امروز: دوشنبه 25 تير 1397
    طراحی سایت خبری
    آگهی فوت مریم محسنی فرد
تاريخ انتشار: 17 مرداد 1396 - 13:24

اتحاد خبر: خبرنگاری، روزنامه نگاری، کار در حوزه رسانه، قلم فرسایی و یا هر چه که نامش را بگذاریم امری مقدس است و خبرنگار یا روزنامه نگار نیز هرگز به دنبال منافع شخصی خود، دیده شدن، تعریف و تمجید یا حرف و حدیث های دیگر نیست. اینجای کلام روی سخنم با بسیاری از مدیران، مسئولان، روابط عمومی ها، مردم عادی و مخاطبین، افراد حقیقی و حقوقی و بدنه جامعه ای ...

جایگاه واقعی خبرنگار کجاست؟

زهره عرب*
خبرنگاری یا خبرنویسی یک شغل، یک هنر، یک مسئولیت و یک تعهد سنگین و پرمخاطره است. در این عرصه که پای گذاشتی باید کفش های آهنین بپوشی و با چشمانی بینا و گوش هایی شنوا تمام جهان را رصد کنی. خبرنگاری عرصه خودمحوری و خودبینی نیست بلکه راهی است به سمت خودشناسی و عشق به دیگران ...

خبرنگاری، روزنامه نگاری، کار در حوزه رسانه، قلم فرسایی و یا هر چه که نامش را بگذاریم امری مقدس است و خبرنگار یا روزنامه نگار نیز هرگز به دنبال منافع شخصی خود، دیده شدن، تعریف و تمجید و یا حرف و حدیث های دیگر نیست. اینجای کلام روی سخنم با بسیاری از مدیران، مسئولان، روابط عمومی ها، مردم عادی و مخاطبین، افراد حقیقی و حقوقی و بدنه جامعه ای است که در آن نفس می کشم و قلم می زنم.

خبرنگار، جیره و مواجب نمی خواهد، هرگز باج نمی گیرد، سفارشی نمی نویسد، دنبال جلب رضایت این و آن نیست، حق را می گوید اگر چه که محکوم شود و یا ناحق بشنود. خبرنگار، بله و چشم نمی گوید، همیشه با تردید و موشکافانه به همه چیز نگاه می کند. دنبال جزئیات است نه کلیات و پی راه حل مشکلات می گردد نه توجیهات منفعت طلبانه ...

و کاش روزی همگان بدانند، اینکه به یک نفر، چه خبرنگار و روزنامه نویس و چه نویسنده و هر عضوی از خانواده بزرگ رسانه، بگویی این را بنویس و آن را ننویس، از این قضیه فاکتور بگیر و فلان موضوع را پررنگ کن، یک قسمت کلام را نشنیده بگیر و بگذر؛ چه توهین بزرگی به استقلال و قداست قلم اوست. اینکه بخواهی از برخی مسائل چشم پوشی کند و برخی مسائل را در بوق و کرنا کند دون شان یک خبرنگار است. چشم و گوش یک خبرنگار را هرگز نمی توان بست.

جایگاه خبرنگار از جنس پست و مقام و پول و لبخند و سر تکان دادن نیست، جایگاه خبرنگار حق طلب از جنس شعار و دورویی و سرپوش نهادن بر ضعف ها و کمبودها نیست، که قلمش از جنس شجاعت و شهامت است. خبرنگار سلیقه ای برخورد نمی کند، بلکه همه چیز را در نظر می گیرد. از سر بی دردی و یا به امید کسب نام و درآمد و رفاه به سمت حرفه خبرنگاری و کار روزنامه نیامده، بلکه درد را دیده و می خواهد از دردهای جامعه اش بنویسد. از رنجهای مردمی که نجیبانه سکوت کرده اند و اگر هم امید به درمان نیست مرهمی باشد بر زخم های عمیقشان. می خواهد صدای کسانی باشد که اصحاب قدرت تریبون را از آنان گرفته اند و سالهاست بانگ جاه طلبی و میل به قدرت سر داده اند.

کاش روزی همه بدانند که خبرنگار نمی خواهد چیزهایی را بنویسد که به او دیکته می شود. مدیران عزیز! خبرنگار روابط عمومی شما نیست، پاسخ روشن می خواهد نه دیکته ای از پیش نوشته شده. استقلال خبرنگار تنها چیزی است که او دارد و آن را فدای هیچ چیز دیگری نمی کند. چه اگر استقلال او را بگیرید می شود چیزی شبیه روابط عمومی، می شود یک عنصر راکد، تبدیل می شود به کسی که دیگر نه تاثیری بر جامعه دارد و نه تاثیری از جامعه می گیرد. در حالی که خبرنگار باید از محیط اطراف و بدنه جامعه اش تاثیر بگیرد و بر تصمیم گیران و مسئولان تاثیر بگذارد.

امروز برخی تاب نقد و بیان حقایق را ندارند، هر انتقادی را به چشم قصد و غرض می بینند و هر صدای بلند و فریادی را خاموش می کنند. اما جامعه تشنه ی حقیقت است و من امیدوارم روزی در بدنه اجتماع ما افرادی چنان لایق و شایسته تکیه بر مسندهای مدیریتی بزنند که بدون برنامه و جز در راه خیر و صلاح مردم و جامعه عمل نکنند. و امید که روزی همه ی افراد مرتبط با حوزه رسانه، چه دولتی ها و چه غیردولتی ها بدانند که جایگاه یک خبرنگار کجاست.

 

*خبرنگارکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1396/05/24 - 10:08
0
0
جایگاه واقعی خبرنگار به عنوان ناظر بر کار و حال مسئولین هست تا بدانند که همیشه چشم هایی هست که عملکرد و اقدامات آنها را می بیند و قلم هایی که آماده نگاشتن حقایق و کمبود ها و کم کاری های موجود است. کاش این جایگاه سترگ و ارزشمند حفظ شود!
1396/05/22 - 14:49
0
1
درود بر شما بانوی خوب و محجوب رسانه
1396/05/21 - 16:47
0
2
امیدوارم سرانگشت شما همیشه سبز بنویسد و دفترتان رنگ اطاعت به خود نگیرد،
در همهمه ی بی رحم زمانه از ابعاد نامتناهی زندگی بنویسید.موفق وسبز باشید.

1396/05/20 - 15:03
0
2
سلام.
وقتی این یادداشت را روی سایت دیدم خودم را مکلف دانستم از جایگاه گرانسنگ و کلیدی خبرنگار تقدیر و تجلیل کنم،
و به خصوص تبریک و تجلیل از خانم زهره عرب این خانم تلاشگر جوان و مصمم و بااراده و خوش ذوق و خوش قلم که با ردای خبرنگار بی ادعا عاشقانه قلم می زند بر تار و پود خبر تا زبان گویای خیل عظیم مخاطبان در دشتستان و استان بوشهر و جای جای ایران باشد.
اما متاسفانه نیافتم جمله ای و هدیه ای لایق این قلم خبرنگار بانوی توانمند و گویا و صادق،
با شناختی که از دیرباز تا کنون بر فضای رسانه ی مکتوب شهرستان دارم و مشکلات عدیده این حوزه به خصوص در گذشته و سنگ اندازی های کم نظیر و شناخت و ارزیابی امتیازات مرکز کشور و محدودیت های داخل شهرستان، تبلور چشمگیر و خیره کننده چنین نخبه های جوان و کم تجربه و دست تنها با حرفه پرزحمت خبرنگاری ، واقعا جای تقدیر و تجلیل ویژه دارد،
امیدوارم خستگی های کار، سرمایه معنوی دنیا و عبادتی ماندگار در آخرت برای شما خانم زهره عرب باشد، و با بهره گیری از این سلاح مقدس (قلم) در سنگر ارزشمند آرامانتان در جهت کسب رضای حق تعالی موفق تر باشید و دعای مردم بدرقه راهتان باشد.
حمیدوطن خواه(سعدآباد)


پاسخ: درود بر شما مخاطب خوب و ارزشمند و دیرینه اتحاد جنوب
تشکر از حسن نظر شما
1396/05/18 - 13:57
0
3
در سطح کشور در بحث خبرنگاری وضعیت در این دولت برای نشریات خیلی بهتر از گذشته شده, در همین استان قبلا درب تعدادی از هفته نامه ها بسته شد.
1396/05/18 - 13:38
0
2
درود بر شما بانوی رسانه. تبریک میگم
1396/05/18 - 13:06
0
3
درود بر شما مهردخت دشتستان. .....
1396/05/18 - 08:34
0
3
روز خبرنگار را به همه مطبوعاتی های شهرستان تبریک میگویم
1396/05/17 - 14:18
0
2
با سلام
هفدهم مردادماه،روز بزرگ خبرنگار را به همه دوستان ارزنده اتحاد خبر و جنوب تبریک عرض می کنم.
1396/05/17 - 14:16
0
2
با سلام
هفدهم مردادماه روز خبرنگار را به همه خبرنگاران،خبرنویسان،دست اندرکاران عرصه خبر و دوستان ارزنده اتحاد خبر و جنوب ،صمیمانه تبریک می گویم.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین