امروز: پنجشنبه 20 بهمن 1401
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 05 بهمن 1401 - 08:19

اتحادخبر: مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه سفر خود به استان بوشهر امروز در نشست با جمعی از واحدهای فناور و دانش بنیان و مسئولان پارک علم و فناوری خلیج فارس، دغدغه‌های آنها را شنید و تازه‌ترین برنامه‌های وزارت صمت و ایده‌های توسعه بازار را با آنها در میان گذاشت گذاشت.

 

اتحادخبر: مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه سفر خود به استان بوشهر امروز در نشست با جمعی از واحدهای فناور و دانش بنیان و مسئولان پارک علم و فناوری خلیج فارس، دغدغه‌های آنها را شنید و تازه‌ترین برنامه‌های وزارت صمت و ایده‌های توسعه بازار را با آنها در میان گذاشت گذاشت.

به گزارش ایرنا، پارک علم و فناوری خلیج فارس ( بوشهر) در سال ۸۶ بنیان گذاشته شد؛ اکنون این مجموعه دانشی علاوه بر پارک، ۶ مرکز رشد علم و فناوری درشهرهای بوشهر، گناوه، دشتستان، دشتی، کنگان دارد و بیش از ۱۵۰ واحد فناور در آن مستقر است.

پارک علم و فناوری خلیج فارس و مراکز رشد وابسته به آن میزبان ۴۸ واحد دانش بنیان و ۱۲ واحد خلاق است و ۱۲ واحد فناور آن نیز در شرکت شهرک‌های صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی بوشهر مستقر هستند.

سند توسعه دانش بنیان‌ بوشهر ۱۳ سال پیش و به عنوان نخستین سند کشور در این حوزه در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد تا این اتفاق میمون نوید بخش فردای روشن‌تر بوشهر با چراغ فروزان علم و دانش باشد؛ این سند ۹ حوزه مزیتی استان بوشهر را برای اولویت‌گذاری فعالیت دانش بنیان‌ تعریف کرده است.

صنایع دریایی مانند تولید شناور، تعمیر و صنعت فراساحل، حوزه انرژی و سرمایه‌گذاری در صنایع پایین دستی پتروشیمی‌ها، تعمیرات و فناوری هسته‌ای، حوزه شیلات و کشاورزی شامل توسعه صنعت آبزی‌پروری، گلخانه‌ها و نخیلات، توسعه سامانه‌های آبیاری نوین و تولید انواع بذر از اولویت‌های استان بوشهر برای توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان است.

بر این اساس گردشگری، تجارت، شهرسازی و آب شیرین کن، زیست فناوری دریایی، فناوری ارتباطات و کنترل آلاینده‌های زیست محیطی همچون فلرهای گازی از دیگر اولویت‌هایی برشمرده شده که که بهتر است محور توسعه دانش بنان بوشهر قرار گیرد.

در سالی که به نام "تولید، دانش بنیان، اشتغال‌آفرین " مزین شده، آمارها نیز خبرهای خوشی از پارک و مراکز رشد علم و فناوری بوشهر دارند؛ آن گونه که رئیس پارک علم و فناورزی خلیج فارس در ابتدای این نشست اعلام کرد حجم فروش واحدهای فناور و دانش بنیان مستقر در این مجموعه در سال گذشته بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان بوده و اشتغالزایی نیز در این پارک بیش از آنچه برای امسال تعهد داشته، در ۹ ماهه محقق شده است.

ابوالحسن رزمی نیا اعلام کرد: پارک علم و فناوری خلیج فارس تعهد داشته تا پایان امسال ۴۸۶ شغل جدید ایجاد کند که تا پایان آذر ماه ۵۰۵ نفر اشتغالزایی آن در سامانه رصد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت شده و تا پایان سال بیشتر هم می‌شود.

شمار شرکت‌های فناور و دانش بنیان بوشهر و دستاوردهای آنها در این حوزه‌های مزیتی شایسته توجه است اما همواره مساله اتصال به بازار فروش و رفع دانش بنیان‌ نیازهای استان در این حوزه‌ها مطرح بوده است.

اینفوگرافیک/ استقرار واحدهای فناور و دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر

 

مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت در سه روز اخیر نشست‌های آموزشی و هم اندیشی کسب و کار با صنعتگران و دانش بنیان‌های بوشهری برپا کرده تا برای بهبود این مساله ایده‌هایی در اختیار آنها بگذارد؛ هدف این است که در جهت گیری و اقداماتی هدفمند اثرگذاری دانش و فعالیت‌های دانش محور اثر گذاری بیشتری در رونق تولید استان بویژه در حوزه‌های مزیتی داشته باشند.

ایده‌های نو و دانش محور می‌توانند این ظرفیت‌های بومی را متحول کنند و چیزی شبیه انقلاب در خلق ثروت و اشتغال رقم بزند، ظرفیت‌هایی شگرف که بدون نقش آفرینی ایده‌ها، تا مرز نادیده گرفته شدن پیش می‌روند.

امیرحسین اسدی در ابتدای سخنان خود در دیدار با واحدهای فناور و دانش بنیان پارک علم و فناوری بوشهر به طور شفاف گفت که در رویکرد وزارت صمت دانش بنیان یعنی افزایش فروش، بهبود بهره‌وری و کیفیت و رضایتمندی مشتری؛ بنابراین فعالیت شرکت‌ها باید این مولفه‌ها را ارتقا دهد.

دوشنبه‌های فناورانه برپا کنید؛ جواب می‌دهد

مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت معتقد است که ۵۰ درصد از مشکلات واحدهای فناور و تولیدکنندگان کشور با ایجاد ارتباط میان خودشان قابل حل است؛ بسیاری از واحدهایی که می‌توانند در یک زنجیره تامین جای گیرند یکدیگر را نمی‌شناسند در حالی که نیازهای آنها با تهاتر و تبادل رفع می‌شود.

او توصیه کرد: دوشنبه‌های فناورانه در استان بوشهر برپا شود، به این شکل که از یک سو واحدهای فناور و دانشگاهیان و در سوی دیگر صنعت و مدیران صنعتی نشست‌های مشترکی ترتیب دهند.

اسدی با بیان اینکه این نشست‌ها باعث شناخته شدن نیازها و ظرفیت‌های ۲ طرف می‌شود، گفت: این طرح به طور پایلوت در خراسان اجرا شده و بسیار خوب جواب داده است.

تبلیغات خود را واگذار کنید؛ بازاریابی تخصص است

او در ادامه به واحدهای فناور بوشهری یادآور شد که کار شما تولید فناوری است، بنابراین به کار خود برسید و تبلیغات خود را به متخصصان امر بسپارید.

اسدی با بیان نمونه‌هایی از کارهای غیرحرفه‌ای که به فروش تولیدات دانش بنیان و فناورانه در سطح کشور ضربه زده، تاکید کرد: پیگیری مسائل حقوقی، بازاریابی و بازارسازی، تبلیغات و فروش همه تخصص هستند و باید به شرکت های خدمات کسب و کار سپرده شوند.

مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت از رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس خواست تا از شکل گیری شرکت‌های تخصصی خدمات کسب و کار حمایت کنند و سازمان‌ صمت نیز پشتیبان این شرکت‌ها خواهند بود تا به صنایع و تولیدکنندگان متصل شوند.

او با بیان اینکه چشم داشتن به حمایت‌ها و تسهیلات دولتی برای واحدهای نوپا و فناور"سم مهلک" است، به فناوران بوشهری گفت: اعطای تسهیلات برای هوشمندسازی و جهش تولید دانش بنیان ابلاغ شده اما خود را وابسته به این منابع نکنید.

پاتوق های کار آفرینی ایجاد کنید؛ "بسیاری از قراردادهای موفق در استخرها بسته می‌شود!"

اسدی تجربه موفق خود و تولید کنندگان پایتخت نشین در ایجاد پاتوق‌های کارآفرینی را با فناوران بوشهری در میان گذاشت و گفت: این پاتوق‌های ماهانه بسیار شلوغ و پر رفت و آمد شده و برکات بسیاری برای رونق کار تولید کنندگان داشته است.

او با بیان اینکه بسیاری از تولید کنندگان می‌توانند در زنجیره تامین یکدیگر قرار گیرند در حالی که از وجود یکدیگر مطلع نیستند، گفت: این نشست‌ها را می‌توان با کمترین هزینه‌ها برپا کرد و فایده‌های بسیاری از آن گرفت.

اسدی بر تقویت ارتباط جوانان فناور با صنعتگران و کارخانه‌داران استان تاکید کرد و به این گفته اشاره کرد که "بسیاری از قراردادهای پایتخت در استخرها امضا می‌شود!

دانش بنیان‌ها باید برای حل مشکلات حوزه‌های مزیتی بوشهر کاری کنند

حوزه‌های مزیتی استان بوشهر همواره برای توسعه صنعت و اشتغال دست کم در سخن، مورد توجه و تاکید قرار گرفته است؛ حوزه‌هایی که به اذعان کارشناسان این توان را دارد که نه تنها در بوشهر که در خطه جنوب کشور حتی یک جوان جویای کار را بیکار نگذارد.

مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز با تاکید بر این موضوع، اظهار کرد: نفت و پتروشیمی، دریا و آبزیان و خرما از مزیت‌های این استان است و باید صنعت را بر آنها متمرکز کرد و برای رونق آن زنجیره ارزشی تشکیل داد.

اما با این همه این حوزه‌ها هر یک با چالش‌هایی مواجه است که زمین گیرشان کرده است؛ نخیلات بوشهر یکی از این حوزه‌ها است که اسدی به وجود حدود ۶۰ هزار تن خرما در انبارهای استان اشاره کرد و گفت: دانش بینان‌ها، دانشگاه و صنعت باید فکری برای آن می‌کرد و اکنون نیز باید با طراحی مدل‌های فروش، بازاریابی، فرآوری و بسته‌بندی آن را چاره کرد.

پای سلبریتی‌ها به نشست هم اندیشی مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت و فناوران بوشهری هم باز شد و اسدی ایده استفاده از افراد معروف به عنوان سفیر خرما برای تبلیغات را طرح کرد.

او به تجربه موفق رونق فروش گلاب در کاشان با تبلیغات هوشمند اشاره و بیان کرد: هسته‌های پژوهشی برای رفع این معضل در بوشهر شکل گیرد و شرکت‌ها بر آن متمرکز شوند؛ صمت هم موظف است حمایت کند.

اسدی پیشنهاد تصویب یکی از زیست‌بوم‌های استان بوشهر مانند آبزیان و خرما در وزارت صنعت، معدن و تجارت را هم مطرح کرد و گفت که صمت از آن حمایت خواهد کرد.

مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: وزارت صمت امسال ۲۵ زیست بوم را تصویب کرده که هشت وجه اثر گذار آن از قبیل فرهنگسازی، بازار، موانع فروش، زیرساخت، سرمایه اجتماعی وجذب سرمایه، دانشگاه و قانون را در نظر گرفته است.

 

 

راهکار تازه صمت برای درمان واحدهای راکد و کم تولید

رکود، ورشکستگی یا تولید کمتر از ظرفیت اسمی از مواردی است که مسئولان صنعتی کشور به آن حساس بوده و به دنبال راهکاری برای بازگشت حرکت و رونق به چرخ دنده‌های تولید هستند.

آنطور که امروز مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت در جمع اهالی پارک علم و فناوری خلیج فارس اعلام کرد: وزارت صمت در حال ایجاد کنسپرسیوم‌هایی برای بازآفرینی کسب و کارها است؛ کنسرسیوم‌هایی که مانند پزشکی حاذق و زبردست می‌توانند به سرعت مشکل واحدهای راکد و کم تولید را تشخیص و آینده آنها را پیش‌بینی کنند.

به گفته اسدی این کنسرسیوم از یک ریش سفید و کار کشته تولید که کارخانه‌اش تولید و فروش بالایی دارد، یک هدایتگر کسب و کار و مدیران صنعتی تشکیل می‌شود و واحد تولیدی ورشکسته یا راکد در یک جلسه وضعیت خود را ارائه می‌کند تا مشکل تشخیص داده و چاره شود.

به کارگیری تجربه‌های نوین تولید در نسل چهارم و پنجم می‌تواند گره ‌گشای بسیاری از مشکلات باشد تا ضمن ایجاد اشتغال و تولید، با ایجاد قدرت رقابت پای حوزه‌های مزیتی بوشهر را به بازارهای جهانی بگشاید.

 

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • قابل توجه مسافران مسیر برازجان- شیراز
 • افتتاح و کلنگ زنی ۱۰ پروژه عمرانی در حوزه راهداری و حمل و‌نقل جاده ای همزمان با دهه فجر/ افزایش چند برابری اعتبارات و تعداد پروژه های راهداری دشتستان در یک‌ سال گذشته
 • «محله‌ی گرمسیری» کجاست!؟
 • آئین اختتامیه جشنواره رسانه ای ابوذر در استان بوشهر برگزار شد / تصاویر
 • مسابقات شناگران برازجانی به مناسبت دهه فجر برگزار شد
 • مسابقه تیراندازی با حضور جانبازان دشتستانی برگزار شد
 • نسخه اینترنتی هفته نامه اتحاد جنوب/شماره 1231
 • آغاز عملیات اجرایی ۱۴ پروژه عمرانی شهرداری برازجان در دهه مبارک فجر
 • طلاق به خاطر فراموش کردن تاریخ تولد و سالگرد
 • اگر فرزند مجردتان پیش شما زندگی می‌کند...
 • رتبه‌های ۱ تا ۱۰۰ کنکور سراسری بورسیه می‌شوند
 • شمار قربانیان زلزله در ترکیه و سوریه به ۴۳۷۲ نفر رسید
 • دستور رئیس‌جمهور کره‌جنوبی برای کمک به زلزله‌زدگان ایران و ترکیه
 • مادرانگی در کشورهای مختلف چه شکل و شمایلی دارد؟
 • سرنوشت تلخ ملی‌پوش ایرانی در زلزله ترکیه
 • بانوی هنرمند جوان دشتستانی درگذشت/ تصویر و جزئیات
 • رئیس جدید اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دشتستان معرفی شد/تصاویر
 • همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی در آب پخش / تصاویر
 • قابل توجه مسافران مسیر برازجان- شیراز
 • شوهر اول “هدیه تهرانی” با این خانم جذاب ازدواج کرد/ عکس
 • برگزاری جشنواره استانی هنرهای تجسمی فجر در برازجان / تصاویر اتحاد خبر
 • دیدار با خانواده نعمت اله شمسی جانباز معزز انقلاب در اولین روز از دهه مبارک فجر انجام شد
 • جمع آوری ١٩ متکدی سطح شهر برازجان/ تصاویر
 • دیدار با خانواده معزز شهید عباس سلیمی در اولین روز از دهه مبارک فجر انجام شد
 • فعالیت سامانه بارشی در استان بوشهر ادامه دارد
 • سکونت 3650 خانوار عشایر کوچ رو در شهرستان دشتستان/ بخش ارم رکورد دار پذیرش عشایر
 • تجدید میثاق کارکنان بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان با مقام شامخ شهدای گمنام برازجان / تصاویر
 • افتتاح و کلنگ زنی ۱۰ پروژه عمرانی در حوزه راهداری و حمل و‌نقل جاده ای همزمان با دهه فجر/ افزایش چند برابری اعتبارات و تعداد پروژه های راهداری دشتستان در یک‌ سال گذشته
 • «محله‌ی گرمسیری» کجاست!؟
 • آئین اختتامیه جشنواره رسانه ای ابوذر در استان بوشهر برگزار شد / تصاویر
 • .: زارع 1 روز قبل گفت: با احترام به نویسنده ...
 • .: راسخ 1 روز قبل گفت: از اتحاد خبر برای ...
 • .: مشتاق 1 روز قبل گفت: احسنت بر ارشاد و ...
 • .: هنرمند حدود 2 روز قبل گفت: دست جناب دکتر سعید ...
 • .: علی حدود 2 روز قبل گفت: احسنت از اقدامات شایسته ...
 • .: شولی حدود 3 روز قبل گفت: احسنت بر دولت واستاندار ...
 • .: شولی حدود 3 روز قبل گفت: ضمن عرض تشکر از ...
 • .: سعید حدود 4 روز قبل گفت: جم . حقوق کار ...
 • .: سعید حدود 4 روز قبل گفت: چرا حقوق کارگر آبفا ...
 • .: محمد حدود 4 روز قبل گفت: روحش شاد ...