نماینده کشورمان را شکست داده، ٢ تیم دیگر هیچ سابقه‌ای از نظر کسب عنوان در سطح آسیا ندارند. البته تبعه‌کردن چند بازیکن خارجی توسط عراق و قطر کمی باعث نگرانی کادر فنی تیم‌ملی ایران شده است.
 
فرصتی برای پوست‌اندازی
 
با توجه به سیستمی که فیبا طراحی کرده، تیم‌های ملی دایما درگیر مسابقات مختلف خواهند بود. شاید راه نسبتا آسان تیم‌ملی ایران برای رسیدن به سهمیه جام جهانی، فرصت مناسبی باشد تا تیم‌ملی این رشته پوست‌اندازی کند. هم‌اکنون چهره‌های جدیدی در ترکیب تیم‌ملی بسکتبال دیده می‌شوند و شاید به‌جز اوشین ساهاکیان و حامد حدادی بازیکن دیگری را نمی‌توان از نسل طلایی بسکتبال دانست. برای بازی پیش‌ رو مقابل عراق که عصر فردا از ساعت ١٩ برگزار می‌شود،‌ تیم‌ملی حامد حدادی را به دلیل خستگی ناشی از سفر به چین و بهنام یخچالی و وحید دلیرزهان را به دلیل مصدومیت در اختیار ندارد. با این‌حال، در بازگشت به تهران این چند بازیکن هم می‌توانند تیم‌ملی را در بازی مقابل قطر همراهی کنند. باید دید با توجه به شرایطی که در فدراسیون بسکتبال وجود دارد، کادر فنی تیم‌ملی چقدر در ساختن یک نسل جدید موفق خواهد بود./ب


کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین