امروز: شنبه 03 فروردين 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 04 آبان 1396 - 13:32
اختصاصی/مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر:

اتحاد خبر: اولین جلسه کارگروه گردشگری شهر برازجان با موضوع ساماندهی دژ برازجان به همت موسسه گردشگری صدای چرخاب دشتستان ( انجمن گردشگران دشتستان) چهارشنبه 3 مهرماه با حضور مسئولین استانی برگزار شد.مجید کمالی پور مدیرعامل موسسه گردشگری صدای چرخاب دشتستان ضمن عرض خوش آمد به مدعوین با بیان اینکه این موسسه ثبت وزارت...

اتحاد خبر _ اسما بوستانی: مجید کمالی پور مدیرعامل موسسه گردشگری صدای چرخاب دشتستان ضمن عرض خوش آمد به مدعوین با بیان اینکه این موسسه ثبت وزارت کشور شده و در حال حاضر تنها سازمان مردم نهاد ثبت شده برازجان میباشد افزود: هدف ما و اعضای این موسسه از برگزاری این جلسه بررسی وضعیت دژ برازجان و ساماندهی هر چه بهتر آن می باشد. تمام تلاش موسسه گردشگری براین است که با فعالیت های خود گردشگران زیادی را به این شهر جذب کرده و راهکارهای مفید و موثری برای بهبود آثار باستانی ارائه دهیم. به گزارش خبرنگار اتحاد خبر، ناصر امیر زاده مدیر کل اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر فعالیت سمن ها را ستودنی دانست و گفت: اگر بر روی فضاهای قدیمی و تاریخی کار و سرمایه گذاری نشود نمیتوان آنها را بعنوان جاذبه های گردشگری لحاظ کرد. کل اعتبارات اداره میراث فرهنگی در سال 95 مبلغ700 میلیارد تومان کل اعتبارات ملی سازمان میراث فرهنگی کشور در سال 95بوده است که این مبلغ بسیار اندک است. از این رو توان دولت را نیز باید در نظر گرفت.

امیر زاده اظهار داشت: شهر برازجان بین چند استان بزرگ قرار گرفته است و مسافرین باید با انگیزه وارد این شهر شوند دژ نیز باید کانونی برای اقامت و تفریح گردشگران باشد. در سال 95 حدود یک میلیارد تومان به دژ برازجان تعلق گرفت که حدود 500_600 میلیون تومان آن صرف ترمیم خود دژ شد. اعتبارات امسال ما حدود ۸ میلیارد بوده که بیشتر از سالهای قبل می باشد و آن شاالله در سال آینده نیز اعتبارات ما افزایش خواهد داشت.محمد حسن محمدی شهردار برازجان با بیان اینکه مسئولین همگی باید به کالبد فضاهای تاریخی روحی تازه ببخشند افزود: کل فضاهای تاریخی به مهمانسرا و هتل تبدیل شده اند و تا زمانی که این فضاها فعال نباشند بهبود نخواهند یافت. دژ ، ساختمانی شاخص است و نماد حاکمیت و مردمی دارد. دژ برازجان باید جایگاه واقعی خود را پیدا کند. مجموعه شهرداری حمایت خود را در جهت بهبود آثار تاریخی و گردشگری علام میکند و از هیچگونه تلاشی در این راستا دریغ نخواهیم کرد.


نوید متین رئیس کار گروه گردشگری و نائب رییس شورای شهر برازجان انتظارات خود را از اداره میراث فرهنگی این چنین بیان کرد: تا چه زمان مردم این شهر باید انتظار بکشند که شاهد ساماندهی دژ برازجان باشند؟ انتظار ما این است که اداره میراث فرهنگی در جهت بهبود و ساماندهی دژ برازجان کوشا باشد و توجه بیشتری به آثار تاریخی شود.متین افزود: نور پردازی در این اثر تاریخی بسیار ضعیف می باشد با پیگیری و بررسی های لازم میتوان جلوه بهتر و زیباتری به این اثر ارزشمند داد. امید است که با همت و پیگیری های اداره میراث فرهنگی و مسئولین عزیز هر چه زودتر شاهد ساماندهی و ترمیم آثار تاریخی شهر و استان خود باشیم.


سید حسن لواسانی ریاست آموزش و پرورش شهرستان دشتستان گفت : بحث گردشگری و بافت های تاریخی کاری سخت و طاقت فرساست. افرادی امثال کمالی پور که در این راستا تلاش میکنند و دلسوز هستند اندک هستند. آموزش و پرورش نیز مجموعه ای است که از نظر مالی غنی نیست ولی تا حدالامکان در حمایت از آثار تاریخی و گردشگری کوتاهی نخواهد کرد.در پایان جلسه ناصر امیرزاده مدیرکل اداره میراث فرهنگی استان مصوبات جلسه را بشرح ذیل اعلام نمود :
1_ در کوتاهترین زمان فضای سبز اطراف کاروانسرای مشیرالملک احیا شود.
2_ موزه در درون کاروانسرا احیا میشود.
3_ برای معرفی آثار تاریخی منطقه به شهروندان و گردشگران ، رویدادها ، آیین ها و جشنواره های محلی را به داخل اثار تاریخی ببریم.
4_ نورپردازی کاروانسرا اصلاح میشود.
5_ با اعتبارات تعلق گرفته به زودی کارونسرا به کانون گردشگری شهر برازجان تبدیل میشود.
کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1396/08/10 - 14:52
0
0
اگرمی خواهیم شهرمان استانمان و آثارتاریخی وباستانی این سرزمین که جایگاه بزرگان وصاحب نظران بزرگ است به پیشرفت ازنظراقتصادی فرهنگی وآثاری ارزشمند برسدباید باهم همدل و همفکر و از استادان و صاحب نظران و معماران کارکشته طلب همکاری بنمایم و بعد درکارمان وگفتهایمان گفتارنیک و کردارنیک راسرلوحه کاری خودمان قراربدهیم تا همه این گنج های با ارزش و اصالت شجاعت و مبارزه و مردانگی را سروسامان بدهیم بادورهم ساعتی نسشتن وصحبت کردن وبعدهمه چیز کم کم به بایگانی سپرده شود هیچ ارزشی ندارد حرف وطرح اجرا کردن تا انجام دادن وبه نتیجه رسیدن مهم است که نشان از پایداری ومدیریت قاطع واحساس مسولیت پذیری مطلق است
1396/08/07 - 20:32
1
1
جناب تاریخدان دشتستانی زحمت کمی مطالعه به خودتون بدین
1396/08/07 - 10:01
0
0
دست به کولر نزنید در تصویر اول باحاله
1396/08/06 - 16:35
0
0
عامو والله کیک و ابمیوه تونه بخورین برین چه قیافه ایم گرفتن یکی نفهمه...
1396/08/06 - 12:30
1
1
جناب آقای زارع : اول اینکه باستان شناسی وآثار تاریخی 2 واژه مترادف هستند که در جملات ونوشته ها بکار میروند در ثانی : باستان شناسی به عنوان یک علم سابقه ی چندان طولانی ندارد ، واین عنوان به حدود 2 قرن پیش مربوط می شود که دژ هم آثار باستانی محسوب می شود.
1396/08/06 - 10:17
0
1
کاربر محترم«تاریخدان دشتستان»توجه داشته باشید که:
به آثار به جای مانده از قبل از اسلام آثار باستانی و به آثار به جای مانده از بعد از اسلام آثار تاریخی میگویند لذا کاروانسرای مشیرالملک یک اثر تاریخی است و جزء آثار باستانی محسوب نمی‌شود
1396/08/05 - 21:23
0
0
سپاس از سایت پرتلاش و فعال اتحاد خبر و خبرنگاران خستگی نا پذیراین سایت
1396/08/05 - 00:26
1
1
امیداست باتلاش مسولین وپیگیری اصحاب رسانه بخصوص اتحادجنوب شاهدمجدوشکوفایی مجدددژبرازجان باشیم گزارش بسیارمفیدی بود

لم یشکرالمخلوق ولم یشکرالخالق
1396/08/04 - 18:11
1
1
درود بر استاد کمالی شهروند دلسوز و خوش فکر انشالله زحمات شما وهمکارانتان نتیجه دهد و دژ برازجان هم پس از سالها رنگ آبادانی و شکوفایی بخود گیرد.
1396/08/04 - 16:15
2
1
ضمن تشکروقدردانی از شرکت کنندگان در این جلسه وتصمیمات اتخاد شده : دژ یک آثار باستانی می باشد که قدمت آن به زمان قاجار می رسد، در زمان جنگ بین الملل اول شهید میرزا محمدخان برازجانی که تندیس او نمادی از شجاعت وغیرت مردم دشتستان در جنگ جهانی اول می باشد دراین قلعه برنامه های جنگی خود را علیه قشون انگلیس تدوین می نمود، دژ در آن روزگار ، مدتی جایگاه اسرای انگلیسی بود که از شیراز به برازجان منتقل شده بودند. تصویر سردار مبارز دشتستان ودیگر مبارزان دشتستانی که دراین رابطه بجا مانده است نشانگر ابهت وقدمت دژ و موید این مطلب می باشد که این قلعه در آن زمان جایگاه بزرگی ، جهت مقاومت ومبارزه بوده است ، بنا براین حفظ این آثار باستانی وتوجه در زیبا سازی آن اقدامی ارزشمند می باشد.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین