امروز: يکشنبه 23 مرداد 1401
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 10 مرداد 1401 - 14:08
دبیرکمیته ترویج تغذیه با شیر مادر بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان :

اتحاد خبر:دبیرکمیته ترویج تغذیه با شیر مادر و مسئول زایشگاه بیمارستان  شهید صادق گنجی برازجان  در مصاحبه با روابط عمومی بیمارستان شهید گنجی بمناسبت هفته تغذیه با شیر مادر گفت: شیر مادر کاملترین شیر بوده ودر شش ماهه اول تولد نوزاد تمامی نیاز های تغذیه ای کودک را برطرف میکند و حتی کودک به آب هم نیاز ندارد ...

تغذیه نوزاد با شیر مادرتا شش ماهگی ،تمام نیاز های تغذیه ای کودک را برآورده می کند

اتحاد خبر:دبیرکمیته ترویج تغذیه با شیر مادر و مسئول زایشگاه بیمارستان  شهید صادق گنجی برازجان  در مصاحبه با روابط عمومی بیمارستان شهید گنجی بمناسبت هفته تغذیه با شیر مادر گفت: شیر مادر کاملترین شیر بوده ودر شش ماهه اول تولد نوزاد تمامی نیاز های تغذیه ای کودک را برطرف میکند و حتی کودک به آب هم نیاز ندارد .
سکینه کفایی ضمن گرامیداشت هفته تغذیه با شیر مادر اضافه داشت: هر ساله دهم الی شانزدهم مردادماه بعنوان هفته جهانی تغذیه با شیر مادر نامگذاری شده و با ارئه شعار مخصوص همان سال سعی  در آگاهی دادن و مشارکت مادران و سازمان ها در زمینه ترویج تغذیه با شیر مادر بعنوان بهترین تغذیه در جهت ارتقاء سلامتی ،کاهش مرگ و میر و افزایش رشد و نمو کودکان می باشد .
کفایی شعار امسال(2022) هفته جهانی تغذیه با شیر مادر را، قدمی به جلو برای تغذیه شیرخوار با شیر مادر ،آموزش و حمایت عنوان کرد و افزود: شیر مادر همه مواد لازم برای رشد و نمو کودک را داراست و متناسب با تغییرات رشد کودک در زمانهای مختلف شیر دهی تغییر میکند و املاح و مواد آلی لازم برای رشد  را به بدن کودک می رساند .
وی شیر مادر را از نظر ایجاد ایمنی در کودک بی نظیر توصیف نمود و اشاره داشت: تمامی پادتن های ساخته شده در بدن مادر بر اثر مواجهه مادر با عوامل بیماری زا، از طریق شیر دهی به کودک منتقل شده ،لذا کودکان تغذیه شده با شیر مادر از سیستم ایمنی قویتری نسبت به کودکانی  که از شیر مصنوعی استفاده می کنند، برخوردارند .
دبیرکمیته ترویج تغذیه با شیر مادر و مسئول زایشگاه بیمارستان  شهید صادق گنجی برازجان در ادامه افزود: تغذیه نوزاد با شیر مادر موجب استحکام رابطه عاطفی بین مادر و نوزاد می شود و از نظر روانی  باعث کاهش استرس ،اضطراب ، خشونت و همچنین کاهش احتمال کودک آزاری توسط مادران  می شود .
کفایی شیر روزهای اول(کلستروم یا  آغوز) را بسیار مغذی و حاوی مواد مفیدی برای مقابله با بیماریها توصیف نمود وگفت: در مجامع علمی از  آن بعنوان  اولین واکسن کودک یاد می کنند .
وی همچنین در ادامه اظهار داشت: تغذیه با شیر مادر از بروز آسم، اگزما ، آلرژی و  بسیاری از بیماری های دیگر می کاهد و میزان ابتلا به چاقی در نوزادان تغذیه شده با شیر مادر  بسیار کمتر دیده شده است .
سکینه کفایی ضمن اشاره به  ضریب هوشی  بالاتر این کودکان اضافه کرد: شیر مادر همیشه تمیز و گرم است و پیوسته در دسترس کودک  است و همچنین میزان مرگ و میر ناشی از عفونت های گوارشی و بیماری‌های اسهالی در

بین شیرخوارانی که مستقیماً از شیر مادر استفاده می کنند تا ۲۵ برابر کمتر از شیرخوارانی است  که از شیر مصنوعی استفاده می کنند.
دبیرکمیته ترویج تغذیه با شیر مادر و مسئول زایشگاه بیمارستان  شهید صادق گنجی برازجان در مقام مقایسه شیر مادر با شیر مصنوعی گفت: در مقایسه با شیر مادر ،شیر مصنوعی  که معمولا از شیر گاو تهیه می شود فاقد سلول های زنده و عوامل ضد میکروبی است و میزان پروتئین و سدیم آن به حدی است که  حتی ممکن است برای دفع از کلیه شیرخوار مشکل ایجاد کند .
وی ضمن اشاره به سلامتی مادران شیرده نسبت به سایر مادران اظهار داشت: دیگرمزیت مهم شیردهی توسط مادر به نوزاد برای خود مادران می باشد و مادران شیرده معمولا دچار مشکلاتی از قبیل بیماریهای  سرطان پستان ،تخمدان و دهانه رحم کمتری می شوند و حتی برگشت وضعیت فیزیکی بدن مادر به وضعیت قبل از بارداری هم با سرعت بیشتری انجام می گیرد .
 سکینه کفایی در پایان یاد آور شد: بیمارستان  شهید صادق گنجی برازجان  از جمله بیمارستان  های دوستدار کودک است که با رعایت سیاست‌های ده گانه  ترویج تغذیه با شیر مادر و توانمند سازی پرسنل ماما و  همچنین مادران  باردار و زایمان کرده سعی در ارائه خدمات مطابق  استاندارد سلامت مادر و نوزاد وهمچنین  ترویج تغذیه با شیر مادردر راستای کاهش مرگ و میر کودکان  را دارد.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • .: دنیا دیده 1 روز قبل گفت: یکم: آن کو به ...
 • .: امیر.س 1 روز قبل گفت: اتش به اختیارهای امروزی ...
 • .: بهار حدود 3 روز قبل گفت: سیل زلزله و سایر ...
 • .: نظام حدود 3 روز قبل گفت: تو هنوز دربند نظامی ...
 • .: علیرضا باباعلی حدود 3 روز قبل گفت: درود بر شما مثل ...
 • .: حسین حدود 3 روز قبل گفت: احتمالا نویسنده خودش آخر ...
 • .: روح اله مرادی حدود 3 روز قبل گفت: امید جان مثل همیشه ...
 • .: مهدی369 حدود 3 روز قبل گفت: از تو خونه پدر ...
 • .: مهدی حدود 3 روز قبل گفت: مُشت نشونه خَرواره!!! از ...
 • .: عاشقِ معلمی حدود 3 روز قبل گفت: واقعاً گل گفتی 🌺🌺👌👌 ...