امروز: سه شنبه 06 مهر 1400
  بیمه ویژه کرونا
تاريخ انتشار: 09 مرداد 1400 - 10:00
رضا کلانتری پیشکسوت تئاتر و رئیس انجمن نمایش شهرستان دشتستان در گفتگو با اتحاد خبر:

اتحادخبر-ساناز دانشگر: رضا کلانتری پیشکسوت تئاتر متولد شهر برازجان و اکنون رئیس انجمن نمایش این شهر است.  وی ۳۰ سال تجربه فعالیت در هنرهای نمایشی دارد. او در گفتگو با خبرنگار اتحاد خبر به فعالیت های هنری، وضعیت تئاتر در گذشته و حال، چالش‌ها و مشکلات هنرمندان، نقد به مسئولین و ... می پردازد که شما را به ماحصل این گفتگو دعوت می کنیم...

 

اتحادخبر-ساناز دانشگر: رضا کلانتری پیشکسوت تئاتر متولد شهر برازجان و اکنون رئیس انجمن نمایش این شهر است. وی ۳۰ سال تجربه فعالیت در هنرهای نمایشی دارد و همچنین در بخش های گرافیک و کارگردانی انیمیشن فعال است. او در گفتگو با خبرنگار اتحاد خبر به فعالیت های هنری، وضعیت تئاتر در گذشته و حال، چالش‌ها و مشکلات هنرمندان، نقد به مسئولین و ... می پردازد که شما را به ماحصل این گفتگو دعوت می کنیم .

 


از ۱۰ سالگی شروع به فعالیت تئاتر کردم

 

رئیس انجمن نمایش برازجان به شروع فعالیت های تئاتری خود می پردازد و می گوید: از سال ۱۳۶۶ شروع به فعالیت هنری کردم. دقیقا ۱۰ ساله بودم- آن زمان تئاترهای دفاع مقدسی زیادی اجرا می شد و همه پای این تئاترها می رفتن. در اون زمان تئ اتر آکادمیک به معنای واقعی نمی دیدیم ولی اکثرا ۹۰ درصد در شهرستانها تئاتر تجربی کار می کردند. در واقع ما تئاترهای تجربی و خودآموز رو پیگیری و تماشا می کردیم. از سال ۶۵ تا سال ۷۲ به همین منوال بود‌. در سال ۷۲ با استاد حاج حسن فخار و استاد حسن نوربخش آشنا شدم و بعدها با هر دو بزرگوار به یکی از جشنواره های سراسری رفتیم. بعداز جشنواره کشوری بصورت علمی و آکادمیک تئاتر رو دنبال کردم، از اون به بعد شروع کردم در شیراز نزد اساتیدی مثل استاد نادر شهسواری و استاد رحیم هودی آموزش دیدند.


بعداز اون دوره ها در رشته بازیگری فعالیتم رو دو برابر کردم و فقط بازیگری می کردم تا اینکه استاد حمید ریشهری از تهران، دانشگاه هنر، رشته بازیگری فارغ التحصیل شدن و به برازجان برگشتند و به مدت سه سال زیر نظر ایشون آموزش دیدم و موفقیتهایی رو کسب کردم  و زندگی هنریم رو مدیون ایشون می دونم و قدر دان استاد حمید رضا ریشهری هستم.  

  

 سالی یک نمایش را کارگردانی می کردم

 

کلانتری به حوزه کارگردانی تئاتر در سال های اخیر خود اشاره ای دارد و می گوید: تا سال ۷۳ بازیگر بودم. در یکی از دبیرستان ها که از جشنواره سراسری زاهدان برگشتیم یک تئاتر بنام "دام" با مرحوم مازیار عارف که یکی از بازیگران مطرح استان و شهرستان بود کارگردانی کردم. و چندین جایزه دریافت نمودم بعد از آن بطور جدی شروع به آموزش تئاتر زیر نظر استاد ریشهری کردم و سپس سال ۷۷ و ۷۸  دو کار تئاتر در شیراز انجام دادم و سال بعد در جشنواره دانشجویی کشوری شرکت کردم.


درسال ۸۱  مجددا گروه نمایش گلبانگ را تاسیس کردم و در همون نمایشنامه به نام عروسک ها به نویسندگی استاد بهرام بیضایی را کارگردانی کردم. سالی یک کار تئاتر کارگردانی می کردم. تئاتر ماه لب ریخته، طلسم نیلوفری، بابا نرگس، شیرزنی در خرمن جا، اینک انسان اینک سرنوشت، ماچیسمو و چند کار دیگر رو کارگردانی کردم.در گذشته چند گروه تئاتری فعال بودند که کار جدی و کار طنز انجام می دادند؟


وی به گذشته اشاره ای دارد و می گوید: جناب آقایان حاج حسن فخاری، حسن نوربخش، قدرت مظاهری، فخرالدین فخری، شیخیانی، یونس حیدری، فرهاد کرمی، شهرام سلیمی و عبدالرضا شنانپور و حمید رضا ریشهری بصورت تجربی و علمی کار تئاتر جدی انجام می دادند و دیگر دوستان که حضور ذهن ندارم و از آن ها پوزش می خواهم. پیشکسوتان آن زمان ما جناب آقایان علی انبوی و خوانساری، انصاری و مرحوم عباس زاده و شهید کشتکار بودن و عده ای از هنرمندان که هم کار جدی و هم طنز کار می کردند مثل جناب آقایان حسن رزم آزمای، مجید حسینی، غلامرضا شنبدی،  عبدالرضا حسینی، حسین تمیزی، فریبا کمالی، محمد فیاض فر، اکبر فخری، جعفر احمدی، هادی ارشد پور، هیبت شمسی پور و دیگر هنرمندان عزیز که اسمشان یادم نیست و همچنین در کار کودک خانم ژاله بحرینی و خانواده های بحرینی مطلق فعال بودند که یاد و خاطره همه دوستان ماندگار و جاودان می باشد.

 

تئاتر یک مقوله علمی است

 

بازیگر گذشته و کارگردان امروز در خصوص تئاتر می گوید: با یک یا دو کتاب نمی توان لقب هنرمند تئاتری را یدک بکشی،  باید دوره آن را بگذرانید. علم تئاتر ، تاریخ تئاتر، زیباشناسی تئاتر، فلسفه تئاتر و رشته های مرتبط به آن همگی رو باید مطالعه کرد و اموزش دید مانند بسیاری از هنرهای دیگر   تفاوت  بین تئاتر در گذشته و حال 

 

کلانتری با تاکید به اینکه تئاتر امروز آکادامیک تر از گذشته و از حالت تجربی خارج شده می گوید: فرق ۲۰ سال قبل تئاتر تا الان در این است که الان خیلی آکادامیک تر و با آگاهی بیشتر و علمی تر هنرمندان کار اجرایی تئاتر انجام می دهند.   حالا چه در طراحی نور، طراحی صحنه، بازیگری و چه کارگردانی.

کتاب ها و فیلم های زیادی آمده بیرون و همین امر باعث شده  هنرمندان ما با سواد تر و با علم تر کار کنند و رشد کنند، در گذشته منابع تئاتری و فیلم و ارتباطات تئاتری کمتری با مرکز و جهان پیرامون داشتیم و در استان بوشهر تنها کسانی که رشته تحصیلیشان تئاتر بود و از تهران امده بودند کتاب، فیلم یا نوار داشتند آن هم  به تعداد انگشت شمار ،  ما آن زمان  منابع تئاتر یا حتی سالن تئاتر  نداشتیم. آن زمان خیلی راحت تر تئاتر کار می کردند ولی الان هزینه ها خیلی سنگین تر و سخت تر شده است.  

 

حمید ریشهری نقطه عطفی در تئاتر دشتستان و استان بود

 

وی با اشاره به گذشته می گوید: در گذشته چند نفر بودند که خوب کار تئاتر انجام می دادند که یکی از آن ها آقای ریشهری بود که می توان گفت نقطه عطفی برای شهرستان و استان بود. وی به طور جد رشته بازیگری تئاتر را از دانشگاه هنر تئاتر آموخته بود. دوستان زیادی داریم که از دانشگاه تهران مدرک گرفته اند ولی مثل آقای ریشهری نبودند. وی از لحاظ عملی و نظری آدم قوی بود که تا مقطع فوق لیسانس رفتند و در حال حاضر ساکن آمریکا هستند. یک مرجع کامل و پربار تئاتر در استان و دشتستان بودند. 

 


الان چند گروه محدود تئاتر را به معنای واقعی کار می کنند

 

پیشکسوت هنر نمایش در برازجان به وضعیت کنونی تئاتر می پردازد و می گوید: در حال حاضر در کمیت و کیفیت ۹ گروه تئاتر داریم. البته دو الی سه گروه  هستن که به معنای واقعی تئاتر، یعنی تئاتر به مثابه علم و تئاتر به معنای آکادمیک کارمی کنند و بقیه دوستان  تئاتر تجربی کار می کنند

 

بستر کار تئاتر  در گذشته فراهم تر بود

 

وی در ادامه می گوید: در آن زمان یک بستر فراهم بود و عده زیادی کار می کردند و آن موقع تعهد و وفاداری به گروه ها بسیار زیادتر بود تا به الان و آن موقع هیچ کس دغدغه نون و آب را نداشت. در دوره جدید اخیرا چه خانم و چه آقا تئاتر را به عنوان تفننی و سرگرمی نگاه می کنند. تئاتر به این معنا نیست، فقط تعداد کمی از دوستان به هنر تئاتر به طور جد نگاه می کنند.

 

اکثر تئاتری های قدیم به دنبال نان شب رفته اند

کلانتری درباره وضعیت تئاتر در گذشته و حال حاضر می پردازد و می گوید: آن زمان جنب و جوش تئاتری خیلی زیاد بود. در جشنواره ها از خود برازجان ۱۳ نمایش شرکت می کرد. هم گیری، اخلاص و وفاداری به تئاتر، مهربانی و صمیمیت بیشتر بود. حس رقابت در کار زیادتر بود. همه به دنبال هنر بودند. الان ۹۰ درصد به دنبال سرگرمی هستند.‌ به طور مثال امسال جشنواره ای برگزار می شود و حتی چند نفر مقام می آورند اما چند سال بعد نیستشان و چه اتفاقی برای امروز ما می افتد که یک نفر در هنر موفق می شود و سال بعد نیست. انگیزه، مکان و زمانی و موقعیتی که قرار گرفته اند. خانم ها یک دغدغه و آقایان یک دغدغه دارند. همه این ها به کنار افرادی که متاهل هستند دغدغه نان شب را دارند. درحال حاضر در برازجان از ۹ گروه  سه الی چهار گروه مانده است. اکثریت کناره گیری کرده اند و به دنبال نان شب رفته اند. بستر مناسب برای هنر فراهم نیست.

 


در آن زمان سالن نداشتیم اما گروه های تئاتری دختران و پسران بسیار فعالی داشتیم  

 

پیشکسوت تئاتر در برازجان به شور و شوق بچه های تئاتر در گذشته می پردازد و می گوید: زمانی برازجان سالن نداشت تنها یک سالن امور تربیتی پشت دژ برازجان بود. یادم نمی رود که در اوج گرما در آنجا تمرین می کردیم و تنها در روز اجرا کولرها روشن بود. یک کانون امام داشتیم که الان تجاری شده که بدست آقای نوربخش و گروهی بود. همین دو جا بود و همین سالن ها به ندرت به دست ما می دادند. یک روز رئیس آموزش پرورش عوض می شد ما رو از سالن بیرون می کردند و دوباره با حضور رئیس جدید ما را فرا می خواندند. آن زمان جنب و جوش زیاد بود. مدارس دخترانه و پسرانه از دبستان تا دبیرستان تئاتر کار می کرد. گروه های تئاتر فعال بودند.

 

وقتی معنای حقیقی هنر را متوجه شوی رهایش نمی کنی

 

وی در ادامه می گوید: در کارهای تجربی تعداد هنرمندان  خوبی بیرون آمدند و موفق شدن و به موفقیتهایی دست پیدا کردند،  در حال حاضر امکانات هست ولی دیگر آن آدم ها نیستند. آدم هایی با پشتکار نیستند و خیلی انگشت شمار  شده اند. اکثرا به دلیل دغدغه نان کنار کشیده و کار تئاتر نمی کنند. نسل امروز اصلا هنر را قبول ندارد یا در حد سرگرمی به آن نگاه می کنند. در هنر وقتی معنا و مفهوم آن را بفهمی عاشقش می شوی و وقتی عاشقش شدی تا آخر عمر همراهت است و دیگر رهایش نمی کنی.. آرزو دارم بستری فراهم شود که هنرمندان بی دغدغه به فعالیت هنری بپردازند.کسانی که مسئول هستند دغدغه هنر ندارند

 

کلانتری با تاسف به جایگاه تئاتر در ایران می گوید: متاسفانه دیدگاه به هنر خیلی ضعیف است از مرکز  تا در شهرستان ها نگاهی به هنر نمی کنند و مشکلات ما از همین جا شروع می شود. کسانی که مسئول هستند دغدغه هنر و هنرمند را ندارند.

 

آینده تئاتر در ایران تاریک است اما هنر همیشه راه خود را پیدا می کند


وی درباره آینده تئاتر اینچنین می گوید: در حدی نیستم که بخواهم‌ درباره آینده تئاترصحبت کنم ولی آینده تئاتر در ایران وحشتناک تاریک است. حدودا دو سال است که کرونا آمده و بیشترین ضررکرد و خسارتی که وارد شده به گروه هنرمندان تئاتر و قشر هنرمندان تئاتر است. کسی که موسیقی کار می کند شاگردان خود را دارند و تکی هم شده تدریس و اموزشهاشون رو انجام می دن. اما تئاتر یک کار گروهی است و متاسفانه در بحث کرونا هیچ مدیریتی نشد. به گفته خود مسئولین ۹ هزار میلیارد تومان ضربه به قشر هنر مندان  در ایران وارد شده است. پیش بینی آینده بر اساس شواهد انجام می شود. متاسفانه بی توجهی و بی اهمیتی به هنر تئاتر روز به روزدربین مسئولین پررنگ تر می شود.

 

دغدغه اصلی هنرمندان نان شب است

 

کلانتری به دغدغه اصلی هنرمندان می پردازد و می گوید: دغدغه اصلی هنرمندان تئاتر نان شبشان است. هنرمندان تئاتر باید حمایت شوند. هنرمند تا تامین نشود نمی تواند درست هنرش را ارائه دهد و باید تمام وقت در خدمت هنر باشد و رسالت هنری خود را ارائه دهد، باید دیدگاه دولتمردان و مسئولین به هنر الخصوص هنر تئاتر تغییر کند باید بستر پیشرفت هنرمند در جامعه مهیا شود چنانچه می دانیم رکن اصلی فرهنگ جامعه هنر می باشد که باید به آن پرداخت بیشتر از گذشته.هنرمند با هنرش باید مطالبه گری کند

 

وی در واکنش به اینکه می گویند هنرمند باید مطالبه گر باشد می گوید: متاسفانه در ۱۰ سال اخیر روند بدی به نام مطالبه گری جا  افتاده است. هنرمند با هنرش باید مطالبه گری کند نه با درگیری. بعضی مسئولین و بعضی ادارات تنها به دنبال منافع شخصی و سیاسی خودشان هستند. دو سال با آن ها کار کردم چیزی به نام هنر به معنای واقعی برای آن ها تعریف نشده؛ هر اداره ای که می گوید من هنر کار می کنم‌ به نوعی دارد دروغ می گوید. اگر هنر کار می کرد جامعه ما به این شکل نبود. جامعه ما دچار این همه مشکل و نابهنجاری نبود. به طور مثال قتل یک کارگردان سینما با فجیع ترین شکل در تهران اتفاق می افتد. اگر همه ادارات که ادعا دارند کار هنر و فرهنگ می کنند فعالیت واقعی هنری و فرهنگی انجام می دادن که جامعه به این سمت و سو نمی رفت.

 

معنای هنر در جامعه کنونی نابود شده

 

کلانتری در ادامه می گوید: ارسطو جمله ای دارد که  می گوید: والاترین حرکت انسانی هنر است. هنر، آنچه طبیعت از تکمیل آن ناتوان است کامل می کند. انسان هنرمند زاده تفکر فکری و فلسفی دوران خود است.. هنرمند در کمال آرامش و آسایش هنرش را کارمی کند تا آن ها بتوانند فرهنگ جامعه را رونق دهند. معنی فرهنگ و هنر در جامعه امروزی ما فوت کرده است. به گفتار همه کارهای فرهنگی و هنری می کنند ولی به معنای علمی قشر خیلی کمی این کار را می کنند.افراد با مطالعه وارد تئاتر شوند/ خانواده ها فرزندانشان را به هنر تشویق کنند

 

کلانتری در توصیه به افرادی که می خواهند وارد هنر نمایش شوند می گوید: اولین توصیه ام به افرادی که می خواهند وارد حوزه هنر شوند مطالعه است. علاقه به هنر مهم است ولی مهم تر از علاقه مطالعه است. شما علاقه داشته باشید ولی مطالعه نکنید موفق نمی شوید. با علم وارد هنر شوید و پیشرفت کنید. خانواده ها باید بچه هایشان را به یک هنری تشویق کنند. کسانی که تازه وارد هنر می شوند پشتکار داشته باشند و متعهد به هنر باشند. به خانواده ها توصیه می کنم به بچه هایشان اجازه دهند وارد هنر شوند. درست است که هنر نان و آب نمی شود ولی یکی از ارکان خوب زندگی هنر است  و زندگی ساز می شود.

 

پلاتو برازجان هنوز افتتاح نشده است! 

 

وی در ادامه می گوید: برازجان بعد از چندین سال یک پلاتو تئاتر دارد یعنی می توان گفت برازجان آخرین شهر در استان بوشهر است. بعد از ۲۰ سال درخواست بحق  همه هنرمندان بود. الان هم دو سال است پلاتو زده شده ولی افتتاح نمی شود و بحث تامین بودجه است. از مسئولین می خواهم به هنر اهمیت و اعتبار بدهند و به هنرمند ارزش بگذارند. هنر را جز ارکان اصلی مسئولیتشان بگذارند.

 


صحبت پایاتی


کلانتری ضمن تشکر از همه کسانی که حامی و کنار او در این سال ها بوده اند می گوید: از آنهایی که به من هنر و هنر تئاتر آموختن صمیمانه تشکر می کنم.

 غیر از هنر که تاج آفرینش است / دوران هیچ منزلتی جاودانه نیست.

از دوستان خوب و هنرمندم کمال تشکر را دارم که هنوز در این شرایط بحرانی تئاتر کار می کنند از جمله جناب آقای تنگسیری نژاد و همسرشان خانم مهسا رهسپار که سبک لابراتوار را شروع کرده اند، که سبک مدرن و جدید تئاتر بی کلام که در کل کشور انگشت شمار هستند  کار می کنند، از علی بحرینی، رحیم کاویانی، مجتبی حیدری، مهدی عوض پور، سینا دهقان، امین قجر، مرضیه غلامشاهی، لیلا ناظمی، ساناز دانشگر، آقای جاویدان، ندا حیدری، خانم پورجم، محب حسنیان، نوید کریمی،  تاج، کهنسال، پدرام و خیلی از دوستان که اسمشان را فراموش کرده ام و کسانی که با دست خالی تئاتر را رها نکرده اند و به رسالت هنری خود ادامه می دهند.


 ای کاش دوستان دیگرمان که تئاتر را رها کرده و کار نمی کنند دوباره پای کار می آمدند مثل آقای فرهاد کرمی ، شنانپور ، شمسی پور ، رزم آزمای، محمد فیاض فر، حسین تمیزی، سید مجید حسینی و دیگر دوستان دوباره برگردند به تئاتر و هنر نمایش را رونق بدهند.

تئاتر در دشتستان مظلوم واقع شده و متاسفانه دیدگاه مسئولین به تئاتر ضعیف است. ای کاش بستری فراهم می شد که این عزیزان برگردند تا هنر و فرهنگ شهر ما پر بار تر و با شکوه تر گردد.


در نهایت تشکر ویژه از اتحاد جنوب و سر کار خانم ساناز دانشگر بابت گفتگویشان و وقت گذاشتن برای هنر و الخصوص تشکر ویژه از جناب آقای صابری سردبیر و موسس اتحاد جنوب بخاطر وقت و هزینه ای که برای ارتقا ء هنر و فرهنگ این شهرستان می گذارند.


کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
1400/05/09 - 10:09
0
2
تو فراموش کردی که تاتر عروسک ها کارگردانش استاد دکتر نجفی بود و بازیگرش بودی؟ چرا بعضی ها احترام استادشان را نگه نمی دارند؟
حتی از او به عنوان پیشکسوت وتنها تحصیلکرده سه مقطع تخصصی هنر استان نامی نبردی؟
......................................
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • طلب حلالیت خانواده بازیکن لیگ برتری برازجانی از ناظران و داوران
 • بازگشت عباس صبوری به شورای شهر اهرم
 • آیین رونمایی از کتاب "زخمی ترین غزل" در برازجان برگزار شد / تصاویر اختصاصی
 • نشست آموزشی "سامانه جامع تجارت ایران" با هدف شفاف سازی در برازجان برگزار شد /تصاویر
 • اهدای سازهای سنتی و آیینی بوشهر به مسئولان استان ازمیر ترکیه
 • پیشینه و فلسفۀ برگزاری مراسم چهلم (اربعین)
 • در امر واکسیناسیون فرهنگیان و کادر آموزشی مدارس باید تسریع شود/اجرای بیش از 70 پروژه عمرانی جهت تقویت زیرساخت های آموزش و پرورش در سالهای اخیر
 • انبارداری خرما
 • اجرای نمایش آیینی تجلی حقیقت توسط گروه فرهنگی هنری هومهر از بوشهر در ازمیر ترکیه
 • خوش آمدید فرمانده
 • طنز/کُنجیر(۳۰)
 • استقبال شیعیان ترکیه از اجرای گروه هومهر در ازمیر شگفت انگیز بود
 • تحصیلم آرزوست ...
 • اثربخشی واکسن کرونا از چه زمانی آغاز می‌شود و تا چه زمانی ماندگار است؟
 • بیشترین درگیری کودکان با کرونا از چه طریق اتفاق می‌افتد؟
 • تکریم و معارفه استاندار بوشهر باحضور وزیر کشور/ تصاویر
 • استاندار جدید بوشهر منصوب شد
 • حماسه دوستداران طبیعت در ماهور روستای محمدجمالی / تصاویر
 • واکسیناسیون مردم اولویت کاری ما خواهد بود / رئیس‌جمهور هفته آینده به استان بوشهر سفر خواهد کرد
 • آئین افتتاح طرح جهادگران سلامت حسینی برای اولین بار در محله قدیمی قلعه برازجان برگزار شد/تصاویر اختصاصی
 • آغاز فصل جدیدی در استان بوشهر/ رفع خستگی از چهره سرزمین پر نعمت
 • پرواز بالگرد اورژانس هوایی برای امداد رسانی به بیمار بر فراز آسمان دشتستان
 • طلب حلالیت خانواده بازیکن لیگ برتری برازجانی از ناظران و داوران
 • زمان معارفه استاندار جدید بوشهر مشخص شد
 • شاهنامه تاریخِ جامعِ پیشینیان
 • اخوان ، رنگ ِ حماسه ی شعر
 • بوشهر، نماد عزت و ایثار است / استفاده از ظرفیت دریا، از وظایف استاندار جدید
 • بازگشت عباس صبوری به شورای شهر اهرم
 • پیام سرپرست بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان به مناسبت هفته دفاع مقدس
 • راهیابی نوجوان دشتستانی ساکن جم به مرحله نهایی پنجمین جشنواره ملی فیلمسازی کودک و نوجوان
 • پیکر هنرمند مجری بوشهری در آرامستان بهشت صادق به خاک سپرده شد /تصاویر اختصاصی
 • شش گزینه استانداری بوشهر
 • گاراژ برازجان -بوشهر و ایستگاه مسافرانی که دیگر نیست
 • افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۳ پروژه درمانی تامین اجتماعی در شهرستان دشتستان / تصاویر
 • تکریم و معارفه استاندار بوشهر باحضور وزیر کشور/ تصاویر
 • اولین ماموریت امیرعبدالهیان و یک نکته
 • انتقال بیمار تصادفی از جزیره خارگ به‌ بیمارستان شهید گنجی برازجان توسط بالگرد اورژانس هوایی بوشهر
 • اعتراض به لغو تعطیلی پنجشنبه ها در بوشهر
 • نوحه خوانان، دمام زنان و شبیه خوانان قدیمی برازجان/ عزاداری و روضه خوانی زنان برازجانی در گذشته
 • پیگیری رئیس کمیسیون خدمات شهری شورا برای رفع مشکلات بازاریان برازجان/ تصاویر
 • نمایش بزرگ دختر خورشید در شهر دالکی به اجرا درآمد
 • آقایان مسئول میز و صندلی ها را رها و به مشکلات جوانان و ورزشکاران رسیدگی کنید
 • تقدیر از آرمان حاجب؛ همیار طبیعت و فداکار کوچولوی دشتستانی / تصاویر
 • فوت فوتبالیست برازجانی با سقوط از ارتفاع
 • لغو تعطیلی پنجشنبه ها به دستگاه های اجرایی استان بوشهر ابلاغ شد
 • .: میرزا 1 روز قبل گفت: با سلام و خدا ...
 • .: امید مشایخی فرد 1 روز قبل گفت: خدایا این کشور را ...
 • .: ,قاسم 1 روز قبل گفت: آقای استاندارمردم ازشعارخسته هستندفکري ...
 • .: عبدالرسول 1 روز قبل گفت: خیلی عالی بود یک ...
 • .: احمد 1 روز قبل گفت: قطعاً همه پیروزی ها ...
 • .: بذرافکن 1 روز قبل گفت: تزریق امید در جامعه ...
 • .: ایران حدود 2 روز قبل گفت: هرچه زودتر نوبت فرمانداران ...
 • .: دیلمی حدود 3 روز قبل گفت: با انتخاب سردار محمدی ...
 • .: فرساد حدود 4 روز قبل گفت: درود بر اين نوجوان ...
 • .: اهل دشتی حدود 4 روز قبل گفت: به نام آن کهجان ...