امروز: شنبه 22 مرداد 1401
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 06 مرداد 1401 - 17:20
اتحاد خبر گزارش می دهد؛

اتحادخبر-زینب رنج کش: معمولا از اول تیرماه محصول خارک و از اول مردادماه رطب و از اول شهریورماه محصول خرما به تدریج از درختان نخل برداشت می شود و تا نیمه مهر تقریبا کار برداشت محصول خرما به پایان می رسد. امروز قیمت انواع خارک حدود 20 تا 25 هزار تومان و رطب دانه درشت کبکاب هر کیلو  35 تا 40 هزار تومان به فروش می رسد. آنها از قیمت عمده نیز گفتند:...

اتحادخبر-زینب رنج کش: خارک، رطب و خرما سه محصول شیرین و مقوی است که از درخت نخل برداشت می شود. باغداران و نخل داران پس از یکسال زحمت، محصولات خود را در تابستان برداشت می کنند.

 

 

به گزارش اتحاد خبر، معمولا از اول تیرماه محصول خارک و از اول مردادماه رطب و از اول شهریورماه محصول خرما به تدریج از درختان نخل برداشت می شود و تا نیمه مهر تقریبا کار برداشت محصول خرما به پایان می رسد. 

 

با شروع فصل برداشت رطب و نیم خون  در دشتستان، خبرنگار و عکاس اتحاد خبر به بازار شهر برازجان و مغازه های فروش این محصول در شهر دالکی رفتند تا گزارشی از وضعیت، تنوع و قیمت های خارک و رطب شهر دالکی و شهرستان دشتستان برای مخاطبان عزیز آماده نمایند.

 

به گزارش خبرنگار اتحاد خبر؛ در بازار برازجان سه نوع خارک یافت میشد، حاج باقری با قیمت 35 تا 40 هزار تومان، بریمی 20 تا 25 هزار تومان، جوزی 25 تا 28 هزار تومان، نیم خون نیز  بین 30 تا 35 هزار تومان است. تنها رطب یافت شده در بازار از نوع کبکاب بود که قیمت آن متغیر بین 40 تا 45 هزار تومان است.



سپس به شهر دالکی رفتیم در ابتدای شهر بازارچه کوچک صنایع دستی را می دیدیم که با انواع خارک آذین شده بود. وارد چند غرفه شدیم و از فروشندگان در مورد قیمت انواع خارک پرسیدیم که قیمت ها به این شرح بود: تا امروز خارک  آسیلی (سید علی) با قیمت بین 20 تا 25 تومان، حاج باقری 25 تا 30 تومان و بریمی حدود 25 هزار تومان در بازار یافت می شود.

تنها رطب یافت شده در غرفه های شهر دالکی، کبکاب با دانه های درشت و یکدست بود که با قیمت هر کیلو  35 تا 40 هزار تومان به فروش می رسید. آنها از قیمت عمده نیز گفتند: هر کیلو رطب را 28 تا 30 هزار تومان از باغدار خریداری میکنند.


با یک حساب سر انگشتی متوجه میشویم که در برازجان رطب کبکاب و حتی خارک با کیفیت کمتر و قیمت بالاتر نسبت به شهر دالکی در حال فروش می باشد.



سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی دشتستان در گفتگو با اتحاد خبر بیان کرد: ما در استان رتبه اول برداشت رطب را  کسب کرده ایم و هرساله از 120 هزار تن برداشت محصول باغات خود 5 درصد خارک، 15 درصد رطب و 80 درصد تولید خرما داریم.

محمدرسول صحراکار بیان کرد: خارک هایی که خاص منطقه دشتستان می باشد خارک های حاج باقری، برحی، مَکتیو، شیخالی، خوشخوار و محبوبی  است؛ که بین مردم مشهور و محبوب هستند.

وی افزود: رطب  شناخته شده در منطقه دشتستان عمدتاً کبکاب و شهابی است. رطب های دیگری مانند برحی و مکتیو هم  داریم اما شناخته شده نیستند.



محمد رسول صحرا کار افزود: 70 درصد رطب هایمان در دشتستان کبکاب است و بعد از آن شهابی را می شناسند.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی دشتستان اظهار داشت: قیمت عمده رطب کبکاب در بین باغداران بین 28 تا 30 هزار تومان است و در بین خرده فروشان نیز باید بین 35 تا 40 تومان بفروش برسد.

وی گفت: خارک ها باید بین 20 تا 25 هزار تومان باشید زیرا از باغداران به قیمت 15 تومن خریداری می شود و البته تمام قیمت ها بستگی به کیفیت محصولات نیز دارد.

 











کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • .: دنیا دیده 1 روز قبل گفت: یکم: آن کو به ...
 • .: امیر.س 1 روز قبل گفت: اتش به اختیارهای امروزی ...
 • .: بهار حدود 2 روز قبل گفت: سیل زلزله و سایر ...
 • .: نظام حدود 3 روز قبل گفت: تو هنوز دربند نظامی ...
 • .: علیرضا باباعلی حدود 3 روز قبل گفت: درود بر شما مثل ...
 • .: حسین حدود 3 روز قبل گفت: احتمالا نویسنده خودش آخر ...
 • .: روح اله مرادی حدود 3 روز قبل گفت: امید جان مثل همیشه ...
 • .: مهدی369 حدود 3 روز قبل گفت: از تو خونه پدر ...
 • .: مهدی حدود 3 روز قبل گفت: مُشت نشونه خَرواره!!! از ...
 • .: عاشقِ معلمی حدود 3 روز قبل گفت: واقعاً گل گفتی 🌺🌺👌👌 ...