امروز: يکشنبه 07 خرداد 1402
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 28 اسفند 1401 - 10:34
معاون دانشگاه جامع علمی کاربردی:

اتحادخبر: معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: همه فعالیت‌های اصلی و پشتیبان در زنجیره ارزش دانشگاه به سمت ایجاد اشتغال موثر هدف گیری شده است.

 

اتحادخبر: معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: همه فعالیت‌های اصلی و پشتیبان در زنجیره ارزش دانشگاه به سمت ایجاد اشتغال موثر هدف گیری شده است.

زنجیره ارزش دانشگاه علمی کاربردی به اشتغال اثربخش منجر می‌شود

دکتر فتحیان در آیین تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه علمی کاربردی فارس بیان کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی بر مبنای علم نافع تشکیل شده است و هدف از این دانشگاه اشتغال موثر به مفهوم واقعی است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علمی کاربردی فارس، فتحیان افزود: دانشگاه جامع علمی کاربردی یک دانشگاه نسل چهارم با تاکید بر توجه به نیازهای جامعه و تنها دانشگاه مردمی در کشور است که همه امور آن توسط بخش خصوصی اداره می‌شود و از بدو تأسیس، دانشگاه فراز و فرود زیادی داشته اما در مجموع برآیند حرکتی دانشگاه مثبت، اثر گذار و نقش آفرین بوده است به گونه‌ای که بتدریج بقیه زیر نظام‌های آموزشی نیز سعی می کنند به اهداف والای این دانشگاه در روند حرکتی خود توجه کنند.

فتحیان با اشاره به اینکه براساس برنامه ششم توسعه از سال 96 تا 1400 باید درحوزه آموزش‌های عالی مهارتی به سهم حداقل 30 درصدی می‌رسیدیم که حدود 12 تا 13 درصد آن محقق شد، خاطرنشان کرد: در برنامه هفتم توسعه نیز سهم 37 درصدی مد نظر قرار گرفته است و این نشان می‌دهد فاصله ما از اهداف برنامه‌ای زیاد است و یقینا بخش مهمی از این نقش را دانشگاه جامع علمی کاربردی باید ایفا کند.

او با بیان اینکه قریب به 40 درصد از حدود ۲.5 میلیون نفر جمعیت بیکار را دانش آموختگان دانشگاهی تشکیل می‌دهند و به نظر می‌رسد دانشگاه ها نتوانسته‌اند نقش خود را در بازارکار به خوبی ایفاء کنند و اعتماد صنایع را جلب کنند، گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی سعی کرده است که فاصله دانشگاه و صنعت را کم کند و ارتباط خوبی را برقرار کند.

معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی کاربردی عنوان کرد: این دانشگاه نه به عنوان یک دانشگاه جامع بلکه به عنوان یک سبک و فرهنگ فکری است که به عنوان یک مکمل برای همه دانشگاه‌ها نقش‌آفرینی می‌کند، مبنای دانشگاه، تقاضا محوری بوده و با دریافت نیاز از صنعت دوره‌های آموزشی مقطع دار و کوتاه مدت موردنیاز را طراحی و اجرا می‌کند.

او با اشاره به آمار دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی عنوان کرد: حدود۲۲۰ هزار دانشجو در ۵۴۰ مرکز فعال در ۳۲ استان  با احتساب دو استان تهران غرب و شرق از طریق نزدیک به ۴۰ هزار مدرس در حدود 1000 برنامه درسی سطوح مختلف آموزش‌های متنوع و تخصصی عالی را سپری می‌کنند.

فتحیان ادامه داد: برخی مدرسان این دانشگاه خبرگانی هستند که مجوز تدریس به آنها بر مبنای تجربیات و توانمندی‌های عملیاتی آن‌ها داده شده است و این شیوه ویژگی بارز و منحصربه فرد دانشگاه جامع علمی کاربردی است.

معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی کاربردی بیان کرد: یکی از سیاست های مهم دانشگاه این است که در امتداد رسالت اشتغال محوری به نظارت محصول محور تاکید دارد  و خروجی فرایند آموزشی مراکز، دانش آموخته‌هایی هستند که محصول دانشگاه بوده و باید مهارت لازم را کسب کرده باشند.

او ادامه داد: سهم بالای نظارت ما باید مبتنی بر محصول باشد، اینکه آیا دانش آموخته در یک صنعت شاغل می شود و اگر شاغل می شود آیا توانمندی دارد یا خیر به عنوان اصل در نظارت دانشگاه است. تسهیل اشتغال از طریق ایجاد مراکز کارآفرینی تخصصی و توانمندسازی شاغلین در حوزه‌های مختلف بازار کار همراه با تضمین اشتغال از اهم سیاست‌های دانشگاه است.  مراکز جدیدی که می خواهند مجوز تاسیس را دریافت کنند باید برنامه توانمندسازی و تضمین اشتغال ارائه دهند.

فتحیان با اشاره به اینکه طرح پایش مراکز آموزش علمی کاربردی در همه استان‌ها اجرایی شد و بیش از۴۷۰ مرکز فعال را مورد بررسی قرار داد، یادآور شد: درواقع این پایش به تفکیک استان ها بود و برای هر مرکز یک پروفایل و رای جدا صادر شد تا مراکز ضمن توجه به شرایط جاری خود، برنامه تحولی خود را طراحی و اجرا کنند.

او افزود: برنامه آموزشی باید پویا و متناسب با آمایش استانی باشد و رشته‌های نامتناسب با بازارکار استان حذف گردد در این راستا حدود ۲ هزار کد رشته محل برای پذیرش بهمن حذف شد. از سوی دیگر باتوجه به اینکه مشاغل در حال تغییر هستند و در ۲۰ سال آینده ۸۰ درصد مشاغل جاری حذف و تغییر می‌یابند و طول عمر متوسط مشاغل ۵ سال است، باید دوره‌ها به هنگام شده و براساس آینده پژوهی تدوین و اجرا شوند.

فتحیان با بیان اینکه به لحاظ اقتصادی از اقتصاد آموزش محور به سمت اقتصاد مهارت محور رفته‌ایم، اظهار کرد: باید مراکز دوره‌های کوتاه مدت غیر مقطع دار و هدفمند را برگزار و به سمت درآمدزایی از مسیر پژوهش‌های کاربردی مهارتی حرکت نمایند تا بتوانند مدل مناسب و پایدار کسب و کار خود را اجرا نمایند.

معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی کاربردی بیان کرد: در حال حاضر برخی از مراکز در راستای تسهیل اشتغال به سمت اجرای فرآیند کاریابی تخصصی حرکت کرده و در این راستا تعداد قابل توجهی از مراکز در حال اخذ مجوزهای لازم می‌باشند تا دانش آموخته هارا به فضای کار مرتبط متصل کنند.

او همچنین به وضعیت نظام صلاحیت حرفه ای در کشور نیزاشاره کرد و گفت: فارس استان پرظرفیتی است و باید در توسعه کمی و کیفی مراکز و همکاری در استقرار نظام صلاحیت حرفه‌ای پیشران باشد.

فتحیان در انتها با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه مجموعه ای که برای اشتغال کار می‌کند باید مثل اتاق جنگ دفاع مقدس، شب و روز نشناسد، بر تلاش و کار شبانه روزی با رویکرد جهادی تاکید کرد و از زحمات دکتر حبیب دانش منش ریاست سابق واحد استانی تشکر و برای دکتر محمدی حسین شفیعی در اجرای سیاست‌های دانشگاه آرزوی توفیق کرد.

در این مراسم حجت السلام و المسلمین امرالله مختاری، معاون آموزشی و پژوهشی دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های فارس گفت: ارتباطات باید ابزار رسیدن به مقصود باشد اما متاسفانه جای مقصود را گرفته است. انسانی که ارتباطاتش در امور اعتباری است و گاهی ارتباطات وجود انسانی را به حدی می گیرد که مقصود و هدف نهایی را فراموش می کند.

او با بیان اینکه معنا و هدف زندگی فراموش شده است و مهم است که در روابط اجتماعی و عینی ، حقیقت تبلور داشته باشد، اظهار کرد: کارها و تبلیغات فواره ای جواب نمی دهد و باید هرکس در محدوده روابط خود صحیح و در مسیر خدا گام بردارد.

رئیس سابق دانشگاه جامع علمی کاربردی فارس نیز در این مراسم با اشاره به فعالیت‌های چند سال اخیر در واحد استانی فارس، ضمن تشکر و قدردانی از تلاش ها و زحمات کارکنان و روسا و سرپرستان مراکز آموزش علمی کاربردی استان در دوران مسئولیت خود گفت: تدوین و اجرای دوره های غیر مقطع دار کوتاه مدت از چند دوره در سال به بیش از 40 دوره در سال رسیده است و کمیته برنامه ریزی درسی این واحد استانی به خوبی این دوره را برگزار کرد.

حبیب دانش منش با اشاره به تفاهم نامه های خوبی که در زمینه اجرای دوره های کوتاه مدت منعقد شده اظهار کرد: مهم ترین آن تفاهم نامه با کمیته امداد امام خمینی (ره) در راستای آموزش و اشتغال مددجویان تحت حمایت کمیته بوده است.

او خاطرنشان کرد: یکی از بهترین کارهایی که انجام شد، تدوین سند راهبردی ۴ ساله بود که جزء اسناد ماندگار است.                

سرپرست جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی فارس نیز بیان کرد: دانشگاه‌های متنوعی در کشور داریم و هر دانشگاهی با فلسفه و هدفی ایجاد شده است، آنچه دانشگاه به دانشجو می‌دهد و مهارتی که صنعت نیاز دارد همیشه یکی نیست و گاهی دانشجو باید در صنعت دوره‌های آموزشی و مهارت را کسب کند تا بتواند وارد بازار کار شود.

محمد حسین شفیعی با اشاره به اینکه نیاز به دانشگاه هایی است که مهارت و نیاز صنعت را همزمان تامین کنند، خاطرنشان کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی بر همین اساس شکل گرفته و ظرفیت بزرگی برای کشور است که صنعت متولی دانشگاه داری است.

او گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی ترکیبی از بخش خصوصی و دولتی است، دانشگاه ما باید به قدری ظرفیت و جذابیت ایجاد کند که پذیرش داشته باشد و همین باعث پویایی دانشگاه جامع شده است.

شفیعی افزود: در بحث صنعت، گاهی فکر می شود فقط به نخبگان نیاز است اما اینگونه نیست و اگر بخواهیم صنعت در کشور به خودکفایی برسد باید تبدیل به محصول شود. این رسالت دانشگاه جامع  علمی کاربردی است که ایده ها تبدیل به محصول شود.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی فارس با تاکید براینکه ظرفیت زیاد است و پاشنه آشیل جامعه ما اشتغال است، اظهار کرد:  به کمک مراکزی که زیرمجموعه استان هستند و همراهی ستاد استان که مجموعه را راهبری می کند باید فضایی ایجاد کنیم که فارغ التحصیلان دبیرستان و هنرستان ها به این جمع بندی برسند که اگر وارد دانشگاه جامع علمی کاربردی شوند بحث اشتغال آنها تاحدود زیادی حل شده است.

انتهای پیام

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • آئین استقبال، تکریم و تجلیل از دریادلان دشتستانی ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش / تصاویر
 • "فردوس" مرکز درمانی که حال بیماران در آن خوب می شود/ ویزیت و خدمات رایگان به ایتام و خانواده های نیازمند
 • بازدید فرماندار دشتستان از پروژه های عمران شهری آب پخش / تصاویر
 • ملاحظاتی بر راه اندازی اندیشکده های حکمرانی استانی
 • از خانواده شهید هندیزاده در اداره کل تامین اجتماعی استان بوشهر تقدیر و تجلیل بعمل آمد
 • عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز1402/03/06
 • برپایی میز ارتباطات مردمی تامین اجتماعی در مصلای نماز جمعه شهرستان بوشهر
 • قیمت محصولات ایران خودرو امروز شنبه شش خرداد ۱۴۰۲
 • مدیرکل تبلیغات اسلامی بوشهر مدیر برتر گفتمان‌ساز جوانی جمعیت شد
 • این کفش ۳.۵ میلیون دلار ارزش دارد/ عکس
 • بوشهر به یک رنسانس فکری نیازمند است
 • ۲۷ فقره سرقت در دشتستان کشف شد/ دستگیری ۱۰ سارق
 • انتخابات در ۸۲۳ شعبه اخذ رای استان بوشهر برگزار می‌شود
 • مشکل شهرصدرا چند مدیریتی است
 • فال روزانه ۱۴۰۲.۰۳.۰۶
 • شهردار دالکی انتخاب شد / جزئیات
 • حمله نا حق به یک انتقاد به حق!
 • مراسم بزرگداشت هفته ملی جمعیت در شهر برازجان برگزار شد/تصاویر اتحاد خبر
 • دومین جلسه شورای اداری شهرستان دشتستان در سال جدید برگزار شد/ تصاویر
 • گام موثر و چشمگیری در دشتستان برداشته نشده
 • فرماندار شیوه ی عامه پسندی دارد/ با نگرش های سیاسی نمی توان انسجام اجتماعی را محقق کرد
 • تغییرات چشمگیری نداشته ایم و مشکلات همچنان باقیست/ مهمترین اولویت باید تغییر مدیران ضعیف و بازمانده از دولت قبل باشد
 • استفاده از افراد همسو به جای افراد متخصص/ هنرمندان دلزده و ناامیدند و اماکن فرسوده و ناکارآمد
 • بازدید فرماندار از بخش ها و روستاها در حد بازدید و عکس گرفتن نباشد/ بیمارستان ۱۷ شهریور ، راه گیسکان و سد دالکی از اولویت های فرماندار باشد
 • بررسی پروژه پل دره آردو و تکمیل بلوار سعادت(بلوار ۵۰ متری) در دستور کار شهرداری برازجان قرار گرفت
 • حضور میدانی و بازدید از مناطق مختلف شهرستان نقطه قوت ایشان است/ فرماندار زیر بار تحمیل مدیران ضعیف نرود
 • قطعی شدن حضور یک کاندیدای انقلابی در حوزه بوشهر، گناوه و دیلم
 • ۸۰۰میلیارد تومان اعتبار برای کریدور دالکی به کنارتخته/ به ۱۹۸ روستای دشتستان شخصا سر زدم/ پیگیر کمبود سیلندر گاز هستیم
 • از نقاط قوت فرماندار سرکشی مستمر به روستاهای دورافتاده است / دسترسی سخت فعالین اجتماعی به فرماندار
 • چه کسی به ما حمله می کند!؟
 • اولین دورهمی همکاران و همراهان اتحاد جنوب در سال 402 / تصاویر
 • گل‌های آل‌کثیر نشانه نشاط پرسپولیس است/ قهرمانی شوخی ندارد
 • معارفه سرپرست اداره کل ورزش و جوانان استان بوشهر / تصاویر
 • امدادگری عشق است/ بخاطرسرطان مادرم وارد هلال احمر شدم/ امدادگر باید آموزش دیده، خونسرد و خلاق باشد
 • کمبود سیلندر گاز و دعوا و درگیری
 • بازگشت رسمی وحید مصدق به شورای اسلامی شهر برازجان/ تصاویر معارفه
 • برگزاری سومین سالگرد درگذشت استاد فرج الله کمالی/ تصاویر اتحاد خبر
 • تولد نوزاد زیباترین لحظه ایست که ماماها تجربه اش می کنند/ ماماها جان دو نفر را نجات می دهند/ چرا سختی کار شامل ماماها نمی شود؟
 • میرآب، حقابه، طالبان!
 • دستگیری قاتل فراری به ضرب گلوله
 • سرپرست شهرداری و شهردار سعدآباد انتخاب شدند / جزئیات
 • نارضایتی‌های کارگران پارس جنوبی به شکل مطلوب مدیریت می‌شود
 • در حوزه ورزش انتظار بیشتری از فرماندار می رفت/ معاونان فرماندار را قوی ندیدم
 • شهردار دالکی انتخاب شد / جزئیات
 • رالی خانوادگی بازنشستگان در بوشهر برگزار شد
 • .: هادی پور حدود 23 ساعت قبل گفت: احسنت جناب خواجه حسنی ...
 • .: شولی حدود 3 روز قبل گفت: سلام و درود به ...
 • .: دشتستانی حدود 3 روز قبل گفت: درود به آقای ضیا ...
 • .: زیارتی حدود 4 روز قبل گفت: درود. جناب مجاهد به ...
 • .: محمود حدود 4 روز قبل گفت: کاش همسو بودن/ کم ...
 • .: حسن حدود 4 روز قبل گفت: یاد دوره پرفروغ سید ...
 • .: حسن حدود 4 روز قبل گفت: هنر و فرهنگ و ...
 • .: سلام حدود 4 روز قبل گفت: خدا قوت به دکتر ...
 • .: Mahmood حدود 4 روز قبل گفت: سلام تجربه ثابت کرده ...
 • .: علیرضا یاربخت حدود 4 روز قبل گفت: فقط یک کلام خاک ...