امروز: شنبه 30 تير 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 09 تير 1396 - 14:45

اتحاد خبر-زهرا انصاري نژاد: سالهاست كه موضوع مناسب سازي معابر شهري  در شهر برازجان مورد توجه قرار نگرفته است. در همين راستا با توجه به اهميت اين موضوع فرصتي پيش آمده است تا نگاهي به مشكلات شهروندان معلول داشته در اين شهر داشته باشيم. معلوليت به عنوان يكي از پديده هاي اجتماعي در زندگي بشري به گونه اي است كه هر انساني در طول ...

فراموشی معلولین چرا؟؟

زهرا انصاري نژاد*

سالهاست كه موضوع مناسب سازي معابر شهری در شهر برازجان مورد توجه قرار نگرفته است. در همين راستا با توجه به اهميت اين موضوع فرصتي پيش آمده است تا نگاهي به مشكلات شهروندان معلول داشته در اين شهر داشته باشيم. معلوليت به عنوان يكي از پديده هاي اجتماعي در زندگي بشري به گونه اي است كه هر انساني در طول عمر خود به دليل عوامل مختلف مانند بيماري، حوادث، جنگ با رسيدن به دوران كهولت و سالمندي مي تواند تجربه كند. با توجه به آمار ارائه شده توسط مراجع معتبر كشور، ميزان جمعيت سالمند كشور رو به افرايش است و در آينده نزديک شاهد آن خواهيم بود كه شهر ما نيز از اين موضوع مستثني نيست، شايد از لحاظ جمعيتي معلولان جز اقشار اقليت در جامعه مورد توجه قرار گيرند اما بي انصافي است كه فراموش كنيم .

به خاطر شرايط هشت سال جنگ تحميلي عليه كشور عزيزمان بخش بزرگي از جامعه را نيز جانبازان تشكيل مي دهند. متاسفانه نگاه و تفكر قالب، بر اقليت بودن جامعه معلولين است كه بايد اين نوع نگاه طرز تفكر اصلاح شود و امكان استفاده از كليه امكانات و فضاهاي شهري به صورت عادلانه براي همه شهروندان ميسر باشد در يک نگاه واقع بينانه ميتوان گفت كه استانداردسازي و گسترش فضاهاي شهري از جمله معابر، پياده روها، خيابان ها و كوچه ها براي همه شهروندان و با هر سطح توانايي يک نياز و ضرورت اجتناب ناپذير مي باشد. اين استانداردسازي يک نياز همگاني براي شهروندان است و متعلق به هيچ قشر و يا گروه خاصي نيست، اگر چه سالهاست كه از تصويب قانون جامع حمايت از حقوق معولين مي گذرد و بر اهميت اين موضوع نيز بسيار تاكيد شده است.

اما در زمينه هاي مختلف آنچنان كه شايسته است در شهر برازجان مورد توجه مسئولين نبوده و با توجه به اين موضوع ضرورت دارد مسئولين شهرداري و علي الخصوص شوراي شهر جديد با عزم و اراده جدي تر و آگاهانه تر اين موضوع را به عنوان يكي از اولويت ها در پژوهش هاي شهري مورد توجه قرار دهند و استانداردهاي لازم را لحاظ نمايند.
به نظر نويسنده اطلاع رساني از طرف مختلف (شبكه هاي اجتماعي، رسانه هاي شهر و استان) و همچنين افزايش سطح آگاهي شهروندان، كارشناسان و مسئولين نهادها كه متولي اصلي فراهم سازي و مرتفع سازي و موانع در شهر مي باشد امري ضروري است.


زهرا انصاري نژاد
كارشناس معماريکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین