امروز: دوشنبه 27 اسفند 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 11 فروردين 1396 - 21:24

اتحاد خبر-جواد لقمان زاده:سال 95 آخرین سال عملکرد دولت یازدهم پشت سر گذاشته شد و در روزهای ابتدایی سال 96 که همزمان روزشمار انتخابات هم به کار افتاده و حسن روحانی بهدنبال راه یابی به دور دوم ریاست جمهوری برای تثبیت و به نتیجه رساندن بسیاری از طرح ها و برنامه های استارت خورده در دور اول است، فرصتی مناسب برای بررسی عملکرد چهار ساله دولت ...

ارزیابی اعتدال، ارزش های انتخاب

جواد لقمان زاده
سال 95 آخرین سال عملکرد دولت یازدهم پشت سر گذاشته شد و در روزهای ابتدایی سال 96 که همزمان روزشمار انتخابات هم به کار افتاده و حسن روحانی بهدنبال راه یابی به دور دوم ریاست جمهوری برای تثبیت و به نتیجه رساندن بسیاری از طرح ها و برنامه های استارت خورده در دور اول است، فرصتی مناسب برای بررسی عملکرد چهار ساله دولت فراهم شده است تا با نقد و بررسی منصفانه بتوان به ارزیابی روشنی از چهارسال گذشته دست یافت.
برخی از تحلیل گران بر این باورند که ارزیابی عملکرد دولت ها باید بر اساس میزان توفیق آنها در تحقق شعارها و وعده های انتخاباتی آنها باشد، اما واقع گرایان با نگاهی دقیق تر درک می کنند که نامزدهای انتخابات همواره برای کسب رای دست به دامن بسیاری از شعارها و اهدافی می شوند که در عمل توان یا ابزار تحقق آنها را ندارند. آنچه که می تواند معیار ارزیابی عملکرد دولت روحانی در حدود چهار سال گذشته قرار گیرد، خروجی تصیمات و برنامه های اجرا شده دولت اعتدال در سطوح و بخش های مختلف است که بررسی جز به جز آن در این مجال ممکن نیست و به  این ترتیب جا دارد به آنچه که در طول یک سال آخر به طور جدی دنبال شد و دولت توانست با قدرت برخی دستاوردهای خود را به تثبت رسانده و به حوزه ملموس زندگی ایرانیان وارد کند، اشاراتی شود:

- نتایج اقتصادی برجام

در حال حاضر دیگر زمانی برای تحلیل مزیت های برجام نیست چون از هر زاویه ای این توافق مانعی بر انباشت مشکلات بین المللی ایران در سطوح مختلف اقتصادی و سیاسی و دیپلماتیک بوده و تداوم آن به سود کشور خواهد بود. آنچه در طول اجرای برجام بیشتر برای مردم ملموس شد عبارت است: از ثبات بازار ارز، تبدیل مسکن به کالای مصرفی و نه سرمایه ای، ثبات برخی بازارها که بعضا به رکود تعبیر شده، ورود هواپیماهای ایرباس جدید به ناوگان حمل و نقل هوایی کشور، دامنه دار شدن مبادلات بانکی و مالی با جهان خارج و برخورد قاطعانه ایران با هر نوع تمدید و تعقیب تحریم های جدید از سوی هر کشور یا نهاد بین المللی به پشتوانه برجام، توسعه مراودات هیات های تجاری و بازرگانی و بدنبال آن ورود گردشگران خارجی، بازگرداندن توليد نفت به سطح پيش از تحريم‌ها.

- تعمیق مفهوم اعتدال

مباحث پیرامون مفهوم اعتدال طی چهار سالی که از کار دولت روحانی گذشت زیاد و پراکنده بوده اما مفهوم واقعی اعتدال را در عملکردها  باید جستجو کرد. پیگیری برنامه ها فارغ از محدودیت ها یا مزیت هایی خاص برای طیف های مختلف سیاسی، برخورد با افراط در حوزه های فرهنگی و اجتماعی، بازسازی فضای مجازی که  فرصت را برای مخالف و موافق دولت در نقد صریح٬ به شکل چشم گیری باز کرد و فرصت دهی به مخالفان دولت در بیان ایده ها و افکارشان و در بسیاری از موارد سکوت در برابر مخالفان، از نمونه های عینی اعتدال در منش دولت یازدهم است.

-  ترغیب امید، تشویق تدبیر

ثبات و آرامش روانی و اقتصادی در دولت فعلی بویژه بعد از برجام و شفاف شدن دستاوردهای آن، به نوعی ترغیب امید را در نهاد جامعه در پی داشت و در عین حال تدبر و اندیشه در طراحی و برنامه ریزی و عمل و اقدام، تبعات مشهود گسترش امید در لایه های مختلف جامعه با هدف رسیدن به توفیق بیشتر در سایه آرامش بوده است.

-  کنترل تورم

شکی نیست که تورم به اندازه رکود بلای جان رونق اقتصادی است اما دولت توانست با کنترل تورم زمینه های رشد پایدار را فراهم کند هرچند که هنوز به رشد مطلوب در مقطع فعلی دست نیافته ایم. در واقع دولت با مقاومت زیاد، تورمی را کنترل کرد که افسارگسیخته به جان مردم افتاده بود و این رضایت حداقلی مردم نسبت به جلوگیری از پیشروی تورم را بدنبال داشت.

با نگاهی کلی و اجمالی به این دستاوردها، می توان به ارزش بنیادهایی که دولت اعتدال پایه گذاری کرد، پی برد اما تردیدی نیست که ضعف ها هم همواره وجود دارند و توجه و اهتمام به کاهش یا رفع آنها الزامیست برای بهبود عملکرد و اعتمادآفرینی برای مردمی که در خرداد سال 92 به دولت روحانی رای امید دادند. اکنون در آستانه انتخابات، مواردی چون حذف سریع رکود، خشکاندن ریشه های فساد، عینی سازی حقوق شهروندی، ترغیب اجماع و همدلی میان سطوح مختلف قدرت می تواند ملاک هایی باشد که مردم با آنها به دولت روحانی رأی قبولی خواهند داد.
آنچه اکنون پیش روی ماست، برگزاری سالم و شفاف انتخابات 96 است. انتخاباتی که می تواند جان تازه به کالبد برنامه های اصلاحی و اعتدالی دولت روحانی بدمد.


جواد لقمان زاده - مدرس دانشگاهکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1396/01/15 - 06:43
0
0
سپاس از استاد عزیز عالی بود
1396/01/14 - 09:39
1
1
جناب آقای لقمان زاده عزیز دولت روحانی به معنای واقعی کلمه مظلوم واقع شده است و انگار خیلی ها فراموش کرده اند که او وارث چه اوضاع درهم و برهمی بوده است ، گویا رویه دولت نهم و دهم و قطعنامه های شورای امنیت و رفت و آمدهای بی نتیجه و فرمالیته جلیلی برای مسئله هسته ای به فراموشی سپرده شده البته همه این فراموشی ها نتیجه هجمه سنگین و سازمان یافته صدا و سیمای تحت سیطره تندروها بوده و همچنین ناتوانی دولت در دفاع از دست آورد های خود می‌باشد متأسفانه در اینجا مجالش نیست و می‌توان موارد بسیار زیادی از بی انصافی های منتقدان و فقدان یک دفاع منطقی وقوی از جانب دولت را برشمرد اما در دفاع از دولت همین بس که باید متوجه باشیم دولت در این مدت مشغول آواربرداری خرابی های وحشتناک حاصل از دولت های نهم و دهم بوده است و این نهایت بی انصافی است که آواربرداری با این حجم را در لیست کارهای زیربنایی و اصولی یک اقتصاد پویا قرار ندهیم ، بدیهی است که دولت در صورت انتخاب مجدد برنامه منسجمی برای توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال داشته باشد البته اگر آنهایی که کارشان چوب گذاشتن لای چرخ های دولت است بگذارند .
1396/01/12 - 15:34
1
4
مطلب بسیار عالی بود.دولت روحانی با دنیا سر جنگ ندارد.
دولت تدبیر و امید هنرش این بوده که کشور را از آن بحرانی که دولت نهم و دهم برای کشور و مردم و انقلاب ایجاد کرده بود، خارج کند و در حال حاضر یک فضای نسبتا آرامی در کشور حکم فرما است و بهانه را از دست دشمنان خارجی گرفته است. اما اینکه در داخل کشور ما الان چه وضعیتی داریم آیا توانسته است به اهدافش برسد طبیعتا رسیدن به برخی از اهداف و بخشی از شعارهایی که در دوران انتخابات داده می شود نیاز به یک فضای آرام و مناسبتری دارد.

در عین حال همین مقدار که امروز ما سر جنگ با دنیا نداریم - چرا که الان با روی کار آمدن ترامپ کار به جایی رسیده که برخی از کشورهای منطقه مثل عربستان سعودی هم دارند دیگران را تحریک میکنند - و واقعا اگر ما شرایط دولت نهم و دهم را داشتیم معلوم نبود امروز کشور ما آیا مانند سوریه بود مانند عراق بود درگیری ها و داعش ها و غیره؛ یک امنیت نسبی که امروز ما داریم در اثر تدبیری است که این دولت توانسته اتخاذ بکند و کشور را در پرتگاه سقوط نبرد.
1396/01/12 - 12:25
1
1
سلام جناب آقای دکتر لقمان زاده
حضرتعالی کاملا مستحضرید که بعد از برجام بارها و بارها ایران تحریم شده و طرف های 5 1 و بخصوص آمریکا ناقض برجام بوده اند. سوال من این است که واقعا ایران نسبت به کدام تحریم جدید اقدام قاطعانه از خود نشان داده است . اگر ایران می خواست اقدام قاطعانه ای از خود نشان دهد می بایست نسبت به تحریم های جدید طبق فرمایشات مقام معظم رهبری عمل می کرد که نکرد. با تشکر
1396/01/12 - 12:06
1
3
درود بر بخشدار مردمی دولت اعتدال. جناب دکتر خواهشمندم مثل انتخابات مجلس٬ نظارت کاملی بر انتخابات شوراها داشته باشید تا حق به حقدار برسد. ممنون جناب لقمان زاده عزیز.
1396/01/12 - 09:05
1
1
سلام بر دکتر لقمان زاده عزیز
مثل همیشه خوب نگاشتید. منم موافقم که این دولت اعتدال را به خوبی معنا کرد. سپاس جناب بخشدار. افتخار مایید.
1396/01/12 - 08:37
1
2
اگر بخواهیم به عملکرد اقتصادی دولت تدبیر نگاهی موجز بیندازیم به نکته ای خاص میرسیم و آن این است که جناب آل اسحاق (موسس جمنا) اینگونه درباره مدلش گفته: "مدل اقتصادی روحانی درست است روحانی نه این است و نه آن، آمدن وی کاسبی خیلی ها را تعطیل کرد"
حداقل موضوع این است که اقتصاد صدقه ای که از توزیع سیب زمینی شروع و به آرد رسیده است را نیز مقدس نمیدانند.
درود جناب لقمان زاده، مطلبتان بسیار عالی بود
1396/01/11 - 23:45
1
2
درود بر اعتدال و عقلانیت
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین