امروز: دوشنبه 28 خرداد 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 22 شهريور 1396 - 12:37

اتحادخبر- سمیه زارع: آب به خاطر بسیاری از فرایندهای فیزیولوژیکی که در بدن رخ می دهد از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است.محتوای آب بدن برای اجرای ورزش یک اصل است. هنگام فعالیت ورزشی عمده آب بر اثر عرق ریزی و تنفس از دست می رود. با بیشتر شدن شدت فعالیت ورزشی، زیاد شدن دما و رطوبت ،دفع آب بدن نیز بیشتر می شود.اگر آب از دست رفته...


اختصاصی اتحادخبر/ ضرورت آب بدن در ورزش(1)

سمیه زارع*:

 

آب به خاطر بسیاری از فرایندهای فیزیولوژیکی که در بدن رخ می دهد از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است.محتوای آب بدن برای اجرای ورزشی یک اصل است. هنگام فعالیت ورزشی عمده آب بر اثر عرق ریزی و تنفس از دست می رود . با بیشتر شدن شدت فعالیت ورزشی، زیاد شدن دما و رطوبت ،دفع آب بدن نیز بیشتر می شود.اگر آب از دست رفته جبران نشود عملکرد ورزشی مختل خواهد شد.


بیشتر آب بدن در سلولها قرار دارند.فرایند های سلولی بسیار مهم مثل تولید انرژی برای فعالیتهای ورزشی با استفاده از آب حمایت می شوند.آب برای انجام وظیفه صحیح سلول،فوق العاده ضروری است. زیرا بسیاری از ترکیبات شیمیایی در آب محلولند.و آب میانجی عالی برای انتقال مواد شیمیایی گوناگون به سراسر بدن است.آب مقدار زیادی حرارت بدن را جذب می کند.تبخیر آب به شکل عرق برای خلاصی بدن از حرارت اضافی که هنگام فعالیت ورزشی تولید می شود،بسیار با اهمیت است.اگر ورزشکاری در حد بسیار کمی دچار کم آبی شود ،ظرفیت اجرای بدنی او به شدت مختل می شود.


سه نقش مهم آب در بدن کدامند؟

1)آب به عنوان یک حلال عمل می کندبه همین دلیل مواد غذایی گوناگون ،هورمونها،حتی آنتی بادی ها،به وسیله آب موجود در پلاسمای خون حمل می شوند.

2)آب به حفظ دمای بدن کمک می کند.

3)آب در واکنش های شیمیایی در بدن،به عنوان میانجی عمل می کند.


چهار خطر توام با کم آبی کدامند؟

1)کاهش کارایی دستگاه قلبی-عروقی

2)کاهش توانایی تنظیم کار قلب

3)کاهش کارایی سلولی

4)آسیب دیدن کلیه ها

بعضی افراد هنگامی که ورزش می کنند و عرق فراوانی را از دست می دهند گمان میکنند که به این صورت وزن خود را از این روش کاهش میدهند ،چون اگر بعد از یک ساعت خود را وزن کنند ممکن است تا حدود یک کیلو وزن این افراد کاهش یافته باشد ولی آیا به واقعیت وزن این افراد است که کاهش یافته است . جواب خیر است زیرا این آب بدن است که از دست رفته است نه وزن فرد کاهش پیدا کرده است.


هنگامی که آب بدن از طریق عرق ریزی از دست می رود نه تنها آب بدن بلکه ،الکترولیت های بدن هم از دست می رود و باید جایگزین شود./ص


ادامه دارد...


دانشجوی ارشد فیزیولوژی*

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1396/06/22 - 16:24
0
0
یادداشت بسیار مفید و جالبی بود. میشه گفت آب تنها نوشیدنی است که هر چه بیشتر مصرف شود مفیدتر است. در حالی که ازدیاد در مصرف اکثر نوشیدنی های دیگر باعث بروز بیماریهایی برای انسان می شود.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین