امروز: دوشنبه 22 مهر 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 09 ارديبهشت 1395 - 08:07

اتحادخبر: افزایش صادرات نفت از مهمترین برنامه‌های پساتحریمی ایران است که در شرایط فعلی بازار، مناقشات زیادی را نیز به وجود آورده، با این حال ایران از مسیر افزایش صادرات کنار نرفته و در این راه در کنار افزایش صادرات به مشتریان قدیمی خود، مشتریان جدیدی نیز پیدا کرده است.

اتحادخبر: افزایش صادرات نفت از مهمترین برنامه‌های پساتحریمی ایران است که در شرایط فعلی بازار، مناقشات زیادی را نیز به وجود آورده، با این حال ایران از مسیر افزایش صادرات کنار نرفته و در این راه در کنار افزایش صادرات به مشتریان قدیمی خود، مشتریان جدیدی نیز پیدا کرده است.

به گزارش اتحادخبر به نقل از روزنامه آرمان؛ از مشتریان جدید آسیایی تا شرکای دوران تحریم، مشتریان جدیدی برای بازار نفت ایران از اواسط سال گذشته پیدا شده؛ از مشتریانی که به تازگی قرار است به فهرست خریداران نفت ایران بپیوندند تا آنهایی که می‌خواهند در پساتحریم حجم خرید نفتشان را افزایش دهند.

توتال یکی از این مشتریان است؛ شرکت فرانسوی‌ای که هنوز بدهی‌هایی به ایران دارد، اما در پساتحریم در طول سفرهای اروپایی وزیر نفت ایران قرار شده است در کنار قراردادهای همکاری و توسعه در صنعت نفت، قراردادی نیز برای خرید ١۵۰ تا ٢۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز با ایران امضا کند.

 مغولستان مشتری تازه دیگر نفت ایران به حساب می‌آید؛ کشوری که به گفته زنگنه علاقه‌مند به خرید نفت از ایران است اما چون به دریا راه ندارد این صادرات تنها می‌تواند به واسطه شرکت‌های چینی صورت گیرد و در صورت توافق بین چین و مغولستان، ایران نیز مشکلی برای آغاز صادرات به این کشور نخواهد داشت. به گفته زنگنه، قرارداد فروش نفت بین ایران و مغولستان با توجه به نیاز اندک این کشور می‌تواند بین ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه در روز باشد.

 یونان نیز از کشورهایی است که اگرچه مشتری جدیدی برای ایران به حساب نمی‌آید اما سال‌ها تحریم نام آن را از فهرست مشتریان نفت خام ایران خط زده بود و حالا قرار است به این فهرست بازگردد. آفریقای جنوبی دیگر مشتری قدیمی نفت خام ایران بود که تحریم‌ها خرید آن را به صفر رساند، اما این کشور در پسا تحریم می‌خواهد به بازار نفت خام ایران بازگردد.

زمانی ایران تامین‌کننده ۴۰ درصد نفت مورد نیاز آفریقای جنوبی بود و حالا در پساتحریم بار دیگر این دو کشور برای باز کردن مسیر بسته شده خرید و فروش نفت مذاکره می‌کنند. هم اکنون بحث اصلی این دو کشور برای آغاز صادرات نفت خام بر سرقیمت است و ایران هم اعلام کرده است قیمتی را می‌پذیرد که قیمت رقابتی بازار باشد.

انی و ساراس دو مشتری قدیمی دیگر ایران به دنبال آغاز دوباره خرید نفت هستند. خرید نفت خام از ایران در برنامه‌های هر دو شرکت بزرگ نفتی ایتالیا قرار دارد و برای خرید بیش از ١۵۰ هزار بشکه نفت از ایران اعلام آمادگی کرده بودند.چین دیگر کشور آسیایی است که اگرچه رابطه نفتی ایران با آن در طول تحریم‌ها هرگز قطع نشد اما با مشکلات فراوانی مواجه شد و سطح خرید نفت آن را کاهش داد./ج

 کانال تلگرام اتحادخبر

برچسب ها:
بازار نفت , اتحادخبر

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین