امروز: سه شنبه 31 فروردين 1400
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 27 خرداد 1393 - 09:07

مدیرگروه سلامت خانواده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: خطر لخته‌شدن خون داخل سیاهرگ به خصوص سیاهرگ‌های پا، پس از جراحی سزارین، 10 برابر زایمان طبیعی است.

اتحادجنوب: مدیرگروه سلامت خانواده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: خطر لخته‌شدن خون داخل سیاهرگ به خصوص سیاهرگ‌های پا، پس از جراحی سزارین، 10 برابر زایمان طبیعی است.

به گزارش «اتحادجنوب»؛ آزیتا انارکی در نشست تشریحی طرح تحول نظام سلامت در بوشهر با اشاره به بسته زایمان طبیعی رایگان در طرح تحول نظام سلامت، اظهار داشت: در طرح تحول نظام سلامت، یکی از هفت بسته خدمتی، زایمان طبیعی رایگان در بیمارستان‌های وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که این نشان دهنده اهمیت بالای زایمان طبیعی نسبت به سزارین است.
وی اضافه کرد: در زایمان طبیعی، نوزاد در هنگام تولد حین عبور از کانال زایمان، باکتری‌های محافظ را دریافت می‌کند و این باکتری‌ها، سیستم ایمنی نوزاد را به کار می‌اندازند و سبب می‌شوند در برابر برخی بیماری‌های عفونی کمتر آسیب‌پذیر باشد.
انارکی افزود: همچنانکه نوزاد از کانال زایمان عبور می‌کند، فشار موجود در کانال به نوزاد کمک خواهد کرد تا مایع آمنیوتیک از ریه‌های وی خارج شود و در محیط خارج از بدن مادر قادر به تنفس بهتر باشد.
این مقام مسئول با اشاره به کاتکولامین که ماده‌ای با مقادیر بالایی از هورمون‌های ضروری برای بقای نوزاد در محیط خارج از رحم است، بیان کرد: مطالعات نشان داده است در زایمان طبیعی کاتکولامین بیشتری از مادر به نوزاد منتقل می‌شود.
انارکی تأکید کرد: نوزادان در زایمان طبیعی، زودتر با مادر خود تماس خواهند داشت و در رفتارهای زمینه‌ای برای دریافت شیر مادر آمادگی مناسب‌تری نشان می‌دهند.
وی تصریح کرد: مادر و کودک پس از زایمان طبیعی خیلی زود بیمارستان را ترک می‌کنند ولی در زایمان‌های غیرطبیعی مادر و کودک برای معاینات و آزمایشات و احتمالاً عوارض پس از زایمان باید مدت طولانی‌تری در بیمارستان بستری باشند که این مستلزم هزینه بیشتر نیز هست.
مدیرگروه سلامت خانواده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با تأکید بر مزایای زایمان طبیعی برای مادر، اظهار داشت: مادرانی که زایمان طبیعی دارند زودتر به شرایط عادی بر می‌گردند و اقامت کوتاهتری در بیمارستان خواهند داشت.
انارکی اضافه کرد: در زایمان طبیعی، عوارض بعد از زایمان بسیار کم و احتمال موفقیت در شیردهی بیشتر است.
وی با اشاره به انواع عفونت‌ها در زایمان سزارین، گفت: در واقع شایع‌ترین انواع عفونت پس از جراحی سزارین، عفونت رحم، عفونت محل زخم جراحی و عفونت مثانه است که در زایمان طبیعی به ندرت دیده می‌شود.
وی تصریح کرد: سزارین، احتمال ایجاد عوارض برای حاملگی و زایمان بعدی را افزایش خواهد داد.
انارکی افزود: خونی که در زایمان طبیعی از دست می‌رود حدود 700-500 میلی لیتر است و در مقابل، خونی که در سزارین انتخابی از دست می‌رود حدود یک‌هزار میلی‌لیتر است.
این مقام مسئول با اشاره به دیگر مشکلات زایمان سزارین، بیان کرد: انسداد و پارگی روده، عوارض شایع هر جراحی است که برای مجاری دستگاه گوارش مشکل ساز است زیرا در این وضعیت حرکت روده‌ها کُند و یا در موارد نادر متوقف شده و محتویات روده داخل آن باقی می‌ماند.
انارکی اضافه کرد: خطر لخته‌شدن خون داخل سیاهرگ به خصوص سیاهرگ‌های پا، پس از جراحی سزارین، ده برابر زایمان طبیعی است.
وی افزود: عمل سزارین به خصوص اگر تکرار شود در برخی موارد مـوجب چسبندگی جفت به عمق دیواره‌های رحم می‌شود که در این مـوارد مجبور به درآوردن رحم یا هیسترکتومی می‌شوند./ج
منبع:فارس


کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • .: علیرضا محمود حدود 2 روز قبل گفت: چه‌توفیق بزرگی نصیب تنگ ...
 • .: باز نشسته ی آموزش وپرورش حدود 2 روز قبل گفت: اگر در آن شوره ...
 • .: بوشهر زی حدود 3 روز قبل گفت: به کتاب "سیّد حمال ...
 • .: طنز حدود 3 روز قبل گفت: جناب خواجه حسنی، هر ...
 • .: کارمند حدود 3 روز قبل گفت: با سلام.متاسفانه رییس بیمارستان ...
 • .: رضا حدود 4 روز قبل گفت: از روز اول شروع ...
 • .: کورش حدود 5 روز قبل گفت: به امید انتصاب مدیریت ...
 • .: محسن حدود 5 روز قبل گفت: خیانت وقتی رخ میده ...
 • .: مهدی حدود 6 روز قبل گفت: ‏نتانیاهو بعد از حمله ...
 • .: مهدی حدود 6 روز قبل گفت: چرا اتحاد خبر همش ...