امروز: دوشنبه 12 خرداد 1399
  طراحی سایت خبری
تاريخ انتشار: 24 دي 1392 - 10:04

تا جایی که ذهنمنان یاری می کند در فضای سبز شهرهای جنوبی، درختان کاشته شده در پیاده روها،خیابان ها وپارک ها درختانی مثل کهور،اکالیپتوس،ابریشم، شمشاد ونخل ( نماد استقامت مردم جنوب) خودنمایی میکرد. تنه های قطور و بلند اکالیپتوس،شاخه های در هم تنیده و مارپیچی کهور. شاید خاطرات کودکیمان با درختان آن زمان پیوندی ناگسستنی دارد...

«کنوکارپوس» معجزه ای در فضای سبز جنوب ایران

 

*سید میثم سیاسی نژاد  

مقدمه

تا جایی که ذهنمنان یاری می کند در فضای سبز شهرهای جنوبی، درختان کاشته شده در پیاده روها،خیابان ها وپارک ها درختانی مثل کهور،اکالیپتوس،ابریشم، شمشاد ونخل ( نماد استقامت مردم جنوب) خودنمایی میکرد. تنه های قطور و بلند اکالیپتوس،شاخه های در هم تنیده و مارپیچی کهور. شاید خاطرات کودکیمان با درختان آن زمان پیوندی ناگسستنی دارد و هرگز از خاطرمان پاک نمی شود. برگ های اکالیپتوس که زمستان ها مهمان خانه هایمان بود و بوی تند آن فضای خانه را عوض می کرد و البته از وجود میکروب پاک می نمود یا کهور که لذت کندن برگ های کوچکش و پخش کردن آن در هوا را همه تجربه کرده اند. اما دیگر خبری از این درختان نیست و دیگر چهره شهرها تغییر کرده است.در کنار همه خیابان ها و پارک ها درختانی پربرگ، سایه انداز و گاهی کوتاه و یکدست و با شکل های فانتزی و هندسی دیده میشود که چشم رهگذران و شهروندان را می نوازد و احساس زندگی در یک شهر گرم جنوبی و بی آب و علف را از ذهن می زداید. براستی این چه گیاهی ست که این چنین به سرعت جای درختان جنوبی و گرمسیری را گرفت و توانست بر محبوبیت خود را در دل مردم این دیار روز به روز بیفزاید.کمتر کسی نام این درخت را می داند یا اگر هم شنیده باشد به سرعت فراموش کرده در صورتی که اکثر مردم از شهرداری ها و گل فروشی ها یکی دو اصله از آن را خریداری کرده و جلوی درب حیاط منزلشان کاشته اند.
نام این معجزه در فضای سبز جنوب ایران کنوکارپوس است که در ذیل مطالبی در مورد آن تقدیم حضور شما خوانندگان گرامی می شود شاید که مورد استفاده واقع گردد.
(Conocarpus) کنوکارپوس   

مشخصات، شکل و اندازه:
نام علمی آن کنوکارپوس ارکتوس از خانواده بادام هندی می باشد و بومی فلوریدای آمریکاست.
درختی همیشه سبز خاص مناطق گرمسیری با توانمندی های فراوان در برابر تنشهای محیطی مانند الودگی هوا خاک فشرده و فقیر(عاری از مواد الی) فاقد زهکشی و بسیار انعطاف پذیر و مقاوم در برابر شوری و در خاک های اسیدی و قلیایی شنی و رسی خشک و مرطوب رشد خوبی می کند.                                                                                   این گیاه مانگرواست.(کلمه مانگرو اسم مرکبی است معرف اکوسیستم خاص در مناطق استوایی، حاصل تجمع بسیار ویژه‌ای از گیاهان و جانوران در سواحل پست خورها، دلتاها، برکه‌ها و سواحل دریاها و در عین حال نشانگر و معرف درختان و درختچه‌های این گونه اکوسیستم‌ها نیز می‌باشد. این گیاهان در گروه گیاهان شوره‌زی قرار دارند.)
رشد آن در زمستان کمتر از تابستان است و اگر در تابستان از نظر کمبود آب مشکلی نداشته باشد رشد چشمگیری خواهد داشت به طوریکه ممکن است در طول شش ماه به اندازه دو متر رشد کند.
کنوکارپوس درخت یا درختچه ای است که از نظر اندازه بسیار متنوع بوده و گاهی هم به صورت گسترده روی زمین پهن می شود ولی معمولاً به صورت راست و مانند درخت است و ارتفاع آن تا20 متر و قطر تنه آن به هشتاد سانتی متر می رسد.
رنگ پوسته معمولا قهوه ای تیره و ترک بردارنده می باشد. برگها به صورت تخم مرغی و یا بیضوی است و به طول گلها نر – ماده ، بسیار کوچک، سبز و به قطر 1 سانتیمتر یا کمتر می باشد. دارای میوه کپه ای. دو تا ده سانتی متر میباشند مخروطی،  متشکل از شفت‌های کوچک فلس مانند، بال دار، پهن، سبز مایل به ارغوانی می باشند. این گونها انواع مختلفی دارد که بر اساس شکل برگها‌‌، کرک داربودن و نبودن، شکل گرفته و اغلب گیاه شناسان آن را در یک گونه قرار داده و گاهی نیز به صورت دو گونه مجزا(پهن برگ و باریک برگ) دیده شده اند.               

     
مناطق کاشت:
درختی همیشه سبزاست که معمولاً در مناطق گرمسیر و خاک شور کاشته می شود. مناطق کاشت آن نیاز به زهکشی و مواد معدنی آلی ندارد و مقاومت خوبی در برابر محیط سخت دارد. به عنوان یک درخت مقاوم به شوری و گرما و همچنین کم آبی جهت حفاظت از سواحل و اراضی شور کاشته می شود و با توجه به مقاومت بالا به خاکهای شور به خوبی در نواحی نزدیک دریا کاشت می شود و همچنین در شهرها در کناره پیاده روها و میادین و خط میانی خیابان ها کاشته می شود. به جهت اینکه سایه خوبی دارد برنامه کاشت آن در شهرهای گرم کشور توسط شهرداری ها و سازمان های مرتبط با سرعت خوبی در حال پی گیری می باشد. برنامه  و کاشت آن در کشور های حوزه خلیج فارس و همچنین کشور عربستان سعودی و ایران وعراق که مناطق گرم و خشک و معمولاً با خاک شور دارند ادامه دارد و نمای زیبایی به شهرها می بخشد. علاوه بر این  در سواحل کالیفرنیا، فلوریدا، آفریقای جنوبی، برزیل و آمریکای گرم و مرطوب نیز دیده می شود. از جمله استان های ایران که این درخت در آنها کاشته می شود می توان خوزستان، بوشهر و هرمزگان را نام برد. البته در شمال کشور هم می روید اما سرمای شدید آن را خشک کرده و از بین می برد به همین دلیل در آنجا تکثیر خوبی نداشته است.
تکثیر:
برای تکثیر کنوکارپوس دو راه وجود دارد:
1-    تکثیرآن توسط کاشت بذر ممکن می باشد. از آنجایی که تعداد زیادی از بذر ها پوک می باشند بهتر است مجموعه ای از ده ها بذر یکجا کاشته شوند.
2- تکثیر از طریق سرشاخه های جوان که آنها را در گلدانهای کوچک پلاستیکی می کارند و پس از رشد به گلدان های بزرگتر منتقل میکنند.
البته درصد تلفات در هر دو روش زیاد است بنابراین باید از تعداد گلدانهای بیشتری استفاده شود.هم اکنون در ایران بیشترین نهالستان های کنوکارپوس در استان خوزستان است به طوریکه سالانه چندین میلیون اصله تولید و روانه بازار میگردد.
تاریخچه ورود به ایران:.
 در دهه ١٣۴٠گونه کنوکارپوس(ارکتوس کند رشد)به طور اتفاقی توسط امرییکاییها وارد شهرستان بندر عباس شد و در سالهای اخیر یکی از شهروندان اهوازی برای اولین بار گونه اصلاح شده و سریع رشد آن به نام کنوکارپوس را وارد شهر اهواز نمود که باعث انقلابی سبز در شهر اهواز گردید به طوری که کمتر از دو سال دو میلیون اصله نهال به فضای سبز شهر اهواز تزریق شد.در سال 1383 وارد استان بوشهر و به سرعت جایگزین درخت های دیگر شد وهمانطور که میبینید هم اکنون دراین استان یکه تازی میکند. لازم به ذکر است که این گونه در سال ١٩٩٧برای اولین بار در مکه و مدینه مورد کشت آزمایشی قرار گرفت که موفق بوده و در سال ٢٠٠٢ به بعد به کشورهای کویت، قطر، بحرین و امارات رسید.               
مزایای کنوکارپوس بر سایر گونه های گیاهی گرمسیری:
چندین دلیل برای جایگزینی این گیاه وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می شود:
1-    مقاومت زیاد به شوری خاک و آب و توانایی رشد در خاک های مناطق گرمسیری و آستانه تحمل بسیار بالا در برابر دمای بالای هوا و بادهای گرم جنوب در تابستان.
2-    شادابی برگ ها و شاخسارهای آن در فصل گرما بدون تغییر رنگ برگ ها.
3-    توانایی هرس کردن آسان و شکل پذیری آن به اشکال هندسی و نگه داشتن اندازه آن در حد دلخواه همراه با نورپردازی مناسب.
4-    رنگ سبز تیره و تراکم زیاد برگ ها و شاخه های آن.
5-    رشد سریع آن که استقبال شرکت ها و طراحان فضای سبز را برای برنامه ریزی کوتاه مدت روی این گیاه در پی داشته است.
6-    استفاده از آن به عنوان بادشکن و دیوارهای سبز در مزارع، باغ ها و باغ شهری ها.

معایب:
1-    کنوکارپوس گیاهی سریع الرشد و همیشه سبز است و برای همین برخی مدیران کشور علاقه خاصی به آن پیدا کرده اند و در نتیجه تبدیل به تجارتی شیرین برای برخی از تولیدکنندگان نهال آن شده است. به گفته گروهی از کارشناسان محیط زیست این گونه یک گونه مهاجم به حساب می آید چرا که از نظر نیاز آبی و محیط زیست آن را برای مناطق جنوبی ایران مناسب نمیدانند که باید تحقیقات جامع و کاملی در این زمینه انجام شده تا در صورت وجود مشکل سریعا جلوی کشت بیش از حد آن گرفته شود.
2-    کنوکارپوس را شهرداریها با سیستم آبیاری قطره ای و به طور دایم آبیاری میکنند اما از آنجا که آب شیرین در مناطق جنوبی حکم طلا را دارد این گونه معنای واقعی اسراف در منابع آبی است که باید ساعات آبدهی کمتر شود زیرا این گیاه مقاومت زیادی به گرما و خشکی دارد.
3- از دیدگاه زیست محیطی باید گفت که هیچ گونه ای از حیات وحش مناطق جنوبی به آن علاقه ای ندارد. این گونه طی سالهای اخیر به این مناطق معرفی شده است و نه پرندگان بر شاخ و برگ آن لانه می سازند و نه حشرات از شیره آن می میکند و از برگ آن میخورند که این امر تلاش کارشناسان پژوهشی محیط زیست را می طلبد.
3-    از دیدگاه طراحی شهری این درخت دو ایراد بزرگ دارد: اول آنکه شباهنگام بویی نامطبوع از آن به مشام میرسد و در نتیجه کشت زیاد آن برای محیطهای شهری و کمپینگها مناسب نیست و دیگر آنکه با توجه به شاخ و برگهایی که از همان پایین درخت رشد میکند، دید بسته می شود و جلوی جریان باد را می گیرد که نیاز به هرس بموقع آنرا الزامی میکند.
4-    کنوکارپوس بدلیل رشد و تراکم زیاد، مساحت سایه اندازی بالایی دارد و وقتی که فاصله آن با درختان کناری زیاد نباشد درختان در هم گره خورده(در صورت هرس نکردن) و مانع رسیدن نور خورشید به زمین و از بین رفتن چمن و گلهای کاشته شده در زیر درختان می شود. بنابراین باید فاصله طولی حداقل پنج متر رارعایت و آنها را در پیاده روها و بولوارهایی که سنگفرش هستند استفاده نمود.
5-    ریشه این درخت می تواند باعث آسیب به آسفالت و سنگفرش معابر و خیابان ها شود که باید با حلقه های بتونی محل کشت آنرا مهار کرد.

پیشنهادات:
1-یکی از نکات قابل ذکرهرس کردن این گیاه است که باید به موقع و در زمانیکه شاخه های فرعی جوانه میزنند انجام شود تا درخت به صورت تک تنه رشد کند و ترجیحا بعد از هرس از چسب پیوند استفاده شود تا هم از ورود آفت ها و بیماری ها جلوگیری و هم مانع تولید مجدد پاجوش و تنه جوش شود.
2-این گیاه چند سالیست که رشد بسیار زیادی در منطقه جنوب کشور داشته است و ماهانه پس از هرس این درختان مقدار زیادی شاخ و برگ نرم و نیمه خشبی توسط شهرداری ها و شرکت های فضای سبز جمع آوری میشود که باید با آزمایش بر روی آن برای تبدیل به خاک برگ و مصارف دیگرتحقیقات و مطالعاتی توسط دستگاه ها و مراکز تحقیقاتی صورت پذیرد.
3- گونه های بومی یا بومی شده دیگری در سواحل جنوبی وجود دارد که حیات وحش به آن علاقمند است، مردم فرهنگ استفاده از آنها را می شناسند، نیاز آبی اندکی دارند، بسیار مقاوم اند و در طول سال هاکارآیی و سود خود را نشان داده اند هر چند برخی از آنها سریع الرشد نیستند و تولید نهال آنها نیز کمی دشوار است. آشکار است که شرکتهای تولیدکننده به دلایل مالی و در شرایط بی رقیبی علاقه ای به ایجاد تنوع کاشت ندارند اما این وظیفه دولت است که نماینده مردم و ضامن سلامت و بقای آنان است. بدیهی است که در تفکر پایدار هیچگاه کیفیت و حفظ و اشاعه تنوع زیستی فدای زمان نمی شود. ضروری است مطالعات بیشتری از سوی کارشناسان به عمل آمده و بر اساس رابطه سود و زیان توسط مدیران ارشد کشور در این باره تدابیر لازم صورت پذیرد تا هم بتوانیم از پتانسیل های این گیاه استفاده کنیم و هم تنوع زیستی گیاهان منطقه را ازبین نبرده باشیم.
        
*کارشناس ارشد مهندسی کشاورزی-زراعتکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1399/01/18 - 18:00
0
0
این درخت واقعا مفید و مظلومه #کنوکارپوس
لطفا آلودگی‌های صنعتی رو به این درخت مظلوم وارد نکنید، اوایل دوران روحانی یادمه ، که بعد از چند بارون اسیدی که عاملش بنزینهای دوران احمدی نژاد بود، باعث خفگیه بعضی از مردم شد ، اشاره رفت به سمت #کنوکارپوس! چرا دیگه بعد از بارون مردم خفه نشدن! الان میگن بوی نامطبوع داره! حتما بوش تا تهرانم میرسه ! چون مدتیه از تهرانم بوی نامطبوعی به مشام مردمش میرسه , لطفا به دنبال علت اصلی باشیم ، در ضمن ما مهمان نواز خوبی نیستیم برای این درخت سرسبز و مقاوم، هیچوقت مهمان نواز خوبی نبودیم
1395/11/15 - 03:36
0
1
سمی هستن
1395/11/15 - 03:34
1
2
بابا برید از چنتا کشور خارجی که هواشون مثل ماست چنتا درخت خشکلو خوب بیارید اینا چین کالاپولوسو،کامپیوتر نمیدونم چییچیی🕊
1395/08/03 - 12:04
0
5
در جواب آقا محمد باید بگم یه سر به وب سایت ریس دانشگاه چندی شاپور اهواز بزنند. آقای دکتر اسماعیل ايدني رئیس دانشگاه چندی شاپور آسم بعد از باران ناشی از پولن یا همان گرده افشانی را تایید می کند و این درخت (کنوکارپوس) که در سطح وسیعی در استان خوزستان کشت شده در این فصل شروع به گرده افشانی میکند
1395/07/29 - 19:32
0
5
نظر منم همینه ، چرا درخت وارداتى؟
1395/07/27 - 17:11
0
6
متشکرم از اطلاع رسانیتون. هر اکوسیستمی گیاهان و حیوانات بومی خودش رو داره و وارد کردن گونه های گیاهی جدید حتما به اکوسیستم آسیب می رسونه.
در اهواز درختانی مثل نخل, سدر , توت, سپستون, اکالیپتوس, مورد , شمشاد و هزاران گیاه دیگر که بسیار زیبا هستند و البته مفید به راحتی رشد می کنند پس همونطور که میبینید ما کمبود گونه های گیاهای نداریم چیزی که کمه مدیر دلسوز و دانا و کاری است. و چیزی که زیاده مدیران جاهل و فاسده من فکر میکنم اهواز رو با شهرداریش باید در زمره زشت ترین و آلوده ترین شهرهای جهان بگذاریم./ج
1395/07/26 - 13:53
5
2
سلام لطف کنید نظراتی که درباره این گونه درختان میدهید بجای شایعه کردن بی دلیل و اساس از جنبه کارشناسی و ازمایش برسی شود که هیچ گونه درختی که خداوند خلق کرده مضر نیست این گونه درختان چهر شهر را زیبا کرده شهر اهواز از حالت روستا تقریبا خارج شده . وجود هیچ گونه امکانات و هم چون فضای سبر مناسب در اهواز وجود ندارد خیابانها و فضای شهری مناسب وجود ندارد فاضلابهای وارد شده در رودخانه کارون ودر سطح شهر وجود شرکتهای با الوده کردن جو شهری ملاک نیست وارد شدن خاک در شش های مردم بدبخت این استان واقعا این درختان مشکل این استان است حداقل مسئولین و مردم شهر این متوجه بشن هیچ گونه مکان تفریحی و هیچ گونه پل و زیر گذر و و به میدان میرسیم با چراغ قرمزها مواجع میشیم خیابان هایی که فاضلاب بیرون زده مرکز شهر بو تعفن به مشام میرسد واقعا مردم خوزستان اینها نمی بینید اهواز چه امکاناتی داره همین درخت ها فضای شهر زیبا کردن /ج
1395/07/09 - 16:10
0
9
درخت های بومی بسیار زیبایی مثل" سه پستان" وجود داره که به مراتب زیباتر از این درخت می باشد . خیلی خیلی قشنگ تر با برگ های پهن تر و زیباتر . مگه خوزستان مشکل آب داره ؟ مشکل مدیریت تنبل و فاسد داره.
1395/07/07 - 07:50
3
2
با سلام . چند وقت پیش پسر 3 ساله من تو کوچه به اشتباه چند عدد از میوه این درخت نامیمون رو به جای میوه درخت کنار خورد طفلی فک کرده بود میوه کنار هستش که بعد از چند ساعت متوجه دل پیچه فرزندم شدم سریع بردمش درمانگاه . من واقعا نمیدونم کدوم آدم احمقی بدون اینکه از فواید و مضرات چنین درختی مطلع باشه اقدام به وارد کردن این درختی دستکاری شده (ژنتیکی ) تو کشور کرده اینا کی میخوان به خودشون بیان که واسه مردم کشور عزیزمون برنامه ها دارن تا به هر نحو که شده اسیب بزنن حالا چه از طریق نظامی چه سیاسی حالا هم نوبت تغذیه و محیط زیستمون /ج
1395/06/04 - 10:30
1
1
با تشكر از مطالب ارزشمند آقاي سياسي نژاد. جامع و كافي بود. مهندس جان اين درخت الان مساله دار شده واقعا بايد فعالان محيط زيست فكري براي بودن يانبودن آن بكنند.سراسر استان بوشهر كه گرفته .. كمپيني تشكيل بشه و كارشناسان محترم كشاورزي و افرادي كه مطالعه كرده اند اين درخت و ميشناسن ..بطور علمي از محاسن و معايب آن بگن تا به يك نتيجه ي درستي ان شاءالله برسيم. ياحق/ج
1395/03/20 - 23:21
1
2
دلیل نماندن پرندگان خصوصا در شب تراکم بسیار بالای شاخ و برگ درخت و تولید دی اکسید کربن بالا میباشد.
با سلام به دوستان خصوصا خوزستاني ها و مسئولين بزرگوار شهرداري اهواز
اخيرا پس از سالها از اهواز ديدن كردم و سرسبزي اهواز روحم رو شاد كرداين درخت چه ها واقعا معجزه اي در ايجاد سرسبزي بوجود اورده اند اصلا دلم نميتد بگم اينها مضر هستند چون در ايالتهاي فلوريدا و چند ايالت جنوبي امريكا فضاي سبز يك نواخت و انبوهي ايجاد كرده اند و كسي هم تا بحال از سم انها نمرده است ما كه از انها علم و تحقيقاتمان بالاتر نيست

اما درخت سدر يا همان درخت كنار قديمي خودمان هم در همان حد كشت سريع و نگهداري اسان و ساده اي دارد اما خاصيت. و زيبايي و عطر خوش درخت كنار كجا. و اين عجيب الخلقه هاي فقط سبز كجا!؟ از برگ هاي ريز و ويباي كنار همه سبز خوزستان مي توان سدر سر شوي تهيه كرد كه يك مشت ان دقيقا برابر يك مشت تايد كف دارد و براي مو و سلامتي سر بي نهايت مفيد و شفا بهش است شكوفه هاي ان در زمستا ن و ميوه كنار كه دقيقا روز سيزده بدر مي رسد بسيار لذيذ شيرين است و رنگهاي قرمز زرد سبز و نارنجي انها زيباترين منظره را در بهار به درخت مي دهد اما افسوس كه عحيب الخلقه هاي سبز نسل انها را از بين برده اند

از مسئولين فضاي سبز اهواز. ابادان و كل جنوبي هاي عزيز تمنا دارم التماس دارم درخت هاي سدر يا كنار را دوباره احيا كنند والله باالله درخت كنار هم رشد سريعي دارد در كم ابي و بي ابي هم هم زنده مي ماند و همه قسمتهاي ان مفيد است و از همه مهمتر محكم ترين و پايدارترين چوب را توليد مي كند حتي از درخت گردو قوي تر است درخت گردو نرم و شكل پذيري دارد


اما چوب درخت كنار سرسخت و محكم است و نزد نجار ها در حد سنگ و به سنگ مشهور است درقديم به دليل محكم بودن و ترك نخوردن از جنوب براي ساخت گرز و ساخت گوشتكوب. به سراسر كشور برده مي شد سدر درخت قديمي است و نامش در قران امده و شكل و برگش در اثار تاريخي حك شده است و مي تواند نمادي از جنوب باشد اگر من مسئول جايي بودم از برگها و ميوه خوشرنگ كنار لوگوي براي نشانه اي از جنوب مي ساختم ترا بخدا اي مردم اين درخت را در خانه و خيابان خود بكاريد و از ان لذت ببريد نگذاريد نسل اين درخت كم توقع اما مفيد و زيبا از بين برود
با تشكر از جناب سياسي نژاد عزيز/ج
1394/02/26 - 18:33
0
3
من چند وقت پیش عسل محلی که از درختان شهر اهواز جمع آوری شده بود خریدم قبلا این نوع عسل باتوجه به اینکه زنبورها از شهد درختان کنار (سدر) و نخل استفاده میکردن بسیار مقوی و خوش مزه بود ولی عسل اخیر بسیار بوی نامطلوبی داشت حتی با اعتراض به فروشنده عسل را عوض نمود ولی همچنان بو و مزه نامطلوبی داشت عسل مزکور را کنار گذاشتم ولی چند وقت بعد وقتی از کنار یکی از این درختچه های کنوکارپوس در حال گذر بودم همان بوی نامطلوب را احساس کردم با قدری دقت متوجه شدم این بوی نامبارک از گلهای این درختچه می باشند (برخی از این درختچه های گلهای ربز سبز رنگی دارند) بله زنبورهای بیچاره شهد نامطلوب این گیاه رو مکیدن و عسل کنوکارپوس تولید کرده اند, با توجه به حاصلخیزی خاک خوزستان بهتر است از درخت ها و درختچه های مثمر استفاده کرد انواع مرکبات توت کنار(سدر) نخل خرما و زینتی زیتون سه پستون انواع بید درختچه گز برهان اکالیپتوس و .../ب1
1393/11/30 - 20:42
3
2
یکی از معایب دیگه ی این درخت فرار پرندگان از محل درخت میباشد یعنی پرنده ای سمت ان نمیرود ! باید علت برسی شود که چرا این اتفاق می افتد! لابد این درخت مشکلی دارد . من جایی خواندم که این درخت تولید سم می کند .جا دارد مسولین شهری دقت لازم را در خصوص کاشت این درخت داشته باشند . لازم است از درختان بومی منطقه خصوصا بید و کهورک استفاده شود ./ب
1393/08/08 - 14:46
1
0
منون از راهنمايي و مطالب خوبتون
من يه سوال داشتم اگه لطف كنيد راهنمايي كنيد ممنون ميشم
كاشت اين درخت در جايي كه اصلا اب وجود ندارد و تنها در فصل بارندگي از اب بارون استفاده شود قابل رشد هست؟براي كازرون در يك زمين 500 متري بدون اب خواستم بكارم.ممنونم.
1393/06/18 - 22:06
0
2
این درخت غیر بومی است و راجب ان و گسترش روز افزون آن هیچ گونه مطالعاتی نشده است و معلوم نیست قرار است چه خسارات جبران ناپذیری بر روی اقیلم منطقه وارد کند. در حال حاضر ریشه های این درخت به شدت به شبکه های آب و فاضلاب هجوم آورده و سبب مسدود شدن آن می گردد. تازه این یکی از مشکلات آن است که دیده شده توصیه می کنم هر کی این رو می خونه با کاشت این درختان مخالفت کنه.
1393/06/03 - 17:22
0
1
بسیار ممنون از مطالبتون
خیلی عالی بود
من از مطالبتون برای تحقیقم کپی کردم
منبع رو تو گزارشم قید میکنم
1392/12/17 - 10:47
0
0
سلام اقاي سياسي نژاد توجهتون به فضاي سبز تحسين برانگيزه
1392/11/14 - 17:26
0
0
سلام
من میخام برای اولین بار این درخت رو وارد فضای سبز شهرم کرمان کنم. میخوام بدونم ایا رنگ برگای این درخت سبز روشن هست یا نه؟
ممنون
1392/10/28 - 15:08
0
0
سپاس از نوشته ارزشمندتان. بايد در شهرهاي گرمسيري توجه بيشتري به فضاي سبز شود. چرا كه پوشش گياهي و وجود درختان در يك فضاي شهري مي تواند 5 تا 10 درجه دماي هوا را خنك تر نمايد. و اين خود مي تواند در كاهش مصرف برق نيز موثر باشد. كه متاسفانه در شهر برازجان به اين كار كمتر توجه شده است. جاي درختان قطع شده خيابان دانش آموز كجا و چه تعداد جايگزين شده است. بايد مسئولين شهر در اين زمينه بسيار كوشا باشند و اين سنت حسنه درخت كاشتن را در جامعه گسترش دهند. پيش بسوي شهر سبز ، برازجان سبز.
1392/10/28 - 13:46
0
0
اقای مهندس سیاسی بسیارعالی بوداستفاده کردیم
1392/10/26 - 14:21
0
0
باسلام.خوشحالم که این مقاله مورد توجه عزیزان واقع شد.از کلیه دوستان که مطلب را مطالعه نمودند و اینجانب را از نظرات خود مطلع ساختند صمیمانه متشکرم
1392/10/25 - 20:46
0
1
با تشکر از نویسنده گرام
کاشتن که می کارند ولی ای کاش خدا یه سلیقه ای به این دوستان فضای سبز شهرداری می داد که درختا رو به شکلای زیبا و قابل مشاهده ای کوتاه کنند نه اینکه یا بذارند بزرگ بزرگ شه و وقتی هم میخوان کوتاش کنن به بدترین شکل ممکن کوتاش میکنند!! که گویی درختی وجود نداشه!!! وقتی درختان بزرگ خیابان 50 متری میبینیم میتونیم با افتخار بگیم یه خیابون درست و حسابی داریم!!! اما بعضی خیابونا.... ولش کن بیخیال حوصله ندارم توضیح بدم
1392/10/25 - 16:51
0
0
با تشکر فراوان از جناب مهندس سیاسی که در همه زمینه ها اطلاعات خواندنی و مفیدی دارند .
1392/10/25 - 15:03
1
0
اميدوارم اينبار مطلبم منتشر شود . خدمت جناب آقاي سياسي عرض كنم اين گياه حتي زودتر از سال 1383 وارد استان بوشهر شده است وبيشتر در فضاي سبز شهري كاربرد داشته اما بدليل رشد زياد آن در طول سال هزينه اقتصادي وانساني خيلي زيادي جهت هرس كردن ونگهداري آن صرف مي شود وهمچنين فاقد گل دهي بوده ودر مقابل سرما بسيار ضعيف مي باشد كه در مناطق سردسيري استان در فصل زمستان آمار تلفات آنها بسيار زياد مي باشد . رشد ريشه آنها نيز بصورت افقي بوده كه باعث بلند شدن وكنده شدن موزاييك اطراف آن مي شود يا بدليل رشد زياد به شبكه برق واقع در پياده رو برخورد پيدا مي كند كه مناسب كاشت پياده رو نمي باشد كه جا دارد كارشناسان با انجام كارهاي ژنتيكي معايب آن را برطرف نمايند.
1392/10/25 - 13:29
0
0
مطالب جالبی بود امیدوارم همیشه توی کارهاتون موفق باشید اقای مهندس سیاسی
1392/10/25 - 03:09
2
1
امیدوارم هرچه زودتر این درختان در سطح شهر کاشته شود
1392/10/25 - 03:01
2
1
اگر این درختان در سطح شهر کاشته شود باعث زیبایی شهر و سرسبزی شهر می شود امیدوارم هرچه زودتر اجرا شود
1392/10/25 - 02:57
0
0
درود بر مهندس میثم سیاسی نژاد
1392/10/25 - 01:51
0
0
با تشکر فراوان
واقعا مفید بود
جناب سیاسی از اطلاعاتتان متشکریم
1392/10/24 - 15:49
0
0
سلام.پس این درختا اسمشون کنوکارپوسه.ممنون
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • جانفشانی نیروهای مردمی در ارتفاعات صعب العبور کوه سیاه بخش بوشکان در پی آتش سوزی های اخیر
 • جزئیات ابتلای 45 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر
 • دانشمند دشتستانی در فهرست سرآمدان علمی کشور
 • جزئیات ابتلای 76 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر
 • ظرفیت کشاورزان دشتستان برای مقابله با آتش‌سوزی‌ها شناسایی شود
 • نحوه پیگیری صدور کارت پایان خدمت تشریح شد
 • نظارت بر اعمال حکومت (۱)
 • ۶۳۵ نخل استان بوشهر ایستاده سوخت
 • اعتبارنامه ۲۷۱ منتخب مجلس یازدهم تصویب شد + اسامی
 • دردسر کرونا برای بیماران دیابتی
 • لزوم همکاری تمام دستگاه‌ها برای اطفای حریق جنگل‌ها
 • بیش از ۱۰۰ هزار پرنده برای تخم‌گذاری به مناطق ساحلی استان بوشهر مهاجرت کردند + تصاویر
 • ظرفیت تولید انرژی خورشیدی در استان بوشهر به‌خوبی استفاده نشده است
 • هشدار به بانک‌ها و شرکت‌ها در اعمال امتیاز ۵۰ درصدی حقوق کارکنان
 • به‌زودی به شرایط قبل از کرونا برنخواهیم گشت/بخشی از زندگی باید به فضای مجازی برود
 • جانفشانی نیروهای مردمی در ارتفاعات صعب العبور کوه سیاه بخش بوشکان در پی آتش سوزی های اخیر
 • اولویت مجلس یازدهم احیای جایگاه حقیقی مجلس باشد
 • مجلس انقلابی و دستمال کثیف
 • جزئیات ابتلای 105 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر
 • آتش سوزی در دهرود دشتستان مهار شد / تصاویر
 • جزئیات ابتلای26 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر
 • احمد غلامی پور: این مجلس نمی تواند کارآمد باشد/ معیشت مردم و توجه به منافع ملت ایران در اولویت باشد
 • جزئیات ابتلای 47 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر
 • سید غالب حسینی: هیچ انتظاری از مجلس ندارم/ مجلس یازدهم از دیگر مجالس ضعیف تر خواهد بود
 • جناب نماینده مجلس؛ شرف المکان بالمکین
 • تجدید میثاق دکتر ابراهیم رضایی با شهدا /تصاویر
 • نون گندم و کُمِ پولادی
 • خرمدل از نگاه بوشهری های صنعت نفت
 • سعید قاسمی: مهمترین اولویت مجلس یازدهم باید بهبود معیشت مردم باشد/ نمایندگان؛ گهگاهی به فیلم ها و پوسترهای تبلیغاتی خود نگاهی بیندازند
 • جزئیات ابتلای 21 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر
 • قبیله گرایی سیاسی و قومیتی را قبول ندارم/ سعی می کنم در برابر نقدها زودرنج‌ نباشم/ از اولین شماره های اتحاد جنوب مخاطب این نشریه هستم
 • تشییع و خاکسپاری خالق شعرهای دشتسونی در برازجان/تصاویر اختصاصی
 • آینه ی اقلیم دشتسون درگذشت
 • سالشمار زندگی استاد فرج الله کمالی؛ آینه ی شعر دشتسون
 • دیدار منتخب دشتستان در مجلس یازدهم با مدیر مسئول و تحریریه اتحاد جنوب و اتحاد خبر/ تصاویر
 • جزئیات ابتلای 16 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر+نقشه
 • تشییع و خاکسپاری خالق شعرهای دشتسونی در برازجان/تصاویر (2)
 • جزئیات ابتلای ۲۳ مورد جدید به کرونا در استان بوشهر / یک نفر به فوت شدگان اضافه شد / فوت خانم ۷۱ ساله دیلمی
 • جزئیات ابتلای 77 مورد جدید به کرونا در استان بوشهر /کرونا در شهرستان بوشهر ترمز برید
 • توضیحات روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان بوشهر پیرامون رویداد بیمارستان سلمان فارسی
 • چالش‌ها و فرصت‌های روابط عمومی
 • جزئیات 4 مبتلای جدید به کرونا در استان بوشهر/ وضعیت دشتستان همچنان فوق قرمز
 • سیر تا پیاز این روزهای بورس
 • جزئیات ابتلای 79مورد جدید به کرونا در استان بوشهر /رکورد بی سابقه ابتلا به کرونا در استان بوشهر
 • جزئیات ۱۹ مبتلای جدید به کرونا در استان بوشهر