امروز: جمعه 03 خرداد 1398
    طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 20 آذر 1393 - 09:45

در بودجه سال 1394 کشور ، درآمد دولت از ناحیه واردات خودرو در مقایسه با سال 93، افزایش یافته است.

اتحادجنوب: در بودجه سال 1394 کشور ، درآمد دولت از ناحیه واردات خودرو در مقایسه با سال 93، افزایش یافته است.

بر این اساس، پیش‌بینی شده که دولت از محل واردات خودرو، درآمدی یک هزار و 368 میلیارد تومانی کسب کند، که در مقایسه با رقم یک هزار و 164 میلیارد  تومانی سال 93، رشد 204 میلیارد تومانی را نشان می‌دهد.

دولت اما در شرایطی درآمد یک هزار و 368 میلیارد تومانی را از ناحیه واردات خودروهای سواری برای سال 94 خود پیش‌بینی کرده که وزارت «صنعت، معدن و تجارت» همزمان در حال بررسی طرحی برای مدیریت واردات  نیز هست.

این طرح که «مدیریت واردات خودرو» نام دارد، هم اکنون در شورای سیاست‌گذاری خودرو در حال بررسی است.

هرچند تدوین‌کنندگان طرح مدیریت واردات خودرو معتقدند به واسطه این طرح، واردات خودرو ممنوع و حتی محدود نخواهد شد، اما نگاهی به برخی بندهای آن مشخص می‌کند که دست‌اندرکاران آن  به نوعی به دنبال کاهش ورود خودروهای خارجی به کشور هستند.

به‌عنوان مثال، در طرح موردنظر تاکید شده که باید واردات خودرو از کشورهای تحریم‌کننده ایران از جمله کره‌جنوبی را محدود کرد؛ این در شرایطی است که در حال حاضر بیشترین حجم خودروهای وارداتی به کشور، کره‌ای به حساب می‌آیند.

با این حساب، به نظر می‌رسد در صورت تصویب نهایی طرح «مدیریت واردات خودرو»، ورود خودروهای خارجی به کشور طی سال آینده محدود شود، که این موضوع تحقق درآمد موردنظر دولت از محل واردات خودروهای سواری را با تردید مواجه خواهد کرد.

در حال حاضر واردات خودرو به کشور روندی صعودی را به خود می‌بیند و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال، حدود 100 هزار دستگاه خودرو سواری به  ایران وارد شود./ج

روزنامه دنیای اقتصادکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

پربازدیدترین خبرها

پربحث ترین