امروز: پنجشنبه 06 تير 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 30 اسفند 1395 - 20:00

اتحاد خبر - اکبر صابری: دوازدهمین دوره ی انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد. این انتخابات نیز مثل ادوار گذشته از اهمیت زیادی برخوردار است. آنچه از شواهد و قراین بر می آید این است که ائتلاف اصولگرایان موسوم به (جمنا) و همراهان و همفکران این ائتلاف در حاکمیت تلاش دارند روحانی اولین رییس جمهور 4 ساله ایران شود و....

پیش درآمدی بر انتخابات شوراها و  ریاست جمهوری آینده

اکبر صابری: *

 دوازدهمین دوره ی انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد. این انتخابات نیز مثل ادوار گذشته از اهمیت زیادی برخوردار است. آنچه از شواهد و قراین بر می آید این است که ائتلاف اصولگرایان موسوم به (جمنا) و همراهان و همفکران این ائتلاف در حاکمیت تلاش دارند روحانی اولین رییس جمهور 4 ساله ایران شود و قوه اجرایی از دست اعتدالیون خارج و بار دیگر در اختیار تندروها قرار گیرد.
در این راستا هزینه های زیادی برای تخریب دکتر روحانی کنار گذاشته شده و 560 میلیارد تومان فقط هزینه دخل و خرج یک رسانه ضد روحانی است.
مخالفان روحانی که می دانند برگ برنده روحانی "برجام" است تلاش دارند دستاورد برجام را "هیچ" جلوه داده و دولت را در ابعاد مختلف داخلی و خارجی ناموفق معرفی نمایند.
این در حالی است که دولت حدود 40 دستاورد برای برجام برمی شمارد و مصادیق عینی آن را اعلام می کند. کاهش تورم از بالای 40 درصد به حدود 8 درصد، رشد اقتصادی منفی به حدود 11 درصد  و طرح تحول نظام سلامت و کاهش هزینه های درمانی مردم  سه دستاورد مهم دیگر دولت است که البته غیرقابل انکار می باشد ولی منتقدان تلاش دارند این دستاوردها را کمرنگ جلوه داده و از اعتماد مجدد مردم به آقای روحانی جلوگیری نمایند.
به نظر می رسد جناح رقیب دکتر روحانی سه استراتژی را به ترتیب اولویت در دستور کار دارد: اول اینکه روی کاندیدای شاخصی به اجماع برسد که بتواند در مرحله اول انتخابات بر دکتر روحانی پیروز شود. امری که تاکنون موفق به آن نشده و حتی تجمع 3000 نفری از فعالان اصولگرای سراسر کشور نیز نتوانست گره کور این اجماع را باز کند.
اولویت دوم اصولگراها ورود با کاندیداهای متعدد برای کشاندن انتخابات به مرحله دوم و سپس اجماع در مقابل روحانی است. کاری که محتمل به نظر می رسد.
اما اصولگراها استراژی دیگری نیز دارند و آن هم انتخاباتی سرد و کم رمق با مشارکت حداقلی که تحلیل نتایج انتخابات در همه ادوار گذشته نشان می دهد همه انتخابات هایی که مشارکت حداقلی صورت گرفته نتیجه به نفع اصولگراها بوده است. لذا بعضی فعالان سیاسی اصولگرا بی میل نیستند انتخابات پیش رو انتخاباتی غیر رقابتی و سرد برگزار شود که در این صورت روحانی یا بازنده خواهد بود یا با رایی کمتر از دور اول خود رییس جمهور خواهد شد که به هر ترتیب تا حدودی مطلوب آنها خواهد بود.
لذا اصلاح طلبان و اعتدال گراها که تلاش دارند کشور را همچنان بر مدار عقلانیت نگه دارند و از به قدرت رسیدن تندروها در قوه مجریه جلوگیری نمایند باید با درک استراتژی رقیب تلاش کنند انتخابات گرم و پرشور و رقابتی برگزار شود. در این راستا هم خود قهر با صندوق های رای را کنار بگذارند و هم دیگران را به شرکت در انتخابات تشویق و ترغیب نمایند.
حسن روحانی بی تردید امروز خیرالموجودین جبهه اصلاحات برای ریاست جمهوری است و در حمایت ایشان نباید تردید کرد.


انتخابات شوراها
انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز همزمان با انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری ایران  در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد.
اهمیت این انتخابات کمتر از انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی نیست و کیفیت پارلمان های کوچک شهری و روستایی در گرو انتخاب خوب مردم می باشد.
متاسفانه طی چهار دوره گذشته، شوراها چندان گره گشا نبوده و در برخی مناطق اصلا عملکرد مثبتی نداشته اند. شاید مهمترین دلیل این مشکل فراهم نبودن زیرساخت های فرهنگی و سیاسی و اجتماعی کشور برای کار شورایی باشد.
نگارنده متاسفانه شرایط بهتری برای شورای آینده نیز متصور نیست. در عین حال امیدواریم با انتخاب آگاهانه تر مردم هر دوره شورا نسبت به دوره قبل  کارآمدتر شده و کار شورایی بر اساس منافع و مصالح شهر و دیار خود نهادینه تر شود.

 

* مدیر مسئول و سردبیر هفته نامه اتحاد جنوب

و مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی اتحاد خبرکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1396/01/14 - 09:40
0
0
همه ماایرانیان تعصب خاصی برروی دین ووطنمان داریم اگراین تعصب خاص نبود کشورعزیزمان مانندگوشت قربانی تکیه تکیه شده بودهدف اصلی آرامش وامنیت کشورسرفراز ایران زمین ودین اسلام است هیچ حزبی ویاگروهی بدون داشتن مردم به جای نخواهد رسید پس به هیچ حزب وجناحی فکر نکنیم و فقط بفکر سربلندی وعزت بیشترازاین برای خودمان وکشورمان باشیم درود برهمه ایرانیان قهرمان وسربلند دردنیا شادوخرم باشید
1396/01/04 - 09:56
0
0
اِنَّ اللّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّیَ یُغَیِّروا ما بِاَنفُسِهِم" خدا وضع و حال هیچ قومی را عوض نخواهد کرد مگر آنکه آنچه را در خودشان است تغییر دهند (آیه ۱۱سوره رعد ) یابه قول علامه اقبال لاهوری :
خدا آن ملتی را سروری داد / که تقدیرش به دست خویش بنوشت اگر جامعه ای امور خود را به اندیشمندان و خردورزان و دلسوزان واقعی اشان بسپارند نیازی نیست رفع خرج را از خدا بخواهیم و خدا را به این امور کاری نیست./ج
1396/01/04 - 00:21
0
0
استراتژی اصولگرایان انتخابات سرد است؟ یکی شاخه های این استراتژی رو نام ببرید؟/ج
1396/01/03 - 08:04
0
0
به امید بهبود ورفع حرج ،خدایا بفریاد برس ،،،،،، سرانجام کار را اندیشمندانه ومنصفانه ،رقم بزن .
1396/01/01 - 12:12
0
0
جناب صابری مانه دل خوشی از اصولگراها داریم نه اصلاح طلبا
تندروی هر دوجناح دارن.
1395/12/30 - 21:50
1
2
احسنت ، برشما ونطق های واقعیت گرایانه جنابعالی که مسائل موجود را شرح دادی . مردم کشور ما با دید باز انتخاب خواهند کرد./ص
1395/12/30 - 21:31
1
1
باسلام خدمت جناب صابری عزیز . جناب صابری از نفس بیانات شما بوی کینه و عصبانیت می آید. شما تمامی منتقدان ، مخالفان خود را تندرو خطاب می کنید یعنی هرکس با شما نیست تندرو می باشد این یعنی اینکه شما بر مبنای عقلانیت سخن نگفتید و ناراحتی شما براحتی قابل درک است. در خصوص عملکرد دولت روحانی مردم خود قضاوت می کنند و ............................................................
لطفا این پیام را منتشر نکنید چون با نیت امر به معروف و نهی از منکر برای جناب صابری نوشته شده است. لطفا به دستشان برسد. خدا ان شالله عاقبت همه ما را ختم به خیر گرداند.
باتشکر
پاسخ: متن کامل پیام به اطلاع جناب صابری رسانده شد.
نقدهای منصفانه و از سر خیرخواهی قابل احترام و توجه است. با تشکر
1395/12/30 - 21:08
1
2
درود بر شما و پیش بینی دقیق شما در مورد آینده شورای شهر . حاجی جان کافی است هفت نفر از عقلای شهر از خود گذشتگی کنند و با تشکیل یک ائتلاف سالم مورد حمایت صادقانه دلسوزان و فعالان شهر قرار گیرند . افرادی که دارای جایگاهی مطلوب در جامعه نظیر خوشنامی ، تجربه و روابط عمومی خوب باشند و به دنبال هیچگونه منافع شخصی ، گروهی ، حزبی ، جناحی ،کسب شهرت ، کسب منافع مادی و..... نباشند و این دست امثال جنابعالی را می‌بوسدکه سریعاً به کمک سایر دلسوزان جامعه هفت نفر یا بیشتر را دعوت و این ائتلاف تشکیل شود . آن شاءالله/ص
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین