امروز: شنبه 08 مهر 1402
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 06 اسفند 1401 - 19:22
اختصاصی/ رئیس سازمان نظام مهندسی دشتستان در گفتگو با اتحاد خبر:

اتحاد خبر: مهندس نه یک اسم است نه یک رشته تحصیلی. هیچ کدام از اینها برای مهندس شدن کافی نیست. در واقع مهندس یک مدل ذهنی و رفتاری خاص است.. به مناسبت پنجم اسفند روز مهندس، اتحادخبر با حمید صابری مسئول نظام مهندسی شهرستان دشتستان به گفتگو نشست. برای آشنایی با سازمان نظام مهندسی و مسایل مربوطه این گفتگو را دنبال فرمایید...

اتحاد خبر- زینب رنج کش: به مناسبت پنجم اسفند روز مهندس، اتحادخبر با مسئول نظام مهندسی شهرستان دشتستان به گفتگو نشست. برای آشنایی با سازمان نظام مهندسی و مسایل مربوطه این گفتگو را دنبال فرمایید.

لطفا ابتدا خودتان را معرفی کنید.
- حمید صابری هستم متولد 1367، کارشناسی ارشد سازه. یکسال و جهارماهی است که در نظام مهندسی نمایندگی برازجان در خدمتتان هستم.


چرا پنجم اسفند را روز مهندسی نامگذاری کرده اند؟
- روز پنجم اسفند در تقویم رسمی کشور بعنوان روز بزرگداشت خواجه نصرالدین طوسی دانشمند بزرگ ایرانی و روز مهندس نام گذاری شده است.

 

نقش مهندس در جامعه امروزی چیست؟
- مهندسین می توانند با در نظر گرفتن قوانین و استفاده به جا از آنها،  نیازهای نسل بشر را در کمترین زمان و بالاترین بازده برطرف نمایند و واقعیت این است که نیاز جامعه مدرن به مهندسین و ذهنیت مهندس قابل انکار نیست، ذهنیتی که با ریاضی آشناست و بسیار محاسبه گر، عمل گرا و خلاق است.
مهندس نه یک اسم است نه یک رشته تحصیلی. هیچ کدام از اینها برای مهندس شدن کافی نیست. در واقع مهندس یک مدل ذهنی و رفتاری خاص است. یک مهندس زبان بین المللی را می فهمد، به آن زبان می خواند و می آموزد و می نویسد. در یک کلام مهندس بسیار فراتر ار آن است که در جامعه ظاهر می شود. بنظر من هر کس با بکارگیری علم و فن، یک عمل صحیح انجام بده مهندس است.


جایگاه بالقوه سازمان نظام مهندسی ساختمان را در رشد و توسعه کشور چگونه ارزیابی می کنید؟
- هدف سازمان نظام مهندسی رعایت اصول و قوانین معماری و نیز رعایت اصول مهندسی در امر محاسبات و اجرای ساختمان برای بالابردن سطح و کیفیت کار است.  مهمترین نقش سازمان نظام مهندسی در رشد و توسعه، ارتقای دانش فنی شاغلین در بخش ساختمان و شهرسازی است.

 

دستگاه ها و اداره هایی که با نظام مهندسی مرتبط می شود؟
اعم کار با شهرداری است. در بحث لوله کشی منازل نیز با اداره گاز شهرستان همکاری داریم. اداره فنی و حرفه ای نیز برای مجریان تجربی تاسیسات جهت آموزش با ما همکاری دارد.


برای ایمنی مردم نظام مهندسی چه اقداماتی را انجام می دهد؟
- در زلزله رودبار و منجیل در سال 1369 حدود 37000 نفر جان خود را ازدست دادند و سال 1382 زلزله بم حدود 34000 نفر جان خود را از دست دادند. اما در زلزله سال 1400 هرمزگان یک کشته که بر اثر سقوط تیر برق بود تلفات داشتیم. که این امر در نتیجه  بالابردن کیفیت ساخت و ساز می باشد.
طراحی و نظارت بر اساس آئین نامه مقررات ملی ساختمان که شامل 22 مبحث بوده که هر سال آزمون برگزار شده و مهندسین  برای امر نظارت امتحان داده و در صورت نمره حدنصاب کد دریافت می کنند. ارتقای کیفیت ساخت و ساز، آموزش عمومی و ارتقاء سطح دانش اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان اولویت سازمان جهت بالا بردن ایمنی ساختمان می باشد.
در مبحث اجرای ساختمان که در شهر برازجان توسط مجری ذی صلاح انجام نمی شود که در سازمان ان شاالله سال آینده مبحث مجری کددار را در ساخت ساختمان الزامی خواهد کرد و مشکل کیفیت در اجرا نیز از این طریق ارتقا می یابد.
متاسفانه تا به امروز امر اجرای ساختمان توسط افرادی که سر رشته ای در ساختمان ندارند انجام می شده است. از نظر کیفی نیز کار خوبی که در شهر برازجان توسط اکثر مهندسین اجبار شده تهیه بتن آماده بوده که به حول قوه الهی در حال حاضر سه شرکت در شهرک صنعتی برازجان به کار کردن بتن مشغول هستند که قبلا بتن اکثرا به صورت سنتی تهیه می شده است.


توصیه شما در این موارد چیست؟
- سخن ما بیشتر با مالکی است که قصد ساخت دارد. خواهش داریم که حتی الامکان ساخت ساختمان را به افراد خبره این کار بسپارند و همچنین در امر نظارت با مهندسین ناظر همکاری لازم را داشته باشند. ان شاء الله که سال بعد مشکل مجری ذی صلاح  هم حل شود که طراحی و نظارت که قبلا با نظام مهندسی ساختمان بوده است اجرای ساختمان نیز از وظایف نظام مهندسی به نحو احسن انجام گیرد.


هزینه های نظام مهندسی زیاد است؟
- هزینه ها به نسبت اهمیتی که دارد و نسبت به هزینه ای که یک مترمربع ساختمان دارد تقریباَ هیچ است. کمتر از 2 درصد هزینه ساخت یک مترمربع ساخت می شود مبلغ حدود(130000تومان) برای طراحی و نظارت یک مترمربع ساختمان معمول در برازجان می باشد. این هزینه در برابر فقط ساخت کابینت آشپزخانه که امروزه حداقل 60 میلیون تومان می شود، نسبت به اهمیت و مسئولیتی که دارد تقریباَ صفر می باشد.

 

وضعیت اشتغال مهندسین عضو نظام مهندسی چطور است؟
- در شهرستان، مهندسین کددار در چهار رشته سازه، معماری، تاسیسات برق و مکانیک تعداد 233 نفر مشغول به امر نظارت هستند که به دلیل عدم تطابق عرضه و تقاضا از نظر درآمد در وضعیت مناسبی نیستند و طوری نیست که بتوان صرف نظارت یک مهندسی امرار معاش کند. وضعیت 20 دفترمهندسی نیز بهتر از نظارت از نظر درآمد نیست. وضعیت تورم و هزینه بالای ساخت رغبت مردم را برای ساخت بسیار پایین آورده و در ادامه نیز فشار بر قشر مهندس نیز احساس می شود.


تصاویری در فضای مجازی دیده شد مرتبط با زلزله ترکیه که کل ساختمان فرو ریخت اما پله های مارپیچ مانند که ثابت مانده بودند و اصلا حتی خمی به آن ها وارد نشده بود و به گفته رسانه ها ساختمان ها توسط ییمانکاران ترکیه ای ساخته شده بود و پله ها توسط مهندسین ژاپنی؛ ما می خواهیم بدانیم چرا باید در کشوری چون ژاپن اینگونه عمل کنند اما در کشوری مثل ترکیه اینقدر خرابی به بار آورد؟
- سال 1999 هم در ترکیه زلزله آمده و حجم خرابی قابل توجهی داشته است. نتیجه این زلزله تهیه آیین نامه های به روز در ترکیه شده اما در اجرا به هر علت ضعیف عمل شده است. در مورد پله مارپیچ مدنظر شما هم باید تحقیقات بیشتری انجام شود. در بحث اجرای ساختمان ها که به اذعان دولت ترکیه فساد صورت گرفته است.

 

تخلفی هم در بخش نظارت و طراحی انجام می گیرد؟
- در امر طراحی و نظارت قسمت سازه ای چون مسئولیت بسیار سنگینی است، تخلفی به آن صورت خیر. اگر هم بحث معماری باشد سازمان کمیته انضباطی دارد، و تخصصی توسط افراد خبره به تخلف ها رسیدگی می شود و بعضاَ باعث باطل شدن پروانه اشتغال مهندس شده است.

 

آیا بعد از فروریختن ساختمان متروپل حساسیت ها بیشتر شده است؟
- بله طبیعی است. از استان (نظام مهندسی، دادگستری، استانداری) به ما و شهرداری نامه زده اند که ساختمان های مهم و غیرایمن را مشخص کنید. ما هم تعدادی ساختمان را اعلام کردیم. وظیفه ما ارسال گزارش است. اجرا در وظیفه ما نیست. گزارش ما هم به شهرداری و  بعضی اوقات اداره کار و امور اجتماعی است.

 

بیشترین تخلفی که در شهر برازجان شاهد آن هستیم معمولاَ چیست؟
- پیشروی های غیرمجاز ساختمان، اجرای نمای سرامیک، اجرای نرده های سنگین غیراصولی


کلام پایانی:
- گلایه من بیشتر از مردم است.  بیشتر مراجعه کنندگان ما مالکانی هستند که تخلفی در ساختمان دارند و انتظار دارند مهندس ناظر چشم پوشی کند که این موضوع بیشترین دغدغه ما است، چون هیچکاری از این نظر نمی توانیم انجام بدهیم. به همین دلیل از ما معمولاَ ناراضی هستند کما اینکه اجرای صحیح ساختمان سودش فقط برای خود مالک و افرادی است که می خواهند در آن ساکن شوند.


کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1402/03/20 - 04:41
0
0
با سلام . چرا ایشان هم رییس نظام مهندسی شهرستان دشتستان هستند و از اونجا حقوق میگیرند و هم نماینده پیمان تعمیرات در شرکت گاز برازجان هستند و اونجا هم حقوق دریافت میکنند.
3. ناظر بنیاد مسکن هم هستند و از اونجا هم حقوق دریافت میکنند .
یا باید پست ریاست را داشته باشند یا بقیه کارها .
1401/12/29 - 16:13
0
0
👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻
1401/12/23 - 03:21
0
2
احسنت بر مهندس صابری
آرزوی سلامتی برای شما عزیز متعهد و باایمان
مسیرتان پراز موفقیت🙏🏻
1401/12/11 - 19:55
0
3
درود و سپاس فراوان و خسته نباشید خدمت مهندس صابری عزیز و پرتلاش
1401/12/10 - 08:47
0
4
سلام و خسته نباشید خدمت مهندس صابری از جوانان تحصیلکرده و باصداقت این آب و خاک . واقعا باید قدردان چنین جوانانی باشیم که هدفشان خدمت خالصانه است . به امید اینکه ایشان را در مناصب بالاتر ببینیم . فردی باتقوا و بسیار متین 🌹🌹
1401/12/10 - 00:10
0
4
سپاس خدمت مهندس صابری ،تقریبا همه دغدغه های مهندسین تو این شرایط بد همین هست، اما چه باید کرد راه گریزی نیست انشااا که اوضاع برای همه جامعه بهتر بشه هم از نظر فرهنگی و هم اقتصادی رشد صورت بگیره .ممنونم
1401/12/09 - 23:33
0
4
خداقوت به مهندس صابری عزیز و زحمتکش
خداوند به شما سلامتی و عمر باعزت عطا کند🙏
1401/12/09 - 11:20
0
4
درود بر مهندس دوست داشتنی خواهشا به مالکین بفرمایید انتظار بی جا از ما نداشته باشند واقعا ازار دهنده است
1401/12/09 - 10:28
2
4
با آرزوی سلامتی و سربلندی روزافزون برای مهندس عزیز
1401/12/08 - 23:23
0
4
بسیار عالی. موفق و سربلند باشید
1401/12/08 - 11:09
0
5
مصاحبه بجا و مفیدی بود.
ممنون از شما بزرگواران و جناب اقای مهندس صابری.درواقع یکی از نکات خیلی مهمی که اقای مهندس اشاره کردند توقع مالکان از ما مهندسین ناظر میباشد.امیدوارم با خواندن این مصاحبه به مسئولیت پذیری بالا و حساس ما پی برده باشید ودیگر شاهد اینگونه درخواست ها نباشیم.
1401/12/08 - 10:58
0
6
باسلام و عرض خسته نباشید
ما واقعا برای ادامه راه خدمت رسانی به مردم عزیز دشتستان نیاز به نیروی جوان و کاربلد چون آقای مهندس حمیدصابری داریم.خدافوت به ایشان و تمامی نیروهای تازه نفس و خداشناس
موفقیت و سربلندیتان بیش باد
1401/12/08 - 10:53
0
5
باسلام و درود
بنده چندماه پیش به اداره نظام مهندسی برازجان مراجعه کردم نیاز به راهنمایی و کمک داشتم که اقای جوانی با راهنمایی و و کمک خالصانه باعث پیشرفت کار من شدند.با خوندن ابن خبر متوجه شدم که ایشون آقای صابری بودند
خداوند به ایشان عمر باعزت بدهند
1401/12/07 - 22:31
0
4
درود بر مهندس صابری سربلند و موفق باشید
1401/12/07 - 22:26
0
6
درود بر مهندس همیشه دلسوز
1401/12/07 - 22:12
0
7
سلام
بسیار مفید و ارزنده بود
ممنون که حرف دل ما مهندسین رو زدین👏🏻
1401/12/07 - 21:54
0
6
خدا قوت عرض میکنم خدمت شما جناب آقای مهندس صابری عزیز ،آرزوی موفقیت سربلندی دارم ، مانا باشید.
1401/12/07 - 12:43
0
6
باسلام و خسته نباشید به شما و جناب مهندس صابری
عالی بود👍🏻
1401/12/07 - 12:42
0
6
درود بر جناب مهندس صابری دلسوز، توانا و زحمت کش
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • رئیس دادگستری و دادستان جدید دشتستان معارفه شدند+تصاویر
 • خاطراتی از اولین روزهای جنگ/ تکاوران ارتش اولین مدافعان خرمشهر/ به اسارت گرفتن یک خانم سروان مصری
 • جشنواره نقاشی «کودک ِ آتش نشان در برازجان / تصاویر اتحاد خبر
 • مانور مقابله با حریق در شهر برازجان/ تصاویر اتحادخبر
 • دبیر جدید هیات تیراندازی شهرستان دشتستان معارفه شد
 • مانور مقابله با حریق در شهر برازجان / تصاویر اتحاد خبر
 • مواضع شاذ دبیر
 • همایش بزرگ «ایمنی و آتش نشانی»در برازجان برگزار شد / تصاویر اتحاد خبر
 • دنیایِ دِه!!!(۱۸)
 • گردشگری یکی از بزرگ ترین محرک های اقتصادی قرن حاضر است/ ثبت جهانی کاروانسرای مشیر در جذب گردشگر موثر است
 • پِلوِردِه ... ویژه‌ی هفته جنگ
 • پیام تبریک سرپرست شهرداری دالکی بمناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس و شروع بهار علم و دانش
 • استوری بهنوش بختیاری درباره بیماری مستانه مهاجر
 • ظهور اسلام در ایران و رواج آن به دیگر کشورها
 • باند سارقان سیم وکابل برق و مخابرات در دشتستان منهدم شد
 • شهردار جدید دالکی انتخاب شد
 • تصاویر «اتحاد خبر» از پیاده روی ولایت در برازجان
 • صفای پیاده روی اربعین / تصاویر اختصاصی اتحاد خبر
 • بازدید معاون وزیر جهاد کشاورزی از نخلستان های دشتستان/ تصاویر اتحاد خبر
 • رئیس دادگستری و دادستان جدید دشتستان معارفه شدند+تصاویر
 • خاطراتی از اولین روزهای جنگ/ تکاوران ارتش اولین مدافعان خرمشهر/ به اسارت گرفتن یک خانم سروان مصری
 • مستمرا روزهای جبهه را زندگی میکنم/ در شب عملیات گلوله مستقیم به دستم خورد ولی ادامه دادم/ راننده های لودر که همه یکی یکی شهید شدند
 • پیش‌بینی همتی از روند تورم تا پایان سال ۱۴۰۲
 • دختر و پسر برازجانی در فینال مسابقات سنگنوردی سالنی کشور/ تصاویر
 • ۷۴ ضربه شلاق برای مهندسی که حجاب از سر برداشت/ نام خانم و جزییات حکم
 • برازجان آن سالها
 • شهرداری برازجان با آمادگی کامل به استقبال پیاده روی بزرگ ولایت می رود
 • مهاجران افغانستانی باید به کشور خودشان بازگردند
 • 🎥ویدیو/ داریوش ارجمند و بازیگران پیشکسوت در حال پذیرایی از زائران اربعین در عراق
 • دنیای ده!!!(۱۷)
 • .: مهدی حدود 2 روز قبل گفت: خاطره بسیار زیبایی بود ...
 • .: مصطفی بهبهانی مطلق حدود 2 روز قبل گفت: نتیجه بررسی کمیته انضباطی ...
 • .: آدینه حدود 2 روز قبل گفت: دست پسر من تومدرسه ...
 • .: آدینه حدود 2 روز قبل گفت: هرکسی از آموزش وپرورش ...
 • .: محمدحسین پدرپورواجارگاه حدود 3 روز قبل گفت: بسم الله الرحمن الرحیم ...
 • .: بدون نام حدود 3 روز قبل گفت: مدرسه های شهر نه ...
 • .: ق. مظاهری حدود 4 روز قبل گفت: درود بر جناب سروان ...
 • .: پرویز رئیسی حدود 5 روز قبل گفت: درود به حسین آقا ...
 • .: محمد حدود 5 روز قبل گفت: بسیار عالی بود استاد ...
 • .: محمد حدود 5 روز قبل گفت: قلمتان مانا استاد ...