امروز: چهارشنبه 26 مرداد 1401
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 05 تير 1401 - 15:38
در جلسه مجمع سلامت شهرستان دشتستان مطرح شد:

اتحاد خبر : سومین نشست مجمع سلامت شهرستان دشتستان، صبح امروز یکشنبه با حضور مسئولان ذیربط در سالن اجتماعات فرمانداری با موضوع سبک زندگی سالم، ساماندهی سگ‌های بلاصاحب، مدیریت پسماند و سلامت روان، برگزار گردید. به گزارش خبرنگار اتحاد خبر، فرماندار دشتستان در این نشست گفت: ریاست ساماندهی پسماند را خود به‌عهده می‌گیرم...

اتحاد خبر -زینب رنج‌کش: سومین نشست مجمع سلامت شهرستان دشتستان، صبح امروز یکشنبه با حضور مسئولان ذیربط در سالن اجتماعات فرمانداری با موضوع سبک زندگی سالم، ساماندهی سگ‌های بلاصاحب، مدیریت پسماند و سلامت روان، برگزار گردید.


 

به گزارش خبرنگار اتحاد خبر، فرماندار دشتستان در این نشست ضمن گرامی‌داشت هفته قوه قضاییه عنوان کرد: اشتباه ما در ایران همواره این است که استراتژیک فکر نمی‌کنیم، مدیران ما ضمن این‌که دغدغه‌مند هستند و تکاپو دارند اما با افق دراز مدت به مسائل نگاه نمی‌کنند و کار نمایشی همواره بر کار اساسی چیرگی دارد و نتیجه آن بر حوزه سلامت این است  که از حوزه پیشگیری و مقدماتی عقب می‌افتیم و درمان جایگزین آن می‌شود و ما در ایران سالانه  853 میلیون بار به مراکز درمانی مراجعه می‌کنیم یعنی هر ایرانی 10و سه دهم در طول سال به مرکز درمانی مراجعه می‌کند. زیرا مواردی که سبب‌ساز بروز بیماری می‌شود به آن توجه نمی‌شود.

 

 

بنافی در ادامه سخنان خود افزود: مدیر در جمهوری اسلامی ایران باید نگاه راهبردی داشته باشد باید قبل‌ از این‌که به فکر احداث بیمارستان باشیم به فکر پیشگیری بیماری‌ها باشیم.
فرماندار دشتستان تاکید کرد:  ریاست ساماندهی پسماند را خود به‌عهده می‌گیرم این‌ موضوع مسئله‌ای است که شهرداری زیر بار مسئولیتش نمی‌رود.  
وی در پاسخ به یکی از حضارکه بیان کرد بودجه برای خرید ماشین‌آلات تفکیک پسماندهای شهرداری نیست افزود: این حرف شما را قبول ندارم چطور  شما در شورای تطبیق از من مصوبه می‌گیرید بابت کارهایی که اولویت زندگی مردم نیست اما نمیتوانید اولویت را روی نیازهای اساسی مردم بگذارید؟ چطور بودجه برای اولویت‌ها قرار نمی‌دهید؟ حتی بخش خصوصی همراه دستگاه‌ها آمادگی خود را اعلام می‌کنند اما اراده لازم را ندارید زیرا کار نمایشی را بیشتر از کار اساسی دوست دارید.

احمد بنافی گفت: مدیران ما پاسخ‌گوی اساسی حل مشکلات مردم نیستند. پسماند اولویت ماست و ازاین‌پس هر شهرداری که ما را همراهی نکند به مردم اعلام می‌کنیم که شهرداری آن منطقه با ما همکاری نمی‌کند و تبعات اجتماعی و سیاسی با خودشان است.

 

امام‌جمعه برازجان نیز در این نشست اظهار کرد: کرونا به ما آموخت سلامتی، نعمت بی‌همتایی است که اگر نباشد تمام فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی و مذهبی را تحت الشعاع قرار میدهد.

 


 حجت الاسلام حسن مصلح تصریح کرد: قاعدتاً پیشگیری آسان‌تر از درمان است اگر ما بتوانیم در بحث پیشگیری اقداماتی انجام بدهیم، به‌سلامت جامعه کمک کرده‌ایم. اگر تغذیه و سبک زندگی  سالم باشد در پیشگیری مؤثر است که متاسفانه  مشکلات معیشتی و اشتغال کاملاً پیوند دارد با مواردی که ذکر کردم.
وی بیان کرد: ما دغدغه مواد مخدر و دخانیات را داریم و این دغدغه هر روزه ما بوده‌است و باید از ریشه آن را مورد بررسی قرار بدهیم. مراکز توزیع دخانیات ما بیشتر از نانوایی‌های ماست. در این چند سال اخیر به بهانه‌های مختلفی ازجمله ایجاد اشتغال به آن‌ها مجوز داده شد و شیک‌ترین مغازه‌های استعمال دخانیات را در سطح شهرستان ایجاد کردند.
 امام‌جمعه برازجان اظهار داشت: ما بارها گزارش داده‌ایم و بررسی شده‌است که در این محل، علاوه بر استعمال دخانیات و قلیان  چیزهای دیگری نیز خریدوفروش می‌شود. ما نباید اجازه بدهیم توزیع مواد مخدر و دخانیات این‌گونه آسان و راحت باشد.
 وی افزود: یک زمانی در مساجد و حسینیه‌ها قلیان توزیع می‌شد ما همه بسیج شدیم و جلوی توزیع آن را گرفتیم.
 امام‌جمعه در مورد بازیافت پسماندها نیز اظهار کرد: مدتی قبل یک بخش خصوصی آمد پای کار و حاضر شد بدون گرفتن بودجه‌ای از دولت و ملت کار تفکیک پسماندها و زباله‌ها را انجام دهد و حتی پیشنهاد آورده‌ای هم برای دهیاری‌ها و شهرداری‌ها داشت و در کنگان نیز سابقه تفکیک و جمع‌آوری پسماندها را نیز داشت، ما هم آنها را به  فرمانداری و مسئولین وقت معرفی کردیم  ولی کسی استقبال نکرد و مجوزی به آن‌ها داده نشد و رسیدگی لازم صورت نگرفت.
 وی در ادامه صحبت‌های خود در مورد سگ‌های بلاصاحب گفت: ما پارک‌های سطح شهر را برای استراحت خانواده‌های آپارتمان‌نشین ساخته‌ایم اما محل تجمع سگ‌های بلاصاحب شده‌است و خانواده‌ها تا ساعت دوازده شب بیشتر نمی‌توانند آن‌جا استراحت کنند زیرا سگ‌ها به پارک می‌ آیند و تا صبح آن‌جا هستند و بسیار آلودگی ایجاد می‌کنند.
 حجت الاسلام حسن مصلح در پایان سخنان خودگفت: بحث سلامت روان بسیار نگران‌کننده است و باید دلایل افسردگی، خودکشی، بزه‌کاری و مشکلات را بررسی کرد.

رئیس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در خصوص پسماندها و شیرابه‌ها بیان کرد: شیرابه‌ها وارد خاک و آب دریا شده‌ است و باعث فرسایش خاک و آسیب به‌ سلامت مردم می‌شود.

 


عیسی صفوی در ادامه افزود: شیرابه پسماندها در یکی از شهرهای استان که به دلیل محدودیت نام نمی‌برم از یک مرکز صنعتی وارد کشت و زرع می‌شود و از آن‌جا یک بیماری پوستی رایج می‌شود و این‌ها دامن مردم و بیمارستان‌ها را می‌گیرد.

 

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اظهار کرد: ما نمی‌توانیم یقه شهرداری‌ها را بگیریم که چرا ماشین‌آلات تفکیکی زباله و پسماند ندارند زیرا تمام دستگاه‌ها نیاز به بودجه دارند که ممکن است nمیلیارد بودجه بخواهد و این از توان شهرداری‌ها خارج است و راهکاری که می‌توانیم ارائه کنیم  کمک گرفتن از مردم است.

 


 قاسم برجویی فرد در ادامه  گفت: برازجان شاخص بسیار بالایی در خودکشی بین شهرستان‌های استان دارد و این امر با آوردن روان‌شناس قابل رفع نیست زیرا باید عوامل محیطی و شرایط زندگی فرد مانند: مشکل معیشت وی اشتغال و خانواده‌اش را نیز در نظر گرفت.

 

رییس شبکه بهداشت در نشست امروز بیان کرد: چهار عامل تهدیدکننده سلامت دشتستان با اولویت‌بندی انتخاب‌شده است.


     


وی افزود:.عامل های تهدید کننده منتخب مردم  72 مورد بوده و ما از  بین این‌ها  با مشورت اندیشگاه، سبک زندگی سالم، ساماندهی پسماندها، ساماندهی سگ‌های بلاصاحب و اختلالات روان در سبک زندگی مورد بررسی قرار دادیم.
خویش دوست  اعلام کرد :  در طرح نظر سنجی که برگزار نمودیم 3152نفر پرسش‌نامه را تکمیل کردند.
شیوه زندگی سالم 1282رای ‪
سگ‌های بلاصاحب261رای
 فاضلاب  233رای که ‪           بنا به  اندیشگاه رد شد
 جمع‌آوری و دفع غیر بهداشتی پسماند215  رای
 افسردگی150 رای اوردند  که به‌ عنوان عوامل مؤثر بر سلامت اجتماعی  انتخاب شدند.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • آن سوی دیوار
 • تصاویر اتحاد خبر از عزاداری مردم برازجان در شب تاسوعا
 • تصاویر اتحاد خبر از مراسم شب تاسوعا در مسجد دلگشا برازجان
 • افتتاحیه نمایشگاه نقاشی زرین در برازجان / تصاویر اتحاد خبر
 • اختتامیه نمایشگاه نقاشی زرین در برازجان / تصاویر اتحاد خبر
 • تصاویر اتحاد خبر از عزاداری مردم برازجان در شب عاشورا
 • سامانه قدرتمند بارشی مانسون به زودی در استان بوشهر فعال می شود/ جزییات و هشدارها
 • تصاویر اتحاد خبر از نمایش بزرگ تعزیه عاشورا در روستای نظرآقا
 • تصاویر اتحاد خبر از مراسم شب عاشورا در مسجد دلگشا برازجان
 • تیم والیبال دختران زیر ۱۸ سال شریف برازجان نماینده استان بوشهر قهرمان کشور شد
 • تعزیه چهاربرج با هفتاد سال سابقه/ اهتمام ویژه در محافظت از قدیمی ترین سبک های تعزیه خوانی
 • درخشش نونهالان و نوجوانان دختر و پسر برازجانی بر تارک سنگنوردی استان
 • فردوسی از آغاز تا بی پایان
 • بانیان و تعزیه خوانان قدیم و جدید روستای جتوط/ مردم از سبک قدیم تعزیه بیشتر استقبال می کنند
 • بته جقه در فرهنگ ایرانی
 • .: ب زیارتی 1 روز قبل گفت: آقای خواجه حسنی به ...
 • .: پری سا دهقان 1 روز قبل گفت: برنامه با حضور اقای ...
 • .: سید حسن 1 روز قبل گفت: با عرض سلام خدمت ...
 • .: مهرافشار حدود 2 روز قبل گفت: فوق العاده منطقی و ...
 • .: باصولی حدود 2 روز قبل گفت: تو نه شما آداب ...
 • .: کازرونی حدود 2 روز قبل گفت: استاد عزیز قلمت مستدام ...
 • .: نامش مانا حدود 2 روز قبل گفت: روان مرحوم حسین کشاورز ...
 • .: علیرضا باباعلی حدود 3 روز قبل گفت: درود بر جناب بنافیان ...
 • .: علی حدود 3 روز قبل گفت: آقای لواسانی در نوشته ...
 • .: بهزیستی چی حدود 4 روز قبل گفت: این آمار از بیخ ...