امروز: سه شنبه 01 فروردين 1402
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 10 بهمن 1401 - 12:08

اتحادخبر: حجم موجودی آب ۲۰ سد مهم برای مصارف شرب و کشاورزی کشور از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه) تا ابتدای بهمن‌ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بین ۲۵ تا ۷۵ درصد کاهش داشته است و تنها یک سد کاهشی بیش از ۷۵ درصد را دارد. گرچه وضعیت بارشی کمی بهتر شده است، با این‌ حال هنوز اثر این بارش‌ها در وضعیت ذخایر سدها نمایان نشده و در مجموع...

 

اتحادخبر: حجم موجودی آب ۲۰ سد مهم برای مصارف شرب و کشاورزی کشور از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه) تا ابتدای بهمن‌ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بین ۲۵ تا ۷۵ درصد کاهش داشته است و تنها یک سد کاهشی بیش از ۷۵ درصد را دارد.
به گزارش اقتصادی ایرنا، گرچه وضعیت بارشی کمی بهتر شده است، با این‌ حال هنوز اثر این بارش‌ها در وضعیت ذخایر سدها نمایان نشده و در مجموع میزان ورودی آب به سدها با کاهش ۲۱ درصدی همراه است. علاوه‌ بر آن ۲۰ سد از مجموع سدهای مهم شرب و کشاورزی از ابتدای سال آبی جاری تا ۸ بهمن‌ماه هرکدام با کاهشی از ۲۵ تا ۷۵ درصد روبه‌رو شده‌اند و یک سد نیز کاهشی بیش از ۷۵ درصد را تجربه کرده است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، چاه نیمه‌های سیستان و بلوچستان از ابتدای سال آبی جاری تا ۸ بهمن‌ماه ۱۳۱ میلیون مترمکعب موجودی آب دارند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۶ درصد کاهش دارد. میزان پرشدگی چاه نیمه‌ها به ۹ درصد رسیده است.

همچنین در این مدت، سد ساوه در استان مرکزی با ۴۹ میلیون مترمکعب حجم مخزن ۵۶ درصد کاهش نسبت به پارسال دارد و درصد پرشدگی آن نیز ۱۸ درصد است.

بر پایه این گزارش، سد شهید رجایی مازندران ۳۴ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۶ درصد کاهش دارد که به معنای ۲۱ درصد پرشدگی است.

سد شمیل و نیان در استان هرمزگان با ۴۵ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۵۵ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال روبه‌رو شده است و درصد پرشدگی کنونی این سد ۴۵ درصد است.

در مدت یاد شده، سد تهم زنجان موجودی ۱۳ میلیون مترمکعب آب را ثبت کرده است که در مقایسه با زمان مشابه در سال آبی گذشته ۵۵ درصد کاهش نشان می‌دهد. میزان پرشدگی این سد هم ۱۵ درصد است.

سد نهرین در خراسان جنوبی از ابتدای سال آبی جاری تا ۸ بهمن‌ماه یک میلیون مترمکعب حجم موجود آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۵ درصد کاهش‌یافته است. درصد پرشدگی فعلی این سد ۱۳ درصد است.

سد شهر بیجار گیلان نیز ۴۶ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۳ درصد کاهش‌یافته که درصد پرشدگی این سد هم ۴۴ درصد است.

سد طرق در خراسان رضوی از ابتدای سال آبی جاری تا ۸ بهمن‌ماه هفت میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۷ درصد کاهش نشان می‌دهد و درصد پرشدگی آن نیز اکنون ۲۲ درصد است.

سد دوستی خراسان رضوی هم ۱۹۰ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۶ درصد کاهش دارد و درصد پرشدگی آن ۱۶ درصد است.

موجودی آب در مخزن سد تنگوئیه سیرجان کرمان در حالی به رقم هشت میلیون مترمکعب رسیده است که این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۴ درصد کاهش دارد. درصد پرشدگی فعلی این سد هم ۲۱ درصد است.

سد اکباتان و آبشینه همدان گرچه اندکی بهبود وضعیت پیدا کرده، اما همچنان از وضعیت اسفناکی برخوردارند، به‌طوری‌که موجودی فعلی آب آن یک میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش ۴۳ درصدی را نشان می‌دهد. درصد پرشدگی این سد که پیشتر سه درصد بود تا ۸ بهمن‌ماه به چهار درصد افزایش‌یافته است.

موجودی آب در سد سفیدرود گیلان به رقم ۱۶۰ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۲ درصد کاهش داشته و میزان پرشدگی در حال حاضر این سد هم ۱۵ درصد است.

سد ۱۵خرداد در حوضه آبریز قم رود فقط ۴۹ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۱ درصد کاهش‌یافته است. میزان پرشدگی فعلی این سد نیز ۲۶ درصد است.

سد ایلام ۲۰ میلیون مترمکعب آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال با کاهش ۴۰ درصدی همراه شده و میزان پرشدگی فعلی آن نیز ۳۲ درصد است.

در این مدت، سد نسا کرمان هم با داشتن ۷۴ میلیون مترمکعب موجودی آب کاهش ۴۰ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال دارد.

موجودی آب در سد کرخه ۸۰۱ میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد. سد کرخه اکنون ۱۵ درصد پرشدگی دارد.

سد استقلال در استان هرمزگان هم در مدت یاد شده با داشتن ۱۵۲ میلیون مترمکعب موجود آب نسبت به پارسال ۳۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد. درصد پرشدگی فعلی این سد هم ۶۳ درصد است.

سد سرنی در استان هرمزگان با داشتن ۲۷ میلیون مترمکعب موجودی آب نسبت به سال آبی پارسال ۳۷ درصد کاهش دارد و درصد پرشدگی فعلی آن هم ۴۴ درصد است.

سد شیرین دره در استان خراسان شمالی هم ۲۲ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش ۳۶ درصدی را نشان می‌دهد.

از ابتدای سال آبی جاری تا ۸ بهمن‌ماه سد کمال صالح استان مرکزی با ۳۱ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۳۰ درصدی نسبت به پارسال روبه‌رو است.

سد رودبال داراب در استان فارس تنها سدی است که با داشتن ۹ میلیون مترمکعب موجودی آب از ابتدای سال آبی جاری تا ۸ بهمن‌ماه با کاهش ۷۷ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال روبرو شده است و درصد پرشدگی فعلی این سد هم ۱۱ درصد است.

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • وداع باشکوه با حسین دهقان خبرنگار، مجری برجسته صدا و سیما/ تصاویر اتحاد خبر
 • تقدیر از معاون بازنشسته اداره ثبت اسناد و املاک دشتستان/ تصاویر
 • مهندس یک مدل ذهنی و رفتاری خاص است/ مردم از مهندس ناظر انتظار چشم پوشی نداشته باشند
 • آیا حسادت در زنان و مردان به یک اندازه است؟
 • گزارش تصویری: حضور رئیس جمهور در مصلای جمعه برازجان
 • بازدید وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از آثار باستانی و ابنیه تاریخی دشتستان/ تصاویر اتحاد خبر
 • روایتی از لحظه انفجار و جانبازی/ ماجرای شهیدی که چند روز قبل از شهادت در قبر خودش خوابید
 • 🎥ویدیو/مجری و خبرنگار بوشهری تشییع شد
 • نگاهی به داستانِ فتحِ «کوهْ قلعهٔ» گیسکان
 • فوتسال ایران و فرصت انتقام از ژاپن/ خاطره تلخ کویت پاک می‌شود؟
 • گزارش تصویری / عملیات نصب اِلمان شاعر، فیلسوف، منجم و ریاضیدان نامی ایران حکیم خیام نیشابوری در شهر برازجان
 • سخنی با طالبان وطنی
 • بیش از هزار میلیارد تومان در حوزه آب دشتستان کار در حال انجام است/ افتتاح کارخانه بزرگ تولید مواد آرایشی و بهداشتی در سفر رییس جمهور
 • همراه سرای خیر ساز بیماران بیمارستان شهید گنجی برازجان با حضور وزیر بهداشت افتتاح شد/ گزارش تصویری
 • وکیل مردم اید یا ولی مردم؟
 • .: تاد حدود 2 روز قبل گفت: چقدر لذت می برم ...
 • .: رضایی حدود 2 روز قبل گفت: درود به روح بلند ...
 • .: عبدالهی حدود 2 روز قبل گفت: اتحاد جنوب در هر ...
 • .: پاسخ علی حدود 3 روز قبل گفت: جناب علی دولت مورد ...
 • .: قایدی حدود 3 روز قبل گفت: روح مرحوم اتابک زاده ...
 • .: علی حدود 4 روز قبل گفت: آقای پاکزاد به کجا ...
 • .: معلم بازنشسته حدود 4 روز قبل گفت: همیشه اولین ها مهم ...
 • .: احمد خواجه حسنی حدود 5 روز قبل گفت: به فرموده شاعر مبادا ...
 • .: اسپندیار حدود 5 روز قبل گفت: درود بر دکتر فولادی ...
 • .: یاسر حدود 6 روز قبل گفت: درود بر دکتر فیاض ...