امروز: پنجشنبه 02 خرداد 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 28 دي 1393 - 13:50

طی که معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش می‌کند شرایط را عادی جلوه دهد و مدت طولانی است که سیاست سکوت را در پیش گرفته است.

اتحاد جنوب: لغو کنسرت‌های موسیقی تقریباً عادی‌سازی شده و روزی نیست که خبری درباره لغو یک کنسرت موسیقی شنیده نشود و در مقابل در شرایطی که معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش می‌کند شرایط را عادی جلوه دهد و مدت طولانی است که سیاست سکوت را در پیش گرفته، تعامل پنهان برای رفع این چالش‌ها هنوز نتیجه بخش نشده و این بار کنسرت همایون شجریان به دلیلی جالب لغو شد.

چالش برگزاری کنسرت‌های موسیقی همواره وجود داشته و حتی در دوران دولت‌های نهم و دهم که بیشترین مراعات و همراهی با آنها در حوزه فرهنگ از سوی نهادهای تاثیرگذار صورت می‌پذیرفت نیز برخی از کنسرت‌ها در دقیقه 90 مجوز می‌گرفتند و یا همان مجوز دقیقه نودی نیز صادر نمی‌شد و لغو می‌شدند اما کمتر کنسرتی بود که مجوزهای لازم را دریافت کند و در نهایت برگزار نکند.

سریال لغو کنسرت‌ به همایون شجریان رسید

در دو سال اخیر اما شمار کنسرت‌های موسیقی که نسبت به دوران مشابه پیشین لغو شده، به مراتب افزایش یافته و نکته مهم این است که بسیاری از کنسرت‌های لغو شده دارای مجوز بوده‌اند و عدم صدور مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نقش حداقلی در لغو کنسرت‌ها داشته است. در واقع مسئولان معاونت هنری وزرات فرهنگ و ارشاد در دوره جدید نتوانسته‌اند از مجوزهایی که صادر کرده‌اند، دفاع کنند و تنها در موارد نادری نظیر کنسرت لیان در بوشهر، قائله به نفع اهالی موسیقی تمام شده است.

در دو سال اخیر تعداد کنسرت‌های لغو شده به بیش از 20 کنسرت می‌رسد اما لغو کنسرت‌های موسیقی لیان در شیراز، کنسرت سیروان خسروی در بوشهر، کنسرت عماد طالب‌زاده در اراک، کنسرت شهرام ناظری در نیشابور، کنسرت گروه آرون در مشهد، کنسرت گروه عرفان در اصفهان و کنسرت محسن یگانه در ارومیه و همچنین اتفاقاتی در جریان کنسرت سالار عقیلی و عالیم قاسم‌اف هنرمند مطرح آذربایجانی که در همین چند مدت اخیر رخ داده و نگرانی‌ها را رو به فزونی گذاشته است.

حال خبر می‌رسد کنسرت «چرا رفتی؟» همایون شجریان نیز که قرار بوده دوباره در تالار وزارت کشور برگزار شود، به دلیل عجیب و غیرمنتظره‌ای لغو شده است. بنابر اظهارات تهیه کننده این کنسرت، قرار بود اجراى کنسرت «چرا رفتى» هشتم بهمن ماه در تهران برگزار شود که على‌رغم عقد قرارداد کتبى و پرداخت کامل هزینه سالن از چندماه گذشته، این روز توسط سالن وزارت کشور به برنامه دیگرى اختصاص داده شد و کنسرت لغو شد تا این ابهام پیش که آیا این لغو کنسرت نیز ارتباط معناداری با اتفاقات اخیر داشته یا تنها وزارت کشور سالنش را احتیاج داشته است؟

سخنگوی وزارت ارشاد در این‌باره گفته است: «ما همیشه متذکر شده‌ایم که اداره‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان‌ها قبل از صدور مجوز برای کنسرت‌ها باید هماهنگی‌های لازم را برای این کار با شورای تأمین استان انجام دهند تا در صورت صادرشدن مجوز، هیچ مانعی وجود نداشته باشد... انتظار می‌رود وقتی هماهنگی‌ها انجام شد، مسایل دیگری مطرح نشود و آن‌هایی که دغدغه‌ مسایل فرهنگی را دارند، پیش از صدور مجوز، نگرانی‌هایشان را مطرح کنند.»

در همین حال سردار احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی نیز چندی پس از وقایعی که در بوشهر رخ داد، در مورد کنسرت‌های موسیقی تاکید کرد: «اگر در شهری مجوز برگزاری کنسرت هرچند برخلاف تشخیص عده‌ای از مردم داده شد، نیروی انتظامی از تصمیم قانونی حمایت می‌کند و کسی حق برهم‌زدن چنین مراسمی را ندارد.» و در واقع در این زمینه اتمام حجت کرد که اگر نقدی نیز وجود دارد، از مسیر قانون اقدام شود.

با این حال ظاهراً بخشی از اتفاقات پیرامون لغو کنسرت‌ها به دلیل ناهماهنگی نهادهای متولی در این حوزه رخ داده و در همین راستا تدوین شیوه‌نامه‌ای مشترک میان نیروی انتظامی و دفتر موسیقی در دستور کار قرار گرفته تا چالش‌ها در این زمینه به حداقل برسد و لغو کنسرت‌ها به اتفاقی نادر بدل شود اما آیا این شیوه‌نامه در نهایت اجرایی می‌شود و آثارش نمایان خواهد شد و آیا در این شیوه‌نامه نقش سایر نهادهای تاثیرگذار در لغو کنسرت‌ها در نظر گرفته می‌شود؟ باید دید این سازوکار تازه، چه فرجامی در پی خواهد داشت./ب1
تابناک


کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین