امروز: سه شنبه 26 شهريور 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 09 ارديبهشت 1396 - 17:42

اتحادخبر- مهدی پایدار: شاید وقتی از مناظره انتخاباتی صحبت به میان می آید اولین چیزی که به ذهن متبادر می شود ارائه برنامه های نامزدهای انتخاباتی باشد .اما فی الواقع مناظره ی انتخاباتی صحنه کارزاری برای عرض اندام نامزدهاست. تا جایی که ساعتها مخاطب را میخ کوب میکند که ببیند، پیروز میدان مبارزه ی مناظره چه کسانی خواهند بود. برداشت اول : حاشیه ی...

یک مناظره و چند برداشت

مهدی پایدار:

 

شاید وقتی از مناظره انتخاباتی صحبت به میان می آید اولین چیزی که به ذهن متبادر می شود ارائه برنامه های نامزدهای انتخاباتی باشد .اما فی الواقع مناظره ی انتخاباتی صحنه کارزاری برای عرض اندام نامزدهاست. تا جایی که ساعتها مخاطب را میخ کوب میکند که ببیند، پیروز میدان مبارزه ی مناظره چه کسانی خواهند بود.

برداشت اول: حاشیه ی مهم تر از متن باعث شد خیلی دنبال راهکار برای بهبود اوضاع نباشیم. در این مناظره دوئل های گفتگوها مثل مناظره های گذشته نبود و صریح تر از قبل  ماشه چکانی انجام می شد. نقطه قوت این صراحت گفتگو، باعث جذب مخاطب بیشتر و کری بیشتر بین هواداران نامزدها شد. تا جایی که هر  دو طرف خود را برنده این مناظره می دانند.

برداشت دوم: هنوز کسانی بین سیاست مداران کهنه کار و تا حدودی سوخته وجود دارند که نبود تریبون،  آنها را به ستوه آورده است ، تنها راه نجات خود را آمدن به عرصه انتخابات و عرض اندام مجدد می پندارند.شخصیت های شریف و خدمتگزار گذشته که با تغییر ذائقه ها دیگر مجالی برای تاختن آنها نیست یا به دلایل شخصی و یا به درخواست جناحی در حد تیم محلی زمین های خاکی،  متقاعد به حضور شده اند. همین امثال سوخته های سیاسی بزرگترین لطمه را به مناظرات خواهند زد. شاید با یک مثال ساده بتوان گفت که اگر نامزدها دو نفر اصلی بودند، چهارساعت مناظره ایشان ،دریایی از اطلاعات خوب و قابل توضیح می بود. نامزدهای سرگردان خود بهتر میدانند که تعداد افراد اجرایی پای صندوق های رای هم از آراء آنها بیشتر است چه رسد به آراء باطله!!

برداشت سوم : استفاده از آمارهای بدون ذکر منبع و کوچه بازاری که  به یمن برکت برخی دوستان قدیمی روتین مذاکرات و مناظرات است تا با آن بتوانند عوام را فریب داده و خدمتی را ناقص جلوه دهند. این کثیف ترین حرکتی است که مقبول هیچ فرهیخته ایی نیست.

برداشت چهارم : استفاده از نامزدهای پوششی در این انتخابات و در این دوره واقعا لمس شد. اصولا به زعم حقیر، نامزد پوششی می بایست با طراحی صحنه ها و درک عمیق از آمارها و اطلاعات بصورت کامل و جامع در راستای اهداف نامزد اصلی حرکت کند و توان نامزد اصلی را برای پنجاه متر آخر نگه دارد. در این مناظره آقای پوششی که با اطلاعات کامل و دانستن نقطه ضعف حریف، پیوسته بعنوان مهاجم عمل کرد و توپش همیشه در یک سوم دفاعی حریف بود. اشرافیت کامل آن نامزد به مسایل مختلف اجرایی و دانستن قوانین مورد نیاز، باعث شد بدور از عصبانیت پیروز میدان باشد و نامزد اصلی را که بیان تند و صریحی دارد وارد این کارزار نکند.

برداشت پنجم : به زعم تشکل جدیدی که تازه برای وحدت یک جناح گرفته شده است، هر دو نامزد خود را ، نامزد اصلی معرفی کرده است.( آنهم از سر ناچاری)  اما در عمل ، به زعم نگارنده، یکی از نامزدها که بیشتر کانون توجه بود به عنوان نامزد ضربه گیر کار خود را انجام می داد.در راند اول مبارزه این نامزد با توجه به تجربیات قبلی که داشت، قصد حمله همه جانبه را داشت که هر بار بعد از زدن یک گل با خوردن دو گل نتیجه را واگذار می کرد. تا جایی که در کنار زمین خود گاها باعث تشنج برای ردگم کنی مخاطب ، دست به اعمال شیطنت آمیزی میزد. گاه هم پالس هایی می‌فرستاد که به تشکل خود وانمود کند، در قدرت مناظره بهتر از نامزد اصلی است تا شاید ورق برگردد .این نامزد ضربه گیر که ضربه های '' هوک '' و '' آپر کات '' را بشدت میخورد هنوز هم حرف هایی برای گفتن دارد و منتظر ضربه های '' چپ و راست '' دیگر می ماند.

برداشت ششم : نامزد اصلی تشکل جدید ، انسان شریفی است . ولی متاسفانه نبود سابقه اجرایی در سنوات گذشته، حضور در مناظرات را برایش سنگین کرده است. خیلی خود را درگیر نامزد های اصلی نمی کند چون فی الواقع چیزی برای گفتن ندارد. رجوع به صحبت های شیرینی که در گذشته ، خاطرات جذب رای را با آن داشتند ، تنها گریز این نامزد محترم است.استفاده از تکنیک طرح های بدون کارشناسی و ظاهر پسند ، باعث شده که نامزدهای مخالف ، خیلی در مقام جوابگویی برای آن بزرگوار در نیایند.البته لازم به توضیح است نامرد ضربه گیر ایشان تا حدودی توانسته مانع رسیدن ضربه به ایشان شود.

برداشت هفتم: وجود شخص آخر مورد نظر در مسند ریاست جمهوری توانسته تا مقداری راه را برای انتخاب مجدد خود هموار کند. رسیدن به اهداف و قول هایی که قبلا داده بود، قاطبه مردم را متقاعد می کند که دوباره به ایشان رای دهند.نکته قابل توجه در مورد مناظره ایشان، آرامش همراه با پاس های تو عمقی که به نامزد پوششی خود می داد. آرامش نزدیک به چهارساعته ایشان سه دلیل داشت : دست پر آمدن تا پای کار - اطلاع از عدم آگاهی طرف مقابل به کارهای اجرایی-نامزد پوششی که از نظر اطلاعات اگر بیشتر از رییسش نباشد، کمتر نیست./ص

برداشت آخر: من دوباره رای خواهم داد.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1396/02/09 - 18:07
0
0
جمله آخر پارادوکس داشت

من هم دوباره، بله دوباره رای می دهم
1396/02/09 - 18:04
1
0
برداشت جالبی بود
ولی معلومه مراعات کردی/ج
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین