امروز: سه شنبه 11 بهمن 1401
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 19 دي 1401 - 09:21
اختصاصی اتحادخبر؛

اتحادخبر- احمد خواجه حسنی: کوتاه و جانکاه، بدانید "دگر بار خروس اقبال دشتستان رمید" و به سیاق گذشته فرصت از کف دادیم، در پرداختن به این موضوع و در بیان این اتفاق هر آن کس که قلم را به جوهر لیقه اندود کند از درِ شرمندگی است. امروز معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد از اخذ مجوز دو پالایشگاه‌ گچساران و کهگیلویه خبر داد و...

پشت دشتستان را ما شکستیم

احمد خواجه حسنی:

کوتاه و جانکاه، بدانید "دگر بار خروس اقبال دشتستان رمید" و به سیاق گذشته فرصت از کف دادیم، در پرداختن به این موضوع و در بیان این اتفاق هر آن کس که قلم را به جوهر لیقه اندود کند از درِ شرمندگی است.

 امروز معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد از اخذ مجوز دو پالایشگاه‌ گچساران و کهگیلویه خبر داد و گفت: این پالایشگاه‌ها تا یک ماه آینده کلنگ‌زنی می‌شوند.

ظاهراً در خان هفتم، حاجت ها قاطی شده و تیری که از چله ی کمان آرزوها در دشتستان رها شده بود کمانه کرده و این بار در گچساران به هدف خورده به نحوی که پشت خمیده دشتستان را عملاً شکسته است.
اجازه دهید کمی به عقب برگردیم ... ، کلنگ زنی
چه اتفاق آشنایی !!!

مردم عزیز دشتستان ، روز چهارشنبه ۴ مرداد سال ۹۶ را یادتان هست؟ در فصل خرماپزون با فرضیه های دایی جان ناپلئونی و ایرادهای بنی اسرائیلی آشی پخته شد که مضرّات روغنش کل استان را درگیر کرد ، همان جا که از بخت بد دشتستان برپایی تجمع اعتراضی سرکوب نشد ! تا با کنشگری مدنی ظفرمندانه برخی هایمان شگفتی خلق شود و وزیر صمت وقت را انگشت به دهان متحیر علوم نافذ خود کنیم !

گچساران، دهدشت، کردستان و خرم آباد از صدقه سری مطالبه گری برخی از ما دشتستانی هاست که پالایشگاه شان راه اندازی شده!، آنها پیش پای وزیرِ کلنگ به دست، پلاکاردهای «پتروشیمی نمی‌خواهیم» ندارند ، آنها به امروز و آینده خود و فرزندانشان توسعه و آبادانی پیشکش کردند و به ما درس خِرد ورزی، همبستگی، وحدت و همراهی آموختند و ما ناخواسته برای اینان هزاران فرصت شغلی فراهم کردیم و همچنان با ابراز وجود بی پشتوانه ی آن روزمان چوب لای چرخ توسعه و عمران دشتستان گذاشتیم...
حبذا حکمت مرحبا به این نبوغ و خلاقیت ، چقدر خوبیم ما

 نفَسِ خروسِ اقبال دشتستان را ما گرفتیم و از این دیار راندیم به نحوی که همچنان در نوبت خواندن است و مجالی نمی یابد.
انصافاً امروزه برخی ها نسبت به اولین و آخرین کنش گری مدنی جنابشان چه نظری دارند؟

راستی فردای تجمع کدام یک از آنها که در آن روز ردای کارشناس محیط زیست را بر تن کرده و دغدغه تأمین آب و مسیر پساب صنعتی داشتند ، پیگیر اخذ تائیدیه محیط زیست این طرح شدند ؟
چه کردید با دشتستان ؟

اتخاذ رویکردی که آن روز کذایی در پیش گرفتید شاید مصداق جمله ای منتسب به مرحوم شریعتی باشد (برای کوبیدن یک حقیقت، خوب به آن حمله مکن، بد از آن دفاع کن) و شما آن روز بد دفاع کردید.

در فرار سرمایه گذار بی نظیر عمل کردید.
در ترجیح منافع شخصی و بیله ای به منافع جمعی شاهکار آفریدید.
در کاهش نرخ بیکاری و رفع این معضل خانمان برانداز در دشتستان و تبعات دهشتناک قابل پیش بینی هایش کولاک راه انداختید.

چگونه حسرت خود را برای محرومیت های خود تحمیلی که بر دشتستان وارد نموده پنهان کنیم ؟

بیش از یک دهه از مصوبه هیأت دولت در خصوص مجوز احداث پتروشیمی دشتستان می گذرد ، گویا کار تا جایی پیش رفته که موافقت نامه تخصیص خوراک مابین شرکت ملی نفت ایران و شرکت پتروشیمی دشتستان نیز منعقد گردیده بود، پروژه ی عظیم اقتصادی و صنعتی که به فعلیت رسیدنش انقلابی را در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهرستان و استان رقم تواند زد.
پتروشیمی دشتستان، نخستین واحد پلی‌استال ایران با ظرفیت سالانه ۳۰۰ هزار تن پلیمر، مجتمعی با ظرفیت تولید سالانه ۲۰ هزار تن در زمینه تولید پلاستیک خشک امروز در چه مرحله ای است؟ به راستی چه شد و چه کردیم با خودمان ؟
ناغافل سروده شیخ اجل در ذهنم افتاد، برو ای گدای مسکین و دری دگر طلب کن- که هزار بار گفتی و نیامدت جوابی

هرگز نپرسید در انبوه این برنامه ریزی های کلان، چرا دشتستان تا به این حد مظلوم و درمانده است و در محدودیت و محرومیت، سر آن ندارد امشب که برآید آفتابی ؟

اشتباه کردیم ، هم آن زمان که بر سر جانمایی طرح احداث پتروشیم،  رگِ ناسیونالیستی گردنمان باد کرده بود بایستی فکر این روزها را می کردیم و به مراتب بهتر عمل می کردیم!!!

کمر دشتستان را ابتدا به ساکن تفرقه شکانده ، جایی که باید تجمع کنیم و فریاد دادخواهی سر دهیم، احدی حضور ندارد و در عوض جایی تجمع می کنیم که بوی فرصت سوزی اش تا سالیان سال مشام مان را خواهد آزرد.

در صدر تا ذیل فرآیند اخذ مجوز چنین طرح هایی یک فرمول و نظام مشخصی وجود ندارد و غالباً اعمال نفوذ، لابی و چانه زنی در سطح کلان است و از این حیث خدمات و زحمات بسیاری بر باد رفت.

اینجا دشتستان است ، همان جا که اتحاد ، انسجام و هم افزایی در ادبیات رفتاری باشندگانش ، تنها کلید واژه های فانتزی هستند که مصرف بی رویه ای دارند.

پشت دشتستان را ما شکستیم.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1401/10/22 - 11:25
0
4
جناب خواجه حسنی
جا داره رسانه های استان بیشتر به این موضوع بپردازند تا کسانی که در حق مردم دشتستان ظلم کردند مشخص شود و رسوا شوند
آفرین بر قلم شما
1401/10/19 - 15:27
0
7
در حالیکه میزان بیکاری در شهرستان دشتستان به طرز وحشتناکی بالاست مخالفت عده ای با احداث پروژه های صنعتی و پالایشگاهی دیگر به چه معناست؟ اگر مسئولان دشتستان امروز به فکر نباشند آینده این شهرستان با این وضعیت بیکاری جوانان مطمئنا بسیار تیره و تار خواهد بود..
1401/10/19 - 14:03
1
5
جناب خواجه حسینی درود
چرا اینقدر در پرده و لفافه سخن می رانید؟
چرا صراحتا نمی گویید در آن روز کذايی اهالى و مسئولان بخش آبپخش با قایم شدن پشت‌ یک نهاد به اصطلاح مردمی زیست محیطی دشتستان آمدند تا مانع از کلنگ زنی‌ پتروشیمی شوند تا بخیال خود با پیشنهاد مکان "بند محمد عبدالله" و تغییر محل احداث آن اولا پتروشیمی در محدوده بخش آبپخش باشد(نه الزاما مکانی که مرز مشترک سه بخش آبپخش، سعدآباد و شبانکاره باشد) دوما نیروی‌ انسانی‌ آن صرفا از آبپخش تامین شود و ثالثا حق آلایندگی و زیست محیطی آن صرفا در توسعه و عمران شهر آبپخش هزینه شود؟


آری چنین بود که محل احداث پتروشیمی دشتستان که در آن دورنمای بهره مندی هر سه بخش شمالی دشتستان از مزایای استخدام نیروی کار و حق آلایندگی بصورت کاملا متوازن و برابر لحاظ شده بود اما مورد اعتراض آبپخشی ها واقع شد که در نهایت همین نگاه جزیره نگری باعث شد تا خروس اقبال دشتستان بار دیگر بپرید.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • برگزاری باشکوه یادواره سرداران و شهدای شهر دالکی/تصاویر اتحاد خبر
 • مزاحمت و شرارت جلوی یک دبیرستان دخترانه در برازجان
 • از تردد موتورسیکلت های سنگین در محور گندم ریز - برازجان جلوگیری شود
 • باشگاه کوهنوردی سهند برازجان به قله قلعه دختر تنگستان صعود کرد
 • پروژه ساخت بیمارستان ۱۷ شهریور برازجان دارای ردیف بودجه شد
 • بازدید شهردار سعدآباد از پروژه نهضت ملی مسکن / تصاویر
 • آقای رئیسی، ما ناهار نخورده ایم!
 • رشد ۴۵ درصدی کانتینری در استان بوشهر /ایجاد جاده اختصاصی جاده چهار بانده بوشهر به برازجان به مجتمع بندری نگین
 • تیم اتحاد دره بان جم بر فراز قله قهرمانی / تصاویر
 • ۵١درصد اشتغال زایی در حوزه فنی و حرفه ای داشته ایم /استارت اولین مرکز تخصصی صنایع کشاورزی و نخیلات در دشتستان
 • اضافه شدن سه دستگاه خودرو حمل زباله به ناوگان خودرویی خدمات شهری شهرداری برازجان
 • جهاد تبیین از مطالبات مهم رهبر انقلاب است و باید همگان در این راستا گام بردارند
 • کاهش تخلفات در حوزه آرد و نان دشتستان/ نظارت‌ها تقویت شود
 • نسل کشی بدون تیر و تفنگ!
 • هشدار آئدس
 • .: محسن 1 روز قبل گفت: سلام خسته نباشید خدمت ...
 • .: احسان حدود 3 روز قبل گفت: کاش مسعول خانه مشارکت ...
 • .: همشهری حدود 3 روز قبل گفت: اینم یه حرکت نمایشی ...
 • .: reza حدود 5 روز قبل گفت: خداییش این فرماندار چیزی ...
 • .: علی حدود 5 روز قبل گفت: درود....👌👌👌👌 ...
 • .: شولی حدود 5 روز قبل گفت: سلام و ادب حدمت ...
 • .: سلام حدود 6 روز قبل گفت: آقای دکتر با این ...
 • .: فرشته حدود 6 روز قبل گفت: احسنت به هوش و ...
 • .: رحیم گلچین حدود 6 روز قبل گفت: در برنامه ایران گردی ...
 • .: سلام حدود 6 روز قبل گفت: با این مبلغ اندکی ...