امروز: يکشنبه 18 آذر 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 29 مهر 1396 - 22:08
اختصاصی اتحاد خبر

اتحاد خبر-مجتبی ابراهیمی:با توجه به اینکه شهر به اقتضای زمان و نوع جوامع مدام در حال تغییر است بیان تعریفی واحد از شهر نامناسب و بعضاً غیر ممکن به نظر می رسد، که بسیاری تنها به بیان اهمیت شهر بسنده کرده اند. 

جایگاه مردم و مدیران در مدیریت شهری

مجتبی ابراهیمی

با توجه به اینکه شهر به اقتضای زمان و نوع جوامع مدام در حال تغییر است بیان تعریفی واحد از شهر نامناسب و بعضاً غیر ممکن به نظر می رسد، که بسیاری تنها به بیان اهمیت شهر بسنده کرده اند. در رویکرد جامعه شناختی، شهر به مثابه یک واقعیت اجتماعی تعریف می شود. در رابطه با مدیریت شهری و تعریف آن می توان آن را به تمامی نهادها، سازمان ها و حتی افرادی انطباق داد که بصورت رسمی و غیر رسمی در فرآیند مدیریت شهر تأثیر گذار هستند.

پس با این حیث مدیریت شهری تنها به شورای شهر و شهرداری خلاصه نمی گردد بلکه هر عنصری که در فرآیند مدیریت شهر اثر گذار است را در بر می گیرد. قوانین و مقررات شهری را می توان مهم ترین پیوند میان مدیریت شهری و شهروندان شهر بیان نمود. از طرفی یک شهروند یک عضو رسمی شهر به شمار می آید که بر اساس آن پاره ای از حقوق و مسئولیت ها را به آن انتصاب می دهد.

به عبارتی دیگر وظایف و مسئولیت هایی را به شهروندان نسبت به یکدیگر و شهری که در آن زندگی می کنند را متذکر می شود و در قبال آن حقوق و امتیازاتی را به شهروندان می دهد که وظیفه احقاق آن بر عهده مدیران شهر می باشد. روند رو به رشد شهرها ناگزیر منجر به مشکلاتی در جامعه شهری شده است که می توان به هم نشینی فرهنگ های مختلف و گروه های نا متوازن با یکدیگر اشاره کرد. شاید بتوان یکی از مشکلات مهم و مشترک اکثر شهرهای امروز را به پیشی گرفتن شهرنشینی بر شهرسازی و عدم توجه و آشنایی برخی مدیران با این موضوع بیان کرد، که ماحصل آن پدید آمدن مشکلاتی همچون گسترش شهر بصورت افقی، نبود زیرساخت های اساسی برای ارائه خدمات شهری و فقدان استانداردهای زندگی شهری بخصوص در شهرک های جدید و حاشیه نشین های شهر می باشد.

شهر به عنوان محل ظهور اجتماع و محل ظهور شهروندی یک واقعیت خوشایندی است چرا که یک شهر خوب می تواند محل پرورش یک شهروند خوب باشد، که البته لازمه آن توجه به اصل مهمی به نام حقوق شهری است که با توجه به این اصل می توان شهرنشین را شهروند خواند و متعاقباً حقوق شهروندی را به آن نسبت داد. در این بین نه تنها تکالیف و وظایف یک شهروند حائز اهمیت است بلکه نحوه اداره امور شهری و کیفیت نظارت شهری از سوی متولیان امور در شورای شهر، شهرداری و دیگر نهادهای تأثیر گذار مورد توجه است. در غیر اینصورت نقض قوانین شهروندی، پدیدار شدن مشکلات اجتماعی و عدم پایبندی به قوانین مدنی چندان دور از ذهن به نظر نمی رسد. در نتیجه توجه به مدیریت شهری از سوی مدیران شهر می تواند بستری را جهت آموزش و ترغیب شهروندان با هدف ارتقاء حقوق و وظایف شهروندی را فراهم آورد.کانال تلگرام اتحادخبر

مرتبط:
» مزایا و معایب فضای مجازی [حدود 1 سال قبل]
» درخت مشعل/درخت شعله [حدود 1 سال قبل]
» آسیب شناسی انتخابات [بيش از 3 سال قبل]
» زن و شهر [حدود 1 سال قبل]
» به داد کودکان برسید [بيش از 5 سال قبل]

نظرات کاربران
1396/07/30 - 13:04
0
1
درود به جناب ابراهیمی

مطلب خوش سیاق و پرباری بود .انشالله بیشتر از شما مطلب ببینبم
1396/07/30 - 11:10
0
1
درود بر دكتر ابراهيمي بسيار عالي
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین