امروز: دوشنبه 31 ارديبهشت 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 28 خرداد 1396 - 12:44
گفتگوی اختصاصی اتحاد خبر با کوهنورد فداکار برازجانی:

اتحاد خبر: مجید رضایی، کوهنورد پیشکسوت برازجانی ساکن جزیره ی خارگ با فداکاری و از جان گذشتگی خود توانست جان 7 نفر از کوهنوردان در حال صعود به رشته کوه دنا را نجات بدهد. وی در گفتگو با اتحاد خبر گفت: وقتی هلال احمر گفت نمی توانیم برویم، خدا به من کمک کرد تا رفتم و جان آنها را نجات دادم. 5 ساعت و 45 دقیقه در دمایی که به 20 درجه زیر صفر می رسید مسیر را ...

اتحاد خبر: مجید رضایی، کوهنورد پیشکسوت برازجانی ساکن جزیره ی خارگ با فداکاری و از جان گذشتگی خود توانست جان 7 نفر از کوهنوردان در حال صعود به رشته کوه دنا را نجات بدهد.

به گزارش اتحاد خبر، جمعی از کوهنوردان استان در قالب یک تیمی 8 نفره شامل کوهنوردان جزیره خارگ و شهر برازجان به مناسبت گرامیداشت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در ۱۵ خرداد ۹۶ به منظور فتح قله دنا اعزام شدند.

تیم کوهنوردی بعد از اعزام و رسیدن به ارتفاع 3500 متری به استراحت در جان پناه پرداختند تا پس از آن ادامه راه را پیموده و به قله صعود نمایند. اما خبر رسید که 7 نفر از کوهنوردان شهرستان کازرون به علت مصدومیت یکی از اعضا در نزدیکی قله که مسیری یخی و نامناسب بود زمینگیر شده اند. پس از انجام پیگیری ها در مورد این موضوع متوجه می شوند که هلال احمر تا صبح روز بعد امکان اعزام نیرو برای کمک به این کوهنوردان را ندارد، اما مجید رضایی این موضوع را برنمی تابد.

 

وی در گفتگو با اتحاد خبر و تشریح این جریان گفت: وقتی هلال احمر گفت نمی توانیم برویم، خدا به من کمک کرد تا رفتم و جان آنها را نجات دادم. 5 ساعت و 45 دقیقه در دمایی که به 20 درجه زیر صفر می رسید مسیر را پیمودم. بچه های روستا می گفتند اگر نرفته بودی 7 نفر آنها منجمد می شدند. وقتی به آنجا رسیدم داد زدم، چون طبق آدرسی که به من داده بودند گفتم شاید از آنجا حرکت کرده باشند. 

 


رضایی با جان فشانی توانست با همراه داشتن آذوقه، کیسه خواب و دیگر وسایل موردنیاز طي حدود 6 ساعت كوهپيمايي از حدود ساعت 22 شب تا 4 بامداد در مسيري كاملاً خطرناک که حيوانات وحشي و دمای پایین آن کشنده است خود را به کوهنوردان حادثه دیده برساند و با برپا كردن چادر و تهيه غذاي گرم از مرگ حتمی آنان جلوگیری نماید. روز بعد اولین نفرات اعزامی هلال احمر خود را به محل رساندند و توانستند مصدوم را با بالگرد به پایین کوه انتقال داده و به بقیه همراهان نیز امدادرسانی نمایند. خوشبختانه با فداکاری این کوهنورد در این حادثه تلفات جانی به وجود نیامد.


مجید رضایی با اشاره به تفاوت های کوهنوردی با سایر ورزش ها به اتحاد خبر گفت: ورزش کوهنوردی با تمام ورزش ها فرق دارد چون شخصی که می خواهد به کوه برود باید مثل کوه بزرگ و صبور و بردبار و فداکار باشد.


وی با بیان اینکه متاسفانه از این ورزش حمایت نمی شود، افزود: خودم هم می دانم که خداوند به من انرژی و توان این کار را داد، بنده سه فرزند دارم و یک خانواده به من وابسته است اما در آن لحظه وقتی به من گفتند نرو؛ گفتم شما خودتان را به جای اعضای خانواده آن کوهنوردان حادثه دیده بگذارید. حتی در جان پناه خانم های گروه کوهنوردی برای من گریه می کردند که نرو. اما من گفتم باید بروم. از تمام خطرات راه هم خبر داشتم که دمای هوا چقدر کم است و در مسیر حیوانات درنده مثل خرس هست. اما اگر خدا منِ مجید رضایی را آن شب برای کمک نفرستاده بود آنها می مردند.

 

مجید رضایی با گلایه و ابراز ناراحتی از رفتار بد اعضای تیم هلال احمر سمیرم گفت: بچه های این تیم رفتار بدی با اعضای تیم کوهنوردی داشتند، ما 4 عصر از روستا به طرف جان پناه راه افتادیم و نزدیکی های جان پناه به ما خبر دادند که تیم بهار کازرون دچار سانحه شده است. ناراحتی من از تیم هلال احمر است که می توانستند در آن زمان به کمک بروند اما تعلل کرده و فردای آنروز هم که آمدند مرا سرزنش کردند که چرا جان خودت را در خطر انداخته و تنها به کمک تیم رفته ای، در حالی که اگر من هم نمی رفتم این 7 نفر همانجا یخ می زدند و می مردند.

این کوهنورد پیشکسوت ضمن تشکر از تمام همراهان و دوستانش گفت: اعضای تیم کوهنوردی سهند برازجان و جزیره خارگ از طرف جزیره خارگ و با حمایت هیئت کوهنوردی استان بوشهر متشکل از 8 نفر، مجید رضایی (سرپرست)؛ و کاوه احمدی، ملکه هوشیار، فاطمه میرشکاری، فاطمه (ترانه) اتحادیه، نرگس مظاهری، مرضیه ناصری، علی رضا نعمت اللهی اعزام شده بودند.

رضایی افزود: اعضای گروه بهار کازرون نیز شامل 11 نفر، ناهید رضاییان (سرپرست گروه)؛ بهاره دهقانی، شایان امیرعضدی، حسین راست روشن (راهنما)؛ غلامرضا جویبار، بیژن قنبری، لیلا محبی، نگین حسامی، آوا طیران، قاسمی، مهرداد بحرینی هستند.

 


 

وی در انتها با اشاره به توانایی های جامعه ورزشی استان گفت: الگوی من در ورزش داوود احسان پور است، اهل خارگ و کارمند شرکت نفت و قهرمان بین المللی کاراته است. او بسیار بااخلاق است و ازخودگذشتگی دارد. محمدرضا دشتی زاده، رییس هسئت کوهنوردی جزیره ی خارگ نیز اینقدر ما را حمایت کرده و از خود علاقه نشان داده است که زبان من قاصر است که بخواهم از او تشکر و قدردانی کنم.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1396/04/01 - 01:01
0
0
زنده باد آقا مجید بچه محله دوست داشتنی سازمانی مجید سالهای شصت نه هفتاد یادم میاد علی رغم سن و سال کم در مسابقات دوی استقامت بارها در کنار ما که چند سال از ایشان بزرگتر بودیم شرکت میکرد از همان اول میشد به قدرت بدنی فوق العاده ایشان پی برد برای مجید و خانواده او آرزوی تندرستی و شادکامی دارم آقای رضایی انسانی بسیار متین و باشخصیت
1396/03/31 - 18:47
0
0
درود بر پسر عموی مادرم مجید رضایی فرزند محمدباقر حسن خان از نابغه های ورزش کوهنوردی است. مجید خان بهت افتخار میکنیم
1396/03/30 - 15:22
0
0
اقای مجید رضایی مردی از دیار کوههای سربفلک کشیده گیسکان واقعا نام مرد برارنده شماست موفق وپیروز باشید/ج
1396/03/30 - 08:19
0
0
درود بر آقای رضایی، درود بر این انسان فداکار ، خدا در زندگی به شما و خانواده تان سلامتی بدهد زبان قاصر است در برابر این کار بزرگ شما
1396/03/28 - 22:55
0
0
سلام و خداقوت
به آقای رضایی عزیز نجاتگر گروه بهار
با عرض تشکر و قدر دانی از جنابعالی و گروهتون انشاءالله که بزودی بتوانیم ذره ای از زحماتتتون را به نحوی جبران کنیم تشکر سپاس تشکر./ص
1396/03/28 - 22:49
0
0
سلام و خدا قوت آقای رضایی
واقعا زبان گروه بهار قاصر از تشکرات و از لطف شما
آقای رضایی ما ضمن قدر دانی از شما و دوستان وهمنوردان عزیزمان
درپی گزارش هلال احمر به سایتهای مختلف ما را از کذب خبر اونها ممنوع کردند بنابراین ما مونده بودیم./ص
درود برجناب رضایی افتخار کوهنوردی برازجان پیروز و پرتوان باشی همنورد ./ص
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین