امروز: سه شنبه 11 بهمن 1401
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 10 دي 1401 - 09:30
اختصاصی اتحاد خبر؛

اتحادخبر-امید دریسی:تیم اقتصادی دولت یکی پس از دیگری در حال کناره‌گیری‌ست که آخرین مورد به علی صالح‌آبادی رئیس کل بانک مرکزی رسیده و الزاماً بدین معنی هم نیست که متوقف به همین‌جا باشد! محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری نیز آن‌طور که باید به بازی گرفته نمی‌شود. همو که همواره نوک پیکان انتقادات‌اش متوجه دولت‌های قبل بود و هر بار خود را مکلف...

عزل رئیس کل، ماحصل نچیدن گلابیِ برجام روحانی!

امید دریسی:

تیم اقتصادی دولت یکی پس از دیگری در حال کناره‌گیری‌ست که آخرین مورد به علی صالح‌آبادی رئیس کل بانک مرکزی رسیده و الزاماً بدین معنی هم نیست که متوقف به همین‌جا باشد! محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری نیز آن‌طور که باید به بازی گرفته نمی‌شود. همو که همواره نوک پیکان انتقادات‌اش متوجه دولت‌های قبل بود و هر بار خود را مکلف به شرکت در انتخابات می‌دانست تا یک اقتصاددان بر صندلی ریاست در خیابان پاستور بنشیند. همو که با افتخار از عنوان پایان‌نامه‌اش با نظریه «پول و اعتبار» نام می‌برد و قرار بود واحد پول کشور را به قدرتمندترین واحد پول منطقه تبدیل کند به هر روی اینک معاون اقتصادی دولت متبوع خود است و می‌بیند آن چه را که باید ببیند.

این یادداشت کوتاه که به بهانهٔ برکناریِ محترمانهٔ رئیسِ کل بانک مرکزی و در قالب استعفاء اتفاق افتاده تنها یک نکته را بررسیده که به زعم نگارنده این یک نکته واضح‌تر از آن است که بدان پرداخته نشود.

نکته‌ای که البته بعید می‌دانم مورد توجه عموم مردم نیز واقع نشده باشد مترتب از نابسامانی در دیپلماسی و در رأس آن به نتیجه نرسیدنِ مذاکراتِ برجامی است و اکنون نارضایتیِ داخلی هم بدان اضافه شده است که جرقهٔ آن در هفتهٔ پایانی شهریور زده شد و البته مورد آخر محل این جستار نیست.

وقتی وزیر نفت دولت انقلابی و نه وزیر نفت دولت سازش‌گر از لزوم سرمایه‌گذاری ۸۰ میلیارد دلاری در حوزهٔ گاز سخن می‌راند آیا واقعاً تا این حد درک و تخمین این مسئله سخت است که بدون جذب سرمایه‌گذار خارجی نمی‌توان نسبت به نوسازی زیرساخت‌ها و مرتفع نمودنِ مشکلات کشور اقدام کرد؟ این که دیگر رئیس و وزیر دولت سابق نیست که چنین روی‌کردی پالس به دشمن قلمداد شود که خزانه خالی‌ست یا فلان و بهمان! این را دیگر وزیر مورد وثوق از تیم خودی گفته است. یا این که برای‌تان دشوار است برجامی که منتقدش بودید را مجدد با همان سبک و سیاق احیا کنید و بگویید به همان برجام روحانی بازگشته‌ایم؟ می‌گویند ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است اما تداوم عدم احیای برجام ایران را متحمل خسارات فراوانِ ناشی از فرار سرمایه و ایضاً عدم اطمینان از امنیت سرمایه‌گذار خارجی و ورود شرکت‌های بزرگ کرده است.

باری، گلابیِ برجامی که در اواخر دولت سابق با احیاء مجدد آن می‌توانست به برداشت شما برسد و اجازه داده نشد، اکنون تبدیل به ماهیِ برجامی شده و بدین معنی هم نیست که حتماً بتوان آن را گرفت یا این که هر وقت آن را از آب بگیرید تازه است! در مقام مقایسه و نتیجهٔ ذوق زدگی گلابیِ برجامِ روحانی همین بس که منجر به واردات هواپیما گردید و در دوران شما این ذوق زدگی معطوف به واردات خودرو شده است!

این سیاههٔ کوتاه به درازا کشید! نویسندهٔ این سطور البته در سال گذشته طی دو یادداشت در این تارنما با عنوان «پژواک صدای مردم در مورد برجام را بشنوید» و در تارنمای «عصر ایران» با عنوان «برجام، واس ماس!» مفصل بدان پرداخته و اختصاصی‌تر به این موضوع اشاره داشته که حقانیت کلمات در دسترس و منتشر گردیده است. جان کلام اما این که دولت‌مردان اگر برابر شعارهای انتخاباتی‌شان معتقد به حل مشکلات از طریق فرصت‌ها و ظرفیت‌های داخلی‌اند که سلمنا، ما نیز منتظریم مملکت را بدون تعامل با جامعهٔ جهانی و البته غرب، بدون برجام، بدون FATF و جدیداً بدون اصلاح در حکم‌رانی اداره کنید و نشان دهید که ما همواره در اشتباه بوده‌ایم. اگر هم در خلوت خود به این نتیجه رسیده‌اید که این‌چنین نیست و به این درک رسیده‌اید که برجام خوب است زودتر و هوشمندانه مملکت را به شرایط عادی برگردانید و شش‌دانگ این شرایطِ مطلوب را هم بنام خود بزنید و البته که نوش جان‌تان و دستاوردهای آن نیز گوارای همه‌مان. ما نیز تأییدتان می‌کنیم که شما مملکت‌دار، مملکت‌دان و مملکت‌دوست بوده و هستید و منافع ملی برای شما از هر چیز دیگری ارجح بوده و هست و هر آن چه صواب و ثواب است برای شماست و فقط شما خوبانِ عالمید!کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1401/10/16 - 12:51
0
1
در پاسخ به مخاطب گرامی با نام «علی»
برای انتقاد از عمل‌کرد دولت‌ها در قالب روزنامه‌نگاری چه تخصصی لازم است؟ ضمن این که نیازی نیست مشخص باشد که چه کسی گفته، مهم آن است چه گفته. روزنامه‌نگار وظیفه‌اش نوشتن و پرداختن به مسائل مختلف کشور است دیگر!
در ادبیات شما و هم‌فکران شما همین بس که در جواب یک یادداشت ۱۰۰۰ کلمه‌ای، تنها یک کلمه می‌گویید «محاکمه»! در واقع چیزی با عنوان پاسخ به یک یادداشت با یادداشتی دیگر از جانب شما و سپردن قضاوت به خوانندگان آن رسانه در تفکرات شما جایگاهی ندارد گویا!
1401/10/11 - 08:01
1
5
ابتدا این فرد ( امید دریسی ) را برای ما معرفی کنید تا بدانیم چه کاره است و چه تخصصی دارد؟
هشت سال با دولت محبوبتان از طریق برجام نافرجام کشور را به ورطه سقوط کشاندید و حالا مطالبه گر هم شده اید؟ برادر الان زمان محاکمه و پاسخگویی شماست نه مطالبه گری!
1401/10/10 - 16:54
0
1
👍👍👍👍👏👏👏
1401/10/10 - 15:43
0
2
درود و عرض ادب خدمت نویسنده محترم و مخاطبین عزیز.متاسفانه در کشور ما هم افزایی و اتحاد وجود ندارد و فقط دو رنگ وجود دارد ،سیاه یا سفید،به هیچ‌وجه نمی‌پذیریم که ممکنه مخالف ماهم چیزی میداند
1401/10/10 - 12:57
3
2
درود بر شما و قلم مبارکتان
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • برگزاری باشکوه یادواره سرداران و شهدای شهر دالکی/تصاویر اتحاد خبر
 • مزاحمت و شرارت جلوی یک دبیرستان دخترانه در برازجان
 • از تردد موتورسیکلت های سنگین در محور گندم ریز - برازجان جلوگیری شود
 • باشگاه کوهنوردی سهند برازجان به قله قلعه دختر تنگستان صعود کرد
 • پروژه ساخت بیمارستان ۱۷ شهریور برازجان دارای ردیف بودجه شد
 • بازدید شهردار سعدآباد از پروژه نهضت ملی مسکن / تصاویر
 • آقای رئیسی، ما ناهار نخورده ایم!
 • رشد ۴۵ درصدی کانتینری در استان بوشهر /ایجاد جاده اختصاصی جاده چهار بانده بوشهر به برازجان به مجتمع بندری نگین
 • تیم اتحاد دره بان جم بر فراز قله قهرمانی / تصاویر
 • ۵١درصد اشتغال زایی در حوزه فنی و حرفه ای داشته ایم /استارت اولین مرکز تخصصی صنایع کشاورزی و نخیلات در دشتستان
 • اضافه شدن سه دستگاه خودرو حمل زباله به ناوگان خودرویی خدمات شهری شهرداری برازجان
 • جهاد تبیین از مطالبات مهم رهبر انقلاب است و باید همگان در این راستا گام بردارند
 • کاهش تخلفات در حوزه آرد و نان دشتستان/ نظارت‌ها تقویت شود
 • نسل کشی بدون تیر و تفنگ!
 • هشدار آئدس
 • .: محسن 1 روز قبل گفت: سلام خسته نباشید خدمت ...
 • .: احسان حدود 3 روز قبل گفت: کاش مسعول خانه مشارکت ...
 • .: همشهری حدود 3 روز قبل گفت: اینم یه حرکت نمایشی ...
 • .: reza حدود 5 روز قبل گفت: خداییش این فرماندار چیزی ...
 • .: علی حدود 5 روز قبل گفت: درود....👌👌👌👌 ...
 • .: شولی حدود 6 روز قبل گفت: سلام و ادب حدمت ...
 • .: سلام حدود 6 روز قبل گفت: آقای دکتر با این ...
 • .: فرشته حدود 6 روز قبل گفت: احسنت به هوش و ...
 • .: رحیم گلچین حدود 6 روز قبل گفت: در برنامه ایران گردی ...
 • .: سلام حدود 6 روز قبل گفت: با این مبلغ اندکی ...