امروز: دوشنبه 15 آذر 1400
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 25 مهر 1400 - 11:00
مریم حیدری مربی بدنسازی و داور بین المللیِ رشته کراسفیت در گفتگو با اتحاد خبر:

اتحادخبر- ساناز دانشگر: مریم حیدری قهرمان مسابقات رشته ورزشی کراسفیت بانوان در سال 1400 در استان بوشهر است. وی مربی بدنسازی و 18 سال سابقه ورزشی دارد. او در گفتگو با اتحاد خبر به رشته ورزشی کراسفیت، فیتنس، بدنسازی، بانوان ورزشکار، سختی های ورزش، باشگاه داری و ... می پردازد که شما را به ماحصل این گفتگو دعوت می کنیم...

اتحادخبر- ساناز دانشگر: مریم حیدری قهرمان مسابقات رشته ورزشی کراسفیت بانوان در سال 1400 در استان بوشهر است. وی مربی بدنسازی و 18 سال سابقه ورزشی دارد. او در گفتگو با خبرنگار اتحاد خبر به رشته ورزشی کراسفیت، فیتنس، بدنسازی، بانوان ورزشکار، سختی های ورزش، مسابقات کراسفیت، باشگاه داری و ... می پردازد که شما را به ماحصل این گفتگو دعوت می کنیم.

 

 مریم حیدری مربی بدنسازی حدود 18 سال است که در عرصه ورزش فعالیت می کند و هشت سال است که باشگاه باران را تاسیس کرده است. وی متولد دشتستان است. او دارای مقام اول و دوم مسابقات کراسفیت در استان بوشهر و مقام سوم پیشکسوتان در کشور است.   علاقه به ورزش از دوران کودکی

مریم حیدری مربی بدنسازی با اشاره به دوران کودکی اش در خصوص ورزش می گوید: در دوران کودکی  که همه بچه ها کارتون نگاه می کردند. وقتی زمان المپیک می شد من تمام رشته های ورزشی المپیکی را  دنبال می کردم. بعد از ازدواج سر بارداری دوم فرزندم وزن زیادی اضاف کردم که بعد از آن تصمیم گرفتم وزن را کم کنم. در این مسیر خیلی کارهای اشتباه را برای پایین آوردن وزنم انجام دادم که هیچ وقت الان به شاگردانم توصیه نمی کنم چون همه راه ها را رفته و تجربه کرده ام. سعی می کنم از تجاربم به شاگردانم انتقال بدهم. حدود  18 سال قبل پس از پایین آوردن وزن آسیب های جدی به خودم زدم ولی بعد از آن فعالیت ورزشی ام  را شروع کردم. در این سال ها مشوق خاصی نداشتم. مشوق اصلی ام در ورزش خودم بودم.

 

گرایشم به ورزش های هیجان انگیز و قدرتی است

وی در ادامه می گوید: چند سالی هندبال کار می کردم و سپس کلاس ژیمیناستیک، تا حدودی رزمی کار کردم تا زمانی که تصمیم گرفتم باشگاه را تاسیس کنم. مدارک مختلفی را دارم اما   گرایش من به ورزش های خشن تر است. در واقع همه رشته ها را تجربه کرده ام ولی گرایشم به ورزشی بود که اذیتم کند؛ یعنی  علاقه ای به ورزش های ریلکس خیلی ندارم و علاقه به ورزش های هیجانی دارم. مدرک پیلاتس، ایروبیک، کار با دستگاه، کارگاه تی آر ایکس و همه این مدارک را دارم.


 


باشگاه تمام زندگی ام شد

مربی بدنسازی بانوان به باشگاه ورشی اش اشاره ای دارد و می گوید: با توجه به علایقم تصمیم گرفتم با همراهی خدابیامرز همسرم این کار را انجام دادم و باشگاه باران تاسیس شد. باشگاه شد تمام زندگی من که صبح ها درب آن را باز کنم و حتما باید صبح و بعد از ظهر بالای سر بچه ها باشم. نزدیک هشت سال است که بیاد ندارم مسافرت درست و حسابی رفته باشم به دلیل اینکه باید باشگاه باشم، تمرین کنم و بعد از اینکه  مسابقات کراسفیت آمد هنوز مصمم تر و قوی تر ادامه دادم.

 

از ایام کرونا فرصتی طلایی ساختم

حیدری با اشاره به اینکه در ایام کرونا مصمم تر به ورزش پرداخته می گوید: سه ماه اولی که کرونا آمد خودم به تنهایی به باشگاه می رفتم و خیلی قوی تر از زمانی که باشگاه باز بود کار می کردم. بعداز ظهر ها هم تمرین می کردم. درست است که از لحاظ مالی اذیت می شدم چون خودم سرپرست خانواده هستم ولی این تایم را یک فرصت طلایی دیدم. یک فرصتی که بخواهم بدون اینکه کسی مزاحمت برایم داشته باشد یا بخواهد حواسم به کسی باشد جدی تر تمرینم را انجام بدهم و این باعث شد خیلی به سمت جلو بروم. دقیقا سه ماه اول کرونا را از یک روز آن گذشت نکردم.


 


تمرکز بیشتر روی پرورش اندام و کراسفیت

وی در ادامه می گوید: بعد ها یه مدت باشگاه را پلمپ کردند که برای تمرین به بیابان می رفتم که با بشکه های آب و چیزهای مختلف را به عنوان وزنه استفاده می کردم و هم اکنون در زمینه های مختلف ورزشی به دلیل اینکه رشته تربیت بدنی هستم فعالیت داشته ام ولی رشته خاص در باشگاه باران متمرکز روی پرورش اندام و به تازگی نزدیک به دو سال است روی رشته کراسفیت کار می کنیم.

 

رشته کراسفیت همه سنین را در بر می گیرد

نائب رئیس رشته کراسفیت در خصوص این رشته می گوید: رشته کراسفیت  یک رشته نوپا در ایران است. رشته ای است که همه سنین را در بر می گیرد و شامل سن خاصی نمی شود. از سن بچه های کوچک تا نود ساله ها می توانند این رشته را کار کنند. محدودیت سنی در رشته کراسفیت وجود ندارد ولی این رشته بیشتر رشته ای است که مسابقات دارد و خانم ها به راحتی می توانند این مسابقات را اجرا کنند. سطح حرفه ای بسیار بالا است و حرکاتی که در این رشته برگزار می شود که این مسابقات تلفیقی از بیشتر رشته ها است مثلا دو و میدانی، وزنه برداری، ژیمیناستیک و آمادگی جسمانی را داریم. دستگاه هایی که در این رشته گذاشته اند دستگاه هایی است که بیشتر برگرفته از رشته های ورزشی است.


 


کارکرد فیتنس در باشگاه

وی با اشاره به رشته فیتنس در باشگاه باران می گوید: در باشگاه فیتنس هم کار می کنیم. فیتنس به شکل های مختلف است به طور مثال یک شاگرد خودش انتخاب می کند فیتنس کار کند. متاسفانه ذهنیت درستی از فیتنس در شهر ما نیست و فکر می کنند فیتنس همان دستگاه است در صورتی که فیتنس بدنی معمولا مثل ایروبیک است و با یک دمبل و وزنه های آزاد ایجاد می شود. رشته هایی که در کراسفیت است و بیشتر با شاگردانم کار می کنم بیشتر در اصل همان فیتنس است چون با وزنه آزاد انجام می شود. معمولا با دو دمبل یا میله هالتر با آن ها کار می کنم. رشته های بدنسازی یا همان پرورش اندام بیشتر روی این در واقع کار با دستگاه ضعیف است و به نوعی کارگاه است. کار با دستگاه ضعیف شده پرورش اندام می شود.


ایروبیک رشته مناسبی برای وزن کم کردن نیست

حیدری با اشاره به رشته های ورزشی می گوید: رشته ایروبیک، تی آر ایکس، رشته کراسفیت کار می کنیم اما کامل و دقیق بخواهم بگویم رشته کراسفیت و رشته بدنسازی مد نظرم برای کار کردن است.‌ اگر کسی هم‌ وارد شود و بخواهد ایروبیک کار کند با دلیل و مدرک او را قانع می کنم که این رشته مناسبی برای وزن کم کردن و برای هیچ چیز نیست و در واقع یک نوع تفریح است بیشتر و به نوعی از لحاظ روحی و شاد بودن خوب است. معمولا برای شاگردانم رشته بدنسازی و کراسفیت را پیشنهاد می کنم.


 


برای کسب تجربه تمامی دوره های آموزشی را شرکت کردم

مربی بدنسازی بانوان در ادامه می گوید: تمام دوره های آموزشی ام را در بوشهر یا گناوه گذرانده ام. اولین دوره ای که پیلاتس برگزار شد در بوشهر شرکت کردم و همچنین اولین دوره تی آر ایکس در بوشهر برگزار شد و خود ناشر کتاب خانم گل آقایی به  عنوان مربی ما تدرس می کرد. اما رشته تی آر ایکس را به عنوان یک رشته خاص خیلی قبول ندارم چون اضافه بار ندارد. رشته ای که اضافه بار نداشته باشد شما را در یک سطح قرار می دهد و به همین دلیل در باشگاه برای برنامه به صورت یک دستگاه و برنامه مختلط از آن استفاده می کنم. چون می خواهم همه چیز را تجربه کنم تمام دوره ها را شرکت می کردم که اگر بچه ها از من سوالی کنند و مشکلی داشته باشند در ان راستا جوابگو باشم. برای بالا بردن معلومات خودم این دوره ها را شرکت کردم. در ابتدا رشته تربیت بدنی بودم که تحصیلات را در مقطع ارشد فیزیولوژی ورزشی را به اتمام رساندم که تنها دفاعم مانده است و اگر خدا بخواهد قصد دارم برای مقطع دکتری ادامه بدهم.

 


قهرمان  مسابقات کراسفیت در استان بوشهر

حیدری با اشاره به مقام هایی که در رشته کراسفیت کسب کرده است می گوید:  مسابقات استانی را شرکت کردم که در سال 1400 مقام اول و در سال 99  مقام دوم  را در رشته کراسفیت بانوان کسب کردم. به تازگی در مسابقات آزاد کیش شرکت کرده ام که در حال برگزاری است و به مرحله بعد راه یافتم. در مسابقات کراسفیت پیشکسوتان کشوری مقام سوم را بدست آوردم که در آبان ماه مسابقات به صورت حضوری برگزار می شود که باید دید نتایج به چه شکل رقم می خورد. همچنین در مسابقات جهانی کراسفیت شرکت کردم که در کشور خودمان مقام نوزدهم را کسب کردم.


 


اولین داور بین المللی رشته کراسفیت در دشتستان

وی در خصوص  داوری رشته کراسفیت می گوید: به تازگی داور بین المللی رشته کراسفیت را گرفته ام که اولین داور بین المللی کراسفیت از طرف آقایان و خانم ها در دشتستان هستم.

 

برای یادگیری یک حرکت هزاران بار تمرین می کنم

این مربی باسابقه با تاکید به اینکه برای یادگیری هزاران بار تمرین می کند می گوید: کراسفیت یک رشته ای است که نیاز به مربی های گوناگونی دارد؛ اگر بخواهید یک کراسفیت کار خوب باشید باید یک مربی وزنه بردار خوب، مربی ژیمیناستیک خوب، مربی دونده ولی خوب داشته باشی. تقریبا می توانم  بگویم در این زمینه مربی نداشته ام. بیشتر سعی کردم چیزهایی که می بینم استفاده کنم از دوران کودکی نگاه عمیقی به ورزش دارم و تمرین می کنم و وقت می گذارم. هزار بار برای انجام یک حرکت می خواهم یاد بگیرم می افتم و دوباره بلند می شوم و حرکت را تکرار می کنم. برای اینکه بتوانی آدم موفقی در این رشته باشی باید از خیلی چیزهایت بگذری و واقعا از خیلی چیزها گذشتم که قسمتی از آن تفریحاتم بود که کنار گذاشتم و حتی غذا خوردنم بر اساس اصول است و همیشه در حال رژیم هستم.


 


با رفتن به باشگاه احساس شادابی و جوانی بیشتری دارم

حیدری با اشاره به سختی هایی که در این مسیر گذرانده است می گوید: وزنه یک جوری تو را بار می آورد که من با وجود اینکه سه سال است که سرپرست خانواده هستم. در این مسیر خیلی سختی کشیدم. اتفاقات زیادی افتاد. یک دمبل که به باشگاه اضافه می کنم انرژی  دیگری می گیرم.

 

مسیری که انتخاب کرده ام و برایش جنگیدم ارزشش را داشت

وی در ادامه می گوید: هیچ وقت از جذابیت باشگاه برایم کم نمی شود. مثلا بگویم محیط یا این تمرین تکراری شده و یا دیدن بچه ها یا سر و صدا خسته ام کرده. هیچ وقت گلایه نکرده ام. این مسیری است که خودم انتخاب کرده ام. مسیری که دوست داشتم باشم و برای آن جنگیدم و تلاش کرده ام.


 


وضعیت ورزش بانوان امیدوارکننده است

مربی بدنسازی باشگاه باران به وضعیت ورزش بانوان می پردازد و می گوید: بدنسازی به طور کلی در کشور ما برای بانوان جایگاهی ندارد؛ مثلا کسی بخواهد این رشته را کار کند و بگوید که من در این رشته بخواهم به مقام و جایگاهی برسم در کشور ما جایی ندارد ولی بدنسازی بسیار بسیار عالی است برای همه بانوان توصیه می کنم. خانم ها متاسفانه فکر می کنند که اگر وزنه بلند کنند بازوهایشان بزرگ می شود. بدن خانم ها مثل بدن آقایان نیست و حتی آن ها در کنار ورزش برای مسابقات کار می کنند واقعا کار می کنند و تغذیه آن ها اصولی است و همچنین استروید و مکمل های دیگر مصرف می کنند. یک خانم در حالت عادی هر چقدر هم که با وزنه کار کند اگر تمرین و تغذیه اصولی داشته باشد همیشه بدن او فیت می شود و هیچ زمانی به حالت مردانه در شکل نمی گیرد.

 

آرزو دارم شاگران خوبی در رشته کراسفیت پرورش بدهم

حیدری به آرزوی ورزشی اش در رشته کراسفیت می پردازد و می گوید: علاوه بر اینکه  علاقه زیادی به کراسفیت دارم و دوست دارم به آن جاهایی که دوست دارم برسم. به عنوان یک مربی خیلی دوست دارم  شاگردهای خیلی خوبی در رشته کراسفیت پرورش بدهم.


 

توصیه به بانوان

وی در توصیه به بانوان می گوید: ورزش کراسفیت و بدنسازی را به همه خانم ها توصیه می کنم. متاسفانه این رشته ها بد جا افتاده است. این رشته باعث جوانسازی پوست و روحتان می شود و خیلی می تواند شما را به پیشبرد اهدافتان نزدیک کند.

 

 حمایت بیشتر مسئولین از مربیان باشگاه

حیدری خطاب به مسئولین می گوید: ای کاش مسئولین از همه مربیان ورزشی و افرادی که به مسابقات ورزشی می روند حمایت بیشتری کنند.


 


 الگوی ورزشی ام خودم هستم

وی در ادامه می گوید: من الگوی ورزشی ام کلا خودم هستم. دوست دارم امروزم از دیروزم بهتر باشد و از کسی تقلید نمی کنم. برای رسیدن به جایگاه بالاتر ورزش می کنم. خودم را با قبل خودم مقایسه میکنم. روی ماه برنامه ریزی نمی کنم بلکه روی سال برنامه ریزی می کنم. می گویم امسالم بهتر از سال قبلم باشد.

 

صحبت پایانی

از همه کسانی که در این سال ها به هر نوعی حمایتم کردند و در کنارم بودند سپاسگزارم و بسیار از شما و هفته نامه اتحادجنوب تشکر می کنم. از آقای استادزاده و بچه های هیئت و همچنین آقای زاهدی فرد بسیار تشکر می کنم.

  

 

 کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • سفرنامه‌ای به غار بنود، تنگ شو تاریکو و اودبه / تصاویر
 • عملیات بهسازی پارک خیابان شهید دستغیب برازجان آغاز شد+ تصاویر
 • به این ۱۰ علت مهم هرگز ایستاده آب ننوشید
 • بازدید اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس، مدیران وزارت جهاد کشاورزی، امورخارجه و صنعت، معدن و تجارت از واحدهای صنایع خرما و محصولات کشاورزی دشتستان
 • طرح احیای پارک های شهر برازجان استارت خورد/ ساماندهی هر هفته یک پارک
 • تصاویر اتحاد خبر از گرامیداشت روز جهانی معلولین در برازجان
 • جزییات طرح جدید استخدام دولتی اعلام شد
 • مسئولین کمیته های هیئت کونگ فو و هنرهای رزمی شهرستان دشتستان مشخص شدند
 • افرادی که از عهده کاری برنمی‌آیند نباید درصدد گرفتن پست و مقام باشند
 • مدیرکل اداری و مالی استانداری بوشهر معرفی شد
 • صابون‌‌های تریاک از بازارهای استان بوشهر جمع‌آوری می‌‎شود
 • جشن بزرگ روز جهانی معلولین در آب پخش برگزار شد+تصاویر
 • اعلام شرایط ارتقای رتبه معلمان/"تجربه آموزشی" جایگزین "توقف در رتبه" شد
 • سومین میز ملی خرما در دشتستان برگزار شد/تصاویر اختصاصی
 • تجلیل از منتخبین بیست‌و‌پنجمین جشنواره سراسری قرآن و عترت در بیمارستان شهید گنجی برازجان
 • عفو و بخشش قاتل پس از 15 سال در شهر دالکی/ تصاویر
 • بانوان برای رسیدن به اهدافشان اعتماد به نفس و برنامه ریزی داشته باشند/ مشکلات کارآفرینی/ مسئولین به مشاغل بانوان بها دهند
 • به شعار خواستن توانستن است اعتقاد عجیبی دارم/ به دنبال ایده های نو هستم
 • پیمایش مسیر کوه قلعه توسط کوهنوردان باشگاه سهند برازجان / تصاویر
 • اختتامیه نمایشگاه نقاشی الهه کمالی در برازجان برگزار شد / تصاویر اختصاصی
 • حادثه تصادف در دشتستان ۵ مصدوم برجای گذاشت / تصاویر
 • کارگاه را از پارکینگ خانه ام شروع کردم/ آموزش به هزار بافنده/ مسئولین بانوان کارآفرین را حمایت کنند
 • هفته پر شتاب پروژه های عمرانی شهرداری برازجان با استارت 10 پروژه به صورت همزمان
 • دستگاه‌های فرهنگی استان بوشهر، کشتارگاه هنرمندان هستند/ نداشتن بودجه بهانه است
 • تنها امیدواری باقی مانده
 • نرخ بیکاری در دشتستان باید کاهش یابد/ لزوم مهارت‌افزایی جوانان
 • اَیُهاٰ النّاس، دشتستان سرخ گون است!
 • دشتستان جوانان مستعدی در ورزش پاراگلایدر دارد/ حس و حال پرواز قابل توصیف نیست
 • غلامحسین کفایی
 • چشم اسفندیار انتصابات
 • .: kahdooei حدود 13 ساعت قبل گفت: با سلام. بسیار عالی. ...
 • .: شهروند دیلمی حدود 15 ساعت قبل گفت: با گذشت چندین ماه ...
 • .: فاطمه از دریا دیلم حدود 15 ساعت قبل گفت: افرادی که از عهده ...
 • .: گرگومخالو 1 روز قبل گفت: از جاده مرگ با ...
 • .: گرگومخالو 1 روز قبل گفت: بعضیا از همین اسم ...
 • .: گرگومخالو 1 روز قبل گفت: منظورش به خودشه ها. ...
 • .: معلم دیلمی از دریا دیلم 1 روز قبل گفت: حدود سه سال است ...
 • .: علیرضا مکیان حدود 2 روز قبل گفت: دمشون گرم ...
 • .: صادق حدود 2 روز قبل گفت: گل گفتی دکتر چقدر ...
 • .: جواد حدود 2 روز قبل گفت: سلام علیکم امیدواریم از ...