امروز: دوشنبه 22 مهر 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 09 ارديبهشت 1395 - 07:53

اتحادخبر: بانک مرکزی در گزارشی تحلیلی به مقایسه 3 بازار ارز، طلا و بورس سال گذشته نسبت به 93 پرداخت. در این تحلیل که سایت رسمی این بانک در نشریه «روند» منتشر کرده است، نشان می‌دهد که بازارهای مذکور در سال 94 از ثبات نسبی‌ای برخوردار بودند.

اتحادخبر: بانک مرکزی در گزارشی تحلیلی به مقایسه 3 بازار ارز، طلا و بورس سال گذشته نسبت به 93 پرداخت. در این تحلیل که سایت رسمی این بانک در نشریه «روند» منتشر کرده است، نشان می‌دهد که بازارهای مذکور در سال 94 از ثبات نسبی‌ای برخوردار بودند.

به گزارش اتحادخبر به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد؛ مطابق این گزارش به‌رغم‌ شرايط ‌نامساعد متغيرهاي‌ بخش خارجی به ویژه کاهش قیمت نفت و تقویت دلار در بازارهای جهانی، بازار ارز در سال 1394 از ثبات مناسبی برخوردار بود. گزارش مذکور در نگاهی مقایسه‌ای نشان داد که متوسط نرخ اسمی دلار در سال 94 در بازار آزاد 34501 ریال بود که نسبت به سال پیش از آن 2/ 5 درصد رشد داشت.

همچنین هر دلار آمریکا در سال 94 در بازار بین بانکی با نرخ متوسط 29580 ریال در اختیار متقاضیان قرار گرفت که در مقایسه با عملکرد سال 93 حدود 6/ 11 درصد افزایش نشان می‌دهد.در سال 94 نرخ دلار آمریکا در برابر ارزهای دیگر جهانی به‌طور معناداری تقویت شد؛به گونه‌ای که متوسط نرخ برابری دلار در برابر یورو نسبت به سال 93 در حدود 7/ 5 درصد افزایش یافت.

در این گزارش نوشته شده هدف اصلی بانک مرکزی در بازار ارز، برقراری آرامش و ثبات و مراقبت از عدم شکل‌گیری زمینه‌های سوداگری در بازار و در عین حال هدایت نرخ ارز در مسیر صحیح و مناسب با عوامل بنیادین تعیین‌کننده آن است. در نتیجه مدیریت مناسب بانک مرکزی در بازار ارز، ضریب تغییرات برابری نرخ برابری ارزهای جهان روا (شامل دلار آمریکا، یورو، پوند انگلیس، ین ژاپن و فرانک سوئیس) در مقابل ریال در بازار رسمی در سال 94 در دامنه 28/ 2 تا 97/ 3 قرار داشت. همچنین ضریب تغییرات این اسعار در بازار آزاد نیز محدود و در فاصله 61/ 2 تا 11/ 5 بود که ثبات نسبی بازار ارز در سال 94 را نشان می‌دهد.

در زمینه بازار طلا و سکه این گزارش آورده است که در سال 94 قیمت قطعات مختلف سکه طلا در بازار با کاهش همراه بود.در این سال، میانگین قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید به 9331 هزار ریال رسید که در مقایسه با سال پیش از آن 3/ 3 درصد کاهش نشان می‌دهد. در سال 94 میانگین قیمت ربع سکه بهار آزادی با 8/ 4درصد و میانگین قیمت نیم‌سکه بهار آزادی با 4/ 2 درصد کاهش، به ترتیب بیشترین و کمترین کاهش قطعات قیمت را در بین قطعات مختلف سکه در مقایسه با سال 93 به خود اختصاص دادند. کاهش قیمت طلا در بازار جهانی یکی از عوامل تاثیرگذار بر کاهش قیمت قطعات مختلف سکه طلا در بازار داخلی بوده است.

در زمینه بازار سهام نیز نوشته شده شاخص کل بورس در پایان سال 94 نسبت به سال 93 با 3/ 28 درصد رشد همراه بود.بررسی شاخص‌های کلیدی بورس اوراق بهادار نشان می‌دهد که در سال 94 تغییرات سه متغیر اصلی این بازار شامل شاخص کل، ارزش بازار و ارزش معاملات نسبت به سال 93 به ترتیب 3/ 28،4/ 22 و منفی 7/ 12 درصد بوده است.با توجه به مثبت شدن تغییرات شاخص کل و ارزش بازار در دوره مورد بررسی و انتظارات خوشبینانه نسبت به پسابرجام، رونق گرفتن بخش تولید و خدمات و در نهایت رونق بیشتر بازار سرمایه مورد انتظار است./ج


کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین