امروز: شنبه 05 آذر 1401
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 08 بهمن 1392 - 10:01

قدرت اله رحیمی

اثرات اجتماعی تناقض اندیشه و رفتار

پندار و اندیشه ی مثبت و اصلاح گرایانه زمانی ارزشمند است، که به منصه ظهور برسد و مفید به حال جامعه باشد. در غیر این صورت به مثابه گنجی نهفته در درون خاک و یا گوهری گرانبها درقعردریاست. این نوع اندیشه معمولا به همین سادگی شکل نمی گیرد. بلکه حاصل مطالعات فراوان، یا تجربیات طولانی تاریخی است. همین ارزش گاهی ممکن است نه تنها مفید به حال جامعه نباشد، بلکه جنبه منفی هم پیدا کند و آن زمانی است که حاصل ساعت ها مطالعه و تفکر به منصه ظهور نرسد و یا اینکه در عمل منفی جلوه نماید. افکار منفی معمولا زمانی پرورانده می شوند که زمینه بروز آن در جوامع ناسالم ایجاد شود تا در بزنگاه ها و با ایجاد فرصت های مناسب برای سوء استفاده بروز پیدا کند .
اکنون و در جوامع امروزی به عینه شاهد هر دو اندیشه هستیم . که در بسیاری از موارد خروجی های متناقضی دارند  و این خطری است که بشر را بیش از پیش تهدید می کند و انسان امروز در بسیاری از مواقع اسیر این تناقض هاست. از یک طرف اندیشه مثبت در بضی از جوامع به علت نداشتن فضای مناسب و مثبت اجازه بروز و ظهور پیدا نمی کنند و یا بر خلاف میل باطنی با رفتار هایی متناقض بروز پیدا می کنند و یا اینکه درونی می شوند. در فضای در گیری بین اندیشه و عمل، انسا ن ها گاهی دچار فرافکنی نیز می شوند و تقصیر ها را به گردن دیگران می اندازند، تا خود رهایی یابند. خطر ناک تر از آن انسان هایی هستند که اندیشه های مثبتی دارند، اما رفتار هایشان را با حکومت ها تنظیم می کنند و سیاست هرچه پیش آید خوش آید را با این الوقت بودن پیشه می نمایند . آن هم تنها برای نجات خودشان .
در این میان مولا علی (ع) این اشخاص را به سه گروه تقسیم کرده و فرمودند در زمان زمامداریم ای سه گروه کمر مرا شکستند. همان قاسطین، مارقین و ناکثین. سه جماعت متفاوت اما با یک هدف که در خطبه معروف شقشقیه حضرت به تفصیل از آنها یاد شده است. سه گروهی که حضرت با آنها جنگید و خون دل ها از آنها خورد، تا اینکه به شهادت رسید.
قاسطین که از ریشه قسط است، به معنای عدل و برابری است و قاسط که ضد قسط است یعنی ستمگر، استثمارگر، حق کش، دشمن عدل، کسانی که آشکارا ستمکار، جبار، و دشمن حقوق مردم، زر پرست، قدرت طلب، منفعت طلب و مستبد هستند .
این گروه کسانی هستند که برای مردم جبهه، چهره، جهت، روش، شعار و گذشته شان معلوم است. سر دسته این گروه در آن زمان معاویه بود، که در جنگ صفین با حیله حکمیت، خود را از شکست قطعی رهانید.
ناکثین، آدم های رند و دوست نیمه راهی بودند که کلاه بردار بودند و از پشت خنجر می زدند. این گروه، ابتدا با حضرت همراه بودند، اما در وسط راه به خاطر منافع شخصی خود عقب گرد کردند و ضربه هم زدند. آدم های بی شخصیتی که کارشان پیمان شکنی بود. هسته مرکزی آنها طلحه و زبیر بود، که بانی و باعث جنگ جمل شدند، که سر انجام این جنگ به سود مولا علی (ع) خاتمه یافت .
مارقین یا سرکشان گروه سومی بودند، که اساس حکومت حضرت را که براساس عدالت اجتماعی و اصلاحات سیاسی بنا شده بود و در همان مدت کوتاه چهار سال و نه ماه، تمامی ثروت های نامشروع را به بیت المال برگرداند و افراد ناصالح و بی کفایت را از مسئولیت های حکومتی کنار گذاشتند در جبهه ای قرار گرفتند تا امیر المؤمنین (ع) را در ادامه راه دچار مشکل کنند. در نهایت حضرت را برای مطامع دنیوی به شهادت رسانیدند که نماد آنها ابن ملجم مرادی بود.
امروز نیز این سه گروه هرگونه اصلاحی را بر نمی تابند، که اگر این دمل چرکین درمان نشود، جامعه ما را دچار مشکل خواهند کرد. امید واریم با درایت و هوشیاری انسان های دین باور و بویژه مسئولین، با تمسک به کتاب خدا و عترت و اندیشه های بلند امام که بر گرفته ازاین دو گنجینه گرانبهاست، دست قاسطین، ناکثین و مارقین از سر جامعه اسلامی ما و جوامع اسلامی در سراسر جهان کوتاه شود، تا با اصلاح امور فردایی بهتر برای مردم رقم بخورد . انشاءا.../جکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1392/11/12 - 16:49
0
0
انشاء الله همگی بیش از هر چیز دغدغه نظام و مردم را داشته باشیم ، نظام نظام اسلامی است و مردم ولی نعمتان این نظامند. یاحق
1392/11/12 - 14:19
0
0
جناب آقای کریمی
سلام
خط فکری من روشن است ، انعکاس نظریات برای تنویر افکار عمومی بلا مانع است اگه انسان چون بو قلمون رنگ به رنگ شود ایراد دارد . من در مجموعه ای به نام پیروان خط امام هستم و به آن افتخار می کنم . ..... هم خیلی وقت است مطالب من را منعکس نمی کند . تازه سایت ..... هم به عنوان یک رسانه است . و ما باید اندیشه های مخالف خود را هم بر تابیم این یعنی آزادی اندیشه و فکر . اشکال ندارد هر قولی را مطالعه کنیم . صواب این است که آنچه به نظرمان درست است بپذیریم ولو مخالف خط فکری ماباشد . سخن حق همیشه حق است .
1392/11/11 - 13:24
0
0
جناب آقای شهروند دشتستانی عذرخواهی مرا بپذیرید ، چون قسمتی از کامنت شما درج نشده بود سوء تفاهم شد .
1392/11/10 - 22:34
0
0
با سلام
جناب آقای کریمی مطلب را نگرفتید . ما نگفتیم که با سایت اتحاد جنوب مشکل داریم ما گفتیم چرا آقای رحیمی
خطش را مشخص نمیکند که جوابی از ایشان داده نشد . ما گفتیم ایشان سوکی است یا با اتحاد جنوب ؟
نظر شما کاملا" در ج نشده و مشخص نبود که مشکلتان با اتحاد جنوب چیست ! ولی باعث افتخار هر کسی است که مقاله اش در این سایت منتشر شود .
1392/11/09 - 14:16
0
0
با سلام
در جواب بوشهری ( آقای رحیمی ) باید بگویم که شما انسان خوش فکر هستی حرف برادر دشتستانی شما این است که افکار عمومی دنبال این هستند که چرا سایتی که ....... میباشد شما که انسان هوشیاری هستی پا به عرصه آنان میگذاری؟
1392/11/09 - 13:01
0
0
در پاسخ به هم استانی عزیزم که به نام دشتستانی نظر محترم خود را بیان داشته عرض می نمایم دوست عزیز مگر بیان حرف حق تاثیر دارد که در چه سایتی انعکاس یابد مهم بیان حرف ثواب و زیباست که در سایت های گفته شود . و بعید می دانم اشکال داشته باشد .البته به نظر می رسد دیگر در استان و حتی کشور دعوای حیدری نعمتی پایان یافته دوست وبرادر باشیم .زنگ قافله رفتن به گوش می رسدو راه سخت و پر مخاطره ای در پیش است .شهروند دشتستانی سالم باشی./ب
1392/11/09 - 11:03
0
0
احمدی نژاد تخم افراطگرایی را در کشور کاشت و مردم را با این پدیده شوم گرفتار کرد! کسانی که هویتشان را در تندرویی و حذف مردم میبینند و فقط ادای تکلیف انجام دادن را در میاورند .
1392/11/09 - 10:58
0
0
احسنت بر جناب رحیمی
1392/11/08 - 15:45
0
0
با سلام
جناب آقای رحیمی یک روز در سایت سوک نوشته هایتان را به نگارش درمی آورید. یک روز مپیرید و در سایت اتحاد جنوب بفرمائید قسم حضرت عباس یا دم خروس کدامیک یک را باور کنیم. سخن زیبا گفتن آسان است اما لطفا خط خود را مشخص نمائید که با سایت سوک بودنت را باور کنیم یا اتحاد جنوب ؟
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • .: شهروند حدود 6 ساعت قبل گفت: خیابان شهید حاج احمد ...
 • .: همشهری حدود 9 ساعت قبل گفت: از شهردار محترم تقاضا ...
 • .: امیر حسین نویدکیا 1 روز قبل گفت: عمو جان موفق باشی ...
 • .: سلام حدود 2 روز قبل گفت: لطفا فکری بحال وضعیت ...
 • .: افرا حدود 3 روز قبل گفت: با سلام لطفن ی ...
 • .: ت حدود 3 روز قبل گفت: شرایط ایران امروز، عرصه ...
 • .: همشهری حدود 4 روز قبل گفت: من متاسفانه خودم اونجا ...
 • .: فرشادفاروجی زاده حدود 4 روز قبل گفت: یاحسین جان،جان ومالم فدای ...
 • .: شهروند حدود 4 روز قبل گفت: اگر بنا بر تخصص ...
 • .: علی حدود 4 روز قبل گفت: سرکار خانم رنج کش ...