امروز: سه شنبه 05 بهمن 1400
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 06 آذر 1400 - 10:17
اتحادخبر: طبق گفته مسئولان تولید و توزیع مرغ، قیمت این کالای اساسی از نیمه آذرماه با افزایش جوجه ریزی متعادل خواهد شد.

اتحادخبر: چند ماهی است که مرغداران گوشتی نسبت به عرضه جوجه یکروزه بالاتر از نرخ مصوب انتقاداتی دارند که هر یک از کارشناسان صنعت طیور دلایل خاصی برای این موضوع مطرح می کنند، اما تاثیر چشمگیر این افزایش قیمت بر نرخ تمام شده تولید و ایجاد بازار سیاه تنها به ضرر مرغداران گوشتی تمام شده است چرا که آنها به رغم افزایش هزینه های تولید ناگریز به عرضه مرغ زنده با نرخ مصوب هستند.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ بنابر آمارهای اعلامی مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی سودجویی ناشی از عدم همخوانی قیمت جوجه با نرخ مصوب ۷۲۰ میلیارد تومان است که این موضوع بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان زیان به مرغداران گوشتی وارد کرده است که عرضه جوجه از طریق سامانه بازارگاه می تواند راهی برای پایان دادن به بازار سیاه جوجه و سودجویی دلالان باشد.

 

این پایان ماجرا نیست چرا که بدنبال التهابات قیمت مرغ و گرانفروشی در سطح مغازه های خرده فروشی تحت تاثیر عوامل مختلف همچون اثر کالای جایگزین و کاهش جوجه ریزی، دولت برای تنظیم بازار تصمیماتی همچون واردات مرغ و کاهش قیمت مرغ منجمد به ۲۰ هزار تومان اتخاذ کرد، درحالیکه استمرار این سیاست می تواند به زیان تولید داخل تمام شود، هر چند بنابر اعلام دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد واردات مرغ متوقف شده است.

 

بسیاری از مسئولان صنعت طیور با افزایش جوجه ریزی از محل تولید داخل و تخم مرغ های نطفه دار وارداتی خبر از آرامش و ثبات بازار مرغ از ۱۵ آذر به بعد را می دهند که در شرایط کنونی که قیمت تمامی محصولات پروتئینی جهش چشمگیری داشته است، این موضوع می تواند منجر به حفظ این محصول در سبد خانوار شود‌ که امیدواریم مرغداران با جدی گرفتن توصیه های سازمان دامپزشکی مبنی بر رعایت پروتکل ها نگذارند بازار مرغ بار دیگر از ناحیه کاهش تولید زیان ببیند.

 

واردات ۷۵ هزار تن مرغ به کشور

حسن عباسی معروفان سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، گفت: سالیانه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن مرغ نیاز مصرفی کشور است، درحالیکه ۲ میلیون و ۵۰۰ تا ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن مرغ تولید می شود.

وی گفت: امسال در مقطعی که جوجه باید ریخته می شد، برای مدت زمان ۲ ماه جوجه ریزی مولد کم بود که در بازار تاثیرش را گذاشت که در نهایت به دلیل کاهش تولید مجبور به تامین مرغ از طریق واردات شدیم.

عباسی معروفان ادامه داد: با افزایش جوجه ریزی و عرضه مرغ از آذر دیگر نیازی به واردات از خارج نداریم.

به گفته این مقام مسئول، بنابر مصوبه قرار شد ۲۳۵ هزار تن مرغ وارد شود که بالای ۲۰۰ هزار تن کارهای اجرایی آن انجام شده و ۷۵ هزار تن تاکنون وارد و مابقی هم تا سقف مجوز وارد می شود‌.

وی گفت: تا چند هفته گذشته قیمت هر کیلو مرغ منجمد ۲۹ هزار تومان یود که بنابر بازدید معاون اول رئیس جمهور قیمت هر کیلو مرغ منجمد در راستای حمایت از مصرف کننده به ۲۰ هزار تومان کاهش یافت.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی ادامه داد: با توجه به عرضه مرغ منجمد به نرخ ۲۰ هزارتومان، ۲۳هزار مرغدار معترض هستند که گلایه آنها به جاست و حال با افزایش عرضه، واردات از این ماه قطع می شود‌.

 گرانی جوجه یکروزه ۷ هزار میلیارد تومان پول از جیب تولیدکننده مرغ گوشتی به یغما برد

برومند چهارآیین رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مادر تخصصی صنعت طیور، گفت: با توجه به شرایط تولید پیش بینی می شود که تا هفته اول آذر با کمبود عرضه گوشت مرغ روبرو هستیم که با این وجود انتظار کاهش قیمت مرغ تا پایان هفته اول آذر دور از ذهن است.

وی گفت: با توجه به اثر کالای جایگزین ناشی از کاهش قدرت خرید و گران بودن سایر محصولات پروتئینی، تقاضا برای خرید گوشت مرغ همچنان بالا و بیش از عرضه است.

چهارآیین گرانی سرسام آور جوجه یکروزه را علت اصلی کاهش قابل ملاحظه جوجه ریزی در اوایل مهر و کمبود عرضه مرغ در بازار اعلام کرد.

به گفته وی، در اقتصادی که تورم افسار گسیخته یکی از ابر چالش های آن می باشد و قیمت مولفه های تولید مرتب در حال افزایش و تغییر است، چطور می توان انتظار ثبات نرخ مرغ را داشت؟

چهارآیین قیمت منطقی هر کیلو گرم مرغ زنده درب مرغداری ۲۱ هزار تومان و مرغ گرم برای مصرف کننده ۳۱ تا ۳۲ هزار تومان اعلام کرد و گفت: عرضه با نرخ بالاتر اجحاف در حق مصرف کننده است.

این مقام مسئول ادامه داد: در حال حاضر قیمت هر قطعه جوجه یکروزه ۱۲ هزار تومان است که حدود سه برابر نرخ مصوب آن است و دولت در مقابل این جرم مشهود فقط سکوت کرده است که بسی جای سؤال دارد.

وی درباره آخرین وضعیت بازار نهاده های دامی گفت: علی رغم آنکه تامین نهاده توسط سامانه بازارگاه با تاخیر در حال انجام است، اما به هر حال وجود بازارگاه در این اوضاع و احوال شاهکار است.

وی گفت: افزایش بی رویه، غیرکارشناسی و غیرمنصفانه جوجه یکروزه بیش از یکسال است که به رغم‌هشدارهای مکرر، ادامه داشته و هیچ نظارتی بر آن‌ نیست‌.

به گفته وی، دبیر کارگروه تنظیم بازار، تعزیرات، سازمان حمایت ، وزارت جهادکشاورزی و نهادهای نظارتی که مسئول امنیت غذا هستند، باید پاسخگو باشند چرا که با استمرار روند افزایش قیمت جوجه پایان سال، گرفتار می شویم.

چهار آیین ادامه داد: در شرایط فعلی راهی جز عرضه جوجه یکروزه در سامانه بازارگاه نداریم چرا که گرانی جوجه رمقی برای ادامه فعالیت بسیاری از مرغداران گوشتی باقی نگذاشته و تاکنون ۷ هزار میلیارد از جیب تولیدکننده مرغ گوشتی به یغما رفته است و قطعا ادامه وضع موجود سبب ایجاد بحران در آینده نزدیک می شود.

تعادل قیمت مرغ از ۱۵ آذر در بازار

محمد علی کمالی سروستانی مشاور ارشد اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: با توجه به عرضه جوجه یکروزه بالاتر از نرخ مصوب، مکاتبات زیادی در ارتباط با ساماندهی بازار صورت گرفته که متاسفانه تاکنون اقدام عملی مشاهده نشده است.

وی گفت: فروشندگان جوجه یکروزه با قیمت های دلخواه اقدام به عرضه جوجه می کنند که با این وجود تمهیداتی در سامانه سماصط اندیشیدیم تا به نحوی بازار را مدیریت کنیم، اما متاسفانه واسطه هایی که در این جریان هستند، بازار سیاه کماکان ایجاد کردند.

کمالی سروستانی ادامه داد: بنابر آمار با احتساب جوجه های وارداتی بیش از ۱۲۵ میلیون قطعه جوجه ریزی در آبان صورت گرفته که با افزایش عرضه مرغ از ۱۵ آذر، بازار به تعادل می رسد.

مشاور ارشد اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: با توجه به افزایش قیمت جوجه یکروزه قرار بود سامانه ای اجرا شود تا معاملات جوجه همانند نهاده دامی در سامانه بازارگاه ساماندهی شود، هر چند به عنوان اتحادیه مرغداران گوشتی حاضر به سرمایه گذاری برای ایجاد سامانه هستیم و تنها این امر مستلزم اجازه مسئولان است تا با حمایت حاکمیت این امر را انجام دهند.

به گفته وی، برای تامین جوجه یکروزه تمهیداتی از قبیل افزایش سن پرورش گله های مادر و توسعه لاین آرین در دستور کار مسئولان است تا بتوانیم در حد امکان جوجه را تامین کنیم.

کمالی سروستانی گفت: عطش تولیدکننده مرغ گوشتی برای جوجه یکروزه از علل افزایش قیمت است که این امر در افزایش قیمت تمام شده تولید تاثیر بسزایی دارد.

وی ادامه داد: دولت بر مبنای جوجه ۶ هزار تومانی قیمت مصوب هر کیلو مرغ را ۳۱ هزار تومان اعلام کرده، درحالیکه با استمرار عرضه جوجه یکروزه به نرخ فعلی مرغداران به قیمت مرغ زنده معترض خواهند بود که با این وجود تجدید نظر در قیمت باید صورت گیرد‌.

مشاور ارشد اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: در حال حاضر مرغ های منجمد وارداتی با نرخ هر کیلو ۲۰ هزار تومان در حال توزیع است که این امر منجر به اعتراض مرغداران شده چرا که استمرار این روند به زیان تولید تمام می شود و همواره پایداری تولید را در معرض خطر قرار می دهد.

وی گفت: با توجه به افزایش عرضه مرغ از ۱۵ آذر در کنار مرغ منجمد انتظار می رود که بازار به ثبات برسد، هر چند قیمت کنونی مرغ بویژه مرغی که در شبکه توزیع می شود، گران نیست.

به گفته این مقام مسئول، با شیوع بیماری آنگارا، تلفات در برخی واحدهای مرغداری قابل توجه است چرا که بیماری آنگارا تلفات بالایی در ۳ تا ۴ هفتگی ایجاد می کند و از آنجا که واکسن به قدر کافی نیست، عمدتا باید موارد بهداشتی رعایت شود، در غیراین صورت اگر بیماری وارد گله ای شود ۷۰ تا ۸۰ درصد خسارت وارد می کند.

زیان مرغداران به ۸۰۰ میلیارد تومان رسید

حبیب اسداله نژاد مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: علی رغم افزایش قیمت مصوب هر قطعه جوجه یکروزه از ۴ هزار و ۲۰۰ تومان به ۶ هزار تومان، اما قیمت جوجه در بازار آزاد به ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان رسیده است.

وی گفت: بنابر آمار ۱۲۷ میلیون قطعه جوجه ریزی از محل تولید داخل و تخم مرغ های وارداتی صورت گرفته که این میزان کل نیاز بازار را پوشش می دهد.

اسداله نژاد ادامه داد: اتحادیه سراسری مرغداران آمادگی خود را اعلام کرده که کلیه جوجه ها با نرخ مصوب بدست تولیدکنندگان برسد و همواره وجه آن را قبل از تحویل جوجه به واحدهای مرغ مادر پرداخت کنند.

این مقام مسئول گفت: با توجه به افزایش قیمت جوجه یکروزه به مرز ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان، قیمت تمام شده ۹.۵ تا ۱۰ درصد برای مرغدار افزایش یافته است که بنابر محاسبات صورت گرفته این موضوع حدود ۸۰۰ میلیارد به مرغداران وارد کرده است.

به گفته وی، سودجویی ناشی از عدم همخوانی قیمت جوجه با نرخ مصوب ۷۲۰ میلیارد تومان است که امیدواریم سازوکاری برای جوجه تعریف شود تا تولیدکننده زیان نبیند.

اسداله نژاد گفت: با توجه به عرضه جوجه یکروزه بالاتر از نرخ مصوب پیشنهاد داده ایم که توزیع جوجه از طریق سامانه بازارگاه یا اتحادیه تعاونی ها انجام شود.

مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی در پایان گفت: با توجه به عرضه جوجه یکروزه بالاتر از نرخ مصوب، تاوان این موضوع را تنها مرغداران گوشتی دادند که امیدواریم بازار جوجه به ثبات برسد.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • بازدید سرپرست فرمانداری دشتستان از سرای سالمندان / تصاویر
 • جزئیات جدیدی از قتل دختر عکاس تنگستانی
 • مهسا رهسپار: زنان جسورتر از گذشته در جامعه می کوشند/ ضرورت ایجاد تشکل های مدنی و حمایت از زنان
 • مریم حیدری: در کشور ما توانایی زنان نادیده گرفته میشود/ رعایت حقوق یکسان بین زن و مرد
 • هلنا سعادتمند: جامعه نگاه جنسیتی به زن نداشته باشد/ مسئولین آزادی های زنان را محترم بشمارند
 • نوشین پی خسته: زنان در حوزه ورزش از حقوق یکسانی با مردان برخوردار نیستند/ توسعه کشور نیاز به استفاده از ظرفیت بانوان در تمامی زمینه ها دارد
 • صعودبه قله ناخا/ تصویر
 • تایید حکم محکومیت بدوی یک مدیرکل سابق در استان بوشهر
 • طنز/ کُنجیر (۴۷)
 • کارکنان استانداری بوشهر و فرمانداری‌ها الگوی مسئولیت‌پذیری باشند
 • نشست مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با هنرمندان دشتستان/ تصاویر اختصاصی
 • شرط موافقت شورای نگهبان با رتبه‌بندی معلمان
 • دی، ماه استثنایی بارش برای استان‌های جنوبی
 • سن واکسیناسیون کاهش یافت
 • کره جنوبی بدهی ایران به سازمان ملل را پرداخت کرد
 • مراسم تجلیل مردمی از بخشدار سابق آب پخش برگزار شد / تصاویر
 • گزارش تصویری / همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی به مناسبت میلاد حضرت فاطمه الزهرا (س) و روز ملی هوای پاک در برازجان
 • مراسم تکریم و تجلیل از جانشین مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر برگزار شد
 • بازدید سرپرست فرمانداری دشتستان از سرای سالمندان / تصاویر
 • جزئیات جدیدی از قتل دختر عکاس تنگستانی
 • آقای نماینده پذیرفتنی نیست ! / برای کمک به ورزش ورود کنید
 • مرتضی قدوسی :حضور پرسپولیس برازجان در فوتبال کشور افتخار است / از این تیم حمایت می کنم
 • مدیران بخش با روحیه جهادی به مردم خدمت رسانی کنند
 • نماینده دشتستان به همراه رئیس جمهور عازم روسیه شد
 • فرصتهای تعامل میان بانک ملت و شهرداری برازجان
 • ملی پوش سابق هندبال سرمربی تیم ستارگان دشتستان شد
 • پرسپولیس برازجان صدرنشین جدید گروه چهارم لیگ ۳
 • پرونده قتل دختر عکاس در بوشهر پیگیری ویژه می‌شود
 • لاله محمدکرمی: مردسالاری در جامعه همچنان حاکم است/ زن ها جنس دوم جامعه نیستند/ زیربنای هر جامعه ای بانوان آن هستند
 • مهسا رهسپار: زنان جسورتر از گذشته در جامعه می کوشند/ ضرورت ایجاد تشکل های مدنی و حمایت از زنان
 • آغاز مراسم تودیع و معارفه فرماندار دشتستان/ تصاویر اختصاصی
 • سرپرست جدید فرمانداری دشتستان کیست و چه سوابقی دارد؟
 • داوری را به عنوان عشق انتخاب کردم/ استان بوشهر بی تحرک ترین مردم ایران/ نگاه مسئولین به ورزش های همگانی ویژه باشد
 • تنگسیرنژاد: نوروزی نگاه مثبت و حمایتی به فرهنگ و هنر داشت/ انتظار از فرماندار جدید اجرای قانون به دور از نگاه های سلیقه ای و جناحی است
 • پیام خداحافظی و سپاسگزاری فرماندار سابق دشتستان
 • آقای امام جمعه من متاسفم
 • دهه‌ی هفتاد: برازجونی که دیگه قُم نشد!
 • آیین تکریم و معارفه بخشداران سعدآباد، شبانکاره و آبپخش برگزار شد/تصاویر
 • مراسم تجلیل مردمی از بخشدار سابق آب پخش برگزار شد / تصاویر
 • انتصاب ۳ بخشدار و یک معاون فرماندار در دشتستان
 • شب های مافیای هنرمندان دشتستانی بزودی منتشر خواهد شد /تصاویر
 • تاج گذاری قله رفیع لرده
 • گزارش تصویری / همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی به مناسبت میلاد حضرت فاطمه الزهرا (س) و روز ملی هوای پاک در برازجان
 • وقتی رضایی هم رضا نیست!
 • مراسم تکریم و تجلیل از جانشین مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر برگزار شد
 • .: فرزانه حدود 9 ساعت قبل گفت: الهی شکر که قاتل ...
 • .: Sama.d حدود 12 ساعت قبل گفت: بابا جونم خیلی افتخاری😍 ...
 • .: دنیا دیده 1 روز قبل گفت: به امید روزی که ...
 • .: امان الله امیر لیراوی 1 روز قبل گفت: با سلام و احترام ...
 • .: خانم فذهمند 1 روز قبل گفت: عالی بود چرا باید ...
 • .: علی حدود 2 روز قبل گفت: و اضافه کنید که ...
 • .: ناشناس حدود 2 روز قبل گفت: خیلی نا شکرید ...
 • .: محمود .ک حدود 3 روز قبل گفت: درود بر شما و ...
 • .: عبدی حدود 3 روز قبل گفت: رضایی غیر ازپروپاگاندا و ...
 • .: عبدی حدود 3 روز قبل گفت: حالا کجا با این ...