امروز: شنبه 18 آذر 1402
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 05 مهر 1402 - 10:06

اتحادخبر: یکی از عملکرد‌های اصلی کبد تجزیه و حذف هورمون‌های اضافه در بدن است. عملکرد نامطلوب کبد می‌تواند موجب گردش دوباره این هورمون‌ها در خون و تبدیل شدن آن‌ها به اشکالی سمی‌تر شود.

اتحادخبر: یکی از عملکرد‌های اصلی کبد تجزیه و حذف هورمون‌های اضافه در بدن است. عملکرد نامطلوب کبد می‌تواند موجب گردش دوباره این هورمون‌ها در خون و تبدیل شدن آن‌ها به اشکالی سمی‌تر شود.

به گزارش آفتاب‌‌نیوز؛ زمانی که درباره شرایط نامناسب و سلامت ضعیف کبد فکر می‌کنیم، سیروز کبد به واسطه اعتیاد به الکل معمولا آن چیزی است که در ذهن ما نقش می‌بنند. اما بیشتر مردم به این نکته که عملکرد کبد حتی در صورت عدم مصرف برخی مواد، مانند الکل، نیز می‌تواند پایین‌تر از سطح عادی و مطلوب باشد.

کبد اندام سمزدای بدن انسان است به این معنی که مسئولیت حذف سموم مضر و متابولیت‌های هورمونی را بر عهده دارد.

امروزه، عملکرد نامطلوب کبد به شرایطی شایع تبدیل شده است که عوامل مختلفی مانند مواد شیمیایی موجود هوا، رژیم غذایی ناسالم، آب آلوده، و آلاینده‌های دیگر می‌توانند در این زمینه نقش داشته باشند. برای پرهیز از ابتلا به بیماری کاهش مواجهه با سموم و پشتیبانی از سمزدایی کبد از طریق رویکرد‌های هدفمند اهمیت دارد.

نشانه‌های عملکرد نامطلوب کبد

گوارش ضعیف

کبد وظیفه تولید صفرا و نمک‌های صفراوی را بر عهده دارد که نقش مهمی در گوارش دارند. صفرا به تجزیه چربی‌ها و همچنین جذب ویتامین‌های محلول در چربی مانند A، D، E و K کمک می‌کند. دشواری در گوارش چربی‌ها ممکن است به واسطه عملکرد نامطلوب کبد رخ دهد که به افزایش ترشح اسید در معده منجر می‌شود. این می‌تواند در نهایت موجب بازگشت اسیده معده و مواد غذایی به مری شود که معمولا به نام سوزش سردل شناخته می‌شود.

هورمون‌های نامتعادل

یکی از عملکرد‌های اصلی کبد تجزیه و حذف هورمون‌های اضافه در بدن است. عملکرد نامطلوب کبد می‌تواند موجب گردش دوباره این هورمون‌ها در خون و تبدیل شدن آن‌ها به اشکالی سمی‌تر شود. این شرایط ممکن است به برخی بیماری ها، مانند سرطان پستان، منجر شود. از علائم یک بی تعادلی هورمونی می‌توان به فشار خون بالا، نفخ، افزایش وزن، خستگی، بی خوابی، کاهش میل جنسی، سرکوب سیستم ایمنی، هوس‌های غذایی و مسائل خلقی اشاره کرد.

افزایش وزن

حتی اگر فردی یک رژیم غذایی سالم را دنبال کند و به طور منظم ورزش کند، کاهش وزن در صورت عملکرد نامطلوب کبد می‌تواند به دشواری بالا رفتن از کوه باشد. این شرایط به دلیل عدم تنظیم قند خون و بی تعادلی هورمونی رخ می‌دهد که هر دو مورد موجب افزایش التهاب در سراسر بدن می‌شوند.

مشکلات پوستی

اگر با مشکلات پوستی مواجه هستید، ممکن است این شرایط با عملکرد کبد شما در ارتباط باشد. انباشت سموم در بدن و ناتوانی در سمزدایی مناسب می‌تواند خود را در قالب راش‌های پوستی، روزاسه، اگزما، آکنه، سوریازیس و درماتیت نشان دهد.

خستگی

خستگی بدون دلیلی مشخص علامتی مبهم است که می‌تواند به دلایل مختلفی شکل بگیرد. عملکرد نامطلوب کبد می‌تواند یکی از این دلایل باشد. احساس خستگی مداوم به رغم استراحت کافی ممکن است نشانه‌ای از افت سلامت کبد باشد.

بوی بد دهان یا پوشش سفید روی زبان

روند گوارش غذا از دهان آغاز می‌شود، از این رو، بوی بد دهان یا هالیتوسیس و پوشش سفید روی زبان اغلب به مسائلی جدی‌تر و عمیق‌تر مانند عملکرد ناطلوب کبد اشاره دارند. این علائم نشان می‌دهند که غذا به خوبی گوارش نشده است که می‌تواند موجب رشد بیش از حد باکتری‌های بیماری‌زا در روده شود.

حساسیت به بو و/یا الکل

سردرد‌ها یا تحریک پذیری پس از استشمام برخی عطر‌ها یا محصولات شوینده و پاک کننده و همچنین عدم تحمل الکل می‌تواند از نشانه‌های مشخص عملکرد نامطلوب کبد باشد.

هوس‌های غذایی

هوس‌های غذایی قوی برای کربوهیدرات‌های پالایش شده و شکر می‌تواند به بی تعادل‌های هورمونی و سطح قند خون اشاره داشته باشد. اختلال در عملکرد کبد اغلب یکی از دلایل ریشه‌ای این شرایط است.

مشکلات کیسه صفرا

کیسه صفرا و کبد ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند. همانگونه که پیشتر اشاره شد، کبد وظیفه تولید صفرا و نمک‌های صفراوی را بر عهده دارد که چربی‌های غذایی را تجزیه می‌کنند. صفرای تولید شده توسط کبد در کیسه صفرا ذخیره می‌شود تا در وعده غذایی بعدی استفاده شود. مشکلات زمانی ظاهر می‌شوند که صفرای کافی توسط کبد تولید نشده باشد. اختلال در عملکرد کیسه صفرا می‌تواند به علائمی مانند حالت تهوع، سو‌ء هاضمه، نفخ، درد شکم، و/یا عدم تحمل غذا‌های چرب منجر شود.

درد در قسمت بالا سمت راست شکم

کبد و کیسه صفرا در قسمت بالا سمت راست شکم قرار دارند. عملکرد نامطلوب کبد به افزایش التهاب منجر شود که می‌تواند موجب احساس درد در این بخش از بدن شود.

چگونگی بهبود عملکرد کبد

کاهش بار سمی

امروزه، افراد بسیاری در معرض سموم و آلاینده‌های مختلف در هوا قرار دارند. کبد ممکن است توانایی رسیدگی به میزان زیاد آلاینده‌هایی که روزانه با آن‌ها مواجه هستیم را نداشته باشد. این مواد شیمیایی می‌توانند در محصولات زیبایی، دود، بنزین، رنگ، محصولات شوینده و پاک کننده خانگی، و بسیاری مکان‌های دیگر وجود داشته باشند.

همچنین، سموم در غذا‌ها و نوشیدنی‌ها از جمله موارد زیر پنهان شده اند:

- الکل

- محصولات غیر ارگانیک

- ماهی‌های پرورشی

- آب

- غذا‌های بسته بندی شده

به خاطر داشته باشید که پوست بزرگترین اندام بدن انسان محسوب می‌شود و می‌تواند هرچه با آن در تماس باشد را جذب کند. تا حد امکان از محصولاتی که حاوی مواد بحث برانگیز هستند و احساس خوبی برای خوردن یا استفاده از آن‌ها ندارید، پرهیز کنید.

به حداقل رساندن مصرف خوراکی‌های مضر برای کبد

از جمله غذا‌ها و نوشیدنی‌های مضر برای کبد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- الکل

- قند‌های افزوده

- غذا‌های سرخ شده

- نمک

- کربوهیدرات‌های پالایش ده

- گوشت قرمز

افزودن گیاهان دارویی و سبزیجات به رژیم غذایی

از جمله گزینه‌های مناسب در این زمینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

چای بابونه

این گیاه دارویی سرشار از ویتامین B است که به عنوان یک کاتالیزور برای متیلاسیون عمل می‌کند. متیلاسیون فرآیندی است که امکان سمزدایی را برای بدن فراهم می‌کند، در نتیجه، از عملکرد مطلوب کبد اطمینان حاصل می‌شود.

خار مریم

گیاه خار مریم به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته و تاثیر مثبت آن بر شرایط کبد و بهبود بیماری‌هایی مانند هپاتیت و بیماری کبد چرب الکلی تایید شده است. خار مریم نه تنها در حذف سموم انباشته شده نقش دارد، بلکه به احیای سلول‌های کبد نیز کمک می‌کند. خار مریم به اشکال مختلف مانند چای و کپسول در دسترس است.

سیر

سیر یک ابرماده غذایی است که فهرستی طولانی از فواید سلامت را ارائه می‌کند که از کاهش فشار خون تا افزایش میکروب‌های مفید روده و تقویت کبد را شامل می‌شود. این گیاه دارویی از طریق فعال کردن آنزیم‌های مسئول تجزیه چربی‌ها و حذف موفقیت آمیز آن‌ها به بهبود شرایط کبد کمک می‌کند.

سبزیجات چلیپایی

بروکلی، جوانه‌های بروکلی، جوانه‌های بروکسل، کلم و گل کلم از سبزیجات گوگردی شناخته شده هستند. آن‌ها حاوی آنتی اکسیدانی قوی به نام گلوتاتیون هستند که مراحل سمزدایی کبد را فعال می‌کند. برای زنانی که با بی تعادلی‌های هورمونی مواجه هستند، سبزیجات چلیپایی به کاهش استروژن اضافه در بدن نیز کمک می‌کنند.

چغندر

چغندر نیز همانند سیر فعالیت آنزیمی را افزایش داده و کارایی دفع سموم را افزایش می‌دهد.

شبدر قرمز

شبدر قرمز که به صورت مکمل در دسترس است، یک گیاه دارویی بسیار قوی محسوب می‌شود. شبدر قرمز می‌تواند به حذف سموم نه تنها از کبد، بلکه طحال و سیستم لنفاوی نیز کمک کند.

ریشه بورداک

ریشه شفابخش گیاه بورداک یا بابا آدم یک ادرارآور طبیعی است، از این رو، به دفع سموم و فلزات سنگین از طریق افزایش دفع مایع از بدن کمک می‌کند. این گیاه به تقویت سیستم لنفاوی نیز کمک می‌کند.

روغن کرچک

روغن کرچک محصولی شفابخش و مفید است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. این روغن فعالیت سیستم لنفاوی و گردش خون را تحریک می‌کند که به پاکسازی سموم ناخواسته در بدن کمک می‌کند. روغن کرچک میزان ارسال خون سرشار از اکسیژن و مواد مغذی به کبد را افزایش می‌دهد که روند سمزدایی را تسهیل می‌کند.

سخن پایانی

در جستجوی سلامت مطلوب، افراد بسیاری شرایط کبد که یکی از مهم‌ترین بخش‌های بدن است را نادیده می‌گیرند. این اندام در قسمت بالا سمت راست شکم زیر قفسه سینه قرار گرفته است و وظیفه سنگین سمزدایی و حذف هورمون‌ها و سموم اضافه از بدن را بر عهده دارد.

در دنیای امروز، مواجهه با سموم اجتناب ناپذیر است. همراه با استرس و برخی عوامل دیگر، کبد ما به سختی در تلاش است تا وظایف ضروری خود را انجام دهد.

انجام اقداماتی مانند کاهش بار سمی و مصرف غذا‌های سالم که به سمزدایی کبد کمک می‌کنند می‌تواند به بدن ما در پاکسازی مواد مضر و سمی و دستیابی به سلامت مطلوب کمک کند.

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • کاشت بیش از ۴۰۰ نهال در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرستان دشتستان
 • بلوار امام حسین(ع) شهر دالکی اصلاح و بهسازی می شود
 • اتصال چاه‌مجنون و چاه‌درویشان به شبکه ملی اطلاعات
 • عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز1402/09/18
 • هواشناسی ۱۴۰۲/۰۹/۱۸؛ بارش باران و برف در برخی استان‌ها
 • پتروشیمی مروارید تندیس طلایی سومین جایزۀ بین المللی برند سبز را دریافت کرد
 • فال روزانه ۱۴۰۲/۰۹/۱۸
 • واحدهای عملیاتی مجتمع پتروشیمی جم در مدار تولید قرار گرفت
 • عناوین روزنامه‌های امروز1402/09/18
 • پارس جنوبی امنیت انرژی و نیازهای ارزی کشور را تامین می‌کند
 • با انجام پروژه کاهش مشعل سوزی تا پایان مرداد ماه سال ۱۴۰۳، به کاهش 850 میلیونی در سال نسبت به سال 1400خواهیم رسید
 • فاز نخست مجتمع آبرسانی «خیرآباد» دشتستان وارد مرحله پایانی شد
 • ۷ دستگاه خودروی حامل قاچاق در استان بوشهر توقیف شد
 • خط ریلی جنوب ایجاد شود/ لزوم تسریع در تکمیل راه‌آهن بوشهر- شیراز
 • ساخت ۵۷۳ واحد مسکونی ویژه خانوارهای تحت پوشش بهزیستی استان بوشهر
 • در بحث تورم نمره خوبی به دولت و مجلس نمی دهم/ تصویب 600 میلیارد تومان برای آزاد راه بوشهر- شیراز از اعتبارات نفت
 • از یوزارسیف تا احمدی‌نژاد و ناصرالدین شاه
 • کاشت بیش از ۴۰۰ نهال در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرستان دشتستان
 • به تلخی یک چای دبش
 • کمپین چتر ایمنی در کمیته امداد امام خمینی (ره) برازجان / تصاویر
 • عناوین روزنامه‌های پنج‌شنبه ۱۶ آذرماه ۱۴۰۲
 • راه‌اندازی بخش زنان اعصاب و روان در برازجان
 • ۲۱۲ خانواده دو معلولی در دشتستان/ واگذاری ۱۱ واحد مسکن به خانواده معلولان
 • رویداد"جام رسانه امید" در منطقه ویژه پارس برگزار شد
 • عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز1402/09/13
 • برگزاری مسابقات استانی کیوکوشین کاراته ماتسوشیما در بوشهر
 • پارس جنوبی، صنعتِ امید آفرین، عزّت مدار و استقلال طلب
 • نگاه به بیماری ایدز باید تغییر پیدا کند و مانند سایر بیماری‌ها دیده شود
 • اگر در اتاق نوجوانتان سیگار پیدا کرده اید چه واکنشی نشان دهید؟
 • عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز1402/09/12
 • افتتاح میدان حافظ در برازجان / تصاویر
 • گرانی 1000 درصدی کپسول گاز در بازار سیاه/ توضیح مدیر شرکت پخش فراورده های نفتی دشتستان
 • رونمایی از سومین کتاب زنده یاد سروش اتابک زاده/ تصاویر
 • مراسم تجلیل از پرستاران شهرستان دشتستان برگزار شد/ تصاویر
 • بیشترین تاییدیه ها در حوزه بوشهر، گناوه و دیلم/ سخت گیرترین هیات اجرایی در دشتستان
 • اجرای گروه نوازان سرنا در برازجان/ تصاویر
 • دورهمی پاییزه اتحادی ها/ تصاویر
 • سرپرست گمرک منطقه ویژه انرژی پارس معارفه شد
 • نامه سه عضو شورا به فرماندار دشتستان؛ استیضاح شهردار خلاف مقررات است
 • برگزاری اولین دوره مسابقات تیراندازی با تفنگ و تپانچه استان به میزبانی دشتستان/ نفرات برتر و تصاویر
 • تجمع بزرگ مردم بوشهر در حمایت جهانی از کودکان مظلوم فلسطین/ تصاویر
 • ۴۰۶ پروژه فعال در شهرستان دشتستان/ تدوین کتابچه نظام مسائل شهرستان / تصاویر
 • نسخه اینترنتی هفته نامه اتحاد جنوب/شماره 1268
 • کوکو سبزی را این بار متفاوت درست کن و لذت ببر!
 • نفوذی
 • .: ستار فتحی حدود 9 ساعت قبل گفت: به جرات می توانم ...
 • .: حسین ذخیره حدود 4 روز قبل گفت: درود بر این قلم👏 ...
 • .: ایرانیان حدود 5 روز قبل گفت: چ جالب، ادارات ارامش!! ...
 • .: سعدآباد حدود 6 روز قبل گفت: در مورد احداث شهرک ...
 • .: مهدی 963 حدود 6 روز قبل گفت: تملق و مزاح گوئی ...
 • .: علی حدود 7 روز قبل گفت: در حوزه مصوبات مجلس ...
 • .: خ حدود 7 روز قبل گفت: استان بوشهر تنها استانی ...
 • .: همسایه حدود 9 روز قبل گفت: دم سلو گرم ...
 • .: هوتوتو حدود 10 روز قبل گفت: دروغ بزرگتر از این؟ ...
 • .: سعید حدود 10 روز قبل گفت: معلومه وقتی هیچ اعتراضی ...