امروز: سه شنبه 01 خرداد 1397
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 20 دي 1395 - 09:48
در حسینیه شماره یک جماران/این خبر تکمیل می‌شود...

اتحاد خبر:مراسم وداع مردم و مسئولآن نظام با پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی از ساعت هشت و سی دقیقه امروز در حسینیه شماره یک جماران آغاز شد. این مراسم با حضور فرزندان و دیگر اعضای خانواده هاشمی و مسئولین عالی رتبه نظام برگزار می شود. آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام عصر دیروز یکشنبه 19 دی بر اثر بیماری قلبی به ملکوت علی پیوست.

اتحاد خبر: در این مراسم که دقایقی پیش آغاز شده است، چهره‌هایی چون محسن هاشمی رفسنجانی، مرتضی اشراقی، غلامعلی رجایی و جمعی دیگر از فعالان سیاسی و مردم حضور دارند.
به گزارش آفتاب‌نیوز؛ لحظاتی پیش حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان با همراهی اسحاق جهانگیری، محمدباقر نوبخت و محمد نهاوندیان در حسینیه جماران حضور یافت. 
وزير خارجه، نيرو و نفت و معاون علمي و فناوري رئيس جمهور نیز در مراسم بزرگداشت آیت الله هاشمی در حسینیه جماران حضور يافتند.
حضور رییس جمهوری در بیت آیت‌الله هاشمی
رییس جمهوری صبح دوشنبه با حضور در بیت حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی، رحلت ایشان را به ‏همسر مکرمه و صبور و همچنین فرزندان و برادران آن مجاهد نستوه صمیمانه تسلیت گفت.‏   حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار که پیش از حضور در مراسم وداع ‏با پیکر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در حسینه جماران انجام شد، از درگاه خداوند متعال برای ‏آن بزرگ مرد تاریخ انقلاب و ایران علو درجات و همجواری با ائمه اطهار (ع) و مرادش امام خمینی(ره)، ‏همرزمان و شهدای انقلاب اسلامی و برای همه بازماندگان صبر و أجر مسألت کرد.‏
ناطق نوری برای وداع با پیکر آیت الله هاشمی به جماران آمد
رئیس مجلس: مجلس تا ساعت ۱۱ جلسه علنی خواهد داشت و پس از آن نمایندگان برای عرض تسلیت در پی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به جماران می روند.
محل دفن پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی مشخص شد 
با تصمیم خانواده آیت الله هاشمی رفسنجانی، پیکر ایشان در حرم مطهر امام خمینی(س) در جوار مرادش به خاک سپرده می شود.
اقامه نماز بر پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی توسط رهبر انقلاب  
همزمان با برگزاری مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی که فردا 10 صبح در دانشگاه تهران برگزار می‌شود، آیت الله خامنه ای بر پیکر این یار دیرین امام و رهبری نماز می‌خوانند.  بر مبنای این گزارش پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی بعد از برگزاری مراسم تشییع در ضریح مطهر امام راحل آرام خواهد گرفت.
شخصیت‌های حاضر در مراسم وداع با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حاشیه این مراسم درباره شخصیت یار دیرین امام (ره) به اظهار نظر پرداختند که اظهارات آنها را در زیر خواهید خواند:
رئیس جمهور: حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی بی‌بدیل در دوران نهضت و انقلاب اسلامی بودند
رییس‌ جمهوری با تسلیت مصیبت بزرگ ارتحال حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به ملت عزیز ‏‏ایران و به ویژه مقام معظم رهبری که همسنگر و یار دیرین بودند، تأکید کرد: حضرت آیت‌الله هاشمی ‏‏رفسنجانی شخصیتی بی‌ بدیل در دوران نهضت و انقلاب اسلامی بودند‎.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در حاشیه مراسم وداع با پیکر آیت‌الله ‏‏هاشمی رفسنجانی که در حسینیه جماران انجام شد، در گفت وگویی کوتاه با خبرنگاران،  با بیان ‏‏اینکه در طول دوران نهضت اسلامی تا پیروزی انقلاب اسلامی، امور اساسی و بسیار سخت بر دوش ‏‏این شخصیت بزرگ و مبارز بود، گفت: حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در آن دوران مبارزه رابط ‏بین ‏ایران و نجف و نیز ایران و پاریس بودند و در زمان بازگشت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، ‏همواره از ‏یاران بسیار نزدیک امام خمینی(ره) بشمار می‌آمدند.
جهانگیری: دولت پشتوانه بزرگ و شجاع خود را از دست داد
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور گفت: آیت الله هاشمی تکیه گاه و پشتوانه محکمی برای نظام و رهبری بودند و دولت احساس می کند که امروز پشتوانه بزرگ و شجاع خود را از دست داده است.
وی در حاشیه مراسم وداع با پیکر مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی که در حسینیه شماره یک جماران در حال برگزاری است، در جمع خبرنگاران ادامه داد: آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی از استوانه های نظام جمهوری اسلامی بودند و در مواقع حساسی که نیاز به نقش آفرینی احساس می شد حضور چشم گیری داشتند.
وی افزود: هاشمی چه قبل از انقلاب و در روزهای سخت شکنجه که تا مرحله اعدام هم پیش رفتند به انقلاب پایبند بودند و بعد از انقلاب هم در کنار امام راحل قرار گرفتند.
جهانگیری تاکید کرد: آیت الله هاشمی بعد از انقلاب نیز در همه مقاطع سخت و به خصوص در روزهای سخت انقلاب و در مواقعی که نظام با بحران های سخت مثل بحران هفتم تیر ماه مواجه می شد، شخصیتی بودند که به امام کمک می کردند تا کشور از بحران عبور کند و کمک‌های ایشان در دوران جنگ و فرماندهی ستاد جنگ، زبانزد بوده است.
معاون اول رئیس جمهوری در پایان تأکید کرد: آیت الله هاشمی تکیه گاه و پشتوانه محکمی برای نظام و رهبری  بودند و دولت احساس می کند که امروز پشتوانه بزرگ و شجاع خود را از دست داده است.
نوبخت: آیت الله هاشمی پشتوانه تقویت نظام بود
محمد باقر نوبخت گفت: از ویژگی های آیت الله هاشمی این است که همواره از امام و رهبری حمایت کردند و یکی از پشتوانه‌های اصلی تقویت نظام بودند و این قابل کتمان نیست.
سخنگوی دولت نیز در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران گفت: بر این باورم که آیت الله هاشمی یکی از فرزندان فهیم، صبور و هوشمند انقلاب بودند و ویژگی های این شخصیت ممتاز انقلاب که همواره از امام و رهبری حمایت کردند و یکی از پشتوانه های اصلی تقویت نظام بودند قابل کتمان نیست.
سخنگوی دولت ادامه داد: تمام وجود آیت الله هاشمی برای مردم و انقلاب بود و با درگذشت ایشان، نظام یکی از ستون‌های خود را از دست داد.
وی افزود: دولت و ملت پشتوانه خود و مقام معظم رهبری یکی از یاران صدیق خود را از دست دادند اما اگر امروز آیت الله هاشمی درگذشته اند، خدا هست و ما هم با اتکا به خدا حرکت خواهیم کرد.
ظریف: آیت‌الله هاشمی در سیاست خارجی نظراتی راهگشا ارائه می‌کرد
وزیر امور خارجه گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی برای سیاست خارجی نظراتی راهگشا ارائه می کرد و از دست دادن این شخصیت بزرگ همه ما را غمگین کرد.
محمدجواد ظریف، نیز در مراسم وداع با آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی به واقع از استوانه های بزرگ انقلاب بودند و هموار در کنار رهبری به عنوان یاری دلسوز حضور داشتند.
وی افزود: ایشان  برای ما در سیاست خارجی نظراتی راهگشا بیان می کردند و از دست دادن این شخصیت بزرگ همه ما را غمگین کرده است.
معاون پارلمانی رئیس‌جمهور: آیت‌الله هاشمی یار روزهای سخت رهبری بود
معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: آیت الله هاشمی جزیی از تاریخ انقلاب اسلامی است و از یاران حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری در روزهای سخت و صبر محسوب می شد.
حسینعلی امیری در حاشیه مراسم وداع با آیت الله هاشمی رفسنجانی درجمع خبرنگاران، گفت: رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی مصیبت بزرگی برای نظام جمهوری اسلامی ایران است.
وی افزود: آیت الله هاشمی از مصادیق روایاتی است که از معصوم (ع) نقل شده است که اگر عالمی فوت کند در اسلام ثلمه و شکافی ایجاد می شود که آیت الله هاشمی از مصادیق این روایات است.
معاون پارلمانی رئیس جمهور تاکید کرد: آیت الله هاشمی جزئی از تاریخ انقلاب اسلامی است که از یاران حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری در روزهای سخت و صبر محسوب می‌شد و مجتهدی روشن ضمیر و عالمی ربانی بود که سیاست او مثل دیانتش بود و صبوری و دلسوزی و وفاداری به آرمان‌های انقلاب از آیت الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی کم نظیر در تاریخ انقلاب اسلامی ایجاد کرده بود.
وی افزود: آیت الله هاشمی تا زمانی که به رحمت خدا رفت همواره برای ملت عزیز ایران منشا خیر و برکت بود و در تحولات انقلاب اسلامی نقشی تعیین کننده اساسی داشت.
محمدرضا خاتمی: کمبود هاشمی در آینده مشخص می‌شود
سیدمحمدرضا خاتمی صبح امروز (دوشنبه) در حاشیه مراسم وداع با آیت الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در آینده کمبود آقای هاشمی برای این انقلاب و مملکت روشن می شود. شاید کمتر کسی را با شخصیت آقای هاشمی داشته باشیم که از همه جهات قابل توصیف است.
وی در ادامه یادآور شد: ایشان از قبل از انقلاب یک انسان خود ساخته، مبارز، مجتهد روشن بین و انسانی که در زمان خود می زیست بودند و مقتضیات زمانه را می دانستند.
خاتمی افزود: ایشان شاگرد کامل و ممتاز امام (ره) بود که در انقلاب حوادث مختلف و پایان جنگ شاید هر کس دیگری جز هاشمی بود نمی توانست این گونه عمل کند.
وی در پایان بیان کرد: همه مردم ایران حتما کمبود ایشان را حس می کنند؛ به ویژه کسانی که در این ایام با ایشان قرابت فکری بیشتری داشتند. این اتفاق به این آسانی قابل تحمل نیست و امیدوارم ان شاء الله خدا به همه صبر بدهد.
220 نماینده مجلس در بیانیه‌ای درگذشت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی را تسلیت گفتند.

اعلام ۵ روز عزای عمومی در استان کرمان  

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه کرمان و استاندار کرمان در  پیامی مشترک ضمن عرض تسلیت به مناسبت ارتحال حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی، در استان کرمان پنج روز عزای عمومی اعلام نمودند.
 آیت‌الله مکارم شیرازی: مشکلات سبب دور شدن آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از صحنه نشد. 
 آیت‌الله نوری همدانی: وفاداری آیت‌الله هاشمی به‌نظام تا آخرین لحظات دوام داشت.  
 تولیت آستان قدس رضوی: رابطه عاطفی و صمیمانه آیت الله هاشمی با رهبری انقلاب توطئه‌های خناسان را خنثی کرد 
ارتش ارتحال آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی را تسلیت گفت   
ولایتی: مرحوم آیت‌الله هاشمی هیچ جایگزینی ندارد   
رضایی: صراحت، پرکاری و وفاداری به امام و رهبری از ویژگی آیت الله هاشمی بود 
عفت مرعشی: از مردم برای حضورشان تشکر می‌کنم فاطمه هاشمی: درگذشت پدرم اصلا قابل باور نیست
 عفت مرعشی همسر آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: مردم خیلی لطف کردند که در مراسم حاضر شدند. مردم خیلی لطف کردند که در مراسم حاضر شدند اما فائزه هاشمی از مصاحبه مادرش ممانعت می کرد.  
 فاطمه هاشمى گفت: اصلا باورم نمي‌شود كه ديگر پدرم در ميان ما نيست.‌ ديروز حال آيت الله هاشمى خوب بود و هيچ مشكلى نداشت. درگذشت پدرم اصلا قابل باور نيست.
مصباح یزدی درگذشت آیت‌‌الله هاشمی راتسلیت گفت:  
آقای هاشمی یار امام و همراه رهبری و همواره درخدمت نظام اسلامی بود.
پیام آیت‌الله علم‌الهدی در پی درگذشت آیت‌الله هاشمی  
نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی: اینکه ایشان تا آخرین روزهای حیات خود، مصر بود مکررا نظر و تاکید بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی مبنی بر شایستگی مقام معظم رهبری برای جانشینی حضرت امام را یاداوری کند، از نقاط برجسته و ستودنی کارنامه سیاسی اوست.
ادامه دارد...


کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1395/10/21 - 16:18
0
2
خداحافظ امیر کبیر زمانه ، روحش شاد
1395/10/21 - 01:50
2
2
کاش صدا و سیمای ما قبل از ارتحال این مرد بزرگ کمی رعایت انصاف و ادب را میکرد و وقتی که توسط برخی کارشناسانش به چنین افراد زجر کشیده و باگذشت توهین میشد اجازه دفاع را هم به امثال آقای هاشمی ها میدادند . روحش شاد./ج
1395/10/20 - 18:20
1
2
آیت الله هاشمی عالمی شجاع و باتدبیر و مظلوم ترین مسئول کشور بود که بیشترین فشارها را از تندروها و افراطیون متحمل شد ولی دست از راه مستقیم و صراط مستقیم خو د و ادامه راه بنیانگذار انقلاب بر نداشت ، خدا رحمت واسعه خود را نسیبش گرداند انشاءالله
1395/10/20 - 11:12
1
5
آیت ا... هاشمی رفت تا در نبودش به ارزشها و شخصیت گرانمایه اش پی برد ، در زمان زندگیش ظلم دید و حالا عنوان میشود کسی نزدیکتر از ایشان به رهبری نبوده و رهبری هم در پیامش صراحتا اعلام فرمودند، پس این افراطیونی که به وی و خانواده اش تهمت و افترا میزدند چرا اینقدر آزادانه و بدون مزاحمت اینکار را میکردند حتی در تلویزیون . روحش شاد
1395/10/20 - 11:01
3
4
امیر کبیر زمانه به ملکوت اعلی پیوست ، خداوند ملت را پس از این مرد بزرگ یاری کند تا به سرنوشت زمانه امیر کبیر گرفتار نشویم، روحش قرین آرامش باد
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین