امروز: جمعه 26 شهريور 1400
  بیمه ویژه کرونا
تاريخ انتشار: 16 شهريور 1400 - 11:27

اتحادخبر:  نور امیدی که سال ۹۸ برای پایان یافتن سال‌های خشک روشن شده بود، با کاهش شدید بارندگی در سال گذشته و ابتدای امسال، کم سو و بی رمق شد و حالا با اعلان پیش‌بینی‌ها در مورد تداوم خست آسمان در ماه‌های ابتدایی پائیز، به سمت خاموشی گرایش دارد.

اتحادخبر:  نور امیدی که سال ۹۸ برای پایان یافتن سال‌های خشک روشن شده بود، با کاهش شدید بارندگی در سال گذشته و ابتدای امسال، کم سو و بی رمق شد و حالا با اعلان پیش‌بینی‌ها در مورد تداوم خست آسمان در ماه‌های ابتدایی پائیز، به سمت خاموشی گرایش دارد.

تداوم خست آسمان و خشکی زمین در پائیز پیش‌رو/نیاز مبرم به برنامه‌ریزی برای آب

این روزها که کرونا موج عوض کرده و هر بار با شدت و حدت بیشتری بر جان انسان‌ها می‌تازد، تداوم خست آسمان بر مشکلات افزوده و امیدها برای داشتن روزهای با دغدغه‌هایی کمتر را کمسوتر کرده است.

 

به گزارش ایسنا، این روزها قدم زدن در میان کوچه باغ‌های قصردشت شیراز، که همواره روح فزا و امید بخش بود، به واسطه این ماسک‌های لعنتی که راه نفس را تنگ و مسدود کرده و دیدن برگ‌های درهم پیچیده و تن‌های خشکیده و قامت‌های خمیده از تشنگی و بی‌آبی و آفت درختان نارنج و گردو و سرو و ... غصه آور است و بس.

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس در خصوص روزهای آینده پیش روی فارس گفت: پیش بینی‌های هواشناسی نشان می‌دهد که پاییز امسال به لحاظ بارندگی با کمبود بارش مواجه خواهیم شد.

فرهاد شریفی افزود: به گفته کارشناسان کاهش حجم بارش‌ها در پاییز امسال در مقایسه با میانگین ۳۰ سال گذشته کم سابقه است و مهر و آبان ماه آتی بارش‌های قابل اتکایی نخواهیم داشت.

 

او گفت: اگر کشاورزی می‌داند آب قابل اطمینان و در دسترس او تنها کفاف ۸ هکتار کشت را می‌دهد بیش از این میزان را به زیر کشت نبرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس با بیان اینکه سال گذشته، سال تغذیه سفره‌های زیر زمینی و منابع آب سطحی محسوب می‌شد، اظهار کرد: با این شرایط اگر بنا باشد برای تامین آب مورد نیاز به منابع آب سطحی مانند سدها و رودخانه‌ها برای کشت پاییزه متکی باشیم با مشکل مواجه خواهیم شد.

شریفی ادامه داد: با شرایط موجود آب‌های سطحی و کاهش میزان بارش‌ها، چندان متوقع نیستیم که سازمان آب منطقه‌ای بتواند کمکی به تامین آب کشاورزی بکند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس در پاسخ به این که حد نرمال کشت و یا آب قابل اطمینان چگونه محاسبه می‌شود؛ نیز گفت: به طور خاص یک لیتر آب در ثانیه برای هر هکتار گندم منظور می‌شود.

 

شریفی افزود: اگر فردی سال گذشته مجوز برداشت ۱۲ لیتر در ثانیه آب داشته، امسال مجوز ۹ لیتر در ثانیه دارد.

 

این مسئول در خصوص اعلام میزان آب قابل تخصیص برای کشت پاییزه کشاورزان از سوی مراجع ذیربط، گفت: تاکنون هیچ رقمی اعلام نشده است؛ اما سطوح زیر کشت امسال را به مراجع ذی ربط اعلام کرده ایم تا در کمیته‌های استانی و شورای آب استان بررسی و در خصوص آب قابل تخصیص تصمیم گیری شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های جوی اقیانوسی دانشگاه شیراز نیز پیش از این به ایسنا گفته بود که برای سه ماهه مهر، آبان و آذر امسال بارش در بخش‌های بزرگی از کشور و استان فارس کمتر از میانگین پیش‌بینی می‌شود و برای زمستان نیز باید منتظر ماند.

محمدجعفر ناظم السادات با بیان اینکه احتمال داده می‌شود که در زمستان بخشی از کمبودها جبران شود اما نه به صورت کامل، با استناد به پیش‌بینی‌ها هشدار داده بود که در بازه زمانی شش ماهه‌ی مهر تا اسفند احتمال بارشی کمتر از میانگین وجود دارد هرچند امیدواریم بخشی از کمبود پائیزه با بارش‌های زمستانه جبران شود.

 

او همچنین با بیان اینکه دمای استان فارس و کشور نیز روی هم رفته بیشتر از میانگین پیش‌بینی روزانه خواهد بود، از کاهش دسترسی به آب و افزایش مصرف این مایه حیات گفته و اضافه کرده بود که سازمان‌های دست اندرکار و مردم باید آمادگی بیشتری برای روبرو شدن با شرایط کم آبی و بحران آب در بخشی از کشور و فارس داشته باشند.

این استاد دانشگاه شیراز همچنین به کشاورزان هشدار داده بود که سطح زیر کشت خود را کاهش دهند و سرمایه گذاری برای افزایش سطح زیر کشت نداشته باشند و در زمین‌های کوچکتر که آب درخوری دارند، کشت انجام دهند، چرا که ممکن است کشت کنند اما بارندگی کم باشد و آب کافی هم نداشته باشند.

رئیس مرکز پژوهش‌های جوی اقیانوسی دانشگاه شیراز، با بیان اینکه تغییرات اقلیمی در بسیاری از نقاط جهان مشهود شده و کشورها را به جنگ و تقابل کشانده است، یادآور شده بود که در مقابل، برنامه ریزی‌ها برای مقابله علمی و تاثیرگذار با تغییر اقلیم در خاورمیانه  بسیار اندک است.

ناظم‌السادات هشدار داده بود که از دیدگاه تغییر اقلیم و مسائل پیرامونی مانند کمبود مواد غذایی و گرانی آن، منطقه خاورمیانه یکی از پر ریسک ترین گستره‌های جهان محسوب می‌شود و پیش بینی مدل‌ها در این منطقه افزایش گرما در دراز مدت و کاهش منابع آبی است.

 

هزینه‌های جنگ صرف کاشت درخت شود

 

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز با بیان اینکه سفارش ما برای ایران و کشورهای خاورمیانه کاهش تنش‌ها و دشمنی‌ها و افزایش دوستی‌ها و همکاری‌ها است، یادآور شده بود که اگر کمی از سرمایه گذاری‌هایی که برای جنگ می‌شود در ایجاد و توسعه جنگل و درختکاری هزینه شود، بسیاری از دشواری‌های پیش روی مردم برداشته خواهد شد.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • نمایش بزرگ دختر خورشید در شهر دالکی به اجرا درآمد
 • تقدیر از آرمان حاجب؛ همیار طبیعت و فداکار کوچولوی دشتستانی / تصاویر
 • وزیر کار: سالاری مدیری موفق و شجاع بود/ در سال‌های اخیر، تامین اجتماعی پویا بوده است
 • شهردار جدید شبانکاره انتخاب شد
 • سابقه عزاداری در مسجد سیدالشهدا برازجان/ بیشترین مساجد و حسینیه ها در محله علی آباد/ "واحد" شاه بيت سینه زنی سنتی
 • رئیس شورای دشتستان و نماینده شورای شهرستان در شورای استان انتخاب شدند
 • تحریک احساسات ممنوع
 • مسائل و مشکلات آب شرب در آب‌پخش بررسی شد
 • مرگ صدا
 • طراحی و اصلاح ورودی‌های شهر در دستور کار است / 153 میلیارد تومان اعتبار، بودجه سال جاری شهرداری برازجان / منافع مردم بر دیدگاه سیاسی ارجحیت دارد
 • جهانبخش به سرزمین‌های اشغالی سفر نمی‌کند
 • عضو شورای بوشهر: اعزام بیماران قلبی به استانهای همجوار کاهش یافته است
 • بیانیه حمایت کنشگران فرهنگی ایران زمین از مقاومت دوم پنجشیر
 • المان شهدای نهضت سوادآموزی در شیراز احداث می‌شود
 • نشریه علوم پزشکی شیراز در پایگاه استنادی نمایه شد
 • .: داراب جوکار 1 روز قبل گفت: بادرود به تمامی انسانهای ...
 • .: عباس 1 روز قبل گفت: در ادارات رعایت نمیشود ...
 • .: محمدرضا حدود 2 روز قبل گفت: مسلماًبایستی به همه مواردومشکلات ...
 • .: م-ح حدود 2 روز قبل گفت: چه باشکوه ومعنویت ساز ...
 • .: ح حدود 3 روز قبل گفت: باسلام من خیلی متاسفم ...
 • .: محمداحمدی حدود 4 روز قبل گفت: برازجان همه جا درست ...
 • .: محمداحمدی حدود 4 روز قبل گفت: با انتصابهای شورای ششم ...
 • .: محمداحمدی حدود 4 روز قبل گفت: نماز آیات بایدبخونیم ...
 • .: فاطمه سادات حسینی حدود 5 روز قبل گفت: واقعا عالی بود ...
 • .: علی حدود 5 روز قبل گفت: به به ادم لذت ...