امروز: جمعه 03 خرداد 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 28 تير 1395 - 08:20
اتحادخبر: «عبور» يك كلمه آشناست كه همه معني آن را مي‌دانند و در مواقع مختلفي كاربرد دارد، مانند عبور از چراغ قرمز كه با جريمه راهنمايي و رانندگي مواجه مي‌شود. اين عبور در ادبيات سياسي هم معاني مختلفي دارد كه دو گروه اصلاح‌طلب و اصولگرا هر يك استفاده خود را از آن مي‌كنند.
اتحادخبر: «عبور» يك كلمه آشناست كه همه معني آن را مي‌دانند و در مواقع مختلفي كاربرد دارد، مانند عبور از چراغ قرمز كه با جريمه راهنمايي و رانندگي مواجه مي‌شود. اين عبور در ادبيات سياسي هم معاني مختلفي دارد كه دو گروه اصلاح‌طلب و اصولگرا هر يك استفاده خود را از آن مي‌كنند.
به گزارش اتحادخبر به نقل از روزنامه آرمان- مطهره شفيعي: «عبور» يك كلمه آشناست كه همه معني آن را مي‌دانند و در مواقع مختلفي كاربرد دارد، مانند عبور از چراغ قرمز كه با جريمه راهنمايي و رانندگي مواجه مي‌شود. اين عبور در ادبيات سياسي هم معاني مختلفي دارد كه دو گروه اصلاح‌طلب و اصولگرا هر يك استفاده خود را از آن مي‌كنند.

كلمه «عبور» در مرام اصلاح‌طلبي معمولا براي گذر كردن از هجمه‌هاي رقيب و ناديده گرفتن برخي موضوعات است كه ادامه آن شايد آرامش جامعه را بر هم بزند، اما در ادبيات اصولگرايان به ويژه طيف دلواپس، عبور بيش ازهمه براي ساخت شايعه در جهت تخريب رقيب و بي‌اعتماد كردن جامعه به مسئولان اعتدالي و اصلاح‌طلبان استفاده مي‌شود كه البته به اندازه‌اي از اين ترفند ناكارآمد استفاده كردند كه اين واژه هر گاه از سوي آنها يعني دلواپسان بر زبان آورده يا نوشته مي‌شود لبخندي بر لب مخاطبان نشسته و از يكديگر مي‌پرسند پس در اتاق فكر «تخريب رقيب» چه مي‌كنند كه از ترفندهاي شكست خورده استفاده كرده و مانند هميشه تنها سبب سرشكستگي جريان اصولگرايي و گل به دروازه اين جناح مي‌شوند؟

شوخي «عبور روحاني از اصلاح‌طلبان»

دلواپسان چندي قبل پرونده «عبور اصلاح‌طلبان از روحاني» را گشودند كه ناگهان سيل حمايت اصلاح‌طلبان و اعتداليون از حسن روحاني زلزله‌اي در اتاق تخريب به راه انداخت چرا كه نه تنها اصلاح‌طلبان برنامه‌اي براي عبور از روحاني نداشتند بلكه طيف‌هايي از اصولگرايان هم حمايت خود از روحاني در انتخابات ۹۶ را اعلام كردند. البته اين پروژه قديمي بود و ظاهرا از سر ناچاري و نداشتن ايده جديد دوباره آن را گشودند.

در سال ۹۳ بود كه دلواپسان بر طبل عبور اصلاح‌طلبان از روحاني كوبيدند و مستنداتشان هم اظهارات برخي اصلاح‌طلبان بود، مثلا مرعشي گفته بود: «ما سياست‌هاي كلي آقاي روحاني را تاييد مي‌كنيم اما در عرصه سياست داخلي همه سياست‌هاي دولت را تاييد نمي‌كنيم. ما منتقد وزارت كشور بوده و هستيم. تاكيد مي‌كنم كه ما حامي آقاي روحاني هستيم اما در عرصه سياست داخلي كاملا زاويه انتقادي داريم. » كه اين اظهارات را تعبير به عبور از روحاني كردند كه با بي‌تفاوتي سايرين، حتي اعضاي اردوگاه خودشان مواجه و مجبور به سكوت شدند.

اين ناكامي‌ها در پروژه عبور از روحاني سبب شد فكر كنند و اين‌بار پرونده را بر عكس كردند تا به زعم خودشان «جديد» باشد. بنابراين پروژه‌اي كه نام آن «عبور روحاني از اصلاح‌طلبان» بود را گشودند كه در همان نگاه اول به نام اين پروژه برخي متاسف شدند كه دلواپسان اين اردوگاه با اقدامات و برنامه‌هاي خود كه به يك شوخي شباهت دارد اعتبار جريان اصولگرايي را كه زماني بزرگاني همچون حبيب‌ا... عسگراولادي را داشت، را خدشه‌دار مي‌كنند.

 اين روزها در راستاي پروژه عبور از روحاني به موضوع فيش‌هاي حقوقي اشاره مي‌كنند و مي‌گويند عدم واكنش روحاني به فيش‌هاي حقوقي نشانه‌اي از عبور روحاني از اين جريان است چرا كه بزرگان اصلاح‌طلب از رئيس‌جمهور درخواست كردند پشت پرده فيش‌هاي حقوقي را با مردم در جريان بگذارد اما او از اين كار امتناع كرده و هدفش اين است كه اصلاح‌طلبان و اصولگرايان متمايل به اصلاح‌طلبان در كابينه دچار مشكل شوند كه اين طرح مطرح شده از سوي دلواپسان چنان بي‌معنا است كه حتي نمي‌شود انگيزه‌اي براي طرح آن يافت!

واكنش عبدا... ناصري به پروژه عبور!

در راستاي مطرح شدن پروژه عبور روحاني از اصلاح‌طلبان، عبدا... ناصري فعال سياسي اصلاح‌طلب به آرمان گفت: فكر نمي‌كنم تصميم آقاي روحاني آنچه باشد كه مدنظر دلواپسان است. مشكل اينجاست كه يك مقدار به جاي جامعه و در واقع مردم فكر مي‌كنيم. مي‌خواهيم فكر كنيم و تصميم هم بگيريم يا تعبير خودمان را جا بیندازيم. وي درباره موضوع فيش‌هاي حقوقي هم توضيح داد: اگر چه شاخص‌ترين فردي كه در موضوع فيش‌هاي حقوقي، قرباني شد يك اصلاح‌طلب بود اما اقاي روحاني بايد كار را با جسارت تمام انجام مي‌داد.

 قبول داريم منفعل بودن روحاني در اين موضوع، كار خودش را سخت مي‌كند. آقاي روحاني بايد مثل پرونده برجام و حل مساله تحريم‌ها آستين بالا مي‌زد و اين ساختار شكل گرفته را با يك عزم عمومي درون دولت و بيرون دولت حل مي‌كرد و سرچشمه اين را هم صادقانه به مردم اعلام مي‌كرد، بدون اينكه بخواهد توجيهي براي رفتارهایي كه برخي ازمديران ارشد در ارتباط با اين حقوق‌ها انجام داده‌اند بياورد. ناصري پيش بيني كرد: اين روند موجود، اگر ادامه پيدا كند، نهايتا چند قرباني در پي خواهد داشت.

انتظار جامعه حل اساسي اين وضعيت و اين مفسده بزرگ است هرچند همه مي‌دانند بنيانش در دولت آقاي احمدي‌نژاد گذاشته شده است. اما به هر صورت اشتباهي بوده كه بعد از سه سال سر باز كرده است. اين فعال سياسي اصلاح‌طلب گفت: اين موضوع، امروز مي‌تواند يكي از جدي‌ترين اتفاقاتي باشد كه آقاي روحاني بايد در حد برجام با آن برخورد كند، آن را تا خرداد ۹۶ در كل كشور به يك ساماني برساند و اطمينان مردم را جلب كند همانطور كه درباره تحريم‌ها نظر مردم جلب شد.

ناصري تاكيد كرد: اين ساماندهي در سازمان راي ۹۶ آقاي روحاني بسيار بسيار تاثيرخواهد داشت. بحث عبورروحانی از اصلاح‌طلبان مطرح نیست؛ باید به دولت کمک کرد. اظهارات عبدا... ناصري نشان داد كه پروژه عبور روحاني از اصلاح‌طلبان آن اندازه بي‌مبنا است كه لازم نيست توجهي به آن صورت گيرد بلكه اظهارات و پيشنهاداتش به روحاني درباره فيش‌هاي حقوقي نجومي نشان داد كه تعامل اصلاحات و روحاني دو طرفه است و اگر طرفين قصد عبور از يكديگر را داشتند اينچنين صادقانه به ارائه راهكار براي كمك نمي‌پرداختند./ص


کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین