امروز: جمعه 19 خرداد 1402
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 19 ارديبهشت 1402 - 12:28

اتحادخبر: طی مراسمی آیین نکوداشت و رونمایی از سردیس پیشکسوتان صنایع دستی و هنرهای سنتی شیراز با حضور شهردار شیراز و معاون زیارت و گردشگری استانداری فارس و جمعی از اساتید حوزه صنایع دستی برگزار شد. 

 

 

اتحادخبر: طی مراسمی آیین نکوداشت و رونمایی از سردیس پیشکسوتان صنایع دستی و هنرهای سنتی شیراز با حضور شهردار شیراز و معاون زیارت و گردشگری استانداری فارس و جمعی از اساتید حوزه صنایع دستی برگزار شد. 

رونمایی از سردیس پیشکسوتان صنایع دستی و هنرهای سنتی شیراز

 

در چهارمین روز از هفته نکوداشت روز شیراز طی مراسمی آیین نکوداشت و رونمایی از سردیس پیشکسوتانِ صنایع دستی و هنرهای سنتی شیراز با حضور شهردار شیراز و معاون زیارت و گردشگری استانداری فارس و جمعی از اساتید حوزه صنایع دستی برگزار شد. 

محمد حسن اسدی، کلانشهر شیراز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت در این مراسم با بیان اینکه آیین نقش ماندگار با هدف پاسداشت و تجلیل از ۶ نفر از اساتید برجسته و فاخر شهر شیراز در حوزه صنایع دستی برگزار شد، اظهار کرد: شهر شیراز را با یک آوازه می‌شناسند و این شهر یک نام و نشانی دارد و نمی‌توان گفت که شیراز تنها متعلق به ایران و یا آسیا است، بلکه شیراز متعلق به تمام جهان است.

او به دلایل دستیابی شهر شیراز به این آوازه، شهرت و نشانه اشاره کرد و افزود: در راستای حفظ این شهرت مسئولیت همه شهروندان و مجموعه شهرداری وظیفه سنگینی است تا بتوانیم آنرا به درستی مدیریت کرده و تا به این شهر مقدس خدمت رسانی شود. 

اسدی ادامه داد: طی چندین سال است که به عنوان شهر جهانی صنایع دستی معرفی و دبیرخانه آن به شهرداری شیراز واگذار شده است و راه طولانی برای این حوزه در پیش دارد، چرا که صنایع دستی از دل فرهنگ، هنر، سنت و آداب و رسوب برگرفته شده است. 

شهردار شیراز در این مراسم ضمن اعلام آمادگی از دست ساخته‌های هنرمندان و دانش هنرمندان عرصه صنایع دستی، گفت: ساختمان شهرداری پس از هشتاد سال پس از اسکان در ساختمان قدیم خود در میدان شهداء به ساختمان جدید منتقل شد و ساختمان قدیم به موزه بلدیه تبدیل شد و این قول را می‌دهیم که بخشی از ساختمان این موزه به نمایش و ارائه آثار هنرمندان اختصاص یابد. 

اسدی همچنین در این مراسم از معاون فرهنگی خود درخواست کرد تا به جد موضوع بهره برداری از فاز اول موزه بلدیه را تا پایان امسال به جد دنبال کند. 

او با بیان اینکه شهرداری شیراز در یک دهه گذشته تلاش کرد و در بافت تاریخی و فرهنگی در محور سنگ سیاه بازارچه هنر را احداث کرد، گفت: این بازارچه هم اکنون با بیش از ۷۰ غرفه سنتی در بافت قدیمی و تاریخی ساخته و به اتمام رسید و پس از آن شرکت دولتی توسعه گردشگری متولی سایر اقدامات شد تا در حوزه خدمات رسانی موارد لازم را انجام دهد.

اسدی با تأکید بر اینکه بازارچه هنر تنها مختص به هنر و صنایع دستی است و نباید به دیگر حوزه‌ها اختصاص داده شود، عنوان کرد: طی یک دهه گذشته نیز باغ هنر بخشی از کوشک میدانی آن به خانه هنرمندان تبدیل و اختصاص داده شده است.

شهردار شیراز با بیان اینکه باید ایجاد روز بازار و بازارچه‌های فصلی صنایع دستی در شهر شیراز دنبال شود، افزود: باتوجه به بازارهای هفتگی و روزانه‌ای که در شهر شیراز برپا می‌شود راه‌اندازی این بازارها مورد استقبال شهروندان قرار خواهد گرفت و نیاز است ایجاد یک فضای ساماندهی شده ویژه بازارچه‌های فصلی و روز بازارها در شیراز در دستور کار باشد. 

اسدی تصریح کرد: باید در حوزه هنرهای صنایع دستی همچون خاتم کاری، مس گری، منبت کاری که به اسم و منتسب به شیراز است چندین المان و نماد طراحی و در میادین و معابر اصلی شهر نصب شود که در این موضوع به کمک اساتید حوزه صنایع دستی نیازمندیم. 

او با بیان اینکه این حداقل اقدامی است که برای اساتید حوزه صنایع دستی میتوان انجام داد، افزود: باید قدردان هنرمندان و پیشکسوتان بوده که در این راستا یکی از ده‌ها برنامه‌ای که شهرداری شیراز در هفته شیراز جاری تدارک دید برنامه نقش ماندگار در راستای تجلیل از اساتید بود. 

شهردار شیراز با اعلام این موضوع که شهر شیراز به عنوان شهر جهانی صنایع دستی انتخاب و دبیرخانه آن به شهرداری واگذار شده است، افزود: باید نقش و رسالت خود را در برابر تاریخ، مردم و تمام مواردیکه امروز ما میراث دار آن‌ها هستیم بدرستی ایفا شود. 

اسدی همچنین در خصوص برنامه‌های حمایتی از آثار هنرمندان عرصه صنایع دستی، گفت: باتوجه به فضاهای ایجاد شده برای تولید و عرضه محصولات صنایع دستی در مکان‌هایی همچون باغ هنر و بازارچه هنر در محلات تاریخی شیراز برای عرضه محصولات، وظیفه شهرداری است تا در کنار سایر دستگاه‌های اجرایی در استان حمایت لازم از تولید آثار اساتید در دستور کار باشد. 

اختصاص یک طبقه از ایستگاه مترو وکیل الرعایا به تولید و عرضه محصولات صنایع دستی از دیگر موضوعات مورد اشاره شهردار شیراز در این جلسه بود. 

تولید محصولات صنایع دستی عامه‌پسند باشد 

در ادامه مراسم معاون گردشگری و زیارت استانداری فارس با اشاره به رونمایی از سردیس اساتید برجسته حوزه صنایع دستی، عنوان کرد: رونمایی از سردیس اساتید برجسته حوزه صنایع دستی در شیراز یکی از اقدامات فاخری بود که شیراز به آن نیاز داشت.

محمد فرخ زاده گفت:طی چند روز گذشته هیأت‌های مختلفی از سایر کشورهای جهان به فارس و شیراز سفر داشتند که تأکید همه این نمایندگان انتقال فرهنگ از طریق رویکرد صنایع دستی بود. 

او با اشاره به اینکه در شورای توسعه گردشگری استان مصوبات متعددی تدوین شد، افزود: راه‌اندازی مرکز توسعه و ترویج باز زنده سازی دست بافت‌های داری در دو محله بالا کفت و اسحاق بیگ شهر شیراز، احیاء بافت تاریخی و تبدیل هر خانه به یک کارگاه سنتی که نوید و رونق آینده شهر شیراز را در بر خواهد داشت و موضوع حمایت از صنایع دستی در ساخت و سازها و استفاده از ظرفیت این حوزه، راه‌اندازی بازارچه‌های صنایع دستی، طراحی و ساخت المان‌های شهری و نامگذاری خیابان‌ها به نام صنایع دستی آثار هنرمندان و پرداخت اعتبارات و راه اندازی از جمله اقداماتی است که در پی مصوبات شورای توسعه گردشگری در دستور کار است.

معاون گردشگری و زیارت استانداری فارس همچنین به برپایی بازارچه‌های صنایع دستی در ایام نوروز در سطح استان اشاره و عنوان کرد: براساس آمار ارائه شده این بازارچه‌ها بیش از سه هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرد. 

راه‌اندازی بازارچه‌های صنایع دستی در جریان برگزاری بازی‌های جام جهانی در کشور قطر از دیگر موضوعات مورد اشاره معاون زیارت و گردشگری استانداری فارس بود و وی ادامه داد: این کار خواستگاه ارزشمندی دارد و ریشه در آداب و سنن و گذشته ما دارد و به عنوان یک امانت به آن نگاه می‌شود که باید به نسل آینده منتقل کرد و این یک وظیفه انسانی و ساختاری است که همه باید برای تلاش کنند. 

فرخ‌زاده یادآور شد: کار هنر آسان نیست و به شدت طاقت فرسا، خلاق و نوآورانه است که دارای نگاهی کاملا متفاوت بوده که در نهایت موجب خلق اثر، مسرت و نگاهی متفاوت در حوزه اجتماعی می‌شود. 

او تأکید کرد: در شهر شیراز باید بتوان محصولات با کیفیت تولید کرد که عامه پسند باشد. از سوی دیگر صنایع دستی باید به سبد کالای خانوار و دکوراسیون منازل اضافه شود و این نکته حائز اهمیت است که آثار صنایع دستی به گونه‌ای طراحی و سطربندی شود که برای تمام دهک‌ها قابل استفاده بوده و بتوان در سبد کالای فرهنگی خانوار از آن استفاده شود. 

در ادامه این آیین سلمان گورنگی، دبیر رویداد نقش ماندگار در سخنانی عنوان کرد: طی مدت سه سال است که شهر شیراز به عنوان شهر جهانی صنایع دستی انتخاب شد و اقداماتی را در دستور کار دارد تا این عنوان همواره بر این شهر بماند. 

او در این مراسم به فهرست برخی از برنامه ریزی‌های صورت گرفته در دبیرخانه شهر جهانی صنایع دستی شیراز اشاره کرد و افزود: پیگیری و برنامه ریزی رونق سرمایه گذاری در حوزه صنایع دستی و هنر، راه‌اندازی کارگروه اقتصاد هنر، راه اندازی گروه تخصصی حراج ملی و بین المللی صنایع دستی با اجرای دستور العمل قانونی، برگزاری همایش چهره ماندگار در بخش صنایع دستی، برنامه ریزی جهت تعامل و همکاری با دستگاه‌های مختلف در حوزه صنایع دستی، برگزاری همایش چهره‌های ماندگار و نصب کاشی ماندگار بر سر در منازل اساتید حوزه هنر از جمله برنامه‌های دبیرخانه شهر جهانی صنایع دستی است. 

همچنین در حاشیه این مراسم از شش نفر اساتید حوزه صنایع دستی همچون غلام رضا تجویدی استاد و مفاخر برجسته کشوری در رشته نگارگری، جلال غلامی از اساتید پیشکسوت خاتم کاری، بهرام منبتی از مفاخر حوزه منبت کاری، عبدالخالق گلریز خاتمی از اساتید برجسته حوزه خاتم کاری، علی صدری از اساتید ارزشمند و هنرمند رشته قلمزنی و محمود بارغن استاد مس گری تجلیل شد و در محل باغ جهان نما از سردیس این شش استاد فاخر حوزه صنایع دستی شهر شیراز رونمایی شد.

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • قتل یک وکیل در وحدتیه
 • بزرگراه سرتل – تنگک در بوشهر افتتاح شد / تصاویر
 • اهتمام ویژه به حوزه ورزش و جوانان بخش آب پخش
 • محفل انس با قرآن کریم با حضور قاری بین المللی، حاج کریم منصوری در شهر برازجان برگزار شد / گزارش تصویری
 • نشست هماهنگی دبیرخانه شهر ملی حصیربافی ایران برگزار شد+تصاویر
 • عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز1402/03/18
 • پوستر شهید شاخص سال استان بوشهر رونمایی شد
 • بزرگراه بوشهر- برازجان مسدود می‌شود
 • محفل انس با قرآن کریم در برازجان برگزار شد
 • تکذیبیه شرکت ملی گاز ایران در پی انتشار یک خبر در شبکه های اجتماعی
 • مجموعه ورزشی چند منظوره در برازجان احداث می‌شود
 • محموله بزرگ مواد مخدر در جنوب استان بوشهر زمین‌گیر شد
 • بازدید معاون وزیر کشور از بندر دیر / رشد ۱۰۰ درصدی ترانزیت از بندر دیر
 • برگزاری دوره‌های عملی کمک‌های اولیه به مناسبت روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر
 • بزرگترین کارخانه کربنات کلسیم رسوبی (pcc) خاورمیانه در شهرستان دشتی افتتاح شد
 • مشکل چند ساله مکان جمعه بازار و دستفروشان حل شد
 • آقای استاندار از مصائب مردم در مجتمع پرگان برازجان خبر دارید؟! /تصاویر
 • قتل یک وکیل در وحدتیه
 • بیمارستان برازجان درجه یک اعتباربخشی در برنامه ارزیابی بیمارستان‌های ایران را کسب کرد
 • بزرگراه سرتل – تنگک در بوشهر افتتاح شد / تصاویر
 • شرایط میزبانی فراهم نشود انصراف می دهیم
 • با توجه به استعداد ها و ظرفیت ها تقسیم اعتبار می کنیم/ تامین تجهیزات سرمایشی سالن صخره نوردی و سالن امام خمینی برازجان در دستور کار است
 • چه کسانی باید جوابگوی مساجد خلوت باشند؟
 • برگزاری آزمون های دانش داوری و آمادگی جسمانی داوران فوتسال استان در شهر کنگان
 • مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در شهر آب پخش برگزار شد / تصاویر
 • فرهنگ انتقاد پذیری از نگاه امام خمینی
 • رئیس هیأت کشتی شهرستان دشتستان منصوب شد
 • عناوین روزنامه‌های امروز1402/03/13
 • پرداخت ۹ هزار میلیارد ریال مطالبات گندم کاران بوشهری
 • اهتمام ویژه به حوزه ورزش و جوانان بخش آب پخش
 • معارفه سرپرست اداره کل ورزش و جوانان استان بوشهر / تصاویر
 • میرآب، حقابه، طالبان!
 • سرپرست شهرداری و شهردار سعدآباد انتخاب شدند / جزئیات
 • در حوزه ورزش انتظار بیشتری از فرماندار می رفت/ معاونان فرماندار را قوی ندیدم
 • شهردار دالکی انتخاب شد / جزئیات
 • سیلندر گاز هست؛ اما نیست!
 • طرح امنیت محله محور و ساماندهی بازار روز در برازجان اجرا می شود
 • "فردوس" مرکز درمانی که حال بیماران در آن خوب می شود/ ویزیت و خدمات رایگان به ایتام و خانواده های نیازمند
 • مدیر کل مدیریت عملکرد، بازرسی و امور حقوقی استانداری جهت حضور در انتخابات مجلس از سمت خود استعفا داد
 • بازارچه هاي هفتگي راه اندازی شود/ از نقاط قوت ايشان شفافیت و همراهي با مردم است
 • مشکل چند ساله مکان جمعه بازار و دستفروشان حل شد
 • حمله نا حق به یک انتقاد به حق!
 • آقای استاندار از مصائب مردم در مجتمع پرگان برازجان خبر دارید؟! /تصاویر
 • قتل یک وکیل در وحدتیه
 • شهردار برازجان حضور در انتخابات مجلس را تکذیب کرد
 • .: برازجان 1 روز قبل گفت: درود بر آقای زاهدی ...
 • .: مصطفی بهبهانی مطلق 1 روز قبل گفت: با سلام مطمئنا کار ...
 • .: صدرالله حدود 2 روز قبل گفت: سلام ما خریدارن زمینهای ...
 • .: شهروند.دشتستان. حدود 2 روز قبل گفت: هه هه .گندم وارداتی ...
 • .: شولی حدود 2 روز قبل گفت: عرض سلام وصبح بخیر ...
 • .: مصطفی بهبهانی مطلق حدود 3 روز قبل گفت: با سلام این همان ...
 • .: علی حدود 3 روز قبل گفت: ضمن تشکر از گزارش ...
 • .: زارع حدود 3 روز قبل گفت: نزدیک انتخابات که میشه ...
 • .: سیمرغ رهایی حدود 4 روز قبل گفت: همین.....!!!! آخه چیکار کردید ...
 • .: علی حدود 5 روز قبل گفت: ج ب جان دستفروش ...