امروز: يکشنبه 21 خرداد 1402
  طراحی سایت
تاريخ انتشار: 01 تير 1400 - 07:33
با حضور انجمن زمین پاک؛

اتحادخبر-ساناز دانشگر: گروهی از انجمن زمین پاک روز دوشنبه ۳۱ خرداد ماه  از یک درخت گز کهنسال در روستای چهار برج بازدید و به بررسی آن پرداختند.

اتحادخبر-ساناز دانشگر: گروهی از انجمن زمین پاک روز دوشنبه ۳۱ خرداد ماه  از یک درخت گز کهنسال در روستای چهار برج بازدید و به بررسی آن پرداختند.


به گزارش خبرنگار اتحادخبر روستای چهار برج در بخش آبپخش شهرستان دشتستان  استان بوشهر، در میان نخلستان‌های پهناور قرار دارد و زندگی مردم این روستا بیش‌‌تر بر پایه کشاورزی و نخل‌داری‌ است.


در سال‌های اخیر، برخی از اهالی چهار برج با تکیه بر پتانسیل‌های طبیعی و بومی این روستا تلاش‌های دامنه‌داری در زمینه توسعه گردشگری و بوم‌گردی در چهار برج داشته‌اند.
یکی از جاذبه‌های درونی چهار برج درخت گز کهنسالی‌ است که در نزدیکی یک خانه‌ بوم‌گردی به نام آبشار چهار برج جای گرفته است. این درخت از نوع گز شاهی می‌باشد که به گفته اهالی روستا بیش از ۱۳۰ سال عمر دارد و یادگار کسانی‌ است که سرگذشت‌های داستان‌گونه و جالبی داشته‌اند.

اعضا گروه انجمن زمین پاک  ضمن سپاسگزاری از اهالی و دهیاری  روستای چهار برج به خاطر همزیستی با این درخت کهنسال و مراقبت از آن، اظهار امیدواری کردند که بتوانند با کمک اهالی و دهیاری حفاظت اصولی‌تری برای این درخت ارزشمند فراهم آورند و نیز با همکاری اداره‌‌ میراث فرهنگی، گردشگری، و صنایع دستی استان بوشهر بتوانند این درخت را به عنوان یک جاذبه طبیعی به ثبت برسانند.

انجمن زمین پاک همچنین تمایل دارد در زمینه‌ حفاظت محیط زیست و توسعه بوم‌گردی با اهالی روستای چهار برج همکاری داشته باشد.

مهدی زنده باد فعال محیط زیست با اشاره به درختان درختان کهنسال اظهار کرد: کهنسال از دیدگاه گردشگری و طبیعت‌گردی جاذبه‌های ارزشمندی هستند و همچنین از لحاظ اجتماعی برای جوامع بومی نمادهایی خاطره‌انگیز از اصالت و قدمت جامعه که ممکن است با سایه‌سار خود جایی برای آسایش و همنشینی نسل‌ها  باشند.

وی که اعضا انجمن زمین پاک است یادآور شد : درختان کهنسال از لحاظ زیستی منبع سرشار کربن هستند و با شاخه‌ها و حفره‌های پرشمار جایی برای زندگی و لانه‌سازی جانوران ریز و درشت‌اند و  از دیدگاه اقتصادی درخت یک کالای سرمایه‌ای و بسیار مهم است که تنها با صرف پول به دست نمی‌آید بلکه باید زمان بسیاری برای آن هزینه شود در نتیجه درختان کهنسال سرمایه‌های ارزشمند یک جامعه هستند که جای خالی آن‌ها را نمی‌توان با پول پر کرد.کانال تلگرام اتحادخبر


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

تازه ترین خبرها

 • .: مصطفی بهبهانی مطلق حدود 7 ساعت قبل گفت: با سلام حادثه ها ...
 • .: جواد حدود 16 ساعت قبل گفت: تناقض در گفتار شما ...
 • .: علی حدود 23 ساعت قبل گفت: با سلام . چرا ...
 • .: مصطفی بهبهانی مطلق 1 روز قبل گفت: با سلام چقدر کیف ...
 • .: بهنام حدود 2 روز قبل گفت: کاملا مشخصه که این ...
 • .: پاکدخت حدود 2 روز قبل گفت: این عکس گلشیفته فراهانی ...
 • .: برازجان حدود 3 روز قبل گفت: درود بر آقای زاهدی ...
 • .: مصطفی بهبهانی مطلق حدود 4 روز قبل گفت: با سلام مطمئنا کار ...
 • .: صدرالله حدود 4 روز قبل گفت: سلام ما خریدارن زمینهای ...
 • .: شهروند.دشتستان. حدود 4 روز قبل گفت: هه هه .گندم وارداتی ...