امروز: شنبه 30 تير 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 16 مرداد 1396 - 08:25

اتحاد خبر:سرمایه و سرمایه‌گذار آهوی تیزپایی است که آسان می‌گریزد، با یک عطسه گریزان می‌شود و چون رم کرد، رام کردنش محال است.

عبدالرضا عرب زاده

سرمایه و سرمایه‌گذار آهوی تیزپایی است که آسان می‌گریزد، با یک عطسه گریزان می‌شود و چون رم کرد، رام کردنش محال است.
زمانی که پیشنهاد راه‌اندازی رشته صنایع شیمیایی را به هنرستان شهدای کربلای چهارآبپخش دادم، امیدوار بودم که در آینده نزدیک پروژه‌ای متناسب با این رشته کنار هنرستان راه‌اندازی شود.
حال که سرمایه‌گذاری با سرمایه خود قصد ایجاد چنین مرکزی را در جوار این هنرستان دارد، باید کمک کنیم تا زودتر ایجاد شود و هنرجویان هنرستان دروس عملی خود را در این پتروشیمی بگذرانند و در آینده جذب پروژه عظیم کیمیاشهر دشتستان شوند.
جمعی با تجمع ، به سرمایه‌گذاری در دشتستان شوریدند، اکنون 2-3 نفرشان می‌خواهند با بیانیه نافذ!! خود، سرمایه و سرمایه‌گذار را برگردانند و نمی‌دانند که سرمایه با نابخردی یک نفر فرار می‌کند و شاید با تلاش صدها نفر برنگردد.
همان قدر که دفع و فراری دادن سرمایه‌گذار آسان است، جذب سرمایه و سرمایه‌گذار سخت است و ظریف و شکننده.

سرمایه‌گذار با اطلاعیه نیامده بود که با اطلاعیه برگردد، با 10 سال پیگیری نمایندگان(آقایان شجاع، پاپری، موسوی‌نژاد و سعادت) و استانداران دوره‌های مختلف آمده بود ، با تجمع 50-60 نفره رفت و ماندنش مشروط به این شد که کل تجمع‌کنندگان و اهالی آبپخش، یک صدا بر ماندن اصرار ورزند.
به کسی که 48 ساعته از مخالف  به موافق  تبدیل شده چه اطمینانی است که چند روز دیگر و در طول اجرای پروژه، باز برای منفعتی دیگر، تابلوی زیبای کنشگری اجتماعی بدست نگیرد؟

معترضین می‌گفتند 1) با پتروشیمی، آب نخلستان‌ها مصرف می‌شود      2) نخلستان‌ها به دلیل نزدیکی با محل احداث پتروشیمی، آسیب می‌بینند و اشتغال 47 هزار کشاورز از بین می‌رود‍‍‍!!!     3) آلایندگی پتروشیمی، محیط زیست شهروندان آبپخش را تهدید می‌‌کند.

همزمان پیشنهاد دادند که این طرح، در بند محمد عبدالله اجرا شود که در این خصوص ذکر نکاتی قابل توجه است:
1)  مکان‌یابی و جانمایی پروژه، تابع اصول فنی، اقتصادی و اجتماعی است و این طور نیست که هر کسی  به جای صنعتگران و متخصصین تصمیم بگیرد.
2)  اگر پتروشیمی در بند محمد عبدالله احداث شود هم، از همان آب سد رییسعلی دلواری(سهمیه بخش آبپخش) و به همان میزان استفاده در مکان قبلی استفاده خواهد شد.
3)  بند محمد عبدالله، به نخلستان‌های آبپخش حدود 800 متر از نقطه فعلی نزدیکتر است.
4)  اگر ادعای خلاف واقع معترضان را بپذیریم که پتروشیمی دشتستان، دود و آلایندگی دارد، اتفاقا جهت باد غالب به نحوی است که اگر پتروشیمی در محل فعلی اجرا  شود، آلایندگی به آبپخش سرایت نمی‌کند، ولی اگر در بند محمد عبدالله احداث شود، باد غالب ، کل آلایندگی مورد ادعا را به شهر آبپخش می‌آورد.
5)  فاصله حدود 10 کیلومتری بند محمد عبدالله با جاده اصلی، یعنی اینکه مجری پتروشیمی ، باید با هزینه‌ای معادل 80 میلیارد تومان، جاده‌سازی کند ولی سرمایه‌گذار، سرمایه‌گذار پتروشیمی است، نه سرمایه‌گذار راه‌سازی، 2 سال پیش این گزینه قویا رد شد زیرا کل سرمایه‌گذاری ساخت پلی استال، 400 میلیارد تومان است و 80 میلیارد تومان راه‌سازی برای یک پروژه 400 میلیارد تومانی، توجیه اقتصادی پروژه را زیر سئوال می‌برد، علاوه بر جاده‌سازی حدود 40 میلیارد تومان نیز هزینه احداث شبکه‌های آب و برق تا بند محمد عبدالله را هم به این هزینه‌ها اضافه کنید.
6)  ایاب و ذهاب کارکنان آتی پتروشیمی و کیمیاشهر هم، مساله‌ای است که ضرورت احداث کیمیاشهردر نزدیکی بزرگراه را ضروری می‌کند.
7)  3 سال پیش، به محض انتشار شایعه احتمالی جانمایی پتروشیمی در بند محمد عبدالله،زمین‌خوارانی که بعضی از آنها جزو معترضین هم هستند، فورا اراضی بند محمد عبدالله را تصرف یا به آن تعرض کردند و امروز برخی از آنها به جای متخصصین صنعتی، آنجا را برای احداث پلی استال پیشنهاد می‌کنند تا زحمتشان هدر نرود.
8)  دیگری که زمینش حدفاصل محل فعلی و بزرگراه در دست احداث است، با اعمال فشار(بنا به اعلام مدیر پتروشیمی دشتستان) زمین خود را 20 برابر قیمت‌گذاری کرد تا به طرح بفروشد و تحمیل کند(کل اراضی 150 هکتاری فعلی،  هکتاری 17 میلیون تا35میلیون خریداری شده ولی این شخص اعلام می‌کند که زمین وی باید هکتاری 300 میلیون خریداری شود.

با این اوصاف، چه تضمینی است که معترضین چهارشنبه 4 مرداد 96 که موافقین امروز شده‌اند، هفته یا هفته‌های آینده بنا به دلایلی، معترض و مزاحم پروژه نشوند؟
بپذیریم که در این فضا امنیت پروژه تامین نمی‌شود، اولین شرط درکنار معیارهای فنی-اقتصادی-زیست‌محیطی، اتفاق نظر مردم در میزبانی و استقبال آنها از پروژه است که وقتی مخدوش می‌شود، اثبات مجدد آن، سخت و بعضا غیر ممکن می‌شود. سرمایه و سرمایه‌گذار باتجمع می‌رود ولی با بیانیه برنمی‌گردد و باید به گونه‌ای رفتار کرد که سرمایه‌گذار با امنیت خاطر بالا، نسبت به سرمایه‌گذاری و توسعه صنعتی منطقه اهتمام ورزد.

 

عبدالرضا عرب زاده معاون توسعه منابع دانشگاه فرهنگیان استان بوشهرکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1396/05/25 - 20:25
0
0
درود فراوان بر جناب عرب زاده بزرگ
1396/05/18 - 12:54
0
0
سلام جناب آقای عربزاده
عرض ادب و احترام دارم.

در خصوص سه موردی که از جانب معترضین ذکر فرمودید خواستم نکاتی را یادآور شوم:

1) اینکه با احداث پتروشیمی، آب نخلستان‌ها مصرف می‌شود، حرف بیراهی نیست. ضمن اینکه گرچه ورود این صنعت به اشتغال همشهریان تا حدی کمک میکند (حدود صد نفر)، ولی به دنبال آن قطعا صنایع استفاده کننده از محصولات این واحد صنعتی، احداث خواهد شد که این به وضعیت بحرانی آب دامن خواهد زد و به دنبال آن بطور قطع بر مشکل آب مصرفی کشاورزی نیز خواهد افزود.

2) گرچه ارتباط آلودگی حاصل از این صنعت هنوز مشخص نشده و یا از جانب مسئولین امر بیان نشده ولی به دلیل عدم شفاف سازی و عدم اخذ مجوزهای زیست محیطی، این مسئله بسیار در ابهام است و مردم حق دارند نسبت به این قضیه سخت گیر و حساس باشند.

3) تهدید آلایندگی های ناشی از صنایع برای ساکنین استان بوشهر امری نیست که تازگی داشته باشد. تجارب نشان می دهد که با وجود ضوابط زیست محیطی، قانون گریزیِ خودخواهانه و سودجویانۀ ما انسانها، طبیعت -که ما خود جزئی از آنیم- را در مقابل خطرات احتمالی کاملا آسیب پذیر نموده است. بعنوان مثال وضعیت جمع آوری، حمل و دفع پسماند، ریخت و پاش پسماند، عدم وجود برنامه اجراییِ مدوّن، مراکز صنعتی استان را به زباله دانی بدل نموده، بطوریکه ساکنین آنجا را به ستوه آورده است.

(و مورد آخر که در پرانتز عرض میکنم این است که شنیده ها از سودجویی برخی مخالفین از احداث این طرح در محل کنونی حکایت دارد. که شما نیز به درستی در متن خود به آن اشاره نمودید. انصاف حکم می کرد که موافقین سودجو را که مگس وار به گرد این شیرینی میچرخند و با نامه های سخیف خود شان مردم آبپخش را تنزل می دهند و شما آنان را می شناسید را از تلمیح بی نصیب نمی گذاشتید.)

به گمان بنده اعتراضی همان قلیل افراد معترض -اگر واقعا بخاطر نگرانی هایی از چنین عواقبی باشد- کاملا ستودنیست. توجیه نمودن مردم پیش از ورود وزیر محترم، وظیفه مسئولین شهر بوده است که در این امر کوتاهی شده است. ضمن اینکه از شما و نیز مسئولین خرد و درشت سوال می پرسم که چه معنی دارد که بدون صدور رای قطعی و نهایی سازمان حفظ محیط زیست در این زمینه، از وزیر برای کلنگ زنی دعوت به عمل آید و اصلا چرا ایشان این دعوت را بدون بررسی های لازم پذیرفتند؟
بنده به دلایلی معطوف به نفع همگانی، خود از موافقین احداث طرح در مکان مورد نظر بوده ام ولی اینکه عدم صدور مجوزهای زیست محیطی در مورد موضوعی که گفته خودتان، 10 سال است که مطرح و پیگیری شده و حتی بعد از یک کلنگ زنی جنجال و نافرجام هنوز وضعیتش نامعلوم است، عموم را بیش از پیش در پرده ابهام برده، و این حق را به شهروندان میدهد که تا حصول اطمینان از مسئولین توضیح بخواهند. این چیزی نیست که به سادگی بتوان از آن گذشت.

با احترام
1396/05/18 - 11:54
0
2
با سلام جناب آقای عربزاده . مقاله جنابعالی و دلایل و مستندات جهت مقبول بودن و کار کارشناساسی شده جانمایی پتروشیمی در کنار رودخانه شاپور و استفاده از آب شیرین این رودخانه جهت استفاده در پتروشمی را خواندم. اما واقعاضامن خسارت های احتمالی زیست محیطی در منطقه پس از راه افتادن این کارخانه چیست؟ اگر خدای ناکرده چندین هزار نخل و یا مرکبات دیگر دچار مشکل شدند چه کسی پاسخگوست ؟ کما اینکه در فضای مجازی فیلمی درباره آسیب های وارد شده به اراضی کشاورزی در استان خراسان شمالی موجود است. صحبت دیگر اینکه حضرات کارشناسان محترم چه اصراری دارند که پتروشیمی در زمینهای کنار رودخانه ساخته شود و از آب رودخانه بهره برداری نماید در حالی که کشور و خاصه استان ما از کمبود آب رنج می برد . نمونه بارز دیگر ازعدم کارشناسی صحیح، کانال کشی روباز در منطقه شبانکاره می باشد که همه ساله آبهای زیادی به هدر میرود.(البته هر سال هم اعلام میکنند که آبی به کشاورزان داده نمی شود) دلیل دیگر حقیر در کارشناسی نشدن بسیاری از کارها، راه اندازی پتروشیمی در استان های کم آب و یا بی آبی چون کرمان و یزد می باشد که با بهره برداری بی رویه باعث بحران آب گردیده است . سخن آخر اینکه در حالی که دولت محترم اعتبارات میلیاردی را جهت ساخت آبشیریکن در استان اختصاص داده چه دلیلی دارد که از آب شیرین جهت استفاده در صنعت پتروشیمی استفاده شود در حالی که میتوان با جانمایی آن در زمین های نزدیک به ساحل به انجام این مهم پرداخت .
1396/05/17 - 13:12
1
2
احسنت
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین