امروز: سه شنبه 11 بهمن 1401
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 23 دي 1401 - 16:28

اتحاد خبر- احمد خواجه حسنی: اجازه دهید قانع نشویم، نتوان پذیرفت که شما آن روزها دردمند تأمین آب و محیط زیست بوده و دغدغه سلامت عمومی مردم دشتستان را داشتید.. احیاناً نسبت به بیکاری فزاینده و خانمان برانداز در دشتستان مسئولیتی متوجه شما نیست؟.. به یقین برای کاسه های وارونه دشتستان باران هم که باشی نمی توان کاری کرد...

دشتستان در پس افتادگی توسعه

احمد خواجه حسنی

مفروض بر اینکه توسعه را رشد تدریجی و پیشرفت روزافزون به انضمام افزايش ظرفيت های كمی و كيفی در ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی قلم داد کنیم در این بین به نظر می رسد هیچ فرد، قشر، فرهنگ یا قماشی مخالف توسعه یافتگی نبوده تا چوب لای چرخ این رویکرد جامعه پسند گذارند "بیکاز" انسان موجودی کمال طلب و فزون خواه است و طبیعت انسان، همراه رشد و طالب به بودی است.

توسعه اجتماعی در جوامع انسانی فرایندی از تغییرات منجر به به روزی و به زیستی شهروندان است، در شهرستان دشتستان، این دُرّ یتیم استان امّا به گواهِ واقع کاسه هایی وارونه در انتظار بارانند به همین سبب دشتستان به نوعی در ورطه ی پس‌افتادگی توسعه از نظر اجتماعی و ساختاری گرفتار شده و از این منظر در رنج و عذاب جمعی است.

در تعریف توسعه اجتماعی، بــه لحاظ اقتصادی و اجتماعی پربازده ترین سیاست ها و سرمایه گذاری ها منوط به مواردی است که به مردم بیشترین فرصت در بهره گرفتن از توانایی ها، منابع و موقعیت ها را می دهند و در نهایت عدالت اجتماعی را به منظور کاهش نابرابری‌ ها و توزیع‌ مناسب منابع رفاهی و خدماتی محقق می کنند.

با این مقدمه کوتاه وجه کلان یادداشت ملموس تر خواهد شد.

به اغلب احتمال این روزها خبر  اخذ مجوز دو پالایشگاه گچساران و کهگیلویه و وعده کلنگ زنی آنها را شنیده اید، افزون بر این سه سایت پتروشمی نیز در این منطقه در دست ساخت است.

حال به دشتستان برگردیم، همان جا که زخم زدن ها به پیکر نحیفش همچون گردش ایستادگی ناپذیر ستارگان همواره در جریان بوده و انگاری قصد توقف ندارد به این نشان که در سالیان اخیر فرصت احداث پتروشیمی دشتستان با جامه چاک دادن ها و بهانه تراشی ها از بین رفت تا سرآغازی بر واپس گرایی و پس افتادگی توسعه ی این کهن دیار باشد.

چگونه است که در اقصی نقاط کشور از جمله کویر و فلات مرکزی ایران آب مورد نیاز مجتمع های پالایشگاهی تأمین شد ولی در دشتستان با وجود مجاورت با خلیج فارس و با وجود بهره برداری از سد رئیسعلی و سد مخزنی در حال ساخت دالکی شما دغدغه تأمین منابع آب را داشتید ؟

اجازه دهید قانع نشویم، نتوان پذیرفت که شما آن روزها دردمند تأمین آب و محیط زیست بوده و دغدغه سلامت عمومی مردم دشتستان را داشتید بلکه دعوا فقط بر سر لحاف ملا بوده و بس !!!

در بحث آلایندگی مجتمع مگر استاندار وقت نبود که به صراحت اذعان داشتند این واحد، به مثابه نمونه مشابه در کشور لهستان تحت لیسانس (تکنولوژی پیچیده و پیشرفته) آلمانی فاقد فلر و شعله و دود می باشد؟!

شما که آن زمان دردمند سلامت عمومی مردم دشتستان بودید چرا در مقاطع بعدی برای فقدان واکسن کرونا که هر لحظه جان ده ها هزار نفر دشتستانی و چند ده میلیون ایرانی را تهدید می کرد تجمع برگزار نکردید؟

خردمندان توسعه یافته، آیا تأثیر محصولات تراریخته بر امنیت ملّی و عوارض و تبعات دهشتناکی را که از مصرف این گونه مواد غذایی در طول شبانه روز بر ما وارد می کند کمتر از آلایندگی یک مجتمع پتروشیمی است؟

چرا در این مقوله و دیگر مصائب همه شمول نگران سلامت عمومی نبوده و نیستید؟

احیاناً نسبت به بیکاری فزاینده و خانمان برانداز در دشتستان مسئولیتی متوجه شما نیست؟

هر چه از آن روزها بیشتر فاصله می گیریم این تناقضات رفتاری به روشنی و بی هیچ شبهه ثابت می کند برخی ها منافع شخصی و قبیله ای را به منافع و مصالح عمومی ارجح دانسته و مصالح بلند مدت دشتستان را قربانی منافع کوتاه مدت کرده تا عملاً تحولاتی رقم زده شود که عایده اش پس افتادگی توسعه در دشتستان باشد...

به یقین برای کاسه های وارونه دشتستان باران هم که باشی نمی توان کاری کرد.

برخی مردمی که حقایق زندگی را ندانست و سود و زیان خود را نشناخت، ناگزیر به کارهای بیهوده و زیان مند پردازد، بهره جویی از ثروت های خداداد کشور نتواند، به زیر دست بیگانگان افتد و درمانده و گرفتار شود.[۱]

پ ن:
۱_ احمد کسرویکانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1401/10/26 - 10:26
0
14
همونایی که باغ خودشون و ارث و میراثشون چم درواهی هست و هم مانع پتروشیمی شدن هم مانع بزرگراه. خون مردم گردن همونای که الکی رفتن مجلس. حق مردم دشتستان و سعداباد ووحدتیه و شبانکاره و خلیفه رو پایمال کردن والکی دارن جاده چم درواهی رو تعریض میکنن مث همون تعریض میاندشت تا مانع تکمیل اتوبان بشن. خدا نگذره از باعثش که اینهمه تصادف و خطر واستهلاک و مشکل حتی برای مردم ابپخشم داره که گرفتار ترافیکم و تریلی و اتوبوس و مرگ وتصادافاتن. عامو به فریادمون برسیناااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
1401/10/24 - 09:13
4
9
آقا شما معقولانه و با علم و آگاهی می نویسید من مطالب شما را کامل پیگیرم ولی چرا دقیق اشاره نمی کنید چه کسی باعث این عقب ماندگی شده ؟
بفرمائید مردم کدوم منطقه دشتستان را به عقب روندند
1401/10/23 - 17:41
2
12
درود بر جناب خواجه حسنی متاسفانه عده ای از مسئولان و مردم آبپخش با ایرادهای بنی اسراییلی مردم دشتستان را از احداث پروژه مهم پتروشیمی محروم کردند البته قبل از آن با همین افکار قومی قبیله ای خود احداث بزرگراه برازجان به گناوه را هم مسکوت گذاشته اند
پاسخ: انتشار این نظر به معنای تایید مفاد آن نمی باشد و صرفا نظر یکی از مخاطبان ارحمند اتحاد خبر است.
1401/10/23 - 16:36
2
12
آقا نان پدر و شیر مادرت حلالت
چطور میشه آب برای پتروشیمی تو کویر بره ولی برای دشتسون که چسبیده به خلیج فارس هست سد رییس علی را داره و سد دالکی هم در حال ساخته آب نیست
بهانه الکی باعث شده عقب بمونیم
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • برگزاری باشکوه یادواره سرداران و شهدای شهر دالکی/تصاویر اتحاد خبر
 • مزاحمت و شرارت جلوی یک دبیرستان دخترانه در برازجان
 • از تردد موتورسیکلت های سنگین در محور گندم ریز - برازجان جلوگیری شود
 • باشگاه کوهنوردی سهند برازجان به قله قلعه دختر تنگستان صعود کرد
 • پروژه ساخت بیمارستان ۱۷ شهریور برازجان دارای ردیف بودجه شد
 • درخواست کسبه و بازاریان از نماینده دشتستان
 • بازدید شهردار سعدآباد از پروژه نهضت ملی مسکن / تصاویر
 • آقای رئیسی، ما ناهار نخورده ایم!
 • تیم اتحاد دره بان جم بر فراز قله قهرمانی / تصاویر
 • رشد ۴۵ درصدی کانتینری در استان بوشهر /ایجاد جاده اختصاصی جاده چهار بانده بوشهر به برازجان به مجتمع بندری نگین
 • ۵١درصد اشتغال زایی در حوزه فنی و حرفه ای داشته ایم /استارت اولین مرکز تخصصی صنایع کشاورزی و نخیلات در دشتستان
 • اضافه شدن سه دستگاه خودرو حمل زباله به ناوگان خودرویی خدمات شهری شهرداری برازجان
 • جهاد تبیین از مطالبات مهم رهبر انقلاب است و باید همگان در این راستا گام بردارند
 • کاهش تخلفات در حوزه آرد و نان دشتستان/ نظارت‌ها تقویت شود
 • نسل کشی بدون تیر و تفنگ!
 • .: محسن 1 روز قبل گفت: سلام خسته نباشید خدمت ...
 • .: احسان حدود 3 روز قبل گفت: کاش مسعول خانه مشارکت ...
 • .: همشهری حدود 3 روز قبل گفت: اینم یه حرکت نمایشی ...
 • .: reza حدود 5 روز قبل گفت: خداییش این فرماندار چیزی ...
 • .: علی حدود 5 روز قبل گفت: درود....👌👌👌👌 ...
 • .: شولی حدود 5 روز قبل گفت: سلام و ادب حدمت ...
 • .: سلام حدود 6 روز قبل گفت: آقای دکتر با این ...
 • .: فرشته حدود 6 روز قبل گفت: احسنت به هوش و ...
 • .: رحیم گلچین حدود 6 روز قبل گفت: در برنامه ایران گردی ...
 • .: سلام حدود 6 روز قبل گفت: با این مبلغ اندکی ...