امروز: دوشنبه 28 خرداد 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 18 شهريور 1396 - 11:00
اختصاصی اتحادخبر/

اتحادخبر: انجمن گردشگران دشتستان از جاذبه های گردشگری نورآباد ممسنی از استان فارس بازدید کرد. انجمن گردشگران دشتستان در ادامه سلسله تورهای گردشگری خود، روز جمعه 17 شهریور در سفر یک روزه خود به استان فارس از جاذبه های گردشگری نورآباد ممسنی بازدید کرد. به گزارش خبرنگار اتحادخبر؛ گردشگران دشتستان در ادامه سلسله تورهای گردشگری...

اتحادخبر- سکینه صابری: انجمن گردشگران دشتستان از جاذبه های گردشگری نورآباد ممسنی از استان فارس بازدید کرد.انجمن گردشگران دشتستان در ادامه سلسله تورهای گردشگری خود، روز جمعه 17 شهریور در سفر یک روزه خود به استان فارس از جاذبه های گردشگری نورآباد ممسنی بازدید کرد.

 


 به گزارش خبرنگار اتحادخبر؛ گردشگران دشتستان در ادامه سلسله تورهای گردشگری خود در تابستان امسال از دو جاذبه گردشگری نورآباد ممسنی از جمله نقش تاریخی سراب بهرام و آبشار تنگسا بازدید  کردند.


مجید کمالی پور مدیر انجمن گردشگران دشتستان در معرفی این جاذبه گردشگری گفت: سرآب بهرام نقش برجسته صخره‌ای از دوران ساسانی می باشد که به واسطه وجود چشمه آبی در کنار آن به نقش سرآب بهرام معروف شده است.

 


وی ادامه داد: در این نقش برجسته که به گفته باستان شناسان در سده 5 میلادی حجاری شده است، بهرام دوم پادشاه ساسانی را تصویر کرده است که به همراه چهار تن از بزرگان دربار خود بر فراز چشمه ای که از زیر پایشان از دل کوه بیرون می آید ایستاده اند و به نشانه احترام انگشت های سبابه خود را رو به آسمان گرفته اند.


کمالی پور ادامه داد: نقش برجسته سراب بهرام مربوط به دوره ساسانیان است و در ۳ کیلومتری نورآباد، پائین شاپوروفهلیان واقع شده، این اثر در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۱۵ با شمارهٔ ثبت ۲۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.کامران نظری از اهالی این روستا در گفتگو با مدیر انجمن گردشگران دشتستان گفت: این چشمه سال ها پر آب بود و از جوی های آبی که از آن جاری می شد درخت ها و درختچه های زیادی رشد کرده بود ، اما به دلیل خشکسالی های اخیر هم آب چشمه به شدت کم شده است که متاسفانه خود شاهد هستید که به کلی آب چشمه امسال خشک شده و هم درخت ها و گیاهان اطراف آن خشک شده است، علاوه بر این نقش برجسته حجاری شده در سرآب بهرام به دلیل عدم محافظت به شدت تخریب شده است به گونه ای که رفته رفته بخش عمده ای از ظرافت های آن از بین رفته است.


*تنگسا یا تنگ سا نام مزرعه ای در نزدیکی نورآباد به معنی تنگه کوهی صعب العبور است

 


در ادامه سفر، گردشگران به سمت آبشار تنگسا در نزدیکی شهرستان نورآباد که ارتفاع تقریبی آبشار پانزده متر بود و از چندین لایه تشکیل شده حرکت کردند. مسیر دسترسی از نور آباد ممسنی که چند کیلومتری باید گذشت تا به یک جاده فرعی رسید که سر جاده روی تابلو نوشته شده باجگاه، به داخل جاده وارد شده وآن را ادامه وچندین آبادی را رد کرده وتقریبا آخرین آبادی می‌توان ماشین را پارک نموده و وارد این طبیعت زیبا شد.

درختان ورودخانه ،هوای خنک، آبشار ومنطقه بسیار زیبایی که چشم هر بیننده را به خود خیره می کرد گردشگران دشتستان را وادار کرده بود تا از این مناطق زیبا دیدن و بازدید کنند اما متاسفانه گردشگران دشتستان فقط با کوهستانی خشک، درختانی زرد، تشنه و رودخانه ای کم آب مواجه شدند.

 

در حاشیه این سفر آقایان ورزشکارانجمن گردشگران دشتستان با ورزشکاران شهرستان نورآباد ممسنی مسابقه والیبال در فضای سبز شهر برگزار کردند و با ورزشکاران این شهر ومردم مهمان نواز و صمیمی بیشتر آشنا شدند./ص

 


عکس: مجید کمالی پور-ندا مزارعی-سکینه صابری-احمد خادم زاده-شهرام محمدزاده فردکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1396/06/18 - 23:03
0
0
احسنت بر اعضای انجمن گردشگران. کاش حالا که جناب سعادت نماینده محبوب در سوئد هستند مقداری نخود سیاه فرنگی باخود بیاورند تا کشاورزی و حبوبات طبیعت دشتستان را زیباتر کند وکمکی به گردشگری استان هم بشود
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین