امروز: سه شنبه 25 مرداد 1401
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 15 تير 1401 - 08:20
اختصاصی اتحادخبر؛

اتحادخبر-امید دریسی: این سیاهه بدان علت به رشتهٔ تحریر در می‌آید که گمانه‌زنی‌ها بین هواداران تیم استقلال بابت کنار گذاردن کاپیتان تیم‌شان به دلایلِ غیر فوتبالی تشدید شده و آنان در پی پشتیبانی از وریا برآمده‌اند. با توجه به حاشیه‌های اخیر و عدمِ دعوت از سوی باشگاه جهت تمدیدِ قرارداد با این بازیکن (تا لحظهٔ نگارش این یادداشت) و ایضاً حمایت هم‌تیمی‌های وریا از وی در ...

وریا تاوانِ چه را می‌دهد؟!

امید دریسی:

این سیاهه بدان علت به رشتهٔ تحریر در می‌آید که گمانه‌زنی‌ها بین هواداران تیم استقلال بابت کنار گذاردن کاپیتان تیم‌شان به دلایلِ غیر فوتبالی تشدید شده و آنان در پی پشتیبانی از وریا برآمده‌اند. با توجه به حاشیه‌های اخیر و عدمِ دعوت از سوی باشگاه جهت تمدیدِ قرارداد با این بازیکن (تا لحظهٔ نگارش این یادداشت) و ایضاً حمایت هم‌تیمی‌های وریا از وی در مصاحبه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، چنین گمانه‌ای را تقویت کرده است.
هدفِ این جستار پرداختن به توان و آمار فنیِ این بازیکن نیست. چندان که در ذیل می‌آید بحث بر سر نحوهٔ مواجهه با منتقد، خاصّه منتقدِ دل‌سوز است. خواه بازیکن فوتبال باشد، خواه صاحب منصب حکومتی یا مجری و یا هر شهروندی که در این مملکت زندگی می‌کند و به خاکش تعلق خاطر دارد.

شدتِ داستان وریا غفوری از مصاحبهٔ انتقادی در پایانِ بازیِ فوتبال بین تیم‌های «استقلال - فولاد» در اهواز شروع شد!

هر آن چه که در آن مصاحبه از زبانِ وریا جاری شد بیانِ دغدغه‌ها و مشکلات مردم بود و مگر بازگویی مشکلات و داشتنِ دغدغهٔ مردم بد است؟!
برای نویسندهٔ این سطور جای سوال است که اگر این‌گونه اظهارنظرها تا بدین حد گوینده را با پیامدهای احتمالی مواجه می‌سازد، پس آنان که در صف خدمت برای انواع انتخابات از ریاست‌جمهوری گرفته تا مجلس شورای اسلامی و شوراها و و و از بام تا شام دلیلِ احساس تکلیف خود را رفع مشکلات مردم بیان می‌کنند مرتکب خطا و گفتارِ ناصواب شده‌اند؟! یا این که صلاحیتِ بیانِ سخنانی از این جنس فقط در حوزهٔ اختیارات مسئولینی است که در زمانِ انتخابات احساس تکلیف می‌کنند؟!

اصلاً مگر خودِ مسئولان شبانه‌روز همین دغدغه را ندارند؟ دارند دیگر! پس چه تفاوتی دارد که از زبانِ کِه، کجا و چگونه جاری و ساری شود؟ مهم این است که وریا سخنانی گفته که مورد تأیید همهٔ مسئولان و مهم‌تر همهٔ مردم است.

در همه جای این کرهٔ خاکی فوتبال دایر است تا به نشاط جامعه بپردازد و خاصه موجبِ سرگرمی جوانان باشد، این‌جا اما به طُرُق مختلف فوتبال مسببِ قهر قسمتی از جامعه می‌شود! آن از کنار گذاردن برنامهٔ نود و مجریِ مردمی و محبوبش و متعاقباً سوق دادنِ ملتی به سوی شبکه‌ها و برنامه‌های ماهواره‌ای، این نیز از برخورد با بازیکنان و شخصیت‌های محبوبی نظیر حجازی‌ها، دایی‌‌ها و وریاها! در سطح کلان‌تر نیز که به واسطهٔ ضعفِ وزارت ورزش و عدم خصوصی‌سازی دو تیم پرطرفدارِ پایتخت، هوادارانِ این دو تیم همیشه دعوای‌شان داغ است که فلان دولت یا بهمان وزیر با شماست و به جای لذت بردن از فوتبال حرص‌شان آسمان هفتم است!

وریا می‌گوید: «هواداران ما با هزاران بدبختی بلیت را تهیه می‌کنند و ما را تشویق می‌کنند، در نتیجه ما باید زبان آن‌ها باشیم» آخر کجای این حرف بد است؟! او می‌گوید: «باید سعادتمند زندگی کنیم. این حق مردم ایران است که سعادتمند زندگی کنند» آیا این سخن برآمده از تفکراتِ سکولاریسم و دیگر ایسم‌ها و آب به آسیاب دشمن ریختن است؟!

چرا ما با ندانم‌کاری از هر موضوع پیش پا افتاده‌ای، مشکلی بزرگ می‌سازیم؟! زمانِ زیادی از غائلهٔ اسپری فلفل در مشهد نگذشته و اکنون نوبت بساط بعدی است! با عدم مدیریتِ صحیح یک روز «زنان و دخترانِ معترض» به ورود در ورزشگاه‌ها را تبدیل به نماد می‌کنیم و روزی دِگر «کاپیتان استقلال» را!
خسته نشدید از ساختن و به وجود آمدنِ نمادهایی که معلولِ مدیریتِ ناصواب‌تان در عرصه‌های مختلف خاصّه فوتبال است؟!

هر کس که دل در گرو این مردم و کشور و انقلاب دارد، اگر سخنی در دفاع از مردم گفت باید تکریمش کنیم عزیزش بداریم نه آن که چنان برخوردِ غیرحرفه‌ای صورت بگیرد که مردم فکر کنند چون از مشکلات آنان سخن به میان آورده با او چنان و چنین کرده‌اند!

کاپیتان محبوب آبی‌های پایتخت چندان که بالاتر آمد، صرفاً در قالب یک شهروندِ ایرانی پیرامونِ مسائل اجتماعی و مدنیِ مملکتی که در آن زندگی می‌کند صحبت کرده است. او که دغدغهٔ مسائل اجتماعی دارد برانداز نیست، معاند نیست، امپریالیست نیست، سلطنت‌طلب و تجزیه‌طلب نیست. دلسوز است، مسلمان است، ایران‌دوست است، جامعه و مملکتش را دوست دارد و بدان عشق می‌ورزد و به سهم خود تلاش می‌کند تا گوشه‌ای از کژی‌ها را تذکر دهد و الا او نیز می‌تواند همانند خیلی‌ها ساکت باشد زندگی‌اش را بکند و برایش هم مهم نباشد که در این مُلک چه می‌گذرد! روا نیست آن کس که دلسوز است برای نظراتِ دلسوزانه‌اش هزینه بدهد. دایرهٔ خودی‌ها را روز به روز تنگ‌تر نکنیم و بر منتقدین روز به روز نیافزاییم. هنر آن است که معاند را به مخالف، مخالف را به منتقد و منتقد را به موافق تبدیل کنیم نه بالعکس!

جان کلام این یادداشت این است که بگوییم مردمِ منتقد و معترض در هر صنف، از هر طیف، قوم و مذهب را بیش از پیش جذب کنیم و با اجتناب از برخوردهای قهری و سلبی افراد را رادیکال‌تر نکنیم.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1401/04/18 - 11:07
0
1
#وریا حذف شدنی نیست
1401/04/17 - 12:50
0
0
درود بر امید عزیز
این که از حاکمیت قانون رسیدیم به حاکمیت ایده‌ها و امیال شخصی اگرچه درد بزرگیه اما درد بزرگتر اینه که طی سالها و دهه‌های اخیر بدجور افتادیم در دام لجبازیهای بچه‌گانه و (جسارتم رو ببخشید) احمقانه! حالا معیارمون این نیست که چه حرفی زده میشه بلکه تمام ملاک و معیارمون شده اینکه چه کسی داره اون حرف رو میزنه! اونی که دلمون دوسش داره هر خزعبلی هم که بگه برامون حجته اما هرگز حاضر نیستیم حرف کسانی رو بشنویم که توی دایره‌ی آدمهای مقبولمون قرار نمیگیرن. این اوج فاجعه‌ست امید. نگاه کن ببین بعضی از طرفداران پرسپولیس چه انگ‌هایی به امثال وریا، مجیدی، حجازی و... میچسبونن و تمام تلاششون رو میکنن که ناک‌اوتشون کنن. متقابلن بعضی از استقلالیها چه حرفهای ناصوابی در مورد خوبانی همچون دایی و برخی از دیگر پرسپولیسی‌های باشرف میزنن. حرفهات کاملن صحیح و کلاما عین حق بوده و هست امیدجان اما از ماست که بر ماست. کاش میشد چند سالی کرکره‌ی بی‌اخلاقی رو توی مملکتمون پایین میکشیدیم و...بگذریم!
درود بر تو، بر قلمت و البته بر اتحادجنوبِ خوب 🌹🌹
1401/04/15 - 19:25
1
0
دلیل اصلی بدبختی مردم هستند همین سلبریتی های مولتی میلیاردر بودند که مردم را تشویق کردند که به حسن روحانی رای دهند تا دلار از 3 هزار به 32 هزار تومان برساند حالا مدعی زبان مردم شدند!
جای جلاد و شهید عوض نشود استاد!
1401/04/15 - 19:17
2
0
تاوان نیمکت نشینی پارسالش و البته یک جایگزین جوان و دونده و خوش تکنیک را میدهد به هیچی وصلش نکنیم.
1401/04/15 - 13:52
0
1
درود بر جناب دریسی
سخنت حق است حق یارت باد
1401/04/15 - 11:57
0
1
روز قلم بر امید خوش قلم مبارک/ چقدر زیبا و پر محتوا/ قلمت مانا امید دانا
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • آن سوی دیوار
 • تصاویر اتحاد خبر از عزاداری مردم برازجان در شب تاسوعا
 • تصاویر اتحاد خبر از مراسم شب تاسوعا در مسجد دلگشا برازجان
 • افتتاحیه نمایشگاه نقاشی زرین در برازجان / تصاویر اتحاد خبر
 • اختتامیه نمایشگاه نقاشی زرین در برازجان / تصاویر اتحاد خبر
 • تصاویر اتحاد خبر از عزاداری مردم برازجان در شب عاشورا
 • سامانه قدرتمند بارشی مانسون به زودی در استان بوشهر فعال می شود/ جزییات و هشدارها
 • تصاویر اتحاد خبر از نمایش بزرگ تعزیه عاشورا در روستای نظرآقا
 • تصاویر اتحاد خبر از مراسم شب عاشورا در مسجد دلگشا برازجان
 • تیم والیبال دختران زیر ۱۸ سال شریف برازجان نماینده استان بوشهر قهرمان کشور شد
 • تعزیه چهاربرج با هفتاد سال سابقه/ اهتمام ویژه در محافظت از قدیمی ترین سبک های تعزیه خوانی
 • درخشش نونهالان و نوجوانان دختر و پسر برازجانی بر تارک سنگنوردی استان
 • فردوسی از آغاز تا بی پایان
 • بانیان و تعزیه خوانان قدیم و جدید روستای جتوط/ مردم از سبک قدیم تعزیه بیشتر استقبال می کنند
 • برگزاری دوره مربیگری درجه ۳ آمادگی جسمانی بانوان در برازجان / تصاویر اتحاد خبر
 • .: دنیا دیده حدود 3 روز قبل گفت: یکم: آن کو به ...
 • .: امیر.س حدود 3 روز قبل گفت: اتش به اختیارهای امروزی ...
 • .: بهار حدود 5 روز قبل گفت: سیل زلزله و سایر ...
 • .: نظام حدود 5 روز قبل گفت: تو هنوز دربند نظامی ...
 • .: علیرضا باباعلی حدود 5 روز قبل گفت: درود بر شما مثل ...
 • .: حسین حدود 5 روز قبل گفت: احتمالا نویسنده خودش آخر ...
 • .: روح اله مرادی حدود 5 روز قبل گفت: امید جان مثل همیشه ...
 • .: مهدی369 حدود 5 روز قبل گفت: از تو خونه پدر ...
 • .: مهدی حدود 6 روز قبل گفت: مُشت نشونه خَرواره!!! از ...
 • .: عاشقِ معلمی حدود 6 روز قبل گفت: واقعاً گل گفتی 🌺🌺👌👌 ...